Programy do rysowania na tablecie graficznym. Jakie najlepsze?

| 1 Komentarz
Popularny Paint do rysowania już Ci nie wystarcza? Podpowiemy, czym go zastąpić, by zyskać świetny program.

Jaki program do tabletu graficznego wybrać?

Jeżeli jesteś już dumnym posiadaczem odpowiedniego tabletu lub zdecydowałeś o jego rychłym zakupie, pora wybrać program do rysowania, który ułatwi jak najlepsze wykorzystanie potencjału Twojego urządzenia i pomoże Ci rozwinąć skrzydła w dziedzinie grafiki komputerowej. Warto przynajmniej na początek zdecydować się na popularny, dobrze oceniany program do rysowania za darmo dostępny do ściągnięcia z Internetu. Niewykluczone, że po pierwszych testach uznasz go za wystarczający.

Polecane tablety graficzne

Czym kierować się przy wyborze programu?

Na początek zastanów się, czy typowany przez Ciebie program do tabletu graficznego będzie działał z posiadanym systemem operacyjnym, oraz czy został wydany na ten konkretny system. To ważne, ponieważ inaczej może dochodzić do opóźnień i zacięć podczas tworzenia obrazu. Takie problemy znacząco obniżają komfort korzystania ze sprzętu. Dobrze jest poczytać opinie innych użytkowników oraz informacje od producenta, by wiedzieć, jak wybrany program zachowa się w czasie pracy z Twoim systemem.

Przeglądając dobre programy do rysowania na tablecie graficznym, sprawdź, czy są popularne. Znany program to gwarancja rozbudowanej społeczności użytkowników, którzy w razie kłopotów pomogą Ci i doradzą. Niejednokrotnie tworzą oni swoje grupy na forach tematycznych. Łatwiej także o atrakcyjne i przydatne tutoriale (samouczki) do takiego narzędzia. Dzięki nim poznasz rozmaite możliwości w tworzeniu obrazów. Jeśli z wybranego wariantu korzysta znany rysownik, pozwala to przewidzieć, jakie efekty da się uzyskać.

Poczytaj o wybranej opcji w jeszcze jednym niezwykle istotnym temacie. Chodzi o aktualizacje programów na tablety do rysowania. Ważnie jest nie tylko, kiedy pojawiła się ostatnia aktualizacja, ale i częstotliwość, z jaką producent ją aktualizuje. Dobrze, gdy jej twórca myśli o dalszym rozwoju, ponieważ zmniejsza to ryzyko, że po zaktualizowaniu Twojego systemu operacyjnego, wybrany z taką starannością program, który już dobrze znasz i biegle obsługujesz, przestanie działać.

Najlepsze programy do rysowania na tablecie graficznym

Znasz już istotne cechy, którymi warto kierować się, wybierając programy do rysowania na tablet. Wiesz, na co zwrócić uwagę, więc pora omówić najlepsze, popularne i zbierające dobre oceny programy. Świetne recenzje wśród użytkowników zbiera przykładowo prosty w obsłudze, a przy tym bogaty w przydatne funkcje program Krita. Trzeba zaznaczyć, że to darmowa pozycja do ściągnięcia z Internetu. Tutaj należy wziąć pod uwagę system, gdyż nie z każdym Krita będzie działała płynnie.

Innymi darmowymi opcjami są nieskomplikowane propozycje dostępne do pobrania z Microsoft Store. Chodzi o SketchPal oraz UltraPaint. Pierwsza umożliwia tworzenie prostych, rysunkowych obrazków. Druga imituje zachowanie prawdziwych farb. Jeśli poszukiwanym przez Ciebie jest program do rysowania na Androida na tablecie, do wyboru masz takie ciekawe pozycje jak Concepts do grafiki wektorowej, Autodesk SketchBook z szeroką paletą narzędzi i pędzli, oraz niezwykle prosty w obsłudze ArtFlow.

Powyższe propozycje to naprawdę fajne programy do rysowania na tablecie, które ściągniesz bez opłat. Jeżeli jednak marzy Ci się coś z większą ilością opcji, udogodnień i odpowiedniego dla profesjonalisty, zainwestuj np. w oprogramowanie rewelacyjnej marki Adobe. W miesięcznym abonamencie wykupisz popularny Photoshop lub Illustrator. W pierwszym stworzysz grafikę rastrową, w drugim wektorową. Choć to doskonałe programy, są też bardzo drogie. Być może zainteresuje Cię więc odpowiednik Photoshopa, czyli bardzo lubiany Gimp.

Z płatnych pozycji trzeba wymienić jeszcze dwa programy chętnie użytkowane przez osoby posiadające tablety graficzne. Jest to PaintStorm Studio oraz Affinity Photo. W obu przypadkach opłatę uiszczamy jednorazowo, zyskując nieograniczony dostęp do funkcji. Drugi z nich w wielu sytuacjach może konkurować z Photoshopem, a przy tym dobrze działa zarówno na Windowsie, jak i na MacOs. Pierwszy idealnie nadaje się do malowania i bywa stosunkowo niedrogi.

Plusy i minusy programów do rysowania

Oczywiście nawet dobre programy do rysowania mają swoje wady. Opisując je, nie sposób pominąć opóźnień i zacięć, które mogą wyniknąć podczas rysowania. Zdarza się również, że nie zdążymy zapisać naszego dzieła i obraz zwyczajnie zniknie. Bywa, że dużo czasu zajmuje też odpowiednie zapoznanie się z dostępnymi opcjami i tym, gdzie szukać konkretnych narzędzi. Tutaj problem może rozwiązać prostszy w obsłudze, bardziej intuicyjny interfejs.

Należy uważnie wybrać wersję kompatybilną z posiadanym systemem i urządzeniem, by zminimalizować ryzyko zakłóceń w działaniu, chociaż przyznać trzeba, nie zawsze bywa to problematyczne. Z łatwością dobierzesz np. program do rysowania na tablecie Huion, gdyż potrafi pracować z większością popularnych pozycji, a do tego współdziała ze znanymi systemami jak Windows czy MacOs. Zawsze jednak warto poczytać o tym, czy dany program jest polecany do Twojego przyrządu.

Dużą zaletą będzie fakt, że wszystkie narzędzia do wykorzystania przy tworzeniu swojej grafiki program udostępnia w jednym miejscu. Możesz dowolnie modyfikować rysunki, a opcja warstw, jaką oferuje większość programów, pozwoli na usunięcie niechcianego elementu w sekundę. Programy do rysowania na tablecie graficznym dysponują szeregiem ułatwień podczas procesu tworzenia, wycinaniem szczegółów, zmiany koloru czy wieloma rodzajami pędzli i ołówków.

Czy dobry program do rysowania musi być drogi?

Oczywiście, że nie. Wystarczająco dobra pozycja nie tylko nie musi kosztować kroci, ale i bez problemu znajdziemy dobre i do tego darmowe programy do rysowania. Zapewniają one wystarczające funkcje do stworzenia ciekawych obrazków oraz całkowicie profesjonalnych komiksów. W sieci natkniesz się także na programy do rysowania online, które są w pełni darmowe, a ich opcje nie odbiegają od droższych propozycji znanych firm.

Program możemy pobrać darmowo również wtedy, gdy jesteśmy posiadaczami urządzenia danej marki. Przykładowo program do rysowania na tablecie Wacom pobierzesz po zakupie przyrządu, logując się w serwisie. W ten sposób ściągniemy chociażby Clip Studio Paint Pro, który bywa świetną opcją dla początkujących i zaawansowanych rysowników. Tak samo pobierzemy Corel Painter Essentials, wyposażony w mnóstwo trybów malowania.

Udostępnij
3,3
5 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Po co taki artykuł? Dużo liter zero treści.
Specjalista Morele | 01:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.