Przepływomierz powietrza - co to takiego?

| 0 Komentarzy
Przepływomierz powietrza to bardzo ważny komponent jednostki napędowej w samochodach. Co warto o nim wiedzieć?

Każda jednostka napędowa w samochodach osobowych to zbiór wielu skomplikowanych komponentów, które wspólnie pracują, by wprawić koła w ruch. Przepływomierz to dość niepozorny element silnika, który ma jednak naprawdę duży wpływ na jego właściwą pracę. W takim razie jak wygląda przepływomierz powietrza, jakie są jego awarie, rodzaje i jak dokładnie działa ten element silnika?

Co to jest przepływomierz powietrza?

Przepływomierz powietrza to element o bardzo prostej budowie, który jest częścią układu dolotowego. Ten fragment jednostki napędowej odpowiada za dostarczenie powietrza do komory spalania, tym samym zapewniając odpowiedni skład mieszanki paliwowo-powietrznej. Przepływomierz odpowiada w tym układzie za to, ile powietrza trafia do jednostki napędowej, więc ma wpływ na to, jak dużo tlenu znajdzie się w mieszance paliwowo-powietrznej.

Przepływomierz powietrza – zasada działania

Sama zasada działania przepływomierza powietrza jest niezwykle prosta. Do niego trafia powietrze, które wcześniej przeszło przez inne elementy układu dolotowego, w tym przez filtr powietrza. Dzięki temu jest ono oczyszczone z większości mikroelementów, które są niepożądane w komorze spalania. Jest to o tyle ważne, że powietrze musi być czyste, by do silnika trafiła prawidłowa ilość tlenu. Ponadto różne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu mają wpływ na stan jednostki napędowej, więc trzeba je przefiltrować, by wydłużyć żywotność silnika w swoim samochodzie.

Po tym, gdy powietrze trafi do przepływomierza, jego ilość jest mierzona. W przepływomierzu znajdują się też inne mechanizmy, takie jak prostownik przepływu, czujnik temperatury oraz specjalny kanał pomiarowy, w którym mierzy się wszystkie najważniejsze parametry.

Gdzie zlokalizowany jest przepływomierz powietrza?

Lokalizacja przepływomierza powietrza jest uzależniona od tego, o jakim silniku mówimy. Jak wiadomo, każdy producent konstruuje swoje jednostki napędowe w inny sposób, a do tego korzysta z różnych konstrukcji. Umiejscowienie tego komponentu może być więc zależne od rodzaju paliwa, marki samochodu oraz samego modelu silnika. Nie chcąc męczyć się ze zlokalizowaniem tego komponentu, auto można zabrać po prostu do mechanika samochodowego. Taka osoba ma duże doświadczenie w pracy z autami, więc doskonale wie, gdzie znaleźć poszczególne elementy silników.

Na szczęście znalezienie przepływomierza nie jest aż tak trudne jak mogłoby się wydawać. Z racji na to, jak działa układ dolotowy, ten komponent montowany jest z reguły tuż za filtrem powietrza, a przed przepustnicą. W większości wypadków filtr znajduje się na widoku, więc wystarczy podążać za wężami dolotowymi, by znaleźć przepływomierz po jednej ze stron filtra.

Jakie są rodzaje przepływomierzy?

Jak wiadomo samochody osobowe i silniki od dziesiątek lat są regularnie rozwijane. Co prawda w dzisiejszych czasach większość producentów porzuca dalsze prace nad swoimi spalinowymi jednostkami, lecz przez sporo ponad 100 lat korzystania z tego typu jednostek opracowano wiele rodzajów przepływomierzy. Oto one.

Najstarsze są przepływomierze klapkowe. W nich powietrze przepływając, pochyla klapę. Informacja o jej kącie nachylenia następnie wysyłana jest przez sterownik po to, by dobrać odpowiednią ilość paliwa. Zaleta takich konstrukcji to bardzo wysoka trwałość. Problemy spotykały je głównie w silnikach, do których zamontowano instalację LPG. Tam czasami klapki były uszkodzone po gwałtownym zamknięciu. Wada przepływomierzy klapkowych to przede wszystkim ich niska dokładność.

Przez niską dokładność modele klapkowe zostały zastąpione przez przepływomierze masowe. W nich rolę elementu mierzącego przepływ powietrza odgrywa mały, platynowy drucik. Jest on cały czas nagrzewany z pomocą energii elektrycznej. Komputer z jego pomocą odczytuje przepływ powietrza, gdyż pod jego wpływem temperatura druta zaczyna spadać, co zwiększa zużycie prądu potrzebnego do jego ogrzania. Sam proces w rzeczywistości jest nieco bardziej skomplikowany. Jest to jednak najprostszy sposób na wytłumaczenie działania przepływomierzy masowych.

Najnowsze są przepływomierze Vortex. Takie komponenty nie są jeszcze powszechne i używa się ich głównie w silnikach o wysokiej mocy, w których liczy się każdy mały detal w celu budowy jak najlepszej jednostki napędowej. Z czego wynika wysoka cena przepływomierzy Vortex? Z mechanizmu mierzącego przepływ powietrza. W tym celu wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. W kolektorze dolotowym wytwarzane są drgania przez specjalny generator i w jego okolicy specjalny mikrofon zbiera ruch powietrza, tym samym odczytując to, jak wiele go przepływa.

Jakie są objawy uszkodzonego przepływomierza?

Podobnie jak każdy inny element, przepływomierz też czasem ulega różnym uszkodzeniom. Jeśli chodzi o uszkodzony przepływomierz, objawy różnią się w zależności od rodzaju awarii, czy też silnika, w jakim jest zamontowany.

W silniku benzynowym

W przypadku uszkodzonego przepływomierza bardzo popularnym objawem jest falowanie obrotów na biegu jałowym w połączeniu z wibracjami silnika. Wszystko przez to, że do silnika trafia inna ilość tlenu, niż na pomiarach, co utrudnia jednostce dobranie mieszanki pozwalającej na utrzymanie obrotów. Pierwszym znakiem może być też zapalenie kontrolki check engine. Jest to jednak dość popularna kontrolka, która może równie dobrze świecić z wielu innych powodów. Niezależnie od sytuacji źródło jej zapalenia warto sprawdzić u mechanika samochodowego. Uszkodzenie przepływomierza może również skutkować nagłym spadkiem mocy, szczególnie przy wyższych obrotach, a także zwiększeniem zużycia paliwa.

W silniku Diesla

Jeśli chodzi o uszkodzenia przepływomierza powietrza, objawy w silnikach diesla potrafią być bardzo podobne do tych w jednostkach benzynowych. Dlatego ważne jest regularne kontrolowanie stanu swojego samochodu, nawet w trakcie jazdy. Wszelkie nieprawidłowości w jego działaniu, powinno się regularnie sprawdzać u mechanika. Dysponuje on sprzętem, który pozwala na zdiagnozowanie usterek jednostki napędowej poprzez podłączenie jej do komputera. W ten sposób można sprawdzić, czy to przepływomierz wpłynął na wyższe spalanie lub brak mocy w silniku diesla.

Jak dbać o przepływomierz?

Przepływomierz to w teorii element bezobsługowy. Nie jest więc zaliczany do części eksploatacyjnych i z reguły wytrzyma przez przynajmniej 100 tysięcy kilometrów. Jeśli jednak prawidłowo korzystamy z auta, to przepływomierz powinien wytrzymać nawet kilkukrotnie dłużej. Jak jednak dbać o jednostkę napędową, by wydłużyć żywotność jej komponentów, w tym należącego do układu dolotowego przepływomierza?

W przypadku tego komponentu układu dolotowego absolutna podstawa to dobry filtr powietrza. Należy regularnie go wymieniać, przynajmniej co 20-30 tysięcy kilometrów lub nawet częściej. Przepływomierz zaczyna się psuć z reguły, gdy zaczyna trafiać do niego zbyt wiele zawartych w powietrzu zanieczyszczeń. Dlatego regularna wymiana filtra jest niezwykle istotna. Trzeba też pamiętać o tym, że żywotność przepływomierza może zostać obniżona, jeśli samochód korzysta ze sportowych filtrów powietrza. Są to komponenty zbudowane tak, by układ dolotowy mógł dostarczyć więcej tlenu do komory spalania. Przez to jednak przepływomierz zasysa więcej zanieczyszczeń, co negatywie wpływa na jego żywotność.

W przedłużeniu żywotności pomóc może też regularne czyszczenie przepływomierza. Jak tego dokonać? Jest to bardzo prosta czynność, którą wykona praktycznie każda osoba, nawet ta, która nie jest zbyt dobrze zaznajomiona z mechaniką samochodową. Czyszczenie może odbyć się nawet w komorze silnika, używając do tego specjalnego preparatu lub benzyny ekstrakcyjnej, a także ścierki lub gąbki. Trzeba jednak pamiętać, że gdy chcemy zadbać o przepływomierz powietrza, czyszczenie powinno odbywać się przy odłączonym akumulatorze ze względów bezpieczeństwa.

Jazda z uszkodzonym przepływomierzem – dlaczego należy jej unikać?

Jazda z uszkodzonym przepływomierzem wcale nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób po prostu nie rozpoznaje objawów takiej awarii. Taka sytuacja jest jednak mocno niepożądana. Dlaczego należy unikać jazdy z uszkodzonym przepływomierzem? Przede wszystkim ze względów finansowych. Gdy do komory spalania trafia zupełnie inna ilość powietrza niż ta podawana przez przepływomierz, samochód spala znacznie więcej paliwa. To szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy paliwo jest dość drogie, może być bardzo dotkliwe.

Ponadto uszkodzony przepływomierz może wtłaczać do silnika zanieczyszczone powietrze. Przez to do komory spalania dostają się zabrudzenia, które na dłuższą metę znacząco obniżają jego żywotność. Naprawy awarii spowodowanych przez zanieczyszczenia w komorze spalania są z kolei bardzo kosztowne.

Ponadto jest to niebezpieczne dla kierowcy, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Gdy przepływomierz jest uszkodzony, może dojść do sytuacji, w której silnik na ostatnim etapie hamowania zgaśnie, wyłączają systemy wspomagania hamulców, a także kierownicy, co utrudnia zatrzymanie samochodu.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Nasadki - Klucze nasadowe - Klucze Torx

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.