Przedłużacz USB – aktywny czy pasywny? Jak wybrać?

| 0 Komentarzy
Wśród przedłużaczy USB znajdziemy modele aktywne oraz pasywne. Czym się różnią? Który wybrać?

Zbyt mała liczba portów USB lub ich nieodpowiednie rozmieszczenie na obudowie może powodować konieczność zastosowania różnego typu przedłużaczy i rozdzielaczy. W sprzedaży znajdziemy proste kable USB, które umożliwią wyłącznie przedłużenie, a raczej przemieszczenie portu w bardziej dogodne miejsce, ale też przedłużacze aktywne, które są nieco droższe.

Co to jest aktywny przedłużacz USB?

Wśród akcesoriów komputerowych już od dłuższego czasu można było znaleźć tak zwane huby USB, które występują w wersji pasywnej oraz aktywnej. Podobnie wygląda kwestia aktywnych przedłużaczy USB.

  • Przedłużacz aktywny USB to taki przewód przedłużający, który posiada dodatkową wtyczkę do zasilania oraz wbudowany wzmacniacz.
  • Dodatkowe zasilanie umożliwia dostarczanie wzmocnionego sygnału do urządzenia końcowego.
  • Przedłużacz aktywny może być również dość długi ze względu na wbudowany wzmacniacz sygnału. Bez problemu kupimy przedłużacz aktywny o długości 10, 15 lub nawet 30 metrów.

Co to jest pasywny przedłużacz USB?

Przedłużacz pasywny to najprostszy typ przedłużacza USB, a więc i najtańszy. Jest to kabel posiadający odpowiednie wtyczki USB (z jednej strony typu męskiego, a z drugiej żeńskiego), a do jego cech charakterystycznych należą:

  • Prosta konstrukcja – przewód zakończony wtyczką oraz gniazdem. Beż żadnych dodatkowych elementów typu wzmacniacz lub dodatkowy przewód.
  • Przedłużacze pasywne USB najczęściej nie są zbyt długie – maksymalna długość to, na ogół, 5 metrów.

Pasywne przedłużacze USB są dość tanie – krótkie przewody tego typu można kupić nawet za kilka złotych.

Polecane przedłużacze USB

Różnice pomiędzy przedłużaczem USB aktywnym a pasywnym

Wiedząc już, czym charakteryzują się przedłużacze USB aktywne i pasywne, łatwiej będzie dostrzec kluczowe różnice pomiędzy nimi.

Przedłużacz USB aktywny a pasywny – porównanie

Jaki przedłużacz USB wybrać: aktywny czy pasywny?

Wybór odpowiedniego przedłużacza powinien być przede wszystkim podyktowany warunkami, w jakich chcemy go zastosować. Przykładowo: aktywny przedłużacz USB ze wzmacniaczem przyda się nam wtedy, kiedy będziemy chcieli połączyć urządzenia na dużej odległości i w sytuacji, kiedy nie będziemy mogli ich do siebie nijak zbliżyć. Natomiast przedłużacz USB pasywny może posłużyć do łączenia ze sobą urządzeń na krótszych dystansach. Na co więc ostatecznie się zdecydować?

  • Przedłużacz USB pasywny przyda się niemal każdemu. Nie kosztuje wiele, a można podpiąć go do komputera i wyprowadzić ponad blat biurka, by zyskać wygodniejszy dostęp do gniazda USB (na przykład do podłączenia pendrive`a albo myszki). Przedłużacz tego typu można polecić do urządzeń z niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną i do połączeń na krótszych odcinkach (do 5 metrów).
  • Przedłużacz USB aktywny niekoniecznie znajdzie zastosowanie w każdym domu lub firmie. Przyda się on przede wszystkim do łączenia bardzo oddalonych od siebie urządzeń (nawet na kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów), a także do podłączania urządzeń o wyższym zapotrzebowaniu na energię (na przykład dysków zewnętrznych).

Alternatywą dla prostych przedłużaczy USB (aktywnych i pasywnych) może być również HUB USB, który także występuje w wersji aktywnej oraz pasywnej, ale oferuje więcej gniazd USB, dzięki czemu można podłączyć do niego więcej urządzeń. Jeżeli natomiast zachodzi konieczność połączenia urządzeń, a któraś z wtyczek w jednym z nich jest specyficzne położona, to możemy zdecydować się na przedłużacz USB kątowy. W takim przedłużaczu kabel ułożony jest w stosunku do wtyczki pod kątem 90 stopni.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze przedłużacza USB?

Oferta przedłużaczy USB jest dość szeroka i mocno zróżnicowana. Znajdziemy wśród nich modele aktywne oraz pasywne, ale nie tylko ta kwestia jest istotna podczas zakupu. Warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kryteriów:

  • Cena – rozbieżność cenowa wśród przedłużaczy USB jest bardzo szeroka. Za najtańszy przedłużacz USB 2.0 typu A o długości 0.7 m zapłacimy około 2 zł, za przedłużacz aktywny USB 3.0 typu A o długości 5 m zapłacić możemy nawet ponad 250 zł. Rozbieżności cenowe wynikają zarówno z rodzaju przedłużacza, jak również z renomy producenta, długości przewodu, a nawet standardu USB, z jakim mamy do czynienia.
  • Rodzaje złącz – w sprzedaży znajdziemy przedłużacze zakończone wtykami i gniazdami zgodnymi ze standardem USB typu A, ale też USB B lub USB typu C. Przedłużacze mogą również posiadać z jednej strony złącze zminiaturyzowane (na przykład USB micro B lub inne). Z tego względu warto już na wstępie przefiltrować produkty pod tym kątem i skupić się na przedłużaczach odpowiedniego typu.
  • Standard USB – przedłużacze USB można kupić najczęściej w wersji 2.0 lub 3.0, a także 3.1. Rzadkością stają się przedłużacze USB 1.1. Który wybrać? Najlepiej zgodny ze standardem złącz obecnych w komputerze i w urządzeniach, które będą podłączane.
  • Rodzaje wtyków – przedłużacze USB mogą być zakończone obustronnie wtyczkami, obustronnie zakończone gniazdami, a także posiadać po jednej stronie gniazdo, a po drugiej wtyczkę. Wybór odpowiedniego przewodu zależy tylko i wyłącznie od rodzaju połączenia, jakie musimy wykonać przy jego pomocy. Najczęściej stosuje się kable wtyk-gniazdo (wtyczkę podłączając do PC, a gniazdo umożliwia podpięcie kabla od myszy, pendrive`a lub innych urządzeń).
  • Kolor przewodu – jest to kwestia wyłącznie czysto estetyczna, ale może mieć znaczenie dla wyglądu biurka i jego otoczenia. Kable USB są dostępne w różnych kolorach – nie tylko czarnych.
  • Marka – wielu użytkowników jest zdania, że lepiej postawić na markowe okablowanie, a szczególnie w sytuacji, gdy sięgamy po przedłużacz aktywny w wyższej cenie. Warto sięgnąć po produkty marek takich jak Lindy, InLine, Delock. 
Udostępnij
4,8
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.