Jaka podstawka chłodząca pod laptopa? Czy warto? Oto poradnik

| 4 Komentarze
Stosowanie podkładek chłodzących do laptopów jest bardzo popularne. Jak wybrać dobrą podkładkę chłodzącą?

Niektóre laptopy, szczególnie te wydajniejsze, potrafią stać się na tyle gorące, by uniemożliwić komfortowe trzymanie urządzenia na kolanach. Czasem temperatura notebooka może być na tyle wysoka, by spowodować jego niestabilną pracę, a nawet wyłączenie się w czasie realizowania bardziej wymagających zadań. Rozwiązaniem problemu z przegrzewającym się laptopem może być podstawka chłodząca. Czy jednak zawsze się sprawdzi? Czy warto ją w ogóle kupić? Na co zwracać uwagę przy wyborze podstawki chłodzącej? Czy warto kupić podstawkę chłodzącą czy wystarczy zwykład podstawka pod laptopa na biurko? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania i doradzić, komu może przydać się podkładka pod laptopa. 

Polecane podstawki chłodzące

Jak działa podkładka chłodząca?

Większość podkładek chłodzących podłącza się do laptopa za pomocą kabla USB. Sporo z nich wyposażonych jest we włącznik pozwalający uruchomić chłodzenie. Po jego włączeniu wentylatory zaczynają się kręcić, dostarczając chłodne powietrze do obudowy notebooka. Sprzęt taki stanowi zatem równocześnie podstawkę pod laptopa i jego dodatkowe chłodzenie. 

Dobra podkładka powinna pomóc obniżyć temperaturę podzespołów (karty graficznej oraz procesora) pod obciążeniem nawet o 10°C. Niestety nie dotyczy to wszystkich modeli laptopów. Testy pokazują, że podkładka chłodząca pod laptopa zwykle nie będzie tak skuteczna, jeśli komputer ma mocno zabudowany spód obudowy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie podstawki chłodzącej pod laptopa?

Oferta podstawek chłodzących pod laptopa jest na tyle szeroka, że trudno byłoby od razu wskazać najlepszy wariant. By wybrać podstawkę, która spełni oczekiwania kupującego, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

  • Mobilność – wśród podstawek chłodzących można znaleźć przeróżne modele, które umożliwiają właściwe dobranie konstrukcji. W sprzedaży można spotkać rozwiązania stacjonarne, przygotowane przede wszystkim dla osób, które potrzebują chłodzenia w pracy przy biurku jak i mobilne umożliwiające przemieszczanie się czy użytkowanie notebooka w łóżku lub w dowolnym miejscu w domu. Przed zakupem warto zastanowić się, jaka podstawka chłodząca najlepiej sprawdzi się przy określonym trybie życia oraz sposobie korzystania z urządzeń mobilnych.
  • Wentylatory – na skuteczność chłodzenia, podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych, wpływ ma ilość, wielkość oraz prędkość zamontowanych wentylatorów. Zarówno większa liczba, jak i większa średnica wiatraków, pozytywnie wpływają na skuteczność chłodzenia. Teoretycznie wyższa prędkość również przyczynia się do efektywnego obniżenia temperatury laptopa, jednak jednocześnie może generować zbyt wysoki poziom hałasu. Czasem lepiej zdecydować się na jeden duży, ale wolniejszy wentylator (przykładowo 120 mm lub 200 mm) niż kilka mniejszych, ale kręcących się z dużą prędkością. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w laptopach, które mają sporą ilość otworów wentylacyjnych. Niektórzy producenci decydują się na kontroler obrotów, co pozwala dopasować pracę wentylatorów do aktualnych potrzeb, a tym samym zmniejszyć głośność pracy.
  • Materiał – wiele tańszych podstawek jest wykonanych z niskiej jakości tworzyw sztucznych. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie z uwagi na niższą trwałość. Przy mocno grzejących się notebookach warto rozważyć podstawki wykonane z metalu i aluminium. Ponadto płyta, na której stawiany jest laptop, powinna być perforowana, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza.
  • Design i konstrukcja – podstawki chłodzące mogą przybierać różne kształty. Ponadto zastosowane konstrukcje mogą różnić się między sobą. Jedne będą w formie płyty, w której możliwe jest regulowanie kąta nachylenia, inne będą sprzedawane jako stoliki, które można wykorzystać np. pracy w łóżku. To, jaka z nich zostanie wybrana zależy od potrzeb, upodobań i indywidualnych preferencji.
  • Rozmiar – podstawka pod laptopa może mieć szerokość zbliżoną do laptopa, a może też być od niego znacznie większa. Podstawkę należy dopasować do rozmiarów laptopa. Najczęściej producenci podają taką informację na opakowaniu produktu. Najlepiej, by podkładka była nieco większa niż sam laptop.
  • Poziom hałasu – podkładka nie powinna być dodatkowym źródłem uciążliwego hałasu, szczególnie gdy sam laptop nie należy do cichych urządzeń, dlatego warto zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki emituje podkładka chłodząca pod laptopa. Informacje na ten temat można znaleźć w specyfikacji produktu, ale nie zawsze, dlatego warto poszukać wiadomości na ten temat w niezależnych testach oraz recenzjach użytkowników.
  • Nóżki – Liczne podkładki są wyposażone w nóżki zakończone gumą, które zapobiegną przesuwaniu się laptopa po biurku. Niektóre mają dodatkowo możliwość regulacji wysokości, co umożliwia ustawienie laptopa w dogodniej pozycji.
  • Dodatkowe wyposażenie – podkładki chłodzące mogą być wyposażone w:
  • porty USB – dzięki temu podkładka może nie tylko chłodzić, ale jednocześnie umożliwić podłączenie dodatkowych urządzeń. Obecnie podkładki mogą mieć zamontowane nie tylko porty USB 2.0, ale także 3.0.
  • stacja dokująca dla dysku twardego – umożliwia podłączenie 2.5-calowego dysku. Nie jest to rozwiązanie często stosowane w podkładkach, jednak może okazać się przydatne dla osób, które dysponują dodatkowym dyskiem twardym.

Zdecydowana większość podkładek chłodzących zasilanych jest za pomocą portów USB w laptopie. Użytkownicy, którzy podłączają do nich inne urządzenia, mogą znaleźć w ofercie podkładki z wbudowanym hubem USB. To bardzo komfortowe rozwiązanie. Niektóre urządzenia chłodzące wyposażono nawet w diody LED, czy czytniki kart pamięci.

Podkładka chłodząca pod laptopa to element, którego zakup zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Działanie podkładki skutecznie ograniczy nadmierne nagrzewanie się notebooka i sprawi, że korzystanie z niego będzie wygodniejsze. Potwierdzają to nasze testy, które możecie obejrzeć poniżej.

Czy warto kupić podstawkę chłodzącą?

Korzystanie z podkładki chłodzącej do laptopa jest dość popularne, a szczególnie wśród osób intensywnie użytkujących notebooka. Wydajne laptopy gamingowe, jak również laptopy użytkowane do wielogodzinnej pracy są dość mocno obciążone, co skutkuje nagrzewaniem się podzespołów. Jednak z podkładki chłodzącej mogą korzystać także posiadacze urządzeń multimedialnych i laptopów biurowych. Warto rozważyć zakup podstawki chłodzącej z kilku względów:

  • Podkładka pod laptopa jest w stanie realnie obniżyć temperaturę podzespołów laptopa.
  • Chłodzenie urządzenia poprawia jego wydajność.
  • Podstawka chłodząca pod laptopa dobrej klasy zapewnia również wyższy komfort użytkowania urządzenia ze względu na jego lekkie uniesienie. Niektóre podkładki są lekko pochylone, a także regulowane, co stwarza wiele możliwości dla użytkownika, by uczynić miejsce pracy i rozrywki bardziej ergonomicznym.

Podstawka pod laptopa przyda się niemal w każdej sytuacji, ale z małym wyjątkiem – jeśli laptop posiada otwory wentylacyjne w innym miejscu obudowy niż jego spód, to działanie podstawki będzie znikome. W pozostałych przypadkach te niewielkie urządzenia sprawdzą się doskonale i pozwolą na komfortową pracę.

Udostępnij
5,0
8 ocen
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Data do poprawy, mamy 2017 a nie 2076 :)
Dziękujemy za komentarz, kogoś ewidentnie poniosło :) Data poprawiona.
Skynet, zaczęło się,
Morele przeniosło się do czasów Cyberpunka ;)
Specjalista Morele | 18:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.