Preparat do szamb – jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Mieszkanie w domu jednorodzinnym często ma jedną wadę: brak możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej. W takim przypadku alternatywą jest przydomowe szambo. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z pewnymi obowiązkami, które musi dopilnować użytkownik, np. wywóz nieczystości. Co więcej, trzeba zadbać o rozpuszczanie szamba i wszelkie kwestie związane z udrożnieniem rur. Pomocne są w tym specjalne preparaty. Jakie wybrać? Zachęcamy do lektury.
Rozpuszczanie szamba – czemu warto to robić?
Na początek warto podkreślić, dlaczego w ogóle warto zadbać o regularne rozpuszczanie szamba. Otóż stosowanie preparatów do szamba m.in. pozwala ograniczyć wywozy nieczystości, a czasem nawet w ogóle z nich zrezygnować. Dla wielu osób najważniejszą funkcją stosowania takich substancji jest jednak fakt, że zapobiegają one zapychaniu się odpływów, których mechaniczne czyszczenie jest bardzo kosztowne. Wszystko to jest możliwe, o ile tylko zastosuje się dobry preparat – a nie jest to wcale łatwe. Czym rozpuścić gęste szambo? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.
Należy podkreślić też, że zaniedbanie związane z rozpuszczaniem szamba może prowadzić do zjawiska zagniwania, czyli niekontrolowanego procesu rozkładu. Jak łatwo się domyślić, skutkuje to bardzo nieprzyjemnym zapachem. Regularne stosowanie preparatów do szamba pozwoli uniknąć tego problemu.
Preparaty do szamba służą nie tylko po to, aby udrożnić instalacje odprowadzające ścieki, czy też pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i nadmiaru nieczystości. Jest to też korzyść dla ochrony środowiska, ponieważ w ten sposób zmniejszamy poziom zanieczyszczeń, a bakterie zawarte a aktywatorach zapobiegają przedostawaniu się szkodliwych substancji do gruntu.
Czym rozpuścić gęste szambo?
Na rynku można znaleźć przeróżne preparaty, które służą do rozpuszczania szamba. Różnią się one nie tylko formą (mogą być m.in. w postaci tabletek, proszku czy bakterii do szamba w płynie), ale przede wszystkim zastosowaniem. Niektóre produkty mogą służyć do dezynfekcji, inne z kolei do udrożniania rur czy usuwania tłuszczu. W związku z tym przed podjęciem decyzji „czym rozpuścić gęste szambo” należy sprecyzować, jaki efekt chcemy osiągnąć.
Dobrej jakości preparaty powinny sprawiać, że przy minimalnym nakładzie sił unikniemy zarówno problemów z częstotliwością wywozu nieczystości, nieprzyjemnym odorem, jak i z większymi kosztami eksploatacji. Jaki produkt zatem wybrać? Poznaj najważniejsze warunki, jakie powinny spełniać dobre preparaty do szamba.
6 warunków, które musi spełniać dobry preparat do szamba
- Cena: choć skład większości preparatów jest podobny, to różnice w cenach bywają olbrzymie. Warto więc celować gdzieś w środek stawki. Płacenie za „laury” i „medale” mija się z celem, ponieważ bakterie zawarte w konkretnych preparatach i tak będą sobie radziły tak samo, niezależnie od tego, czy producent preparatu otrzymał dane wyróżnienie, czy nie.
- Skuteczność: preparat musi zawierać bakterie, które będą zdolne do samodzielnego mnożenia się, ponieważ nawet kilkukilogramowe wiadro dobrego preparatu zawiera tylko pewną określoną ilość bakterii. Kluczem do sukcesu jest natomiast stworzenie w szambie bateryjnego ekosystemu, który utrzyma się przez dłuższy czas.
- Sposób zastosowania: choć zawartość preparatów jest często podobna, sposób użycia może się znacząco różnić. W związku z tym kupując preparat do szamb i oczyszczalni, warto zwrócić uwagę na to, czy opakowanie zawiera jasną instrukcję stosowania. Nie ma tu żadnej dowolności – środek stosowany niezgodnie z zaleceniami producenta po prostu nie zadziała (lub zadziała zdecydowanie słabiej).
- Typ preparatu też ma znaczenie: same bakterie, zwłaszcza w początkowej fazie, nie są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi problemami. Wobec tego poza standardowym preparatem do szamb i przydomowych oczyszczalni, można kupić jeszcze tzw. aktywator (tym mianem czasem określa się nieprecyzyjnie preparat podstawowy) lub środki ułatwiające rozpuszczanie tłuszczów. Środek do szamba ekologicznego dobiera się do konkretnych potrzeb, bo rozwiązania uniwersalne czasem nie wystarczają.
- Nie zawsze chodzi o to, aby szambo zasiedlić: niekiedy właśnie ma ono zostać oczyszczone, zneutralizowane. Środek do dezynfekcji szamba albo preparat do neutralizacji szamba to zupełnie inna klasa produktów. Choć część z nich faktycznie może działać biologicznie, to najczęściej jednak są to środki chemiczne, które powodują zabicie wszystkich bakterii ściekowych. Może się to wydawać korzystne w pewnych okolicznościach, ale tak naprawdę dezynfekcja działa na krótko – stosuje się ją między innymi po to, żeby na nowo zasiedlić szambo właściwymi bakteriami.
- Nie tylko bakterie się liczą: choć to one odpowiadają za rozkład większości zanieczyszczeń, ich działanie jest dość powolne, dlatego co czas jakiś warto sięgnąć także po preparaty enzymatyczne. Przyspieszają one degradację konkretnych związków, wspomagając proces oczyszczania szamba. Takie preparaty do szamb nie powinny być stosowane ciągle, natomiast pewna regularność bywa korzystna.
Co dają preparaty do szamba?
Preparaty do szamba można umownie podzielić na kilka kategorii. Choć wszystkie one zwykle mogą być podobnie stosowane, mają inne efekty. Zatem odpowiedź na pytanie o to, co daje konkretny preparat czy tabletki biologiczne, może być w tych przypadkach inna.
- Bakterie do szamba: ta ogólna nazwa obejmuje produkty, które zawierają kultury bakterii różnych typów, odpowiedzialne za rozkład zanieczyszczeń organicznych. Taki środek spowoduje kolonizację szamba lub przydomowej oczyszczalni przez bakterie, które będą w swoim tempie trawiły wszystkie dostające się tam resztki. Jest to podstawowy środek, który należy zastosować.
- Preparat na tłuszcz: ponieważ zwykle ilość tłuszczów dostająca się do szamba nie jest duża, radzą sobie z nimi stosunkowo nieliczne bakterie kolonizujące zbiornik. Preparat na tłuszcz zawiera ich jednak znacznie więcej i często są to organizmy bardzo, ale to bardzo skuteczne. Stosowanie takiego preparatu powinno więc wynikać z dostania się większej ilości tłuszczu do szamba lub obserwacji potwierdzającej, że standardowa flora bakteryjna nie radzi sobie z tym wyzwaniem.
- Preparat do udrożniania rur: często jest to enzymatyczny środek zawierający pewną ilość bakterii rozkładających tłuszcze. Służy do relatywnie szybkiego oczyszczania rur ze złogów zanieczyszczeń odłożonych na wewnętrznych ścianach. Niezbyt dobrze sprawdza się natomiast w kolonizacji zbiornika, ponieważ bakterie tutaj stosowane mają zwykle duże zapotrzebowanie na energię i w szambie giną, gdyż nie mają dostępu do równie skoncentrowanego substratu.
- Preparat do dezynfekcji: jest to środek chemiczny, rzadko biologiczny, służący do zabicia bakterii. Wydaje się to sprzeczne z podstawowym założeniem biologicznej oczyszczalni ścieków, ale gdyby doszło do nadmiernego rozwoju metanogenów, to jest to praktycznie jedyny sposób na szybką neutralizację szamba (i związanego ze zwiększoną produkcją metanu nieprzyjemnego zapachu). Jeśli dochodzi do zachwiania pracy ekosystemu oczyszczalni, to często dezynfekcja i ponowna kolonizacja jest najprostszym rozwiązaniem.
Wybór preparatu do szamba nie jest szczególnie trudny. Lista dobrych producentów nie zawiera zbyt wielu pozycji: Target, Biosanit, Bros, Biolatrin, Septifos, Expel, Hantpol, Kropp czy Sotralentz to najpopularniejsze marki. Preparaty między sobą natomiast różnią się dość nieznacznie, ale mogą zadziałać tylko wtedy, kiedy są właściwie podane. Według wielu praktyków, aplikacja zgodnie z instrukcją ma większe znaczenie niż sam dobór preparatu, ale przynajmniej w kilku najogólniej zarysowanych rodzajach tych środków trzeba się orientować.
Tabletki do szamba – co ile stosować?
Trudno jednoznacznie wskazać, co ile należy stosować tabletki do szamba. Najważniejsze jednak, aby robić to regularnie. Kwestie związane z dozowaniem powinny być przede wszystkim podane przez producenta. Wiele może zależeć m.in. od dawki oraz formy preparatu: przykładowo niektóre proszki, biopreparaty w płynie czy tabletki do szamba mogą być stosowane nawet raz na tydzień. Inne środki wymagają natomiast użycia raz na 2 tygodnie lub rzadziej.
Na koniec warto podkreślić, że nie należy bagatelizować kwestii związanej z zadbaniem o przydomowe szambo. Zignorowanie tego może skutkować dużymi konsekwencjami – zarówno finansowymi, jak i dla środowiska naturalnego. Mamy nadzieję, że wiesz już, czym rozpuścić gęste szambo, a dobór preparatów odtąd nie będzie stanowił żadnych problemów.
Komentarze (0)