Puszka elektryczna - jak wybrać? Która najlepsza?

| 0 Komentarzy
Puszki elektryczne możemy podzielić ze względu na sposób montażu oraz typ. Jakie wybrać?

Puszka elektryczna - rodzaje

Puszki instalacyjne natynkowe to najczęściej symetryczne puszki z samozatrzaskującą się pokrywą Różnią się od siebie ilością wejść oraz ich średnicą, dzięki czemu możemy odpowiednio dopasować typ oraz ilość przewodów elektrycznych.

Z puszek instalacyjnych natynkowych, popularnym rozwiązaniem są również puszki elastyczne, a także w przypadku instalacji narażonej na działanie wilgoci- (piwnice, czy kanały), możemy spotkać puszki natynkowe ze wzmocnioną odpornością na zawilgocenie, lub w przypadku montażu na zewnątrz- na promieniowanie UV. Istnieją również puszki natynkowe specjalistyczne, odporne na działanie temperatur, na uszkodzenia mechaniczne, lub w atmosferze zagrożonej wybuchem.

Puszki podtynkowe mogą być stosowane niemal przy każdym rodzaju ścian. Istnieją puszki podtynkowe pojedyncze, a także modułowe, które wraz z rozbudową obwodów możemy powiększać. Możemy natknąć się na puszki podtynkowe podwójne i pojedyncze. Popularne stają się puszki podtynkowe, które nie wymagają montażu na gipsie, a także puszki sygnalizacyjne.

Puszka elektryczna - zalety i wady

  • Puszki podtynkowe. W przypadku puszek podtynkowych najpopularniejszymi rozwiązaniami stosowanymi w budownictwie są puszki wielokrotne, puszki łączeniowe i puszki pojedyncze.
  • Puszki wielokrotne. Puszki wielokrotne to przede wszystkim duża liczba przepustów i wygoda montażu. Ich minusem jest natomiast wysoka cena w porównaniu do puszek pojedynczych i puszek łączeniowych.
  • Puszki łączeniowe. Puszki łączeniowe są nieco bardziej kruche, przez co mogą pękać i niszczyć się przy montażu. Ich zaletami są duża liczba przepustów i odpowiednie dystanse do łączenia puszek.
  • Puszki pojedyncze. Puszki pojedyncze to jedne z tańszych puszek dostępnych na rynku. Ich wadami jest mała liczba przepustów, a największą zaletą cena.
  • Puszki natynkowe. Zaletami rozwiązań natynkowych jest prostota instalowania, ogólny, szybki dostęp do puszki oraz niższe niż w przypadku instalowania puszek podtynkowych, nakłady pracy. Puszki natynkowe umożliwiają bezproblemową wymianę uszkodzonych przewodów, czy zmianę połączeń. Ich wadą są niższe walory estetyczne. Nie jest to jednak problemem, ponieważ instalacje natynkowe prowadzone są najczęściej w pomieszczeniach technicznych lub na zewnątrz budynków o przeznaczeniu technicznym, lub przemysłowym, co w praktyce powoduje, że estetyka wykonania instalacji stoi na ostatnim planie.

Puszka elektryczna - wymiary

Najważniejszym parametrem określającym wymiary puszki jest jej średnica. W przypadku puszek podtynkowych najpopularniejsze są puszki instalacyjne o fi równym 60 mm. Możemy spotkać również większe puszki instalacyjne o fi 70 mm. Puszki o średnicy 60 mm posiadają głębokość na poziomie około 43 mm.

Puszki natynkowe to najczęściej konstrukcje na planie kwadratu lub prostokąta o wymiarach oscylujących w granicach 87x 87mm, 90x80 mm, 100x100 mm, czy 130x130 mm. Ich głębokość wynosi zwykle od 28 mm do nawet 120 mm.

Wymiary puszek uzależnione są od ich przeznaczenia, sposobu montażu, miejsca, typu przewodów, celu instalacji lub jej fragmentu, a także od warunków, w których puszka będzie pracowała.

Puszka elektryczna hermetyczna

Puszki hermetyczne stosuje się głównie w instalacjach natynkowych głównie na zewnątrz budynków. Są to puszki o większym stopniu ochrony niż standardowe puszki natynkowe. Puszek hermetycznych jest bardzo wiele, różnią się od siebie praktycznie każdym wymiarem, ilością i miejscem zainstalowanych otworów, czy typem całej konstrukcji.

Możemy spotkać puszki hermetyczne z elastycznymi dławikami, puszki hermetyczne z osłabieniami na dławiki oraz puszki bez osłabień na dławiki. Puszki hermetyczne najczęściej oznaczane są skrótem PH. Puszki instalacyjne hermetyczne dzięki swojemu uszczelnieniu i mocnej, trwałej konstrukcji odznaczają się dużym stopniem ochrony IP- przed wodą i kurzem.

Puszka elektryczna - schemat

Schematy elektryczne instalacji elektrycznej domków jednorodzinnych, czy hal produkcyjnych gęsto usiane są puszkami elektrycznymi. Bez względu na typ puszki, oznacza się ją na schematach jako kropkę.

Puszka elektryczna do ziemi

Do wykonywania instalacji elektrycznej w gruncie stosuje się specjalne puszki hermetyczne o mocnych dławikach. Dodatkowo puszki te po poprawnym połączeniu przewodów zalewa się żywicą epoksydową lub uszczelnia się puszkę dzięki taśmie samowulkanizującej.

Przy zalewaniu puszki żywicą epoksydową pamiętajmy, aby umieścić ją w poziomie, dzięki czemu żywica będzie mogła rozlać się równomiernie. Istnieje wiele żywic na rynku, a ich koszt oscyluje w granicach 100 złotych, a sama żywica epoksydowa wystarcza do uszczelnienia około 3-4 puszek. Żywice zastygają przez około 30 minut.

Puszka elektryczna metalowa

Puszki metalowe wykorzystywane są do obudowy różnych sprzętów i urządzeń, które pracują na zewnątrz budynków. Możemy spotkać puszki metalowe hermetyczne lub niehermetyczne. Puszki metalowe wykonywane są z aluminium oraz stopów innych metali. Puszki elektryczne metalowe doskonale chronią przewody i ich połączenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Puszki metalowe należą do puszek natynkowych.

Puszka elektryczna z kieszenią

Puszki elektryczne z kieszeniami służą do montażu skomplikowanych połączeń oraz implementowania aparatury elektronicznej służącej do wykrywania nieprawidłowości w połączeniach, sygnalizowaniu o zwarciu lub zniszczeniu elementów znajdujących się w puszce.

Puszka elektryczna mała

Na rynku istnieją puszki instalacyjne w najróżniejszych rozmiarach, dzięki czemu łatwo dopasować je do warunków, ilości przewodów i ich grubości oraz do realizacji konkretnych celów przez instalację elektryczną.

Małe i mini puszki instalacyjne doskonale sprawdzają się do montażu, kiedy mamy małe pole manewru. Puszki tego typu stosowane są w ciasnych przestrzeniach, między innymi w kanałach kablowych czy w podwieszanych sufitach.

Puszka elektryczna do styropianu

Do montażu w styropianie stosuje się specjalne puszki instalacyjne, które po wywierceniu otworów w styropianie osadza się dzięki rozporowym elementom znajdującym się na zewnętrznej warstwie puszki.

Niektórzy elektrycy montują puszki w styropianie za pomocą długich kołków montowanych do ściany lub wklejają za pomocą kleju, lub sylikonu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.