Podnośnik samochodowy – jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Nie trzeba go zawsze wozić ze sobą w aucie, gdyż do wymiany koła wystarczy zwykły lewarek, jednak jeśli chcemy wykonywać pewne naprawy samodzielnie lub kontrolować stan podwozia, jest to narzędzie niezwykle przydatne. Jaki podnośnik samochodowy sprawdzi się zatem najlepiej?
Jaki lewarek samochodowy?
Lewarek samochodowy to najprostszy rodzaj podnośnika, który stanowi standardowe wyposażenie każdego samochodu i to właśnie przy jego pomocy najczęściej wymieniamy koło w trasie. Uwzględniając budowę, lewarek samochodowy zalicza się do kategorii podnośników trapezowych, z tym że wyposażony jest w dwa, a nie cztery ramiona.
Ma niewielką podstawę, toteż przystosowany jest do podnoszenia konkretnych modeli pojazdów, co determinuje budowa górnej łapy lewarka. Jeśli lewarek nie będzie odpowiednio dostosowany do modelu pojazdu, podczas podnoszenia auta może dojść do jego przewrócenia się. Z tego względu lewarek samochodowy powinien być stosowany tylko podczas wykonywania szybkich, mało skomplikowanych i bieżących prac. W praktyce często jest jednak tak, iż nadaje się on jedynie do podniesienia samochodu na czas wymiany koła.
Jaki podnośnik samochodowy do garażu?
Do przeprowadzenia bardziej skomplikowanych napraw sprawdzą się zatem nieco inne rozwiązania. Do wyboru mamy kilka rodzajów podnośników, w tym:
- Podnośnik samochodowy trapezowy – to pełna wersja lewarka samochodowego, która jest wyposażona w cztery ramiona, dzięki czemu odznacza się on większą stabilnością niż standardowy lewarek. Jednak podobnie jak jego niepełna wersja ma stosunkowo niewielką podstawę. Dodatkowo trzeba go obsługiwać za pomocą korby. Wszystko to składa się na to, iż w trakcie unoszenia samochodu może dojść do powstania przeciążeń, które zmienią korzystne ustawienie podnośnika, przewracając go. Jeśli zatem wykonujemy bardziej skomplikowane prace, jego zastosowanie nie jest do końca bezpieczne. Z tego też względu pomimo tego, że jest to podnośnik tani, rzadko się go stosuje, nawet podczas wykonywania bieżących napraw.
- Podnośnik samochodowy nożycowy – za jego najprostszą wersję można uznać każdy podnośnik trapezowy. Jednak dopiero kiedy kilka podnośników trapezowych zostanie ułożonych jeden na drugim, wówczas mamy do czynienia z konstrukcją określną mianem podnośnika nożycowego. Chociaż jest to rozwiązanie bardziej zaawansowane konstrukcyjnie niż klasyczny podnośnik trapezowy, ma nam nie wiele do zaoferowania. Nie zwiększa bowiem znacząco podstawy podnośnika, ani też nie czyni go stabilniejszym, przez co stosuje się go rzadko, tym bardziej że bardziej kompaktowe rozmiary podnośnik samochodowy dwukolumnowy ma zwykły „trapez” czy lewarek, toteż zabierają one mniej miejsca w bagażniku samochodowych niż podnośnik nożycowy, dając podobne efekty unoszenia.
- Podnośnik samochodowy dwukolumnowy – najnowsze modele tego typu podnośników wyposażone są w napęd elektrohydrauliczny. Służą do podnoszenia samochodów o masie nawet 7 ton. Sprawdzą się zatem doskonale, jeśli chcemy wykonywać prace naprawcze w samochodach dostawczych. W przypadku podnośników samochodowych dwukolumnowych unoszenie pojazdu odbywa się przy wykorzystaniu, dwóch par ramion, które są regulowane przegubowo. Jak sama nazwa wskazuje, ramiona te są zamocowane na wózkach, które poruszają się pionowo w prowadnicach obu kolumn. To w nich znajdują się siłowniki hydrauliczne. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno dla profesjonalnych warsztatów, jak i do zwykłego garażu, jeśli jesteśmy pasjonatami motoryzacji i chcemy samodzielnie wymieniać elementy zawieszenia, tłumiki czy też oleje. Zaletą stosowania podnośników dwukolumnowych jest także to, iż dzięki nim możemy korzystać z naturalnego światła podczas wykonywania napraw.
- Podnośnik samochodowy żaba – swą oryginalną nazwę zawdzięcza hydraulicznej konstrukcji, która pozwala na proste i szybkie unoszenie i opuszczanie pojazdu. Dzięki dużej podstawie i optymalnej stabilności jego zastosowanie nie stwarza ryzyka, iż pod wpływem obciążenia wywróci się lub przemieści, co pozytywny sposób wpływa na bezpieczeństwo przeprowadzanych prac. Z powyższych względów podnośnik samochodowy żaba to optymalne rozwiązanie do garażu, które pozwoli nam nie tylko zmienić koło, ale także przeprowadzić nieco bardziej skomplikowane czynności naprawcze, takie jak na przykład wymiana tłumika. Dzięki niemu pojazd zyskuje bowiem stabilną podporę. Co więcej, rozmiary podnośnika samochodowego typu żaba są bardziej kompaktowe aniżeli rozmiary podnośnika kolumnowego, toteż łatwiej znajdziemy dla niego miejsce, nawet jeśli jesteśmy posiadaczami garażu o małej powierzchni. Przy zakupie tego typu podnośnika zadbajmy jednak o to, aby był on wyposażony w koła jezdne. Dzięki temu będziemy mogli go szybko przemieszczać pomiędzy kołami.
- Jaki podnośnik samochodowy żaba? Podnośniki tego typu cieszą się dużym uznaniem wśród kierowców. Warto zatem dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru. Cechami charakterystycznymi „żabek” są bowiem niska cena, mała awaryjność, kompaktowe rozmiary i łatwość obsługi, co wpływa na to, iż są to produkty chętnie kupowane. Wybierając podnośnik samochodowy żaba, należy zastanowić się przede wszystkim nad jego przeznaczeniem. Jeśli będzie on wykorzystywany sporadycznie, nie potrzeba nam zaawansowanego technologicznie modelu. Wówczas wystarczy nam wersja kompaktowa.
Który podnośnik wybrać?
Podnośniki samochodowe możemy także sklasyfikować w oparciu o rodzaj wytwarzanej siły unoszącej i sposobu, w jaki napęd jest przenoszony. Wówczas wyróżniamy:
- podnośnik samochodowy ręczny – ich zaletą są kompaktowe rozmiary, dzięki czemu można je zabrać ze sobą w podróż i w razie konieczności wykonać bieżące naprawy, takie jak wymiana koła. Warto jednak pamiętać, że w przypadku podnośników samochodowych ręcznych w trakcie unoszenia pojazdu powstają siły skierowane w różną stronę. Jeśli nie ustawimy optymalnie lewarka, auto będzie mniej stabilne, co zwiększa ryzyko zesunięcia się samochodu z lewarka.
- podnośnik samochodowy elektryczny – gwarantuje on największą stabilność. Podczas unoszenia samochodu powstaje siła skierowana w jedną stronę – pionowo w górę. Dzięki temu ciężar pojazdu jest w pełni równoważony, co wpływa na stabilność całej konstrukcji.
- podnośnik samochodowy hydrauliczny – obsługuje się je przy pomocy długiej dźwigni. Zazwyczaj modele tego typu wyposażone są w dużą podstawę, co gwarantuje stabilność pojazdu. Nawet jeśli niewłaściwie ustawimy podnośnik, siły powstające w trakcie unoszenia samochodu są na tyle niewielkie, iż konstrukcja nie traci na stabilności.
- podnośnik samochodowy pneumatyczny – w tym wypadku czynnikiem roboczym jest sprężone powietrze, a unoszenie odbywa się poprzez zwielokrotnienie siły, która jest odpowiedzialna za ruch tłoka w układzie pneumatycznym. Z uwagi na wysoką cenę całego mechanizmu i jego rozmiary tego typu podnośniki zazwyczaj stosuje się w warsztatach samochodowych, a nie przydomowych garażach. Niemniej, warto wiedzieć, iż taka opcja jest dostępna na rynku.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru podnośnika?
Kiedy wiemy już, jakie rodzaje podnośników są dostępne na rynku, możemy przejść do analizy najważniejszych parametrów, jakie warto mieć na uwadze podczas wyboru podnośnika. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu narzędzie do naszych potrzeb wykorzystamy wszystkie jego możliwości. Oto najważniejsze parametry, które warto sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji:
OBCIĄŻENIE MAKSYMALNE. Jeśli szukamy podnośnika, który sprawdzi się w domowym warsztacie, wybierajmy spośród modeli, które gwarantują możliwość uniesienie 2-4 ton.
Precyzyjne wskazanie rozkładu masy pojazdu na podnośniku jest trudny, dlatego warto zdecydować się na podnośnik, który jest w stanie udźwignąć ciężar ważący co najmniej połowę naszego auta. Zasada ta dotyczy to standardowych podnośników, które zakładamy przy kole. W takim wypadku bowiem narzędzie unosi więcej niż ćwierć masy naszego pojazdu.
W przypadku wspomnianego wyżej podnośnika dwukolumnowego zasada ta nie sprawdzi się. Narzędzie to jest bowiem skonstruowane tak, aby podnosić cały samochód, a nie jedynie jego część. Jeśli zatem zależy nam na posiadaniu bardziej profesjonalnego sprzętu, jakim jest podnośnik dwukolumnowy, wybierzmy taki, którego maksymalne obciążenie przekracza ciężar naszego samochodu. Zapewni to bezpieczeństwo przeprowadzanych prac.
WYSOKOŚĆ MAKSYMALNA. To kolejny ważny parametr. Standardowe podnośniki samochodowe pozwalają na uniesienie samochodu na wysokość dającą 15-40 centymetrów przestrzeni. Wybierając narzędzie pozwalające na uniesienie samochodu na żądaną wysokość, musimy pamiętać o kilku aspektach, w tym o:
- rodzaju przeprowadzanych prac – jeśli zamierzamy używać podnośnika tylko do prac związanych z wymianą koła, duża wysokość maksymalna podnośnika nie jest nam potrzebna. Jeśli jednak chcemy mieć możliwość dostania się do innych części podwozia, warto zdecydować się na podnośnik, który zagwarantuje to, unosząc samochód wysoko.
- typu podwozia – jest to szczególnie ważne, jeśli jesteśmy posiadaczami samochodu o obniżonym zawieszeniu. Wówczas należy zdecydować się na podnośnik płaski, który umożliwia wysokie uniesienie samochodu. W tym wypadku doskonale sprawdzi się nisko profilowa żaba.
- typ samochodu – w SUV-ach przydają się podnośniki, które cechują się wysokim maksymalnym podniesieniem. Dzięki temu wszelkie niezbędne prace wykonamy bezproblemowo.
Warto przy tym pamiętać, iż zmierzenie wysokości koła z oponą nie wystarczy do właściwego określenia maksymalnej wysokości podnośnika. Pod wpływem własnego ciężaru podniesione koło opada bowiem nieco, co utrudnia właściwe oszacowanie tego, jaką wartość przyjąć, aby narzędzie sprawdziło się podczas wykonywania różnorodnych prac.
SZYBKOŚĆ PODNOSZENIA. Na ten parametr należy zwrócić uwagę, jeśli decydujemy sią na zakup podnośnika elektrycznego, hydraulicznego lub pneumatycznego. W przydomowym garażu szybkość podnoszenia nie ma aż tak wielkiego znaczenia jak w profesjonalnym warsztacie, jednak warto przyjrzeć się temu aspektowi.
Zazwyczaj bowiem to właśnie w momencie podnoszenia lub opuszczania samochodu dojść może do jego zsunięcia się z podnośnika. W trakcie tych czynności rozkład sił stale się zmienia i ustaje dopiero po zatrzymaniu pojazdu, stąd też wniosek, że im szybciej podniesiemy/opuścimy samochód, tym mniejsze ryzyko, iż siły towarzyszące tym czynnościom spowodują zsunięcie się auta ze sprzętu.
STABILNOŚĆ. Największą stabilność możemy osiągnąć, wybierając podnośnik przeznaczony do konkretnego modelu samochodu. Nie zawsze jest to jednak opłacalne, dlatego podnośniki uniwersalne cieszą się tak dużym uznaniem kierowców. Aby jednak zapewnić stabilność konstrukcji, a tym samym także bezpieczeństwo pracy, warto wybierać podnośniki o dużej podstawie dolnej. Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania końcówki roboczej.
Podnośnik samochodowy – cena
Z uwagi na różne rodzaje podnośników samochodowych produkty te cieszą się dużym zróżnicowaniem cenowym. Za podnośnik trapezowy trzeba zapłacić od 40-50 złotych w górę. Podobną kwotę trzeba przeznaczyć na najtańsze modele podnośników butelkowych. „Żaby” kosztują średnio powyżej 70-100 złotych, a za podnośniki pneumatyczne trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych.
Komentarze (0)