Pompa zanurzeniowa do brudnej wody z rozdrabniaczem - jak wybrać? Jaka będzie najlepsza?

| 0 Komentarzy
Wybór pompy zanurzeniowej powinien być podyktowany przede wszystkim własnością wody lub ścieków, które będzie ona przetłaczała

Pompa zanurzeniowa do wody brudnej

  • Deszczówka niekoniecznie spełnia kryteria „wody brudnej”, ale przyjęcie takiego założenia prowadzi do zakupu lepszej, bardziej wszechstronnej i trwalszej pompy zanurzeniowej, która sprawdzi się także jako pompa zanurzeniowa do oczka wodnego.
  • W przypadku deszczówki nie ma ryzyka, że do pompy dostanie się piasek, dlatego najczęściej wystarczająco mocne będą zwyczajne pompy, o wirnikach standardowej trwałości.
  • Również pompa zanurzeniowa do studni nie musi być szczególnie mocna. W jej przypadku o wiele ważniejsze będzie ciśnienie, jakie uda się uzyskać, ponieważ moc pompy musi wytworzyć siłę zdolną przeciwstawić się różnicy wysokości między lustrem wody a zbiornikiem górnym.
  • Profesjonalna pompa zanurzeniowa ogrodowa jest urządzeniem o stosunkowo dużej trwałości – sporadycznie musi zmierzyć się z różnego typu wielkocząsteczkowymi zanieczyszczeniami, ale nie musi pracować z olbrzymią wydajnością.

Polecane pompy zanurzeniowe

Automatyzacja pracy pompy

Pompa zanurzeniowa do podlewania jest zwykle włączana na dość krótki czas, a potem jest wyłączana. W czasie pracy woda przez nią podawana jest wykorzystywana na bieżąco, więc najczęściej w zupełności wystarcza sterowanie ręczne, jednak przy pompach zanurzeniowych do studni, które mają zaopatrywać w wodę instalację domową, warto rozważyć opcje automatycznego sterowania.

  • Pompa zanurzeniowa z pływakiem: jej wyłącznik działa podobnie do wyłącznika w zwyczajnej spłuczce. Kiedy poziom wody podnosi się, pompa przerywa działanie i wznawia je, kiedy poziom wody w górnym zbiorniku opadnie, a wraz z nim pływak.
  • Obecnie niektóre pompy zanurzeniowe automatyczne działają bez pływaków, a zamiast nich wyposażone są w mniej lub bardziej skomplikowane systemy kontroli elektronicznej. Są droższe, niekiedy bardziej zawodne, ale za to bardzo precyzyjne. Można je też dynamicznie dostosowywać do zmiany wysokości lustra wody – pływak wymaga ręcznej zmiany konfiguracji, a przy częstym uruchamianiu jego przewód może ulec uszkodzeniu.

Pompa zanurzeniowa czy hydrofor?

Można w pewnym uproszczeniu przyjąć, że każdy hydrofor jest po trosze pompą, ale na odwrót już nie. Hydrofory gromadzą pewną ilość wody, więc jeśli stale jest potrzebny jej zapas, to ta opcja jest korzystniejsza, jednak jeśli gromadzenie wody nie jest konieczne, pompa jest urządzeniem prostszym, a przez to również mniej kłopotliwym, przy czym należy pamiętać, że hydrofor automatyzuje proces pobierania wody, a pompa ze sterowaniem ręcznym wymaga każdorazowego uruchomienia.

Kiedy potrzebna jest pompa szlamowa?

Zanurzeniowe pompy szlamowe to urządzenia bardzo specyficzne. Najpotężniejsze potrafią przepompować masę, w której nawet około 20% to pyły, iły lub piaski, przeciętne wytrzymują obciążenia dwukrotnie mniejsze. Jest to doskonały sposób na gruntowne oczyszczenie oczka wodnego, a większe pompy wykorzystywane są również do usuwania skutków zalań i podtopień.

Kilka ważnych parametrów, na które warto zwrócić uwagę

  • Materiał: pompa zanurzeniowa nierdzewna to podstawowy typ pompy. Zwykle przystosowana jest ona do pracy nawet w długotrwałym zanurzeniu, choć w pojedynczych przypadkach lub przy silnym zanieczyszczeniu substancjami utleniającymi nie jest to wystarczająco dobre zabezpieczenie i należy spytać o pompę przystosowaną do pracy w konkretnych warunkach.
  • Ciśnienie: pompa zanurzeniowa ciśnieniowa (lub wysokociśnieniowa) musi zapewniać przede wszystkim wysokie ciśnienie podawanej wody, co zwykle odbywa się wraz ze wzrostem wydajności, co jednak może ograniczać użycie tych pomp w pewnych punktach poboru.
  • Średnica: pompa zanurzeniowa o małej średnicy nie musi mieć zdecydowanie mniejszej wydajności od szerokich pompa daje większe możliwości, jeśli chodzi o jej użycie w niewielkich odwiertach.
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.