Pokost lniany - co to jest? Jak działa?

| 0 Komentarzy
Pokost lniany jest bardzo starym impregnatem znanym od setek lat, choć zmieniły się techniki produkcji.

Dziś nowoczesny pokost jest używany jeszcze częściej niż kiedykolwiek wcześniej, zapewniając odpowiedni poziom ochrony drewna przed wilgocią i zabrudzeniami. Prawdziwy pokost jest produktem całkowicie naturalnym, natomiast dziś tym mianem określa się nieprecyzyjnie również inne substancje ochronne o podobnych właściwościach wizualnych.

Najczęściej wybierane lakiery i impregnaty do drewna

Czym jest pokost lniany?

Pokost lniany to zagęszczony olej z nasion lnu, do którego dodaje się dwa typy substancji wzbogacających: ułatwiające penetrację w głąb drewna i przyspieszające wysychanie. Dawniej jednym z dodatków były sole ołowiu, dziś, poza również klasyczną terpentyną, stosuje się dodatki uszlachetniające na bazie żywic i rozpuszczalników organicznych, choć bardzo często używany jest również „czysty” pokost – jest on wykorzystywany w procesie tzw. olejowania drewna i dziś najczęściej kojarzony jest z zieloną technologią jako wyrób w 100% naturalny.

Jak stosować pokost lniany do drewna?

Pokost jest nietoksyczną mieszaniną, którą nanosi się stosunkowo grubą warstwą na surowe drewno oraz pozostawia do wyschnięcia i penetracji.

Dobór odpowiedniej ilości pokostu zależy przede wszystkim od zastosowań: wykorzystywany jest w dekoratorstwie do zabezpieczania drewnianych ozdób, bywa używany do zabezpieczenia niektórych narzędzi kuchennych, na przykład desek do krojenia lub rękojeści noży, ale może także posłużyć jako środek zabezpieczający podłogi drewniane, choć w tym przypadku najczęściej wybierane są pokosty z dodatkiem substancji tworzących odporną na ścieranie powłokę.

  • Pokost do drewna nakłada się zawsze na dobrze wysuszona powierzchnię.
  • Konserwowana powierzchnia musi być już wykończona – w przeciwieństwie do niektórych drewnochronów, tradycyjny pokost najczęściej nie zostawia widocznej warstwy ochronnej, więc drewno nie zmienia tekstury.
  • Pokost wymaga czasu, aby jego warstwa zaschła. W praktyce bardzo często może to być nawet kilka dni potrzebnych na penetrację w głąb struktury drewna i wchłonięcie grubej warstwy początkowej. Cienka warstwa dekoracyjna wysycha w ciągu maksymalnie kilku godzin.
  • Pokostu nie łączy się z nowoczesnymi materiałami wykończeniowymi. Olej lniany nie łączy się z żywicami poliuretanowymi ani epoksydowymi i jedynie zastosowanie specjalnych dodatków w procesie produkcji wzbogaconego pokostu czyni go mieszaniną wystarczająco stabilną, aby można go było stosować w takiej postaci.

Pokost lniany czy olej?

Pytanie to, choć w gruncie rzeczy nieprecyzyjne, często pada na forach internetowych. Naturalny, „oryginalny” pokost jest jedynie olejem, ewentualnie wzbogaconym terpentyną. W stosunku do czystego oleju lepiej penetruje on drewno, zapewniając lepszą ochronę przed wilgocią, natomiast zasadniczo tam, gdzie wystarczająca jest ochrona tylko zewnętrznej warstwy, można z powodzeniem stosować sam olej, nawet niezagęszczony. Pokost co do zasady ma lepsze właściwości ochronne, ale wiele zależy od jego składu, ponieważ wpływa to również na walory estetyczne.

Gdzie stosować pokost?

  • Pokost lniany na zewnątrz – zwykle używa się go w ograniczonym zakresie, ponieważ stopień ochrony zapewniany przez zagęszczony olej lniany jest ograniczony. Ze względu na brak zewnętrznej, spójnej powłoki ochronnej, pokost tylko w umiarkowanym stopniu zabezpiecza przed uszkodzeniami powodowanymi przez zamarzającą wodę, jednak nie ma większych przeszkód w stosowaniu go na zewnątrz w miejscach osłoniętych przed bezpośrednim działaniem słońca i deszczu.
  • Pokost lniany do mebli – szczególnie w przypadku mebli klasycznych jest podstawowym materiałem wykończeniowym, ponieważ znakomicie podkreśla naturalne rysunki drewna, dodając im kontrastu, a przy tym stanowi wystarczająco dobre zabezpieczenie na powierzchniach nienarażonych na zalanie. Jest poza tym materiałem naturalnym, a więc zgodnym z technologią renowacji wielu typów mebli.
  • Pokost lniany przez lakier – stosuje się go w tej roli, jako drewnochron, czyli impregnat, oraz jednocześnie podkład pod lakier. Pierwszą zaletą jest w tym przypadku zdolność do penetracji głębszych warstw drewna, czego nie można zapewnić lakierem, a ponieważ pokost lniany nie zostawia nieprzepuszczalnej, gładkiej powłoki, można w tym celu zastosować lakier.
  • Pokost w renowacji – poza renowacją mebli pokost wykorzystywany jest także przy renowacji wykończeń drewnianych, zabytków czy łodzi. W tym przypadku jego zastosowanie wynika ze zbieżności technologicznej, a nie samych właściwości.
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.