Przełącznik sieciowy w domu – do czego służy? Jak wybrać najlepszy?
Spis treści:
Urządzenia sieciowe switch oferowane są przez producentów w rozmaitych konfiguracjach. Różnice występują już na poziomie budowy i wyglądu zewnętrznego – materiału, z jakiego wykonana jest obudowa, wielkości urządzenia, usytuowania portów i diod LED, dotyczą także funkcjonalności switcha. Prędkość przesyłu danych 10 Mbps, 100 Mbps czy 1000 Mbps to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o możliwości danego sprzętu. Przełączniki sieciowe mogą mieć charakter zarządzalny lub niezarządzalny, wyposażone mogą być również w porty PoE. Jakie funkcje powinien posiadać przełącznik sieciowy w domu?
Polecane switche
Przełącznik sieciowy – co to jest?
To niewielkich rozmiarów urządzenie sieciowe służy nie tylko do budowy, rozbudowy albo uporządkowania sieci lokalnej, ale także do zwiększania jej wydajności. Przełącznik sieciowy często zwany także switchem oraz komutatorem to wieloportowy most oraz inteligentny hub. Wyposażony w kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt portów (przyłączy) pozwala zorganizować w jedną sieć wiele urządzeń. Do każdego portu podpiąć można jedno urządzenie – komputer, drukarkę, kamerę lub… kolejny switch – zwiększającym tym samym całkowitą liczbę możliwych połączeń.
Zasada działania switchy opiera się na przekazywaniu ramki pomiędzy segmentami sieci, z jednoczesną analizą adresów MAC nadawcy oraz odbiorcy. Skojarzone z portami adresy MAC zapisywane są w specjalnej tablicy. Po otrzymaniu ramki switch szuka adresu MAC odbiorcy w tablicy i inicjuje transmisję.
Przełącznik sieciowy – do czego służy?
Przełącznik sieciowy w domu może zostać wykorzystany do stworzenia funkcjonalnej sieci komputerowej, usprawnienia czy budowy sieci monitoringu, a także poprawy wydajności już istniejącego LAN. Bez wątpienia jedną z zalet przełączników ethernetowych jest zmniejszenie obciążenia sieci. Dane, dzięki tablicy skojarzeń, przesyłane są do odpowiedniego urządzenia za pomocą niezależnego pasma, co radykalnie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji. Nowoczesne komutatory „potrafią” dostosować sposób pracy do liczby użytkowników sieci, a także do ilości wykrytych błędów.
Nie bez znaczenia dla osób często przebywających poza domem jest również możliwość uruchomienia wirtualnych sieci LAN (VLAN). Tego rodzaju funkcje oferują tzw. switche zarządzalne, a więc urządzenia, które można konfigurować, dostosowując ich działanie do potrzeb sieci i użytkowników. Przełączniki zarządzalne są droższe od prostych modeli komutatorów, jednak w niektórych przypadkach okazują się niezastąpione. Abu ułatwić podjęcie w pełni świadomej decyzji o zakupie tego rodzaju sprzętu, poniżej prezentujemy jego najważniejsze cechy.
Zalety i wady
Zalety
- Pozwalają budować wirtualne sieci VLAN,
- dają możliwość ustawienia priorytetu przesyłania najważniejszych danych,
- przy ich pomocy można filtrować adresy MAC, a także tworzyć grupy,
- wyposażone w dodatkowe funkcje bezpieczeństwa podnoszą poziom ochrony danych w sieci,
- umożliwiają kontrolę sieci z dowolnego miejsca,
- umożliwiają monitorowanie stanu portów oraz statusu urządzeń podpiętych do komutatora,
- zazwyczaj wyposażone są w kilkanaście lub kilkadziesiąt portów,
- doskonale sprawdzają się jako urządzenia do budowy bezpiecznych sieci korporacyjnych.
Wady
- Są drogie,
- dla mniej doświadczonych użytkowników mogą być trudne w administrowaniu.
Jaki przełącznik sieciowy do domu? Czym kierować się podczas zakupu?
Zainstalowanie przełącznika sieciowego w domu może wpłynąć korzystnie na jakość sygnału oraz zwiększyć komfort użytkowania sieci. Decydując się na zakup switcha, warto wziąć pod uwagę wymienione niżej parametry.
- Liczba portów - Od ilości przyłączy zależy liczba urządzeń, które będzie można podpiąć do sieci za pomocą switcha. W przypadku przełączników sieciowych do domu zazwyczaj wystarczy kilka bądź kilkanaście portów. Kupując switcha, warto nabyć urządzenie z kilkoma przyłączami „na zapas”. Dodatkowe porty przydadzą się podczas rozbudowy sieci.
- Prędkość transmisji - Komutatory umożliwiają komunikację z prędkością 10 Mbps, 100 Mbps lub 1000 Mbps. Im większe prędkości, tym lepsze i zarazem droższe urządzenie. Niekiedy warto jednak dopłacić i cieszyć się wysokiej jakości sprzętem, zapewniającym najwyższą jakość usług.
- Zarządzalność - Wśród rozwiązań proponowanych przez producentów można wyróżnić switche niezarządzalne, inteligentne oraz zarządzalne. Pierwsze, to proste i niedrogie urządzenia, przy pomocy których można zbudować standardowe sieci lokalne. Switche zarządzalne umożliwiają wieloelementową, zaawansowaną konfigurację, są to jednak produkty drogie i wykorzystywane głównie w dużych przedsiębiorstwach. Rozwiązanie pośrednie stanowią tzw. przełączniki inteligentne, które co prawda nie dają tak wielu możliwości konfiguracji, jak urządzenia zarządzalne, ale sprawiają, że użytkownik może w niektórych elementach dostosować je do własnych potrzeb.
- Budowa i mocowanie - Dobrze, jeśli przełącznik wyposażony został w wytrzymałą i odporną na uszkodzenia obudowę, a także wygodny rodzaj mocowania. Switch na biurko nie musi posiadać uchwytów, idealnie, jeśli jest urządzeniem niewielkich rozmiarów. Nieco inaczej rzecz wygląda w przypadku większych przełączników. Uchwyty umożliwiające zamontowanie ich na ścianie bądź w szafie rackowej pozwolą zaoszczędzić miejsce. Warto zwrócić uwagę, czy po zamocowaniu switcha wszystkie diody, porty oraz przyciski są widoczne i łatwo dostępne.
- Producent - Switch HP, a może switch Cisco? Decydując się na zakup przełącznika sieciowego do domu, warto sięgnąć po rozwiązania znanych i cenionych marek. Urządzenia sieciowe muszą być niezawodne i wydajne, dlatego podczas wyboru najlepiej kierować się opiniami ekspertów i użytkowników danego sprzętu. Niekiedy urządzenia cenionych marek mogą okazać się nieco droższe, jednak wyznacznikiem powinien być tutaj komfort użytkowania, a nie cena.
- Cena - Wpływ na cenę przełączników sieciowych ma nie tylko producent, ale także poziom zaawansowania sprzętu i jego funkcjonalność. Im bardziej profesjonalne urządzenie, tym większy koszt. Kupując switcha z myślą o zastosowaniach domowych, nie trzeba sięgać po produkty o zaawansowanych możliwościach konfiguracyjnych. W tym przypadku wystarczą przełączniki inteligentne, a niekiedy nawet proste urządzenia niezarządzalne.
Komentarze (0)