Pralka z najkrótszym trybem prania - Jak wybrać? Czy warto?
Polecane pralki
Krótki tryb prania – kiedy go używać? Czy warto?
Czasami zwyczajnie brakuje czasu na to, by ustawić pranie na typowy cykl. Niektóre programy trwają około godziny, a inne nawet dwie godziny lub jeszcze dłużej. Dłuższe tryby świetnie dopierają bardzo zabrudzoną odzież, ubłocone spodnie, skarpetki i nieświeże ręczniki, ale po co korzystać z nich, gdy potrzebujemy jedynie odświeżyć kilka koszul lub przeprać szybko obrus?
Krótki program prania jest niezastąpiony, gdy:
- Odzież nie jest brudna, a jedynie nieświeża. Krótki tryb prania w zupełności wystarczy, by ją odświeżyć.
- Nie mamy czasu na dłuższe czekanie na efekty prania. Krótkie tryby dopiorą nawet zabrudzoną odzież, mogą nie poradzić sobie z plamami, które wymagają namaczania, ale usuną bez problemu większość zanieczyszczeń.
Stosowanie krótkiego trybu prania pozwala oszczędzać energię. Kwadrans pracy urządzenia to znaczna redukcja zużycia prądu w stosunku do trybu, który zajmuje godzinę lub dwie.
Ile trwa najkrótszy program prania?
Zazwyczaj zajmuje około piętnastu minut, choć są pralki, które potrzebują na szybkie pranie zaledwie dwunastu minut. Podczas tego ekspresowego prania następuje sam cykl prania, płukanie oraz wirowanie. Ponieważ czas gra tutaj najważniejszą rolę, większość opcji dodatkowych, które mogą być dostępne przy innych programach, mogą nie mieć w tym wypadku zastosowania. Krótki tryb prania zazwyczaj operuje niższą temperaturą prania (30 lub 40 stopni), może nie być również opcji wyboru prędkości wirowania i ustawienia opcji oszczędzania wody lub energii. Jednak nie ma to większego znaczenia, gdyż w tym wypadku liczy się głównie ekspresowa praca pralki.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki z krótkim trybem prania?
Głównym kryterium może być oczywiście szeroka paleta programów, wśród których najważniejszy jest tryb ekspresowy, ale to nie wszystko, co należy wiedzieć o pralce przed zakupem. Inne parametry, na które należy zwrócić uwagę to:
- Gabaryty urządzenia – pralki są dziś dostępne w wielu wariantach. Można wybierać spośród urządzeń o standardowej głębokości lub o kompaktowych wymiarach. Płytsze pralki o mniejszym bębnie zmieszczą się w małych łazienkach. Jeszcze jeden wariant to pralka ładowana od góry, która również zajmuje niewiele miejsca.
- Pojemność, maksymalna waga wsadu – to jeden z kluczowych parametrów. Warto porównać maksymalną pojemność kilku modeli, gdyż pralki o tych samych gabarytach mogą mieć różnie skonstruowane bębny, co sprawia, że część z nich pomieści 7, część 9, a część nawet powyżej 10 kilogramów ubrań.
- Klasa energetyczna – im lepsza, tym mniej energii będzie zużywało urządzenie. Nie warto wybierać pralek w klasie niższej od A, a najbardziej ekologicznym wyborem będą pralki w klasach A+, A++ oraz A+++.
- Programy prania i możliwość ich konfiguracji – duże znaczenie mają domyślne tryby prania oraz możliwość ich modyfikowania (na przykład zmiany temperatury lub tempa wirowania). Przydatne bywają programy do bawełny, tkanin mieszanych, delikatnych oraz mocno zabrudzonych. Inne popularne tryby prania to: program do ubrań ciemnych, do ubrań białych, tryb sportowy, krótkie pranie, pranie ręczne, samo płukanie, wirowanie i tym podobne.
- Maksymalna prędkość obrotowa podczas wirowania – od niej zależy to, jak mocno odwirowane i osuszone będą ubrania po zakończeniu cyklu. Standard to 1000 lub 1200 obrotów. Pralki, które oferują prędkość wirowania do 800 obrotów są nieco mniej funkcjonalne, odzież schnie dłużej.
- Zastosowane rozwiązania ekologiczne – mogą to być programy ekologiczne, opcja oszczędzania wody i prądu.
- Wygodny programator, funkcje dodatkowe – wygoda obsługi pralki jest bardzo istotna. Programator powinien być czytelny i intuicyjny w obsłudze. Oznaczenia programów i funkcji powinny być jednoznaczne i łatwe w odszyfrowaniu, by przy każdym praniu nie trzeba było zaglądać do instrukcji obsługi.
- Renoma marki, dłuższa gwarancja i inne udogodnienia – warto wybierać pralki znanych i cenionych producentów, którzy cieszą się zaufaniem klientów. Ważna jest także obsługa serwisowa oraz długość gwarancji. Do wielu urządzeń można otrzymać lub zakupić przedłużoną gwarancję.
Znajdziesz w Morele
Pralki Electrolux - Suszarki do ubrań - Pralki Whirlpool - Pralki do zabudowy - Pralki Samsung
Komentarze (0)