Przecinarka do glazury i płytek - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Położenie płytek wymaga nie tylko fachowej wiedzy, ale również odpowiedniego i dobrego sprzętu.

Tylko połączenie tych dwóch czynników pozwoli na uzyskanie idealnego efektu końcowego. Jednym z przydatnych narzędzi ułatwiających obróbkę jest przecinarka do glazury. Jak jednak wybrać odpowiednią przecinarkę, by zakup okazał się opłacalny?

Na co zwracać uwagę przy zakupie przecinarki do glazury?

Sposób działania

Można wyróżnić dwa rodzaje:

  • przycinarki ręczne – najprostsze, ale i bardzo popularne narzędzie pracy składające się ze specjalnego koła tnącego. Zasada działania jest bardzo prosta – przecinarka robi nacięcie, a następnie wzdłuż wyznaczonej prostej zostaje przełamana płytka. Glazura powinna mieć minimalną szerokość wynoszącą 5 cm. Zaletą przecinarki ręcznej jest brak konieczności podłączana do prądu czy użycia wody. Cięcie nie wiąże się z wytwarzaniem dużej ilości pyłu. Świetnie sprawdzą się przy układaniu niedużych płytek na niewielkiej powierzchni.
  • przycinarki elektryczne – wyposażone w silnik wprawiający w ruch tarczę, umożliwiające cięcie płytek o dużych rozmiarach.

Cięcie (długość i głębokość)

Jest to jeden z pierwszych elementów, na jaki należy zwrócić uwagę. Odpowiednia długość cięcia zagwarantuje obróbkę płytek o najpopularniejszych wymiarach wzdłuż dłuższego boku, a także po przekątnej. Niemniej ważna jest głębokość, która informuje o maksymalnej grubości ciętego materiału.

Chłodzenie

Elektryczne przecinarki do glazury można podzielić na dwa rodzaje:

  • dolnowrzecionowe – przystosowane do cięcia na sucho. Są to jednak urządzenia nieefektywne, gdyż rozgrzane ostrze zużywa się bardzo szybko, a przy tym powstają szpecące odpryski.
  • górnowrzecionowe – z chłodzeniem wodnym. Dzięki takiej konstrukcji przecinarki mogą być:
  • a) z ruchomym stołem
  • b) ramowe (ruchomy silnik) – umożliwiają cięcie płytek, których długość przekracza 60 cm

Prowadnice

Jak sama nazwa wskazuje, prowadnice prowadzą tarczę tnącą. W zależności od modelu oraz producenta stosuje się różne systemy, które mają wpływać na komfort cięcia oraz żywotność poszczególnych elementów. W wyposażeniu przecinarki mogą znaleźć się:

  • prowadnica równoległa – do cięcia wzdłuż płytki
  • prowadnica kątowa – stała do cięcia po przekątnej lub nastawna, umożliwiająca cięcie pod kątem od 22,5 do 45 stopni.

Ponadto przecinarki mogą być:

  • jednoprowadnicowe – zapewniające dużą sztywność łamacza.
  • dwuprowadnicowe – linia cięcia jest idealnie widoczna.

Polecane przycinarki do galzury

Moc silnika

Moc silnika odgrywa znaczną rolę przy dłuższych i intensywniejszych pracach. Im jest ona wyższa, tym stabilniejszą pracę oferuje przecinarka. Ponadto większa moc pozwala na łatwiejszą obróbkę grubych materiałów. Przykładowo, do płytek o grubości powyżej 7 mm, będzie potrzebne urządzenie o mocy wynoszącej co najmniej 1000 W. Jednak sama moc nie jest tak ważna jak pozostałe parametry, jak choćby jakość i rodzaj tarcz.

Dobór tarczy

Bardzo ważnym elementem każdej przecinarki do glazury jest tarcza diamentowa. Jej prawidłowy dobór zagwarantuje komfortowe i przede wszystkim ładne cięcie. Tarcze diamentowe różnią się właściwościami ściernymi, które są zależne od gęstości ziaren diamentu czy kształtu obrzeża. Dlatego też warto czytać zalecenia producenta, w których informuje on o rodzaju materiału, jaki może być cięty za pomocą kupowanej tarczy. Przy różnorodnej pracy rozwiązaniem może być tarcza uniwersalna, która zapewnia szybkie cięcie, jednak nie daje takiej jakości jak ta dopasowana do obrabianego materiału.

Przy doborze tarczy zapomina się o jeszcze jednym parametrze – prędkości obrotowej tarczy, która powinna być dopasowana do prędkości oferowanej przez przecinarkę.

Materiał

Bardzo często przecinarki do glazury umożliwiają cięcie także innych rzeczy, jak choćby kamienia. Warto więc przed zakupem zastanowić się, jaki materiał będzie obrabiany. Dostępne na rynku narzędzia pozwalają na cięcie płyt betonowych, kostki brukowej, cegły czy marmuru.

Pojemnik na wodę

Powinien być jednym z podstawowych elementów przecinarki do płytek umożliwiając tym samym cięcie na mokro. Woda chłodzi rozgrzane ostrze oraz zapobiega unoszeniu się pyłu powstającego podczas obróbki płyty.

Dodatkowe funkcje

Aby praca przecinarką elektryczną do glazury była komfortowa i efektywna, urządzenie może być wyposażone w:

  • laser – służy do wyznaczenia dokładnej linii cięcia.
  • regulacja wysokości tarczy – dzięki niej najpierw można wykonać nacięcie od góry, by dopiero później całkowicie przeciąć płytkę. Taka kolejność pozwala uniknięcie uszkodzenia glazury.
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.