Prostownik do samochodu – jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Wszystko przez rozładowany akumulator. Jeżeli jednak mamy prostownik, sytuacja nie będzie wyglądała aż tak dramatycznie. Posłuży on nam bowiem do awaryjnego naładowania akumulatora. Jaki prostownik kupić do samochodu, aby auto szybko odzyskało sprawność?
Co to jest prostownik do samochodu?
Prostownik to urządzenie, które pozwoli nam w łatwy sposób naładować akumulator w samochodzie. Często używa się go również do ładowania akumulatorów w motocyklach, quadach, skuterach, a nawet łodziach. To niezwykle przydatny sprzęt, zwłaszcza jeśli zapomnimy o wyłączeniu świateł czy radia.
Jest pomocny również zimą, kiedy to niskie temperatury sprawiają, że akumulator staje się mniej wydajny, a samochód wykazuje większe zapotrzebowanie na prąd, co może prowadzić do wyładowania akumulatora. Posiadanie prostownika oznacza, iż sami będziemy mogli uporać się z usterką, bez konieczności odwiedzania warsztatu samochodowego.
Jaki prostownik kupić?
Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów prostowników. Uwzględniając różnice w budowie wyróżnić możemy przede wszystkim:
- prostownik standardowy – pod względem konstrukcyjnym jest to najprostsze rozwiązanie. W tym wypadku działanie prostownika opiera się na transformatorze. Do kupna urządzenia tego typu zachęca przede wszystkim atrakcyjna cena, na co wpływ mają przede wszystkim nieskomplikowana budowa oraz brak zaawansowanej elektroniki. Jeśli zastanawiamy się, jaki prostownik do samochodu osobowego będzie odpowiednim rozwiązaniem, właśnie znaleźliśmy odpowiedź. Standardowy prostownik z łatwością poradzi sobie bowiem z rozładowanym akumulatorem samochodowym.
- prostownik mikroprocesorowy – to bardziej zaawansowane technicznie urządzenie. Jak sama nazwa wskazuje, został wyposażony w mikroprocesor, który sprawia, że proces ładowania jest w pełni bezpieczny dla akumulatora. W odróżnieniu od prostownika standardowego ten wyposażony w mikroprocesor pozwala na ładowanie akumulatora bez konieczności odłączania go od instalacji samochodu. Co więcej gwarantuje on, iż proces ładowania akumulatora kończy się w momencie jego pełnego naładowania. Wśród zalet prostownika mikroprocesorowego wymienia się również to, iż został wyposażony w specjalne zabezpieczenie. Chroni ono go przed uszkodzeniami, wynikającymi z niewłaściwego podłączenia krokodylków do akumulatora.
- prostownik trakcyjny – przeznaczony jest on do ładowania dużych akumulatorów, takich jak elektryczne samochody czy też wózki widłowe. Jeśli zastanawiamy się zatem, jaki prostownik do kampera wybrać, powinniśmy rozważyć zakup modelu trakcyjnego.
- prostownik impulsowy – jego cechą charakterystyczną jest to, iż nie ma transformatora. Co więcej dostarcza prąd z częstotliwością aż 1 kHz. Jest najskuteczniejszym prostownikiem, jaki jest obecnie dostępny na rynku. Kompaktowe rozmiary, mała waga oraz krótki czas ładowania to podstawowe cechy modeli tego typu. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużym zainteresowaniem Pamiętajmy jednak, iż w pewnych warunkach mogą one stwarzać niebezpieczeństwo dla akumulatora, a nawet samego użytkownika. Podczas ich stosowania warto zatem zachować ostrożność.
Jak dobrać prostownik do samochodu?
Ogólna zasada mówi, iż prostownik dobiera się do rodzaju posiadanego akumulatora:
- jaki prostownik do akumulatorów żelowych? – modele żelowe to jeden z dwóch rodzajów akumulatorów, jakie możemy spotkać w samochodach. Można je bardzo łatwo zniszczyć, próbując ładować je za pomocą prostowników przeznaczonych do akumulatorów kwasowo-jonowych. >Co więcej należy zachować szczególną ostrożność podczas ładowania akumulatora żelowego. Nie może bowiem dojść do jego przeładowania. Konsekwencją tego będzie jego przegrzanie, co z kolei powoduje spadek żywotności i pojemności ogniwa. Z powyższych względów nie powinniśmy ładować akumulatorów żelowych prostownikiem standardowym. Nie jest on bowiem wyposażony w funkcję automatycznego kończenia ładowania w momencie, gdy akumulator w pełni się naładuje. Może to prowadzić do wspomnianego wcześniej przegrzania. W tym wypadku warto zdecydować się na prostowniki impulsowe.
- jaki prostownik do akumulatorów kwasowo-ołowiowych? – również i w tym wypadku obowiązuje zasada, aby ładować akumulatory kwasowo-ołowiowe prostownikami przeznaczonymi do tego rodzaju akumulatorów. W przeciwnym razie ich parametry użytkowe mogłyby ulec pogorszeniu. Z czasem akumulator uległ by całkowitemu zniszczeniu. W przypadku ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych dobrze sprawdzą się prostowniki mikroprocesorowe. Pozwalają one bowiem na automatyczne zakończenie ładowania w sytuacji, gdy akumulator jest pełny.
Jeżeli dobraliśmy rodzaj prostownika do typu akumulatora, jaki mamy w samochodzie, pora na przeanalizowanie innych aspektów, mających wpływ na prawidłowe działanie i komfortowe użytkowanie prostownika. Przy wyborze optymalnego sprzętu powinniśmy zwrócić uwagę na:
PRĄD ŁADOWANIA. W specyfikacji prostownika zazwyczaj podaje się dwa rodzaje prądu ładowania:
- szczytowy – to nic innego, jak maksymalny prąd ładowania. Osiąga on wyższe wartości niż prąd skuteczny. Często jest zatem wyróżniany przez producentów na opakowaniach. Nie powinien być jednak brany pod uwagę podczas zakupu prostownika.
- skuteczny – od wartości skutecznego prądu ładowania, zależy efektywność ładowania akumulatora. Jeśli źle dobierzemy ten parametr, czas ładowania akumulatora może się znacząco wydłużyć – z kilku-kilunastu godzina nawet do kilku dni, czego na pewno chcemy uniknąć. Z tego względu wartość skutecznego prądu ładowania powinna wynosić 1/10 pojemności akumulatora. Jeżeli zatem zastanawiamy się, jaki prostownik do akumulatora 80Ah (amperogodzin), powinniśmy wybrać sprzęt o prądzie ładowania wynoszącym 5 A (amperów). Problem pojawia się, jeśli jesteśmy posiadaczami kilku samochodów wyposażonych w akumulatory o różnej pojemności. W takiej sytuacji warto zdecydować się na prostownik, który umożliwia ładowanie akumulatorów o różnej pojemności. Wówczas to użytkownik określa rodzaj ładowanego akumulatora, maksymalny prąd ładowania oraz inne istotne parametry. Na rynku dostępnych jest wiele prostowników, które to umożliwiają, w tym między innymi prostownik mikroprocesorowy o pojemności od 5 do 330 Ah.
NAPIĘCIE WYJŚCIOWE. W tym wypadku zasada jest prosta – napięcie wyjściowe prostownika musi być równe napięciu w akumulatorze. Zazwyczaj parametr ten jest podawany w woltach [V]. W prostownikach przeznaczonych do ładowania akumulatorów napięcie to wynosi zwykle 12V, w prostownikach motocyklowych – 6V.
WAGA I WYMIARY. Jeżeli szukamy prostowników, które odznaczają się kompaktowymi wymiarami, zdecydujmy się na modele standardowe lub mikroprocesorowe. Ich zaletą jest również mała waga – maksymalnie do dwóch kilogramów. Są to urządzenia niezwykle mobilne. Z łatwością możemy je przenosić, przechowywać w szafce i przewozić w bagażniku. Na rynku dostępne są również duże prostowniki, osiągające wymiary sporej szafki nocnej.
DODATKOWE FUNKCJE. Poprawiają one funkcjonalność urządzenia, sprawiając, że jest ono bardziej komfortowe w użytku. Można się bez nich z łatwością obejść. Jeśli jednak często używamy prostownika, na pewno będą to przydatne funkcje. Sprzęt może być dodatkowo wyposażony w:
- podświetlany ekran LCD – dzięki niemu bezproblemowo odczytamy wszelkiego rodzaju informacje, takie jak prąd ładowania czy też napięcie wyjściowe. Dowiemy się również, jaki jest poziom naładowania akumulatora.
- wentylator – jego zadaniem jest chłodzenie prostownika. Dzięki temu podczas ładowania możemy korzystać z maksymalnego prądu, co skraca cały proces przywracania akumulatorowi sprawności.
- funkcja BOOST – inaczej funkcja rozruchu silnika. Pozwala na szybkie i intensywne naładowanie akumulatora w taki sposób, aby możliwe było uruchomienie samochodu. Urządzenie wyposażone w tę funkcję często określa się jako prostownik z rozruchem.
- inne dodatkowe funkcje – w tym przede wszystkim ochrona termiczna, automatyczne odsiarczanie akumulatora, amperomierz czy też stabilizacja prądu.
Prostownik do samochodu – zastosowanie
Szukając optymalnego prostownika, warto zastanowić się również nad tym do czego będzie używany:
- jaki prostownik do akumulatora motocyklowego? – w tym wypadku warto zwrócić uwagę na napięcie wyjściowe. Parametr ten powinien mieć wartość 6V.
- jaki prostownik do skutera? – podobnie jak w przypadku akumulatora motocyklowego istotną kwestią jest napięcie wyjściowe, które powinno mieć wartość 6V.
- jaki prostownik do akumulatora motocykla i samochodu? – jeśli nie chcemy kupować dwóch różnych prostowników i zastanawiamy się, jaki prostownik do samochodu i motocykla sprawdzi się najlepiej, powinniśmy się zdecydować na prostownik przystosowany do ładowania akumulatorów o różnym napięciu – na przykład 6V/12V.
- jaki prostownik do samochodu ciężarowego? – samochody ciężarowe najczęściej wyposażone są w akumulatory 24-woltowe. Z tego względu muszą być one ładowane prostownikiem o napięciu wyjściowym 24V.
- jaki prostownik do warsztatu? – w warsztacie samochodowym na pewno przyda się prostownik przystosowany do ładowania akumulatorów o różnym napięciu. Warto również zadbać o to, aby był to prostownik mikroprocesorowy pozwalający na ładowanie akumulatorów zarówno żelowych, jak i kwasowo-ołowiowych.
Wybierając prostownik do warsztatu, warto kupić urządzenie zaawansowane technicznie, które będzie miało dodatkowe funkcje, takie jak podświetlany wyświetlacz, soft-start prądu ładowania czy też automatyczne odsiarczanie. W warsztacie szczególnie dobrze sprawdzą się prostowniki wyposażone w funkcję szybkiego ładowania, która pozwala na rozruch samochodu.
Prostownik do samochodu – cena
Dla wielu użytkowników to właśnie kryterium ceny będzie podstawowym wyznacznikiem tego, na jaki prostownik ostatecznie się zdecydują. Najtańsze są prostowniki standardowe. Kosztują one w granicach 50-70 złotych. Nieco więcej trzeba zapłacić za prostowniki mikroprocesorowe – od 150 złotych wzwyż. Na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane urządzenia, które kosztują nawet kilkaset złotych. Wyposażone są one jednak w szereg przydatnych funkcji.
Komentarze (0)