Pływak do spłuczki - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Zdecydowanie częściej zachodzi konieczność wymiany całego zaworu napełniającego do spłuczki, aczkolwiek niektórzy producenci armatury i ceramiki udostępniają także w dystrybucji same pływaki, które mogą ulegać uszkodzeniom mechanicznym, a rzadziej zużyciu.
Polecane spłuczki WC
Pływak do spłuczki – jaka firma?
W przypadku zdecydowanej większości standardowych spłuczek nie ma problemu z wyborem marki pływaka. Pływak do spłuczki Koło wygląda i działa tak samo, jak pływak do spłuczki Geberit czy pływak do spłuczki Cersanit. Oczywiście nieco inaczej wyglądają szczegóły, jeśli chodzi o pływak do spłuczki dolny i górny, ale podstawowa reguła nadal pozostaje w mocy: pływaki, mimo pewnych wizualnych różnic, można wymieniać między zaworami różnych producentów.
Można też kupić jakiś pływak mało znanej firmy. Nie ma to większego znaczenia, ponieważ na pytanie o to, ile kosztuje pływak do spłuczki, odpowiedź brzmi: około 20 złotych. To na tyle mało, że kwestię marki można pozostawić nierozwiązaną. Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków:
- konstrukcja spłuczki jest nietypowa: najbezpieczniej byłoby kupić pływak tego samego producenta, co spłuczka, ponieważ wtedy już niemal na pewno jedno i drugie będzie dobrze pasowało;
- pływak do spłuczki podtynkowej powinien być wyprodukowany przez tego samego producenta, co cały zestaw. Teoretycznie również tutaj można kupować zamienniki, ale konstrukcja spłuczek podtynkowych jest już zdecydowanie bardziej zróżnicowana, a czasem niektóre pływaki mogą przestrzennie zawadzać i nie da się ich wymienić;
- pływak bardziej i mniej znanego producenta kosztują tyle samo: warto kupić ten lepszy. Co prawda uszkodzenia pływaków i ich wady fabryczne należą do wielkiej rzadkości, jednak jeśli nie odbija się to negatywnie na portfelu, to zawsze warto zdecydować się na zakup produktu od firmy o lepszych opiniach.
Kiedy wymieniać pływak, a kiedy od razu zawór?
W większości przypadków nie tylko wymiana samego pływaka będzie nonsensem, ale nawet trudno będzie kupić sam pływak bez zaworu. Można jednak kupić zawór napełniający i przełożyć tylko pływak. I tu pojawia się problem. Po pierwsze, może to być jeden z tych przypadków, w których sposób montażu pływaka nie jest kompatybilny. Po drugie, w przypadku starych zaworów, wymiana samego pływaka mija się z celem. Skoro spłuczka jest już otwarta i widać, że uszczelki stają się sztywne lub wręcz przepuszczają wodę, że zawór już się nie domyka, to wówczas nie ma sensu wymiana samego pływaka.
Znów – są eksperci, którzy w takiej sytuacji zalecą czyszczenie zaworu z kamienia choćby zwykłym octem i wymianę samego pływaka. Nie ma to sensu – mogą wymienić zużyty zawór na nowy, nigdy nie warto ograniczać się do wymiany samego pływaka, tym bardziej że cała tworzywowa konstrukcja z czasem kruszeje i być może do awarii dojdzie po paru dniach. Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby – mając już cały zawór wymontowany – zakładać go jeszcze raz, mogąc go za 20 złotych wymienić na taki, który daje gwarancję sprawności.
Po czym poznać uszkodzenia pływaka?
Na dobrą sprawę, aby uszkodzić sam pływak, trzeba mieć naprawdę sporego pecha. Najczęstszą przyczyną nieprawidłowego działania pływaka jest jego wada fabryczna, ale ta ujawnia się zwykle od razu po napełnieniu spłuczki wodą i wtedy należy skorzystać z prawa do reklamacji.
Pływak może – szczególnie jeśli jest używany długo, a może to być naprawdę czasem i ponad 20 lat – skruszeć i przy którymś cyklu pracy zwyczajnie wytrzymałość materiału będzie już na tyle mała, że w jakimś miejscu pęknie. Może też odłamać się mocowanie do prowadnicy zaworu napełniającego. Teoretycznie nagromadzenie kamienia na pływaku może go dodatkowo obciążać, ale aż taka ilość kamienia najpierw prawdopodobnie zapchałaby zawór wpustowy.
Objawy niesprawnego pływaka nie są wcale oczywiste. Kiedy nie działa on prawidłowo, dochodzi po prostu do przelewania się wody przez otwór awaryjny zaworu spustowego, przy czym zwykle jest to niespecyficzne, ponieważ woda będzie spływała do ustępu także wtedy, kiedy po prostu uszkodzi się uszczelka dolna. Jedynym niezawodnym sposobem rozpoznania usterki samego pływaka jest jego wymontowanie i sprawdzenie w naczyniu z wodą po oględzinach. I tu znów – w tym celu trzeba otworzyć spłuczkę i równie dobrze można odkryć, że kamień zebrał się w zaworze spustowym, co zresztą jest bardziej prawdopodobne.
Komentarze (0)