Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Programy do grafiki rastrowej i wektorowej - jakie wybrać?

| 0 Komentarzy
Na rynku dostępnych jest sporo świetnych programów graficznych. Sprawdź, który będzie najlepszy dla Ciebie.

Jaki program do grafiki rastrowej i wektorowej kupić?

Wybór odpowiedniego narzędzia zależy od kilku czynników. Po pierwsze ważne jest, by zastanowić się nad podstawowym przeznaczeniem Twojego zakupu. Innymi słowy, jakich funkcji potrzebujesz. Profesjonalny projektant będzie wymagał zupełnie innego oprogramowania niż osoba zainteresowana tematem jedynie hobbystycznie, w zaciszu domowym. Grafika rastrowa i wektorowa lub tylko jedna z nich, to wyłącznie Twoje hobby? Zdecyduj się na początek na jedną z darmowych pozycji, stosunkowo prostą w obsłudze dla laika.

Program do użytku wyłącznie domowego, związanego z rozwijaniem zainteresowań, przede wszystkim należy dobrać do możliwości Twojego komputera. Bardziej zaawansowane opcje mogą niestety pozostać niewykorzystane na Twoim urządzeniu, gdyż zwyczajnie nie będą działać przez wysokie wymagania sprzętowe, jakie ma profesjonalny program graficzny. Bezpieczniej postawić na taki, który zaoferuje edycję fotografii, jej kadrowanie i kilka podstawowych funkcji rysowania.

Jeżeli projektowanie jest częścią Twojego życia zawodowego, na rynku masz mnóstwo bardzo interesujących pozycji, wartych szczególnego wzięcia pod rozwagę. Różnią się one potencjalnym zastosowaniem oraz oczywiście ceną. Wiedząc, do czego konkretnie będziesz go potrzebował, dzięki naszym typom i ich opisom bez problemu wybierzesz dla siebie idealny program do obróbki grafiki i jej tworzenia. Zarówno w przypadku zakupu do celów własnych, jak i komercyjnych, trzeba rozważyć także cenę interesującej Cię opcji.

Stojąc przed wyborem odpowiedniej opcji dla siebie, musisz najpierw poznać główne kierunki przyjęte przez twórców omawianych programów. Mogą one służyć przykładowo do rysunku i malowania artystycznego, edytowania zdjęć lub do projektów technicznych. Pierwsza kategoria to zwłaszcza te do grafiki rastrowej, korzystające z prostych, chociaż efektownych narzędzi. Jeśli Twój projekt ma widnieć na plakatach większego formatu, warto rozważyć też programy do grafiki wektorowej, gdyż bez problemu powiększysz wtedy dowolny obraz bez utraty jego jakości.

Druga kategoria posiada funkcje najczęściej przydatne przy obróbce fotografii cyfrowej, a więc kadrowanie, ustawianie balansu kolorów, usuwanie szumu czy efektu czerwonych oczu. W przypadku ostatniej kategorii rekomendujemy zwłaszcza zastosowanie grafiki wektorowej. Zawierają często gotowe kształty i figury przydatne przy tworzeniu projektu, a nawet elementy schematów. Będą także przydatne do projektowania architektonicznego czy budowlanego jak np. AutoCAD.

Co to jest grafika rastrowa i wektorowa?

Przy omawianiu specjalistycznych i bardziej przystępnych programów do obróbki obrazu operujemy fachowymi terminami grafika rastrowa i wektorowa. Różnice pomiędzy tymi dwoma typami oczywiście są, chociaż sam podział wydaje się nieco przestarzały. Warto mimo wszystko rozumieć, w jaki sposób działają poszczególne narzędzia, co stoi u ich podstawy, i co z pomocą wybranej techniki będziesz mógł w nich tworzyć. Znacznie ułatwi to dokonanie możliwie najlepszego wyboru.

Oba typy mają swoich zwolenników i świetnie do ich tworzenia nadaje się zwykły, niedrogi tablet graficzny. Różnica polega jednak na tym, w jaki sposób powstaje rysunek w każdej z technik. W rastrowej Twoje dzieła powstają w wyniku naniesienia kształtu na matrycę bazową w kształcie prostokąta złożoną z pikseli. Stworzony w ten sposób obraz jest dwuwymiarową bitmapą. Obecnie programy pozwalają co prawda na tworzenie wielu warstw (np. popularny Photoshop marki Adobe), lecz podczas zapisywania pliku, warstwy i tak trzeba połączyć.

W drugim rodzaju programów masz do dyspozycji siatkę współrzędnych, na której powstaje obraz. Opisuje się je jako przekształcenia geometryczne. To właśnie ta funkcja umożliwia powiększanie stworzonego dzieła bez utraty jego jakości, czyli widocznych po rozciągnięciu pojedynczych pikseli, co ma miejsce właśnie w typie rastrowym. W związku z powyższym program do grafiki wektorowej doskonale nadaje się do zaprojektowania wielkoformatowych plakatów.

Polecane programy graficzne

Grafika wektorowa vs rastrowa

Oba rodzaje mogą świetnie się uzupełniać. Są mimo tego zadania, z którymi znacznie lepiej poradzi sobie grafika wektorowa, a rastrowa już niekoniecznie. Bywają również projekty dużo łatwiejsze do wykonania z pomocą drugiego typu programów. Pliki stworzone w wektorze bywają przy tym lżejsze i nie tracą swoich właściwości przy przekształceniach. Powiększymy je do dowolnego rozmiaru, bez ryzyka utraty jakości obrazu.

Prócz skalowalności, tj. możliwości zmiany rozmiaru, zaletą wektorowej są mniejsze wielkości plików. W takim programie przygotujesz wykres, schemat czy mapkę, a nawet proste elementy gier i własny font. Co więcej, wykonane z jego pomocą dzieło prosto przekształcisz w grafikę rastrową. Jeżeli jednak planujesz wykonać z pomocą tego typu fotorealistyczny obraz, będzie to bardzo trudne z uwagi na złożoność pamięciową. Zdecydowanie nie jest dobrym wyborem w przypadku tworzenia rysunków z dużą liczbą szczegółów.

Do czego w takim razie przyda się grafika rastrowa? Zastosowanie znajdzie wszędzie tam, gdzie planujesz wykonać dzieła bardzo szczegółowe, artystyczne, o zróżnicowanym nasyceniu kolorów. Udostępnia filtry i funkcje, dające ciekawe efekty wizualne, umożliwia proste wykonywanie retuszu oraz korekty, a także mnóstwo narzędzi, pozwalającymi osiągnąć efekt malowania akwarelą, ołówkiem, węglem czy piórem. Niestety zupełnie nie przyda się do wykonywania wielkoformatowych plakatów, gdyż po powiększeniu rysunek będzie miał bardzo widoczne piksele.

Są problemy, z którymi nie poradzi sobie grafika rastrowa, a wektorowa. Wady i zalety obiektywnie ma jednak każda z nich i właściwie od tego, do czego chcesz użyć danego programu, zależy, co tak naprawdę bywa jego mocną a co silną stroną. Nie sposób rozstrzygnąć, czy konkretny rodzaj jest gorszy. Lepiej zadane pytanie brzmiałoby: których funkcji Ty potrzebujesz i jakie są dla Ciebie najbardziej istotne. Tylko w ten sposób można ocenić, czy to na pewno odpowiednia propozycja.

Co powinien mieć dobry program do przerabiania zdjęć?

Jeżeli szukasz dobrego narzędzia do przerabiania fotografii, pomocna może się okazać grafika rastrowa. Programy, które korzystają z tego typu techniki, pozwolą zmienić kolor poszczególnych elementów na zdjęciu, wyostrzyć je, dodać interesujące efekty i filtry. Z ich pomocą zrobisz też nawet bardziej zaawansowany retusz wyglądu postaci ze zdjęcia lub bardzo realistyczny fotomontaż. Usuniesz również niechciane fragmenty.

Ciekawym wyborem okazują się pozycje przystosowane specjalnie do obróbki fotografii cyfrowej. Posiadają funkcję ustawienia balansu i kontrastu koloru, usuwania efektu czerwonych oczu, rozjaśnienia, a także usuwania szumów i wyostrzania rozmytych, niewyraźnych obrazów, zniekształcania, rozmycia i umieszczania tekstu na zdjęciach. W tej kategorii znanym i polecanym programem jest propozycja marki Adobe – Lightroom, umożliwiający profesjonalną edycję zdjęć i ich katalogowanie.

Najpopularniejsze programy do obróbki grafiki rastrowej i wektorowej

Trudno oszacować właściwą popularność programów tego rodzaju, ponieważ darmowe wersje z internetu są udostępniane na stronach, które nie zawsze zliczają ilość pobrań. Ponadto część z bardzo dobrych propozycji producentów jest też kosztowna, więc będą znane raczej w środowisku osób zainteresowanych grafiką zawodowo, nie hobbystycznie. Postaramy się jednak przybliżyć najczęściej figurujące w rankingach tytuły.

Znany szczególnie wśród profesjonalistów świetny program do obróbki grafiki rastrowej to Photoshop marki Adobe. Ogromna ilość narzędzi, jakimi będziesz posługiwać się przy tworzeniu i modyfikacji obrazów, opcja wyostrzania, zmiany kolorów, wycinania elementów ze zdjęć oraz funkcje rozmaitych filtrów artystycznych czynią z niego doskonały program do użytku komercyjnego. Jego darmowym odpowiednikiem jest Gimp, w którym dokonasz retuszu i od zera stworzysz własne dzieło. Udostępnia wiele dodatkowych pędzli, efektów i filtrów.

Kupując sprzęt pomocny w rysowaniu własnych obrazków, również możesz trafić na dobre programy. Grafika rastrowa będzie prostsza do wykonania z ArtRage, dołączanym do niektórych typów tabletów Wacom. To bardzo dobry edytor malarski, zawierający całą paletę różnorodnych pędzli i kształtów. Jeśli chcesz mieć narzędzie ułatwiające korektę fotografii, zwróć uwagę na ACDSee. Z jego pomocą wykadrujesz zdjęcia, usuniesz efekt czerwonych oczu i szumy, poprawisz kolorystykę.

Polecany w tej kategorii jest także PhotoFiltre, bardzo ciekawy dla początkujących edytor zdjęć i jednocześnie program do tworzenia obrazów. W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o Corel Photo-Paint, idealnym narzędziu do edycji fotografii. Przy jego użyciu jedynie wyedytujesz gotowe dzieło. Nada się za to zarówno do użytku komercyjnego, jak i dla osoby, która jedynie rozwija swoje zainteresowania po godzinach pracy.

Jeśli marzy Ci się świetny program do grafiki wektorowej, koniecznie sięgnij po znany i niezwykle popularny Corel Draw. Niegdyś występował samodzielnie, lecz dziś to część większego pakietu. Przy jego użyciu zaprojektujesz i narysujesz własne prace. Godnym polecenia konkurentem jest kolejna propozycja marki Adobe – Ilustrator. Cechuje go wysoka jakość i wszechstronność, gdyż przygotujesz w nim nawet projekty stron www, oraz połączysz elementy grafiki wektorowej z rastrową.

AutoCAD jest z kolei idealną pozycją dla architektów projektantów i inżynierów i tak najczęściej bywa wykorzystywany. Jeżeli interesuje Cię jednak darmowa grafika wektorowa, pobierz Inkscape, będący odpowiednikiem rewelacyjnego Corel Draw. Zaprojektowanie oryginalnego logo czy wizytówek nie sprawi z nim większych trudności. Z jego pomocą stworzysz proste obrazy opierające się na liniach, krzywych i podstawowych kształtach.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.