Preparat do przepływomierzy powietrza - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Ta zaś możliwa jest wyłącznie przy użyciu skutecznego środka, który zostanie przez nas dopasowany do posiadanego elementu i właściwie użyty. Żeby jednak się nam to udało, warto dokładniej dowiedzieć się, czym jest przepływomierz i w jaki sposób działa.
Omawiany element nazywany jest również przepływowym miernikiem masy powietrza. Umieszczany jest w tak zwanym układzie dolotowym, a jego zadaniem jest dokładne zdiagnozowanie, jaka ilość powietrza dostaje się do silnika. Ta informacja pozwoli komputerowi w samochodzie w odpowiedni sposób określić, jak dużo powinien dostarczyć paliwa. Sprawne działanie tego mechanizmu przekłada się przede wszystkim na sposób działania silnika i efektywność spalania, dlatego właściwie wyczyszczony i zabezpieczony przepływomierz to podstawa.
Preparat do czyszczenia przepływomierza powietrza – jak wybrać?
Znając już zasadę działania miernika, bez problemu możemy odpowiedzieć na pytanie, co by było, gdyby silnikowi spalinowemu zabrakło powietrza. Doprowadziłoby to do zaprzestania jego pracy. W mieszance, która trafia do silnika, znajduje się bowiem zarówno paliwo, jak i powietrze.
Pamiętać należy przy tym, że ów mieszanka może być optymalna (na 1 kg paliwa przypada wtedy 14,7 kg powietrza), uboga (ponad 14,7 kg powietrza) oraz wzbogacona (mniej niż 14,7 kg powietrza). Podane wyżej proporcje mają ogromne znaczenie, ponieważ wpływają na prace silnika i poziom emitowanych zanieczyszczeń.
Uzyskanie właściwej wartości możliwe jest wyłącznie dzięki czystemu przepływomierzowi. Preparat do niego musi jednak zostać odpowiednio dobrany. W pierwszej kolejności należy więc określić rodzaj przepływomierza. Na rynku bowiem wyróżniamy:
- przepływomierz masowy – stosowany obecnie najczęściej. Jego działanie opiera się na utrzymaniu określonej, stałej temperatury platynowego drutu. Chłodzony jest on poprzez powietrze, do czego potrzebny jest prąd – pomiar jego natężenia jest jednocześnie pomiarem masy powietrza. Im więcej bowiem powietrza, tym więcej zużywanego prądu. Jego największą wadą jest fakt, iż stosunkowo szybko ulega zabrudzeniom, dlatego musi być czyszczony regularnie,
- przepływomierz klapkowy – ze względu na nieco archaiczną budowę i sposób działania, spotkać można go już tylko w starych silnikach. Powietrze mierzone jest poprzez klapkę, która jest połączona z potencjometrem. Jej kąt nachylenia wskazuje, jak dużo powietrza dostaje się do silnika,
- przepływomierz wirowy – nazywany również mechanizmem typu Vortex. Jest najbardziej zaawansowany techniczne ze wszystkich wymienionych układów, bowiem działa przy użyciu ultradźwięków. Wytwarzane są one przez specjalny generator i kierowane są w kierunku mikrofonu, który kontroluje ruchy powietrza. Jest to bardzo dokładny sposób pomiaru.
Środek czyszczący do przepływomierzy – jak wybrać?
Przedstawione mechanizmy psują się co około 100 000 kilometrów. Jeśli jednak nie będą regularnie czyszczone, konieczność ich wymiany pojawi się wcześniej. A pamiętajmy, iż jest to droga operacja. Żeby więc wszystko działało jak należy, warto zakupić odpowiedni preparat czyszczący. Poza określeniem jego rodzaju, warto zwrócić uwagę również na poniższe parametry.
SPOSÓB UŻYCIA. W tym przypadku możliwości są dwie:
- środek czyszczący w spryskiwaczu – najczęściej jest on plastikowy. Jest tani, jednak jego dozowanie w niektórych sytuacjach może być utrudnione. Wszystko ze względu na niewielką siłę podmuchu,
- środek czyszczący w sprayu – zdecydowanie wygodniejszy w użyciu, zwłaszcza wtedy, gdy dołączana zostanie do niego specjalna rurka, umożliwiająca skuteczną i bardzo precyzyjną aplikację środka.
RODZAJ SILNIKA. Bardzo ważny parametr. Przed zakupem środka należy bowiem dokładnie sprawdzić, czy nadaje się on do silników benzynowych, dieslowych czy może jest preparatem uniwersalnym i można go stosować zawsze.
POJEMNOŚĆ. Najczęściej pojawiające się w sklepach preparaty charakteryzują się pojemnością od 200 do 250 ml, choć można zakupić również produkty większe.
CENA. Preparaty do przepływomierzy nie są drogie. Najtańsze z nich zakupimy już za około 10 złotych. Jeżeli szukamy jednak pojemniejszych i precyzyjniejszych środków, będziemy musieli wydać ponad 30 złotych.
Jak wyczyścić przepływomierz powietrza?
Jeżeli zdecydujemy się regularnie czyścić przepływomierz, zdecydowanie wydłużymy jego żywotność. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza że sama operacja czyszczenia nie należy do najtrudniejszych. W pierwszej kolejności musimy wyjąć elementy grzejne i moduł pomiarowy. Jest to bardzo łatwe. Odłączamy wtyczkę i odkręcamy śrubki – wystarczy.
Gdy mamy już moduł, możemy wyczyścić płytkę i drucik. Elementy te spryskujemy preparatem kilkakrotnie (przez około 3 sekundy). Gdy wszystko zostanie wyczyszczone, musimy jeszcze zaczekać aż środek całkowicie wyparuje. Montujemy ponownie mechanizm i cieszymy się sprawnie działającym silnikiem.
Komentarze (0)