Prysznic bez brodzika – jak wybrać odpływ punktowy i liniowy?

| 0 Komentarzy
Prysznic bez brodzika to nowoczesne, estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie aranżacyjne.

Jednak aby poza estetyką, zapewnić również wysoką funkcjonalność, konieczne jest wybranie właściwych odpływów punktowych lub liniowych, co nie jest kwestią banalną.

Prysznic bez brodzika i kabiny prysznicowej – podstawowe informacje

Konstrukcja prysznica bez brodzika nie jest skomplikowana. Cała idea sprowadza się do ustalenia poziomu strefy mokrej na wysokości strefy suchej. W praktyce oczywiście nie jest to równoznaczne z umieszczeniem prysznica na wysokości posadzki, ponieważ wszystkie warstwy izolacji oraz system odpływowy zajmują 10-15 centymetrów i to nie tyle brodzik się obniża, ile podnosi jego otoczenie. Nowoczesny prysznic bez brodzika pozwala zmaksymalizować przestrzeń kąpielową, ponieważ w tym rozwiązaniu można obudować strefę prysznicową kabiną o dowolnych wymiarach.

Prysznic bez brodzika: wady i zalety

ZALETY

  • estetykę;
  • dużą dowolność w kształtowaniu przestrzeni;
  • mnogość dostępnych stylów wykończeń;
  • łatwość utrzymania w czystości;
  • zwiększone bezpieczeństwo (brak ryzyka potknięcia przy wchodzeniu/ wychodzeniu z brodzika).

WADY

  • wyższy koszt wykonania aranżacji;
  • konieczność zaplanowania prac najlepiej przed ukończeniem posadzki.

Jak zrobić prysznic bez brodzika?

Przede wszystkim prace najlepiej wykonywać przed ukończeniem posadzki – dzięki temu wszystkie elementy odpływów będą mogły zostać swobodnie zamontowane, a całość będzie jak najniższa i tym samym maksymalnie estetyczna. Przy wykonywaniu prysznica na podłodze należy pamiętać o konieczności zapewnienie odpowiedniego spadku, dzięki któremu woda nie będzie się zbierała we wszystkich częściach podłogi. W tym samym celu należy zastosować odpowiednie odpływy punktowe lub liniowe.

Odpływ punktowy czy liniowy?

Wybór między odpływem punktowym i liniowym jest przede wszystkim kwestią indywidualnych upodobań estetycznych. Odpływ podłogowy obu typów pozwala na wydajne odprowadzanie wody z obszaru strefy mokrej – wydajność obu typów odpływów wynosi do 0,5 l/s.

  • Drobne różnice występują w wysokości odwodnień – punktowe centralne mają wysokość do 62 mm, punktowe narożne do 66, a liniowe do 67 mm.
  • Zarówno odwodnienia liniowe, jak i punktowe, są odwodnieniami samoczyszczącymi – w razie konieczności można jednak przepchać je również spiralą.
  • Wysokość zamknięcia wodnego w obu typach odpływów to około 25 mm.
  • Choć wszystkie odpływy można umieścić w dowolnym miejscu, zwykle korzysta się z rozwiązań sprawdzonych: odpływ punktowy prysznicowy centralnie lub w narożniku, a odpływ liniowy do kabiny przy ścianie lub na granicy stref mokrej i suchej.

Jak dobrać długość odpływu liniowego?

Większość producentów odpływów liniowych oferuje swoje produkty w kilku wariantach długości. W praktyce nawet najkrótsze są zwykle wystarczające, natomiast kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, jest estetyka. Długość odpływów liniowych do zabudowy dobiera się tak, aby dobrze komponowały się one z projektem całej kabiny. Raczej nie praktykuje się instalowania kilku odpływów.

Jak dobrać odpływ liniowy?

Jeśli chodzi o długości, nie mają one kluczowego znaczenia w przy standardowym wyposażeniu prysznica. Nie ma też dowolności, jeżeli chodzi o materiał, ponieważ odpływy liniowe wykonuje się ze stali nierdzewnej, ponieważ tylko ten materiał przy zachowaniu rozsądnej ceny zapewnia tak wysokie właściwości funkcjonalne. Trzeba sobie jednak odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie o to, jaki odpływ liniowy, z kołnierzem czy bez, wybrać. Kołnierze to szczególny rodzaj uszczelnień zapobiegających przeciekaniu wody na zewnątrz odpływu. W praktyce zaleca się, aby wybierać raczej odpływy z kołnierzem, aczkolwiek w przypadku produktów wyższej klasy również odpływy bez kołnierza zapewnią pożądaną funkcjonalność. To, co ma większe znaczenie, to wysokość. Odpływ liniowy najniższy ma wysokość około 67 mm – odpływ punktowy niski będzie miał 5 mm mniej i to może przesądzić o decyzji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.