Półka RTV - jaką półkę RTV wybrać?

| 0 Komentarzy
Odpowiednio dobrana półka zdecydowanie ułatwia instalację telewizora i innych urządzeń – jak ją wybrać?

Montaż rozbudowanego zestawu multimedialnego składającego się z telewizora, systemu audio, a także dekoderów telewizyjnych, odtwarzacza DVD lub Blu-ray oraz wszelkich rozmaitych dodatków wymaga sprawnego organizacji przestrzeni. Do tego wszystkiego dochodzi konieczność ukrywa wszystkich przewodów, tak aby wszystko prezentowało się w sposób estetyczny i przyjemny dla oka.

Nie jest to zadanie łatwe, zwłaszcza gdy dysponujemy ograniczoną ilością wolnego miejsca. W takich sytuacja nie warto stawiać wszystkiego na tradycyjne meble – lepszym wyborem okażą się bowiem specjalne półki RTV, które zdecydowanie ułatwiają cały proces montażowy.

Jaka półka RTV pod telewizor i inne sprzęty?

Podczas wyboru konkretnego produktu, należy wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii. Najważniejsza z nich dotyczyć będzie rodzaju montowanego sprzętu. Jeśli będzie to tylko telewizor, naszym celem okażą się półki proste, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Jednak w przypadku, gdy w skład zestawu dochodzi również dekoder, tuner, zegar bądź konsola, powinniśmy rozglądać się za modelami kilkupoziomowymi.

Oczywiście nie należy zapomnieć również o wymiarach półek, ich rozstawie, materiałach, z których zostały one wykonane, a także elementach poprawiających stabilizację sprzętu. 

Półka RTV wisząca czy stojąca?

Na początek warto zastanowić się na dwoma typami omawianych produktów. Spory wpływ na ich wybór będą miały wymiary pokoju, w którym montujemy zestaw RTV.

W przypadku ograniczonej przestrzeni warto bowiem decydować się na półki wiszące, które przytwierdzamy do ściany. Dzięki temu nie zastawimy naszego pokoju, a sam sprzęt będzie prezentował się bardzo okazale. Często tego typu produkty występują w postaci uchwytu ściennego na telewizor z dołączoną platformą (bądź platformami) na resztę sprzętu. Oczywiście w przypadku zakupu takiej półki, musimy zwrócić uwagę na jej udźwig. Jeżeli okaże się zbyt słaba, może ulec zniszczeniu bądź oderwaniu od ściany, co dla naszego sprzętu nie skończy się dobrze. Wszystko to sprawia, że nie należy tego bagatelizować. Ważny jest także sam montaż półki.

Teoretycznie większą stabilność i bezpieczeństwo gwarantują nam półki stojące, które jednak zajmują dość sporo miejsca. Ich zaletą jest to, że nie naruszają konstrukcji ściany, co ma znaczenie przede wszystkim dla osób wynajmujących mieszkanie.

Jaka półka RTV? Istotna konstrukcja

Po wybraniu rodzaju omawianego produktu, powinniśmy przejść do kwestii związanych ze sposobem jego wykonania. Mowa tu między innymi o wymiarach półki RTV. Jak wiadomo, nowe telewizory i sporej przekątnej ekranu często dysponują szerokimi podstawkami, które mają stabilizować ich pozycję. W wielu przypadkach prowadzi to do problemu wyboru półki, która okazałaby się na tyle duża, aby telewizor pomieścić. Oczywiście trudność ta nie występuje w przypadku produktów z uchwytem ściennym.

W rezultacie wiele osób decyduje się na zakup półki nieco mniejszej, przez telewizor wystaje poza jej krawędzie. Nie jest to jednak rozwiązanie, na które warto się decydować. W takim przypadku ciężar urządzenia nie jest rozprowadzany równomiernie, co oczywiście pogarsza jego stabilność. Wszystko to sprawia, że przed ostatecznym zakupem należy dokładnie sprawdzić wymiary naszego telewizora – mowa tu zarówno o szerokości, jak i głębokości.

Poza wymiarami, dobieramy liczebność platform. Pod tym względem nie powinniśmy mieć większych problemów. Na rynku znajdziemy bowiem zarówno półki pojedyncze, jak i posiadające dwa, trzy, a nawet cztery „piętra”. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby postawić na nich dekoder, tuner, modem internetowy, zegar czy też konsolę do gier.

Oczywiście nie możemy zapominać również o materiałach, z których półki RTV są przygotowane. Pod tym względem wymienia się:

  • półki RTV plastikowe – najtańsze produkty, które jednak wyróżniają się najmniejszym udźwigiem i słabą wytrzymałością,
  • półki RTV metalowe – znaczenie bardziej stabilne konstrukcje, które są w stanie poradzić sobie z kilkoma sprzętami naraz,
  • półki RTV aluminiowe – również dobry wybór, zwłaszcza gdy tworzywo zostało w sposób odpowiedni zabezpieczone,
  • półki RTV ze szkła – niezwykle estetyczna konstrukcja, która sprawdzi się zwłaszcza w salonie utrzymanym w stylu nowoczesnym. Oczywiście szkło musi zostać w odpowiedni sposób zabezpieczone, tak aby było w stanie wytrzymać ciężar sprzętu.

Półka RTV z maskownicą

Kilka słów warto poświecić dla rozwiązania, które pozwoli utrzymać wysoką estetykę całego zamontowanego zestawu. Maskownica najczęściej występuje w postaci osłony, za którą możemy schować wszystkie przewody.

Okaże się ona niezwykle pomocna wtedy, gdy oprócz telewizora montujemy wspomniane wyżej urządzenia RTV. Tego typu produkty są bardzo powszechne na rynku, dlatego nie powinniśmy mieć problemów z ich znalezieniem.

Na jakiej wysokości powiesić półkę RTV?

Przechodzimy do kolejnego problemu, który dotyczy nie tylko produktów wiszących, ale również stojących. Wysokość półki musi bowiem uwzględniać pozycję, w której oglądamy telewizor.

Jak podkreślają specjaliści, środek ekranu telewizora powinien znajdować się na wysokości naszych oczu. Wszystko to sprawia, że należy najpierw dokonać pomiaru naszej pozycji, a następnie dodać do siebie wysokość półki oraz połowę wysokości telewizora. W większości wypadków pomiary wskazują, że środek ekranu telewizora powinien znajdować się mniej więcej 100 centymetrów nad podłogą.

Warto podkreślić, że na rynku dostępne są półki RTV z regulowaną wysokością. Dzięki temu z łatwością jesteśmy w stanie dostosować wysokość telewizora do naszych potrzeb.

Jaka półka RTV – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poza wszelkimi informacjami podanymi powyżej, nie należy zapominać również o wspomnianym już udźwigu półki. Koniecznie musi on zostać dostosowany do sumy wagi telewizora oraz pozostałego sprzętu RTV. Na szczęście producenci bardzo często podają te dane w specyfikacji produktów. Sprawdzić warto również sposób montażu produktu.

Ile kosztuje półka RTV? To oczywiście zależy od sposoby jej wykonania, a także wymiarów i liczby platform. Najtańsze konstrukcje zakupimy już za około 30 złotych, podczas gdy te najbardziej rozbudowane mogą kosztować mogą nawet ponad 300 złotych.

Zakup półki RTV to w wielu przypadkach jedyne słuszne rozwiązanie. Nie wszystkie meble pozwalają nam bowiem odpowiednio ułożyć telewizor i inne sprzętu. Podczas wyboru półki, musimy jednak pamiętać o wszystkich kwestiach wspomnianych powyżej.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.