Porysowane panele laminowane i drewniane - renowacja podłogi z paneli podłogowych.

| 0 Komentarzy
Odpowiednio dobrane panele podłogowe mogą stać się prawdziwą wizytówką wystroju domu bądź mieszkania.

Po pewnym czasie mogą jednak ulec rozmaitym uszkodzeniom, które zdecydowanie odbijają się na ich wyglądzie. Czy jest możliwa ich naprawa bez konieczności zakupu nowych paneli?

Jak najbardziej tak. Oczywiście dostępne metody uzależnione są przede wszystkim od rodzaju uszkodzeń. Inaczej podejdziemy bowiem do usuwania drobnych zarysowań powierzchni podłogi, a inaczej do naprawy poważniejszych defektów.

Tak czy inaczej, uszkodzenie paneli nie jest równoznaczne z koniecznością jej wymiany, czego potwierdzeniem są przedstawione niżej przydatne porady. Dotyczą one dwóch rodzajów paneli – drewnianych oraz laminowanych.

Renowacja podłogi z paneli drewnianych

Są droższe od standardowych produktów, jednak charakteryzują się zdecydowanie lepszym wyglądem i większą wytrzymałością. Ta oczywiście uzależniona jest od gatunku drewna, z którego została wykonana wierzchnia warstwa paneli (fornir).

Zdecydowanie najtańsze okażą się panele wykonane z miękkich gatunków, takich jak chociażby sosna. Charakteryzuje się on nie tylko obniżoną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, ale również na wpływ wilgoci. Pod tym względem zdecydowanie lepszym wyborem okażą się panele z dębu, buku bądź drewna egzotycznego. Zwrócić uwagę musimy również na grubość wspomnianej warstwy wierzchniej (im grubsza, tym lepiej). Znaczenie ma również sposób zabezpieczenia drewna przed różnego rodzaju uszkodzeniami.

Niektóre zabiegi, jak na przykład olejowanie, sprawiają, że panele znaczenie rzadziej się rysują, a jeżeli rysy się pojawią, możemy łatwiej je usunąć. Producenci zabezpieczają również swoje produkty poprzez lakierowanie – dzięki temu panele są bardziej odporne na ścieranie, jednak naprawa ubytków w takim przypadku będzie trudniejsza.

Usuwanie zarysowań

Pojawić się mogą na wiele sposobów. Bardzo często powodowane są przez pazury naszych pupili oraz zabawę dzieci, które mogą upuszczać na podłogę zabawki i innego przedmioty. Rysy na panelach to także często efekt chodzie po nich w butach. Tyczy się to zwłaszcza butów na wysokich obcasach.

W przypadku niewielkich i płytkich zarysowań, odnowienie paneli drewnianych okaże się bardzo proste. Wystarczy bowiem wykonać retuszowanie specjalnie dostosowanym woskiem. Sprzedawany jest on bardzo często w tabliczkach, którymi wypełniamy powstałe rysy.

Nieco trudniejsze zadanie czeka nas w sytuacji, w której rysy są głębokie i jest ich dużo. Konieczne okaże się wtedy przeprowadzenie cyklinowania. Pamiętać musimy jednak o tym, że proces ten może zostać zrealizowany wyłącznie na panelach, których warstwa wierzchnia ma grubość co najmniej 8 milimetrów. Cyklinowanie polega bowiem na zeszlifowaniu około dwumilimetrowej warstwy forniru. Następnie panele należy ponownie polakierować bądź poddać procesowi olejowania lub woskowania. Dzięki temu pozbędziemy się wszystkich rys.

Naprawa głębszych uszkodzeń podłogi

Rysy na powierzchni paneli podłogowych mogą powstać w wyniku działania wielu przedmiotów, nawet drobnych i z pozoru nieszkodliwych. Głębsze ubytki natomiast są zazwyczaj efektem upuszczenia na panele ciężkich przedmiotów. Powodują one znaczne wgłębienia, bardzo często kilkunastomilimetrowe.

Chcąc je naprawić, koniecznie musimy zakupić specjalne zestawy, których głównym elementem jest masa reperująca. Bardzo często sprzedawana jest ona wraz z lakierami, uszczelniaczami oraz różnymi narzędziami, spośród których należy wymienić między innymi pędzelek, łopatkę, pipetę czy szpatułkę. Tego typu zestaw możemy użyć do różnych paneli, zarówno ciemnych, jak i jasnych. Proces uzupełniania ubytków możemy połączyć również ze wspomnianym wcześniej cyklinowaniem. Koszt takiego zestawu reperującego wynosi około 50 złotych.

Odświeżanie powierzchni podłogi

Poza zarysowaniami oraz różnego rodzaju ubytkami, na powierzchni paneli podłogowych mogą pojawić się również intensywne plamy, które zdecydowanie odbijają się na ich prezencji. W wielu sytuacjach można je usunąć zwykłym detergentem, jednak nie zawsze jest to możliwe.

W przypadku szczególnie trudnych plam, konieczne okaże się odświeżenie podłogi przy użyciu specjalnych środków. Różnić się one będą w zależności od sposoby zabezpieczenia paneli. Podczas czyszczenia desek olejowanych, warto skorzystać z mydła do podłóg, które dodamy do wody z tradycyjnym detergentem, bądź ze zmywacza. Należy rozprowadzić go w zabrudzonych miejscach i odczekać pewien czas (warto sprawdzić to informacjach na opakowaniu).

Plamy usunąć możemy również poprzez szlifowaniem drobnoziarnistym papierem ściernym. Po wykonaniu tej czynności, należy użyć oleju naprawczego.

Jeżeli chodzi natomiast o panele podłogowe lakierowane, na rynku dostępnych jest wiele odplamiaczy dedykowanych do właśnie tego typu desek. Możemy rozprowadzić go mopem, a następnie spłukać wodą (zabrudzenia lekkie) bądź nałożyć ręcznie i wyczyścić przy użyciu polerki mechanicznej.

Wymiana paneli

Powyższe czynności nie zawsze okażą się skuteczne. W przypadku bardzo intensywnych ubytków i zabrudzeń bądź w sytuacji, gdy posiadamy panele cienkie, będziemy musieli wymienić uszkodzone panele na nowe.

Nie jest to jednak tak łatwe, jak może się wydawać. Panele są ze sobą bowiem ściśle połączone, dlatego będziemy musieli je wyciąć. Najlepiej skorzystać w tym celu z piły tarczowej. Proces ten należy przeprowadzić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić sąsiednich paneli. Jeżeli wymieniana jest deska znajdująca się przy ścianie, nasze zadanie jest zdecydowanie ułatwione. Wystarczy bowiem wtedy zdjąć listwy podłogowe i wydłubać panelę.

Po jej usunięciu musimy oczyścić podłoże i wziąć się za przyklejanie nowych paneli. Klej należy nanieść na krawędzie paneli i ostrożnie połączyć ją z innymi.

Renowacja podłogi z paneli laminowanych

Są to produkty przygotowane na bazie tworzyw drewnopochodnych, a więc słabszych jakościowo. Wszystko to sprawia, że powinniśmy decydować się przede wszystkim na panele wyróżniające się wysoką klasą jakości (AC3 lub AC4). Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż nie ulegną one uszkodzeniom tak łatwo i szybko, jak w przypadku produktów najtańszych.

Oczywiście nie oznacza to, że takie deski będą całkowicie odporne na zarysowania i ubytki. Na szczęście istnieją pewne sposoby na ich naprawę.

Usuwanie zarysowań

Złą wiadomością jest jednak fakt, iż naprawą paneli laminowanych jest zdecydowanie trudniejsza niż w przypadku desek drewnianych. Jej efekty również mogą być nieco słabsze – zarysowania nie zostaną usunięte całkowicie.

Bierze się to przede wszystkim stąd, iż produkty z laminatu nie mogą być cyklinowane. Ich warstwa wierzchnia jest bowiem bardzo cienka, dlatego nie nadaje się do tego typu napraw. Skorzystać możemy więc wyłącznie z preparatów naprawczych. Najczęściej składają się one z wosku, noża do jego stopienia oraz narzędzia do czyszczenia. Wosk należy stopić i rozprowadzić po zarysowanej powierzchni. Występuje on w wielu kolorach, dlatego nie powinniśmy mieć problemów dopasowaniem jego barwy do paneli. Na koniec należy użyć specjalnego grzebienia do czyszczenia powierzchni.

Cały proces należy przeprowadzać bardzo ostrożnie. Koniecznie trzymajmy się zaleceń producenta, gdyż w innym wypadku wosk może pozostawić po sobie nieestetyczne ślady. Opisane zestawy kosztują od 50 do około 200 złotych. Skorzystać można również ze specjalnych flamastrów w drewnianych kolorach, którymi zamaskujemy rysy.

Naprawa głębszych uszkodzeń podłogi

Jest ona możliwa właściwie tylko poprzez użycie specjalnego kitu do wypełniania ubytków. Oczywiście musimy dobrać jego kolor do barwy naszych paneli. Pamiętajmy jednak o tym, że kit pozwoli nam zamaskować wyłącznie płytkie uszkodzenia. W innym wypadku konieczna będzie wymiana paneli.

Produkty laminowane montowane są metodą „click”, dlatego nie musimy ich wycinać i przyklejać. Wystarczy, że zdemontujemy listwy przypodłogowe i wyjmiemy wszystkie panele aż do elementu, który chcemy wymienić. Montujemy nowe panele i to samo robimy z resztą desek, które wcześniej zdemontowaliśmy. Jest to zdecydowanie szybsza i łatwiejsza metoda od procesu wymiany paneli drewnianych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.