Pleśniawka u ryb – jak wygląda? Czym leczyć?

| 0 Komentarzy
Pleśniawka u ryb akwariowych jest najpowszechniejszą chorobą grzybiczą. Sprawdź sposoby na jej leczenie.

Pleśniawka u ryb to choroba grzybicza, na którą narażone są głównie ryby osłabione, okaleczone lub chore. Co więcej, dotyczy ona zarówno osobników żyjących w stawie, jak i ryb akwariowych. Pleśniawka jest bardzo często występującym zjawiskiem, ale jednocześnie jest stosunkowo łatwa do rozpoznania na wczesnym etapie rozwoju. Dzięki temu można szybko podjąć działanie, które pozwoli zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Wszelkie przydatne informacje na temat pleśniawki u ryb znajdziesz w tym artykule.

Pleśniawka u ryb – co to za choroba?

Pleśniawka jest powszechnie występującą chorobą u ryb. Wywołują ją protisty z rodzaju Saprolegniaceae. Według niektórych klasyfikacji organizmy te są grzybami i w tekście też będą tak określane, choć aktualnie środowisko naukowców i hodowców ryb przychyla się raczej do pierwszej przedstawionej przynależności systematycznej. Ten patogen występuje naturalnie w wodzie i w normalnych warunkach nie wykazuje zjadliwości. Organizmy te żerują na martwych szczątkach organicznych, rzadko tworząc rozbudowane struktury.

Jakie okoliczności sprzyjają rozwojowi pleśniawki u ryb akwariowych? Choroba ta może roztaczać się m.in. przy niskiej temperaturze i złej jakości wody. Co więcej, należy dodać, że podatne są też ryby mające różnego rodzaju urazy, skaleczenia czy zakażenia bakteryjne – pleśniawka początkowo atakuje tylko uszkodzoną powłokę tkanek.

Jak wygląda pleśniawka u ryb? Objawy choroby

Wszystkie ryby cierpiące z powodu pleśniawki wyglądają podobnie – w miejscu uszkodzenia tkanki albo przynajmniej na obszarze pozbawionym śluzu, rozwija się grzybnia w kolorze białym lub brudnoszarym. Może ona tworzyć albo lekki nalot, albo formy pierzaste w zależności od stopnia zaawansowania procesu chorobowego i warunków zewnętrznych.

Jak zostało wspomniane, w początkowym stadium grzyby rozwijają się wyłącznie w miejscu uszkodzenia tkanek, jednak stosunkowo szybko mogą rozprzestrzenić się na większym obszarze, a także szybko zaatakować skrzela.

Objawy fizjologiczne to spadek aktywności oraz podejmowanie prób mechanicznego pozbycia się pasożyta poprzez ocieranie się o korzenie, kamienie lub inne podwodne przeszkody. Przez pleśniawkę u ryb spada również częstotliwość żerowania i ilość pobieranego pokarmu. Może dochodzić do zmian w upodobaniach ekologicznych danego osobnika.

Pleśniawka może rozwijać się również na ikrze, jeśli ta jest niezapłodniona lub obumarła. W związku z tym, że te jajeczka i tak nie będą przydatne, hodowcy są skłonni bagatelizować rozwijającą się w ten sposób pleśniawkę. Jest to poważny błąd, ponieważ po wytworzeniu zwartej kolonii grzyby mogą przechodzić w formę bardziej zjadliwą i tym samym wyraźnie rośnie ryzyko zakażenia ryb, które w innej sytuacji uporałyby się z infekcją pasożytniczą.

Czy pleśniawka u ryb jest zaraźliwa?

Trudno mówić o zjadliwości samego pasożyta – jest on obecny w wodzie przez cały czas i zdrowe osobniki bez trudu radzą sobie z nim. Jeśli jednak istnieje przyczyna, dla której więcej ryb w akwarium czy stawie ma uszkodzoną tkankę, to ryzyko masowego zarażenia pleśniawką zdecydowanie rośnie. Zwiększa się ono także w niszach przegęszczonych, gdzie ryby ocierają się o siebie wzajemnie – stąd też pleśniawka stanowi tak duże zagrożenie dla stawów hodowlanych.

Choć zatem nie można mówić o zaraźliwości w całym znaczeniu tego słowa, na pewno warto zwiększyć czujność, jeśli objawy pojawią się u jednego osobnika lub na złożonej ikrze – natychmiastowe podjęcie środków zaradczych może uratować lokalny ekosystem od załamania.

Pleśniawka u ryb – leczenie w sytuacji hodowli i ryb akwariowych

Leczenie akwarium, w którym pojawiły się ogniska pleśniawki, jest dość proste. Pierwszym krokiem jest usunięcie pierwotnej przyczyny choroby ryb – będzie to albo ikra z pleśniawką, albo inne ognisko rozwoju pasożyta. Poza tym należy upewnić się, że otoczenie jest bezpieczne dla ryb – warto upewnić się, że nie mogą one zbyt łatwo zranić się o np. element dekoracyjny do akwariów, albo że jeden z osobników nie atakuje pozostałych. Następnie wystarczy podmienić połowę wody w zakażonym zbiorniku, podnieść temperaturę do wymaganego poziomu i w miarę tolerancji gatunków zamieszkujących akwarium, zwiększyć tempo napowietrzania.

Grzyb w akwarium to jedno. Co natomiast z jego mieszkańcami? Jaki lek na pleśniawki u ryb akwariowych zastosować? Chore osobniki należy umieścić na wilgotnej ściereczce i przetrzeć zakażone miejsca roztworem nadmanganianu (VII) potasu lub jodyny. Można też zastosować długotrwałe kąpiele w preparatach FMC lub Aquasan-S.

W zbiornikach hodowlanych nie ma możliwości zastosowania niektórych z wymienionych wyżej środków prewencji i leczenia ryb, dlatego należy przede wszystkim stale kontrolować parametry wody i w razie konieczności prowadzić odłów sanitarny. Pleśniawka jest też dobrym powodem, by przy planowaniu hodowli uwzględnić gatunki, które żywią się osłabionymi rybami.

Pleśniawka w stawie jest bardzo często następstwem nieodpowiedzialnej polityki Catch and Release. Zasadniczo nie ma w niej wewnętrznego błędu, natomiast należy edukować wędkarzy o tym, co akwaryści dobrze wiedzą – że niedopuszczalne jest chwytanie ryb gołą ręką, często zresztą suchą. Prowadzi to do usunięcia sporej ilości śluzu i ułatwia wystąpienie infekcji. Ryby wyjmowane z wody najlepiej chwytać w wilgotną ścierkę – a złapane gołą ręką nie wypuszczać do wody.

Na koniec warto wspomnieć o tej chorobie ryb w kontekście konkretnego gatunku. Pleśniawka u karpi zdarza się dość regularnie – kluczem do jej opanowania jest kontrola parametrów zbiornika i zapewnienie równowagi ekologicznej. Pleśniawka atakuje wyłącznie ryby chore lub osłabione, więc jeśli zostaną one upolowane przez drapieżniki lub choćby rybożerne ptaki, to rozwój choroby w zbiorniku zostanie zahamowany. W hodowlach stosuje się też antybiotyki – zarówno leczniczo, jak i profilaktycznie.

Udostępnij
4,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.