Pranie firanek – jak prać firanki w pralce – kompendium wiedzy

| 0 Komentarzy
Jeżeli nie wiesz, jak w bezpieczny sposób wyprać firany w pralce, ten poradnik poda Ci gotowe rozwiązanie.

Firanki należy regularnie czyścić. Jak je wyprać w pralce, aby przywrócić im naturalną biel?

Czy firanki można uprać w pralce?

Chociaż zwolenników prania ręcznego nie brakuje, nie da się ukryć, że to czasochłonne rozwiązanie. Czy jednak bezpiecznie jest prać firany w pralce automatycznej? Wszystko zależy od tego, z czego są wykonane i jakie zalecenia zamieścił na metce producent. Jeśli nigdy wcześniej nie były prane w pralce, a nie posiadają instrukcji, wówczas bezpieczniejszą opcją będzie pranie ręczne. Znaczenie ma stopień zabrudzenia. Z zakurzonym materiałem poradzi sobie szybka przepierka w delikatnym płynie do prania, ale do mocno poplamionych przyda się odplamiacz.

Najczęściej wybierane pralki

Jeżeli planujesz prać ręcznie, potrzebujesz przede wszystkim dużej miski lub zakorkowanej wanny z wodą. Zadbaj o odpowiedni specyfik do czyszczenia. Możesz w tym celu użyć proszku do prania lub płynu, który bywa dodatkowo delikatniejszy dla dłoni. Aby firany nie pomięły się i zachowały ładny kształt po rozwieszeniu, zalecamy je dodatkowo wykrochmalić. Ważne jest również, na ile stopni nastawić urządzenie lub jak ustalić temperaturę wody przy praniu manualnym. Przy zastosowaniu pralki należy też wybrać odpowiedni program.

Jak przygotować firanki do prania w pralce? Moczenie firanek

Zanim firanki zostaną umieszczone w pralce, dobrze jest je namoczyć. Wystarczy, że umieścisz je w miednicy z chłodną wodą na kilka godzin. Jeżeli jednak Twoje urządzenie ma program namaczania, możesz śmiało skorzystać z tej opcji. Oferuje ją np. pralka Beko. W przypadku delikatnych tkanin z falbanami lub frędzlami warto zastosować przeznaczone do tego woreczki. Pomogą ochronić delikatne elementy przed splątaniem oraz uszkodzeniem.

Obojętnie, czy pierzesz ręcznie, czy też w pralce, nigdy nie łącz bieli z innym kolorem materiału. Nawet jeśli białe firanki będziesz czyścić osobno, może się zdarzyć, że z czasem zszarzeją lub zżółkną, zwłaszcza gdy są narażone na czynniki zewnętrzne lub dym papierosowy. Na szczęście istnieją środki i domowe sposoby na to, aby przywrócić im dawny urok i odświeżyć biel. Wystarczy wdrożyć kilka prostych pomysłów, a efekt przejdzie Twoje oczekiwania.

Jak wyprać firany, by znów były białe? Wybierz środki chemiczne przeznaczone do bieli lub specyfik do czyszczenia białych firanek. W tego typu proszkach i płynach zawarta jest odrobina środka wybielającego. Przed zastosowaniem wybielacza polecamy skorzystać z domowych sposobów. Warto dodać do proszku 3 łyżki sody oczyszczonej. Do namaczania sprawdzi się sok z cytryny, a do ostatniego płukania można dodać trochę soli. Dobry będzie krochmal z mąki ziemniaczanej, jednak nie należy wlewać go do pralki. Wystarczy łyżka mąki na litr zagotowanej wody.

W jakiej temperaturze prać firanki?

Jeśli nie wiesz, w ilu stopniach powinieneś czyścić firankę podczas prania manualnego, zadbaj o to, by woda była lekko ciepła. Nie powinna parzyć w dłonie. Przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych, optymalna temperatura prania mieści się w przedziale 20-40 stopni. Zazwyczaj programy do tkanin delikatnych stosują temperaturę 30 stopni, ale jeżeli posiadasz sprzęt z funkcją eco bubble, taki jak pralka Samsung, możesz wybrać opcję czyszczenia w 20 stopniach. To zdecydowanie najlepsza decyzja.

Jaki program w pralce wybrać do prania firanek?

Pozostaje jeszcze kwestia tego, w jakim programie powinno się prać firany, by nie uległy zniszczeniu. Najlepszym wyborem będzie ten przeznaczony do czyszczenia tkanin delikatnych lub pranie ręczne, oferowany w większości dostępnych na rynku sprzętów. Powstał także specjalny program do firanek i zasłon, który posiada np. pralka Electrolux. Znajdziemy go również w innych urządzeniach wiodących marek. Zadba o odpowiednią temperaturę i szybkość wirowania.

Jak uniknąć zniszczenia firan podczas prania w pralce automatycznej?

Najpierw sprawdź, z jakim materiałem masz do czynienia. Len i bawełna nie ulegną zniszczeniu po wypraniu w urządzeniu elektrycznym. Koronki i tiul mogą ten proces źle znosić. W tym przypadku bezpieczniej będzie wyprać je ręcznie lub oddać do czyszczenia chemicznego. Koniecznie wybierz pranie w chłodniejszej wodzie, by firany się nie skurczyły. Pomimo tego, że tkaniny lniane i bawełniane dobrze znoszą temperaturę wyższą niż 40 stopni, lepiej wybrać program działający w temperaturze ok. 30 stopni, jaki ma np. pralka Bosch.

Znaczenie ma nie tylko wybór odpowiedniego płynu i to, w jakim programie będziesz prać. Są sposoby na to, by zapobiec uszkodzeniom i zagnieceniom przed włączeniem sprzętu. Warto przed umieszczeniem w maszynie złożyć firany w kostkę. Dobrze jest też ustawić niższy niż zazwyczaj poziom wirowania. Gdy zakończysz pranie, od razu po wyjęciu z bębna pralki zawieś firanki do okna jeszcze wilgotne, aby same rozprostowały się pod własnym ciężarem. Jeśli mimo tego będą na nich widoczne zagniecenia, należy je przeprasować.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.