Płyta indukcyjna czy płyta ceramiczna? Czym się różnią?

| 4 Komentarze
Czy płyta indukcyjna to lepszy wybór niż ceramiczne modele? Jakie są różnice między tymi produktami?

Gotowanie jest nieodłączną częścią życia. Nawet jeśli nie lubisz przygotowywać posiłków, to od czasu do czasu wykorzystujesz domową kuchenkę. Wybierając AGD, zastanów się, jaki rodzaj będzie w danym przypadku najlepszy. Na rynku dostępne są typy płyt do zabudowy, które różnią się między sobą parametrami oraz stopniem funkcjonalności. Istnieje jednak kilka czynników, które niezależnie od wariantu, należy wziąć pod uwagę podczas zakupów. Pierwszy z nich to budżet, jakim dysponujesz. Warto także określić wymiary sprzętu. Są one z reguły ograniczone przez powierzchnię pomieszczenia.

Którą płytę wybrać — ceramiczną czy indukcyjną?

Wśród wielu artykułów oferowanych przez koncerny produkujące kuchenki znajdziesz płyty indukcyjne i ceramiczne. Od razu nasuwa się pytanie: czy płyta ceramiczna to to samo, co indukcyjna? Pomimo tego, że wygląd tych sprzętów jest zbliżony, nie można między nimi postawić znaku równości. Dla wielu osób kluczowy temat, jaki należy poruszyć przy omawianiu obu urządzeń, stanowi także cena. Pamiętaj zatem, że jeśli zastanawiasz się nad płytą indukcyjną czy ceramiczną, koszty zakupu nieco się różnią, gdyż do droższych modeli należą kuchenki wykorzystujące zjawisko indukcji.

Oczywiście wszystko zależy od zaawansowania konkretnego produktu. Jeśli zdecydowałeś się na zastosowanie zabudowanego AGD, musisz przygotować się na większą inwestycję. Z reguły artykuły takie jak: płyta ceramiczna do zabudowy Beko lub płyta indukcyjna do zabudowy Siemens wymagają wyższych nakładów finansowych. Czy zatem wymiana płyty na ceramiczną lub indukcyjną to dobry pomysł?

Polecane płyty indukcyjne

Czym się różni płyta ceramiczna od indukcyjnej?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie kuchenki warto zgłębić następujący temat: płyta ceramiczna a indukcyjna — podstawowe różnice. Na pierwszy rzut oka urządzenia te wyglądają identycznie: gładka powierzchnia bez tradycyjnych palników, w jakie wyposażone są tradycyjne kuchenki gazowe lub elektryczne. Jednak diabeł tkwi w szczegółach, a w tym wypadku w zasadzie działania. To właśnie ten element wpływa na cenę produktów oraz zużycie energii.

Ceramiczne modele pod blatem mają zamontowane spiralne grzałki, które wyznaczają wielkość oraz kształt pola grzewczego. Po włączeniu kuchenki palniki generują ciepło przekazywane do naczyń. Nie ma w tym wypadku konieczności korzystania ze specjalnych naczyń. Zupełnie inaczej funkcjonuje kuchenka wykorzystująca fizyczne zjawisko indukcji.

Technologia nagrzewania na płycie indukcyjnej opiera się natomiast nie na grzałkach magazynujących ciepło, a na polu elektromagnetycznym. Dokładniej ujmując, w tym wypadku do podgrzewania wykorzystuje się fale magnetyczne. Pod płytą znajdują się cewki, które wytwarzają energię po postawieniu na nich naczyń. Nie mogą to być zwykłe naczynia. Potrzebne są specjalne rondle i patelnie wyposażone w dno wykonane ze stali ferromagnetycznej. To właśnie ona przyciąga magnes, jaki generują cewki. Tym samym gotowanie rozpoczyna się, gdy garnek znajdzie się na kuchence, a kończy od razu, gdy naczynie podniesiesz. W wersji ceramicznej proces podgrzewania zostaje przerwany w momencie, w którym wyłączysz palnik. Dodatkowo musisz poczekać kilka minut, aż pole znowu będzie chłodne.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co lepsze — indukcja czy ceramika. Każda z wymienionych kuchenek ma swoje wady i zalety. Producenci artykułów gospodarstwa domowego dokładają wszelkich starań, aby zachęcić konsumentów do kupna zarówno indukcji, jak i ceramicznych modeli. Dzięki temu urządzenia oferują bardzo dużo ciekawych funkcji znacznie ułatwiających wykonywanie codziennych obowiązków. Oba warianty zapewniają użytkownikom maksymalny stopień bezpieczeństwa.

Praktycznie we wszystkich sprzętach wbudowano czujnik, który zapobiega włączeniu płyty, jeśli nie znajduje się na niej naczynie. W ten sposób rozwiązano kwestię np. kontroli rodzicielskiej. Żadna z nowoczesnych kuchenek nie może być przypadkowo uruchomiona przez dzieci podczas zabawy. Warto jednak zaznaczyć, że indukcja ma w tym wypadku przewagę. Podczas gotowania nagrzewa się tylko część pod garnkiem. To oznacza, że nie oparzysz się nawet w momencie, gdy przez nieuwagę położysz rękę na działającej płycie.

Zużycie prądu — płyta indukcyjna a ceramiczna

Większość osób zwraca szczególną uwagę na to, ile prądu zużywają artykuły gospodarstwa domowego. W związku z tym warto poruszyć następującą kwestię: zużycie energii — płyta indukcyjna a ceramiczna. Informacje na temat klasy energetycznej danego produktu zamieszczone są na etykietach energetycznych. Warto pamiętać, że od marca 2021 roku nastąpiła zmiana symboli, w związku z czym płyty z oznaczeniami poniżej A, wciąż są bardzo korzystnymi sprzętami pod względem oszczędności zużycia energii.

W kwestii energooszczędności palmę pierwszeństwa należy wręczyć płycie indukcyjnej. Produkty tego typu bardzo szybko się nagrzewają, a po zakończonym procesie palnik od razu staje się chłodny, a to sprawia, że możesz liczyć na obniżenie rachunków. Trochę inaczej jest w przypadku płyt ceramicznych, co nie oznacza, że te kuchenki pobierają dużo energii elektrycznej. Obecnie praktycznie wszystkie urządzenia zostały tak zaprojektowane, by wykorzystywały jak najmniej prądu, co wpływa także pozytywnie na ochronę środowiska naturalnego.

Wady i zalety płyty indukcyjnej i ceramicznej

Jeśli dalej zastanawiasz się, czy lepsza będzie płyta ceramiczna, czy indukcyjna — porównanie wad i zalet obu wariantów pomoże Ci podjąć decyzję. Indukcja skraca czas przygotowania posiłków. Testy poszczególnych producentów pokazały, że cały proces był nawet o 30% krótszy niż w przypadku tradycyjnych kuchenek. To znaczne ułatwienie dla osób, które nie lubią spędzać na gotowaniu kilku godzin lub nie mają na to czasu.

Dzięki temu, że reszta płyty pozostaje chłodna, w przypadku rozlania np. mleka, substancja nie przywiera i nie trzeba czyścić trudnych do usunięcia plam. Płyty indukcyjne można uruchomić tylko wtedy, gdy postawisz na nich garnek. Tym samym nie ma obawy, że przypadkowe naciśnięcie guzików uruchomi całą kuchenkę.

Oczywiście nie są to sprzęty idealne i mają także kilka wad. Na pierwszym miejscu należy wymienić cenę. Koszt inwestycji oraz instalacji indukcji może sięgać nawet 2500 zł. Wszystko oczywiście zależy od producenta oraz zaawansowania modelu, jaki wybrałeś. Do wydatków trzeba także doliczyć zakup nowych garnków wykonanych ze stali ferromagnetycznej. W związku z tym, że takie urządzenia wytwarzają pole magnetyczne, nie są polecane osobom, które mają rozrusznik serca. Warto także pamiętać, że obok kuchenek indukcyjnych nie powinny znajdować się karty płatnicze, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo rozmagnesowania.

Które rozwiązanie jest zatem lepsze: płyta indukcyjna – szkło czy ceramika? Warto zapoznać się także z wadami i zaletami drugiego wariantu. Urządzenia te są proste w użyciu i łatwo je wyczyścić. Nagrzewają się dość szybko, ale nie aż tak, jak ich indukcyjne odpowiedniki. Większość modeli ma wbudowaną blokadę zabezpieczającą przed przypadkowym włączeniem. Dzięki temu nie ma obawy, że dzieci uruchomią sprzęt podczas zabawy. Produkty te nie wymagają aż takich nakładów finansowych. Widać to w rankingach przedmiotów różnych firm. Płyta ceramiczna do zabudowy Electrolux będzie tańsza niż płyta indukcyjna do zabudowy Amica.

W stosunku do indukcyjnych wariantów ceramiczne modele zużywają więcej prądu. Nie oznacza to jednak, że ich zakup spowoduje znaczny wzrost rachunków za energię elektryczną. Warto w tym miejscu też podkreślić, że w obu przypadkach – czy to płyta ceramiczna, czy indukcyjna – urządzenia nie działają w sytuacji braku prądu. Wracając jednak do wad i zalet płyt ceramicznych, to częściej ulegają awarii w porównaniu do indukcyjnych – zwłaszcza w przypadku zalania. Dodatkowo podczas gotowania nagrzewa się także miejsce obok palnika, dlatego łatwo się oparzyć.

Jeśli nie wiesz, który produkt kupić, zapoznaj się z komentarzami innych użytkowników. Wpisz w wyszukiwarkę frazę: „płyta ceramiczna czy indukcyjna — opinie”. W ten sposób sprawdzisz, jakie doświadczenia towarzyszyły innym osobom podczas gotowania na obu kuchenkach.

Kluczową kwestią w przyrządzaniu posiłków odgrywa zachowanie właściwości odżywczych składników spożywczych. Które urządzenie lepiej sobie z tym radzi: płyta indukcyjna czy ceramiczna? Zdrowie jest najważniejsze, więc na szczęście w tym wypadku nie ma faworytów. Obie kuchenki pozwolą Ci na przygotowanie pełnowartościowych potraw.

Dlaczego warto wybrać płytę indukcyjną?

Płyty indukcyjne należą do jednych z najbardziej zaawansowanych sprzętów do gotowania. Wyposażone są w wiele przydatnych funkcji znacznie ułatwiających i przyspieszających przygotowywanie śniadań, obiadów oraz kolacji. Warto jeszcze raz powtórzyć, że wyróżniają niskim stopniem zużycia energii. Łatwo je także wyczyścić.

Dodatkowo w każdej kuchni prezentują się elegancko. Płyta indukcyjna do zabudowy Bosch lub innej firmy pasuje zarówno do klasycznych aranżacji, jak i do nowoczesnych czy minimalistycznych kuchni. Większość koncernów specjalizujących się w produkcji artykułów gospodarstwa domowego oferuje indukcje w różnych wersjach kolorystycznych, co zwiększa możliwości dopasowania kuchenki do wystroju pomieszczenia. Najczęściej wybieranym kolorem oprócz klasycznej czerni, jest równie bezpieczna opcja białej płyty indukcyjnej.

Dlaczego warto wybrać płytę ceramiczną?

Wybór: kuchnia ceramiczna czy indukcyjna może być utrudniony, ponieważ oba typy produktów mają wiele do zaoferowania. Sprzęt ceramiczny dostępny jest w wielu ciekawych wersjach z różnymi funkcjami (np. nowoczesne modele płyt ceramicznych mają specjalną powłokę, która zapobiega przypaleniu). Parametry zużycia energii są nieco słabsze niż płyt indukcyjnych, jednak nadal pozostają to jedne z lepszych urządzeń do gotowania. Wystarczy zapoznać się z opcjami, w jakie wyposażyły swoje artykuły wiodące firmy. Płyta ceramiczna do zabudowy Candy lub Amica to ułatwienie w codziennym wypełnianiu domowych obowiązków.

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Co ostatecznie wybrać?

Po zapoznaniu się za wszystkimi zaletami i wadami warto ostatecznie odpowiedzieć sobie na pytanie: płyta ceramiczna czy indukcyjna? Oczywiście powyższe argumenty wskazują na to, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wymagań i oczekiwań przyszłego użytkownika i reszty domowników. Płyta indukcyjna pod względem funkcjonalności wypada nieco lepiej: mniejsze zużycie energii, brak ryzyka poparzenia, szybsze podgrzewanie dań. Szczególnie jest to bezpieczna opcja dla osób z małymi dziećmi. Jednakże należy wziąć pod uwagę większy koszt, a także dodatkowy wydatek na nowe garnki i patelnie, które będą kompatybilne z urządzeniem.

Z kolei, jeśli musimy liczyć się z ograniczonym budżetem, to lepszym wariantem może być płyta ceramiczna (choć należy się liczyć z późniejszymi kosztami eksploatacji). Są one nie tylko bardzo podobne wyglądem do szklanych płyt indukcyjnych – współczesne modele niemal dorównują pod względem najistotniejszych parametrów. Większość posiada blokadę rodzicielską czy specjalną powłokę zapobiegającą przypaleniu.

Niezależnie od podjętej decyzji – płyta indukcyjna szkło czy ceramika – oba warianty są zdecydowanie wygodniejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu od klasycznych kuchenek gazowych czy elektrycznych. Różnica jest widoczna przy samym przygotowywaniu potraw, ale przede wszystkim przy zachowaniu czystości płyty.

Udostępnij
5,0
6 ocen
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Bardzo pomocny artykuł.
Dzieki biore ceramiczna
A jednak indukcyjna wzielem hehe
Dzięki za artykuł. Małe sprostowanie fizykochemiczne: ferromagnetyki nie przyciągają magnezu (pierwiastek Mg) tylko co najwyżej magnes, a tak naprawdę to poprawnie należałoby powiedzieć 'oddziałują z polem magnetycznym'.
Specjalista Morele | 08:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.