Projektor do 3000zł - który najlepszy? jaki wybrać?
Projektor do 3000zł - który najlepszy? jaki wybrać?
Projektor okaże się przydatny nie tylko podczas wyświetlania rozmaitych prezentacji czy też innych materiałów na konferencjach i zajęciach edukacyjnych, ale także jako atrakcyjna alternatywa dla telewizora.
Polecane projektory do 3000 zł
Oczywiście żeby wszystko to stało się możliwe, konieczny jest zakup urządzenia o odpowiednich parametrach technicznych. Dość łatwo można się bowiem „nadziać” na projektory, których jakość i wydajność są, delikatnie mówiąc, znikome. Na szczęście przyjęty budżet w wysokości 3000 złotych jest tak duży, że spokojnie znajdziemy coś dla siebie.
Jak widać, parametrów opisujących budowę oraz prace projektorów jest naprawdę sporo. Pozwala to na dobranie urządzenia, które okaże się najlepiej dopasowane do zadań, jakie ma wykonywać. Nieco inny model będzie bowiem nam potrzebny podczas oglądania filmów niż przedstawiania zwykłych prezentacji, wykresów czy zdjęć.
Na początek powinniśmy oczywiście wybrać typ projektora. Związany jest on ze źródłem generowanego światła – może być to tradycyjna lampa, laser lub diody LED. Oczywiście największą wydajność gwarantuje nam ostatnia opcja. Co ważne, tego typu projektory będą działały z zachowaniem niskiego poboru energii, co w przypadku długotrwałego korzystania ma ogromne znaczenie.
Wpływ na jakość generowanego obrazu ma natomiast jego technologia. W przyjętym budżecie możemy zdecydować się na dwie opcje:
- projektor DLP – do przetwarzania obrazu wykorzystywany jest procesor oraz mikroskopijne lustra, które kierują obraz do obiektywu. Do wygenerowania kolorów stosowane są natomiast filtry RGB. Takie projektory wyróżniają się wysokim kontrastem oraz bardzo dobrym odwzorowaniem czerni. Po stronie wad należy zapisać możliwość powstania efektu tęczy oraz zimne barwy,
- projektor LCD – w tym przypadku mamy do czynienia z matrycą ciekłokrystaliczną, dzięki której możliwe staje się lepsze odwzorowanie kolorów oraz wygenerowanie ostrzejszego obrazu. Gorzej radzi sobie jednak on z wyświetlaniem czerni, zapewnia także niższy kontrast oraz większa podatność na występowanie martwych pikseli.
Oczywiście technologia obrazu to niejedyny ważny parametr. Przed dokonaniem zakupu koniecznie musimy sprawdzić również rozdzielczość optyczną. Jeżeli zamierzamy wykorzystać rzutnik jako urządzenie do wyświetlania filmów lub telewizji, powinniśmy zdecydować się na modele projektorów HD bądź projektorów Full HD. Tylko one bowiem zapewnią wystarczającą jakość.
Nie zapominajmy także o formacie obrazu – na rynku dostępne są projektory obsługujące tradycyjny format 4:3, wykorzystywany w telewizji HDTV 16:9 oraz format panoramiczny 16:10. Zakupić możemy również urządzenia pozwalające na przełączanie się pomiędzy formatami. Wpływ na komfort oglądania ma również jasność ASNI – im jest ona wyższa, tym jaśniejszy jest obraz. Wysokie parametry ASNI pozwalają na utrzymanie odpowiedniej widoczności w warunkach sporego nasłonecznienia.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na dostępne złącza (zestaw może być bardzo rozbudowany – w większości przypadków montowane są złącza HDMI, USB, RJ-45 oraz D-sub), jakie pliki możemy odtwarzać bezpośrednio poprzez port USB, a także na dostępne wyposażenie i funkcje, spośród których wymienić należy głośniki, łączność WiFi czy też możliwość bezprzewodowego przesyłania obrazu.
Projektor do 3000 złotych – propozycje
Ze względu na fakt, że dostępne na rynku projektory są bardzo zróżnicowane, postanowiliśmy przedstawić kilka interesujących modeli, które dodatkowo cieszą się dobra opinią wśród użytkowników.
- Optoma HD142X – na początek bardzo popularny projektor mobilny, który doskonale sprawdzi się zarówno do użytku biznesowego i edukacyjnego, jak i do odtwarzania filmów i telewizji w wysokiej rozdzielczości (Full HD). Co ważne, doskonale sprawdza się także po połączeniu z konsolą do gier. Posiada wbudowane głośniki o mocy 10 W, łączność WiFi Ready, dwa złącza HDMI, port USB i gniazdo audio. Jego jasność ASNI wynosi aż 3000 lumenów. Cena? 2389 złotych.
- Epson EB-U04 – wykonany w technologii LCD projektor o szerokim zastosowaniu – przyda się w biurze, na konferencji, a także podczas oglądania filmów czy grania w gry. Obsługuje rozdzielczość WUXGA (1920 x 1200), a jego jasność ASNI wynosi 3000 lumenów. Kosztuje 2459 złotych.
- Vivitek QUMI Q6 – tym razem projektor wyposażony w diody LED. Wyróżnia się niewielkimi rozmiarami (zmieści się na dłoni), dzięki czemu może być wykorzystywany w dowolnym miejscu. Jego rozdzielczość optyczna to 1280 x 800, posiada również dwa złącza HDMI, port USB oraz wejście mini Jack. Jego cena wynosi 2349 złotych.
- BenQ MH534 – wysokiej jakości projektor DLP, który charakteryzuje się niewielkim poborem energii. Obsługuje rozdzielczość Full HD i kontrast 15000:1. Dysponuje również bardzo rozbudowanym zestawem złączy (2xHDMI, 3xD-sub, Composite, mini Jack, RS-232). Kosztuje 2499 złotych.
- Overmax MULTIPIC 3.1 – na koniec tani, lecz bardzo popularny projektor LCD. Jest w stanie odtwarzać z USB filmy, zdjęcia i muzykę. Jego rozdzielczość maksymalna to Full HD, a obsługiwana proporcja ekranu to 4:3. Zakupimy go za niecałe 540 złotych.
Znajdziesz w Morele
Projektory Samsung - Projektory Xiaomi - Projektory laserowe - Ekrany do projektorów - Uchwyty do projektorów
Komentarze (0)