Pokrowiec na fotele - jak wybrać? Jakie najlepsze?
Spis treści:
Jakie spełniają funkcje i na co warto zwrócić uwagę podczas ich zakupu? Wbrew pozorom, tego typu pokrowce spełniają kilka funkcji, spośród których należy wymienić przede wszystkim:
- funkcję ochronną – odpowiednio dobrane pokrowce pozwalają w sposób skuteczny zabezpieczyć tapicerkę przed rozmaitymi zabrudzeniami, ale również uszkodzeniami (na przykład od żaru z papierosa lub ostrych narzędzi). Dzięki temu nie będziemy musieli głowić się nad, jak doprowadzić tapicerkę to stanu używalności. Utrzymanie czystości tapicerki jest również ważne wtedy, gdy chcemy sprzedać auto,
- funkcję estetyczną – z biegiem czasu trudno jednak uniknąć wszystkich czynników szkodliwych, dlatego na tapicerkach wiekowych samochodów można dostrzec plamy, odbarwienia, a nawet dziury. Pokrowce pozwolą nam wszystko to zakryć, co oczywiście wpłynie na poprawę wyglądu wnętrza auta,
- funkcję ozdobną – pokrowce są dostępne na rynku w wielu kolorach, dzięki czemu pozwalają na dokonanie prawdziwej aranżacji auta. Okażą się przydatne również wtedy, gdy kolor tapicerki nie do końca nam pasuje.
Pokrowiec na fotele samochodowe – rodzaje
Skoro wiemy już, dlaczego warto kupować pokrowce samochodowe, warto zastanowić się, na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru. Na początek określmy interesujący nas rodzaj pokrowców.
- Pokrowce szyte na miarę. Ich zaletą jest to, że są przygotowane pod konkretny fotel, dlatego możemy mieć pewność, że będą pasować. Sami możemy wybrać również ich kolor, wykorzystany materiał, fakturę czy chociażby elementy dodatkowe, takie jak specjalny haft. Wszystko to sprawia, że pokrowce na pewno spełnią nasze oczekiwania. Oczywiście za tego typu wygodę należy dodatkowo zapłacić. Wśród produktów szytych na miarę wyróżnia się również modele dedykowane, przeznaczone do wybranych marek aut. Wymienić można chociażby na pokrowiec na fotele Audi czy BMW.
- Pokrowce uniwersalne. Są one z kolei opracowywane w taki sposób, aby pasowały do możliwie największej grupy fotelów samochodowych. Producenci, chcąc zwiększyć sprzedaż, wyposażają pokrowce w specjalne zamki bądź ściągacze, które pozwalają lepiej dopasować pokrowiec do fotela. Tego typu produkty są przeważnie bardzo tanie, co jest ich największą zaletą. Z powodzeniem mogą być również wykorzystywane w więcej niż jednym aucie. Wyróżniają się jednak raczej średnią wytrzymałością i nie zawsze pozwalają na perfekcyjne dopasowanie do fotela.
- Maty na fotele. Czyli produkty przeznaczone wyłącznie na siedzenia, oparcia są wtedy niechronione. Są one bardzo wygodne w użyciu. Nie tylko chronią tapicerkę, ale również poprawiają komfort siedzenia. Co więcej, na rynku znaleźć można również maty z wbudowanymi podgrzewaczami. Okażą się przydatne zwłaszcza w zimie.
- Koszulki. wykonane z elastycznego materiału, zakładane są na oparcia foteli. Wyróżniają się bardzo niską ceną, jednak są przeważnie cienkie, dlatego bardzo łatwo można je uszkodzić. Nie zapewniają również ochrony całej powierzchni fotela.
- Pokrowiec na fotele do przewozu psów w samochodzie. Produkt specjalnie dostosowany do przewozu czworonogów. Zazwyczaj charakteryzuje się wykorzystaniem bardzo wygodnego materiału, dzięki któremu pies przewożony jest w komfortowych warunkach. Niektóre modele dodatkowo chłodzą zwierzę. Okażą się również doskonałą ochroną przed zabrudzeniami.
Spośród dostępnych na rynku produktów, wymienić możemy również specjalny pokrowiec na fotele kubełkowe oraz dostosowane do fotelu kierowcy.
Jaki materiał na pokrowiec na fotel?
Na koniec powinniśmy zastanowić się również na wyborem pokrowców pod względem tworzyw, z których zostały przygotowane. Jakie materiały są najczęściej wykorzystywane?
- Skóra – stosowana jest zarówno skóra naturalna, jak i eko-skóra, do której dodaje się również bawełnę i poliester. Pokrowce z tego tworzywa wyróżniają się doskonałym przyleganiem do fotela, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nie będą obsuwały się podczas jazdy. Co więcej, są one odporne na wpływ promieni UV i uszkodzenia mechaniczne. Nie nagrzewają się, co jest ważne zwłaszcza w okresie letnim. Nie należy zapominać również o ich eleganckiej estetyce.
- Skóra owcza – jest bardzo droga, dlatego wykorzystywana jest do produkcji pokrowców z wyższej półki. Największą zaletą tego materiału jest jego miękkość oraz fakt, że utrzymuje stałą temperaturę.
- Host – czyli połączenie bawełny i poliestru. Służy przede wszystkim do produkcji pokrowców uniwersalnych. Tworzywo to jest w miarę wytrzymałe, nie nagrzewa się i jest odporne na zabrudzenia.
- Futro – zazwyczaj wykonane z form syntetycznych, dlatego pokrowce charakteryzują się niską ceną. Ich wygląd nie każdemu przypadnie do gustu.
- Zamsz – wyróżnia się sporą wytrzymałością mechaniczną, ale również miłą w dotyku fakturą.
- Alkantara – jest to syntetyczna odmiana zamszu. Materiał charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie.
- Welur – ze względu na połączenie bawełny, poliestru i elastanu, pokrowiec staje się elastyczny, dzięki czemu jest niedrogi. Łatwo można również utrzymać jego czystość.
- Żakard – charakteryzuje się przede wszystkim szybkim i sprawnym pochłanianiem nagromadzonego kurzu.
- Materiały łączone – czyli różnego rodzaju wariacje, które mają na celu rozszerzyć funkcjonalność pokrowców.
Pokrowiec na fotel – jaki wybrać?
Wybór rodzaju oraz materiału jest sprawą czysto indywidualną. Jeżeli szukamy oszczędności, powinniśmy decydować się na produkty uniwersalne bądź maty i koszulki. Jeżeli zależy nam jednak na skutecznej ochronie i stronie estetycznej, warto celować w pokrowce szyte na miarę, wykonane ze skóry.
Podczas wyboru zastanówmy się również na kolorem pokrowców. Powinny przede wszystkim pasować do wnętrza auta, dlatego bardzo często są one dobierane pod kolor tapicerki. Nie zapominajmy również o funkcjonalności kupowanych produktów – pokrowce nie powinny utrudniać składania foteli, szczególnie cenione są także modele, które można z łatwością nałożyć na fotel.
Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, są certyfikaty bezpieczeństwa, wystawiane przez Polski Instytut Motoryzacji. Wystawiane są one przede wszystkim pokrowcom, które są przystosowane do foteli z poduszkami powietrznymi typu Air Bag.
Komentarze (0)