Pralko-suszarka - jak wybrać? Czy warto? Jaka najlepsza?
Spis treści:
- Pralko-suszarka – najważniejsze informacje
- Pranie/suszenie w jednym urządzeniu – dobry wybór?
- Najlepsza pralko-suszarka – charakterystyka urządzeń
- Pralko-suszarka – jak dokonać zakupu?
- Pralko-suszarka - dodatkowe opcje i wyposażenie
- Pralko-suszarka – czy warto kupić?
- Wady i zalety pralko-suszarki – najważniejsze informacje
- Pralko-suszarka – polecane modele i podstawowe parametry
- Ile kosztuje pralko-suszarka?
Jak wiadomo, naturalne suszenie prania poprzez wywieszenie ich na suszarce może potrwać dość długo, co w dużych rodzinach często jest kłopotliwe. Do tego dochodzi również problem związany z ilością zajmowanego miejsca przez pranie, a także z odpowiednią wentylacją - tak aby wilgoć z odzieży miała gdzie odparować i mogła to robić w szybkim tempie. Istotną kwestią jest także estetyka – ciągły widok suszącego się prania w salonie czy sypialni, a nawet w łazience, nie jest zbyt przyjemny.
Polecane pralko-suszarki
Tego typu problemy rozwiązuje oczywiście pralko-suszarka, która na rynku występuje w wielu różnych odmianach. Są one zróżnicowane przede wszystkim pod względem istotnych parametrów technicznych, a także wymiarów i wykorzystywanych technologii. Wszystko to sprawia, że do wyboru konkretnych modeli warto się przygotować. W jaki sposób? Przede wszystkim poprzez analizę najważniejszych parametrów i cech urządzeń.
Pralko-suszarka – najważniejsze informacje
Pralko-suszarka to niedoceniane, lecz niezwykle przydatne urządzenie. Łączy w sobie dwie opcje: prania i suszenia, dzięki czemu nie ma potrzeby kupowania dwóch oddzielnych sprzętów. Docenią to przede wszystkim osoby, które mieszkają w niewielkich mieszkaniach w bloku i mają problem z suszeniem wypranych rzeczy, a także duże rodziny.
Połączenie czynności prania i suszenia to bardzo wygodne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w domu. Wśród usług producentów znajdziemy wiele dodatkowych funkcji i programów, które znacznie poprawią efektywność prania i suszenia.
Pranie/suszenie w jednym urządzeniu – dobry wybór?
Pralko-suszarka okaże się niezwykle przydatnym urządzeniem, które pozwoli rozwiązać wiele problemów, na przykład z miejscem zajmowanym przez sprzęty. Pralka i suszarka to urządzenia o sporych gabarytach, dlatego chcąc postawić je w domu czy mieszkaniu, konieczne okaże się specjalne pomieszczenie lub duża łazienka. W przypadku jednego urządzenia problem ten nie występuje.
Trzeba jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę przy zakupie tego urządzenia oraz jakie opcje może nam ono oferować. Pranie-suszenie powinno przebiegać szybko i bezproblemowo. To zaś okaże się możliwe wtedy, gdy pralka z suszarką zostanie dobrana pod względem parametrów technicznych oraz indywidualnych potrzeb użytkowników.
Najlepsza pralko-suszarka – charakterystyka urządzeń
Zanim przejdziemy do omawiania najważniejszych parametrów technicznych, które wpływają na możliwości sprzętów, trzeba podkreślić, że można je podzielić na dwie grupy:
Który model wybrać? To oczywiście zależy od specyfiki miejsca, w którym sprzęt ma się znaleźć. Pralko-suszarka do zabudowy może zostać „schowana”, przez co nie będzie znacząco rzucać się w oczy. Mogą jednak pojawić się problemy wówczas, gdy dojdzie do awarii. Pralko-suszarka wolnostojąca może również być łatwiej przenoszona z miejsca na miejsce.
W suszarkach stosuje się dwie metody suszenia: wywiewową oraz kondesacyjną. Z kolei wszystkie pralko-suszarki umożliwiają tylko suszenie kondensacyjne, czyli zbieranie pary wodnej do specjalnego pojemnika, który po zapełnieniu należy opróżnić. Trzeba jednak zaznaczyć, że pralko-suszarka pobiera więcej prądu i wody niż „osobne” modele.
Woda potrzebna jest w mechanizmie pranie-suszenie i różnica zużycia w porównaniu z samą pralką może wynosić nawet podwojenie dotychczasowych wartości i należy mieć to na uwadze podczas zakupu. Także ładowność prania do suszenia jest mniejsza niż podczas prania. Należy sięgać po urządzenia, które pozwolą uprać i wysuszyć powyżej 5 kg prania. Każda wyższa wartość (6 kg, 7kg i więcej) to oczywiście większa wydajność.
Przewidując suszenie, nie powinno się załadowywać pralki do końca lub też po praniu wyjmować nadmiar rzeczy (np. takich, które szybko wysychają samoistnie), bo będzie to utrudniało suszenie, a w konsekwencji nie przyniesie ono oczekiwanego efektu. Ponadto bęben nie może być przeciążony, dlatego do suszenia nadaje się tylko odwirowane pranie. Znaczenie mają również gabaryty – nie powinno się suszyć kołder czy dużych koców. Do tego dochodzą gumowe przedmioty i materiały, które były wcześniej czyszczone chemicznie – ich suszenie może prowadzić do zbytniego przegrzania, a w efekcie do wzniecenia ognia.
Warto wiedzieć!
Samo działanie suszarki opiera się na takich samych programach, jak w pralce. Jest więcej programów antyalergicznych, a także przeznaczonych do suszenia bawełny. Przydatny może być również program do odświeżania – pozwoli założyć ubranie, które przez długi czas wisiało w szafie. To niewątpliwie bardzo pomocne opcje.
Pralko-suszarka – jak dokonać zakupu?
Rynek omawianych sprzętów jest niezwykle szeroki. Różnią się one nie tylko wymiarami, ale również sposobem działania i możliwościami podczas prania i suszenia. Jako że pralko-suszarka to dwa urządzenia w jednym, należy zwrócić uwagę na parametry dotyczące zarówno prania, jak i suszenia.
- Ładowność. W przypadku pralko-suszarek, rozróżnia się dwie ładowności przy jednym bębnie. Pierwsza dotyczy oczywiście pralki. Wsad pralki może wynieść od 5 kg (wystarczający dla czteroosobowej rodziny) do 13 kg. Większy bęben przydaje się w przypadku prania dużych rzeczy, takich jak chociażby kołdry lub wielodzietnej rodziny, w której są małe dzieci. Najczęściej wsad 5-8 kg będzie stanowił optimum.
Drugi parametr określa wsad suszarki. Jako że suszenie to dość specyficzny proces, załadunek jest najczęściej dwa razy mniejszy niż w przypadku prania. Oznacza to, że suszeniu można poddać od 3 kg do 9 kg odzieży, a tym samym konieczne jest podzielenie prania na dwie części.
- Klasa energetyczna. Pralko-suszarki mogą być oznaczone jedną z klas z przedziału od A do G, gdzie A (podobnie jak w innych elektrycznych urządzeniach AGD) oznacza najmniejsze zużycie prądu.
Obecnie w sprzedaży dostępne są przede wszystkim sprzęty z klasą A i B, bardzo rzadko C. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że tak, jak w przypadku korzystania z samej funkcji prania, pobór energii będzie bardzo zbliżony do tradycyjnej pralki, tak włączenie prania i suszenia może spowodować wyższy pobór prądu. Pranie-suszenie może być jednak opłacalne w przypadku dużej ilości odzieży.
- Klasa efektywności prania. Efektywność to inaczej skuteczność prania. Innymi słowy – jak czyste będą wyprane ubrania. Podobnie jak w przypadku efektywności energetycznej, producenci stosują tu tą samą skalę: od A (najwyższa) do G (najniższa). Na polskim rynku można kupić jedynie pralki oznaczone klasą A lub rzadziej B.
- Klasa efektywności wirowania. Efektywność wirowania to skuteczność odwirowania wody z prania, obliczona dla standardowego cyklu prania w temperaturze 60°C. Stosuje się te same klasy: od A do G. Dostępny w sprzedaży sprzęt oznaczony jest najczęściej klasą B lub C.
- Prędkość wirowania. Może ona wynosić do 1600 obr/min. Większość modeli umożliwia regulowanie ilości obrotów, dzięki czemu można dostosować prędkość do rodzaju pranych rzeczy. Należy jednak pamiętać, że przy stosowaniu funkcji suszenia, należy odwirować pranie z prędkością wynoszącą co najmniej 800 obr/min.
- Pobór wody. Jak zostało wspomniane, pralko-suszarki, w których został wybrany cykl zarówno prania, jak i suszenia zużyć mogą więcej wody niż tradycyjne pralki. Okazuje się bowiem, że urządzenia te potrzebują wody do przeprowadzenia procesu suszenia. Dlatego zanim zakupi się pralko-suszarkę, należy przeanalizować dotychczasowe rachunki i przygotować się na zmiany w domowym budżecie.
- Wymiary. Równie ważna kwestia, której nie powinniśmy bagatelizować. Producenci podają wartości szerokości, wysokości oraz głębokości swoich sprzętów. Na rynku oferowane są na przykład pralko-suszarki slim. Są to przeważnie wąskie pralko-suszarki, doskonale sprawdzające się w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu. Okażą się przydatne wówczas, gdy z funkcji suszenia i prania korzysta jedna-dwie osoby, ponieważ ich wsad jest przeważnie stosunkowo niewielki.
Nie należy zapominać także o jakości wykonania sprzętu, a także zastosowanym wyposażeniu. Przez klientów cenione są na przykład urządzenia wyposażone w silnik inwerterowy, który gwarantuje bardzo stabilne, wydajne działanie. Do tego warto dodać również wszelkiego rodzaju zabezpieczenia, na przykład przed przepięciami.
Polecane pralko-suszarki
Pralko-suszarka - dodatkowe opcje i wyposażenie
Poza standardowym działaniem, pralko-suszarki często oferują coś więcej. Co ważne, wiele z wymienionych poniżej funkcji można znaleźć również w tradycyjnych pralkach. Są też takie, które realizowane są wyłącznie przez omawiane sprzęty.
- Funkcja opóźnionego startu – umożliwia włączenie prania o ustalonej wcześniej godzinie. Wiele modeli pozwala na nawet 24-godzinne opóźnienie startu.
- Program prania – należy sprawdzić, w jakie dodatkowe warianty jest wyposażona pralka. Ich liczba może sięgać nawet kilkunastu. Popularne opcje to m.in.: koszule, firanki, ciemne tkaniny, jedwab, tryb ekologiczny, szybki czy też pranie ręczne. Niemal wszystkie urządzenia mają trzy podstawowe opcje:
- 60°C dla mocno zabrudzonych tkanin bawełnianych,
- 40°C dla tkanin syntetycznych,
- 30°C dla tkanin wełnianych.
- Opcje suszenia – podstawowe warianty: do prasowania (rzeczy są wysuszone, jednak może być konieczne ich wyprasowanie) oraz do szafy (rzeczy są wysuszone i niepogniecione). Ponadto można spotkać się z dodatkowymi programami, takimi jak program przeciwwirusowy, który usuwa wirusy z odzieży.
- Autosuszenie – jest to ciekawa funkcja, która za pomocą czujników określa, jak długo powinny suszyć odzież.
- Kontrola ilości piany – pralko-suszarka kontroluje ilość wytworzonej w czasie prania piany, by efekty czyszczenia były jak najlepsze, a na ubraniach nie pozostawały ślady po detergentach.
- Fuzzy logic (automatyka wagowa) – urządzenie waży wsad, a następnie dobiera odpowiednią ilość wody, temperaturę czy prędkość wirowania.
Pralko-suszarka – czy warto kupić?
Biorąc pod uwagę możliwości omawianych sprzętów, ich zakup wydaje się być opłacalny, zwłaszcza gdy pierzemy często i dużo. Połączenie czynności prania i suszenia jest zasadne ekonomicznie, szczególnie w przypadku dużych rodzin.
Jeżeli chodzi o kwestię ceny, kupno dwóch oddzielnych urządzeń wiąże się z dużo wyższymi kosztami niż zakup pralko-suszarki. Producenci tych sprzętów oferują wiele zróżnicowanych usług, dostosowanych do indywidualnych oczekiwań klienta.
Wszystko to sprawia, że suszarko-pralka doskonale sprawdzi się zarówno w domach, jak i w mieszkaniach. Nie musi być wykorzystywana wyłącznie przez duże rodziny. Na rynku znaleźć można wiele sprzętów o zmniejszonych wymiarach, kierowanych do pojedynczych osób.
Wady i zalety pralko-suszarki – najważniejsze informacje
Należy pamiętać, że hybrydy, czy inaczej mówiąc, urządzenia wielofunkcyjne oferujące pranie/suszenie, charakteryzują się mniejszą efektywnością i wydajnością niż oddzielnie zakupione pralka i suszarka. Wszystko zależy wiec od naszych potrzeb i wymagań. W sieci często znaleźć można również zapytania, czy pralko-suszarka niszczy odzież.
Przy zastosowaniu się do wskazówek producenta i zdrowego rozsądku, funkcja suszenia nie zniszczy odzieży. Wystarczy pamiętać, by tkaniny suszyć w odpowiednich temperaturach. Należy również czytać metki z ubrań, które informują o sposobie suszenia bądź też braku możliwości stosowania suszenia mechanicznego.
Nie ma się także co nastawiać, że zawsze wszystko będzie idealnie wysuszone, szczególnie jeśli bęben będzie przeładowany lub suszy się w tym samym czasie bardzo zróżnicowane materiały. Z pewnością pralko-suszarka nie będzie tak efektywna, jak osobna suszarka, jednak może sporo ułatwić i usprawnić w gospodarstwie domowym.
Pralko-suszarka – polecane modele i podstawowe parametry
Przedstawiamy listę urządzeń, które pozwolą na wygodne pranie-suszenie. Warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak klasa energetyczna, prędkość (obr/min) oraz ładowność.
- Hotpoint-Ariston AQD1070D 49 EU/B – sprzęt ze średniej półki cenowej (kosztuje od 1683 do 1720 zł). Pralkosuszarka ceniona jest przede wszystkim za wysokie klasy energetyczne (A), efektywności prania (A) oraz wirowania (B). Wspomnieć należy także o wsadzie wynoszącym 10 kg w przypadku pralki i 7 kg w przypadku suszarki.
- Candy CSWS40464TDR/2-S – niewielka suszarko-pralka, która obsługuje prędkość wynoszącą 1400 obrotów na minutę. Jest sterowana elektronicznie, a jej wsad wynosi od 4 kg dla suszarki do 6 kg dla pralki. Kosztuje 1649 zł.
- Bosch WVG30460PL – tym razem pralko-suszarka z wysokiej półki. Jej cena wynosi 2426,60 zł, jednak w zamian otrzymujemy wiele programów dodatkowych (m.in. program Higiena, Jedwab), klasę energetyczną A oraz stosunkowo ciche działa. Podczas prania hałas wynosi 46 dB, a podczas suszenia 74 dB.
Ile kosztuje pralko-suszarka?
To oczywiście zależy od parametrów. Najtańsze modele zakupimy za około 1300-1500 złotych, podczas gdy te większe i bardziej rozbudowane mogą kosztować kilka razy więcej. Najważniejsze wydaje się dopasowanie pralko-suszarki to ilości i częstotliwości prania. Należy także sprawdzać rankingi i wczytywać się w opinie zarówno zadowolonych, jak i zawiedzionych użytkowników, bo każda z nich może być pomocna w podjęciu decyzji czy i jaką pralko-suszarkę kupić.
Analiza wszystkich najważniejszych kwestii pozwoli wybrać sprzęt, który okaże się dobrze dopasowany do indywidualnych potrzeb i wymagań. Okaże się również przydatny pod względem poboru wody i energii, a także skuteczności działania.
Komentarze (1)