Ranking chłodzenia CPU 2024. Top 10 chłodzenia procesora
Spis treści:
- Endorfy Fera 5 Dual Fan
- be quiet! Dark Rock 4 Pro
- Arctic Freezer 34 eSports Duo
- Noctua NH-D15
- Deepcool AK620
- Cooler Master Hyper 212 Black Edition
- Noctua NH-U12A chromax.black
- Cooler Master Hyper H412R
- Noctua NH-U14S
- Endorfy Fera 5 ARGB
- Tanie chłodzenie procesora
- Najważniejsze parametry chłodzenia CPU
- Popularni producenci chłodzenia procesora
Procesor to bez wątpienia najistotniejszy element każdego komputera – to on odpowiada za wszystkie procesy. Ostatecznie przepływa przez niego większość obliczeń i danych, z którymi do czynienia ma Twój sprzęt. Nic więc dziwnego, że powszechnie zaleca się, aby zadbać o najwydajniejsze chłodzenie procesora. Urządzenie tak silnie eksploatowane narażone jest na szybkie osiąganie wysokich temperatur, co prowadzi do drastycznego spadku wydajności. Odpowiednio przygotowany ranking pomoże Ci wybrać najlepsze chłodzenie.
Polecane chłodzenie procesora
Poniżej przygotowaliśmy zestawienie 10 chłodzeń CPU, które możemy zarekomendować do komputerów osobistych. Wśród nich znalazły się popularne rozwiązania od marki Endorfy, jak i flagowe rozwiązania od Noctuy lub be quiet! Oprócz samego rankingu, w naszym artykule znajdziesz również informacje o najważniejszych parametrach coolera CPU oraz najpopularniejszych markach produkujących je.
Endorfy Fera 5 Dual Fan
Fera 5 brzmi znajomo? No cóż, jeżeli nie śledziliście ostatnich wydarzeń w branży, to pragniemy nadmienić, tytułem wstępu, że marka SPC odeszła w niebyt, a zastąpił ją nowy brand Endorfy. Umarł król, niech żyje król? W związku z tym, że udanych rozwiązań się nie zmienia, Endorfy przejęło pod swoją banderą liczne i udane modele SilentiumPC i SPC Gear – w tym również Ferę 5, znaną teraz jako Endorfy Fera 5. Na naszym pierwszym miejscu znalazł się model z podwójnymi wiatrakami – za co postanowiliśmy wyróżnić produkt polskiego producenta?
Na pierwszy plan wysuwa się cena zestawu – za około 150 złotych otrzymujemy niezwykle wydajne chłodzenie, które z powodzeniem podejmuje rywalizację z dwa razy droższymi zestawami innych producentów. Wydajność Fery 5 jest już niemal legendarna, oferując wysokie możliwości chłodzenia wydajnych procesorów, przy równoczesnym zachowaniu cichej pracy. Dodajmy do tego długą gwarancję, pastę termoprzewodzącą dołączoną do zestawu i otrzymujemy naprawdę mocną rekomendację. Choć wizualnie samo chłodzenie nie powala, jeżeli nie jesteś estetą do kwadratu, ale liczą się dla Ciebie osiągi i niska cena, trudno nam polecić inną konstrukcję.
be quiet! Dark Rock 4 Pro
Dla odmiany na drugiej lokacie pojawia się zestaw, który kusi nie tylko oferowanymi możliwościami, ale także pięknym wykonaniem i przykuwającą wzrok prezencją. Czarna matowa konstrukcja spodoba się chyba każdemu, co nadaje coolerowi naprawdę eleganckiemu wyglądowi, który wpasuje się w każdą kolorystykę obudowy. Zadaniem urządzenia jest nie tylko gustowny wygląd, ale przede wszystkim możliwości odprowadzania ciepła z CPU – jak jest pod tym względem?
Wydajność Dark Rock 4 Pro jest fantastyczna – choć za cooler przyjdzie nam zapłacić więcej niż za Ferę 5, to sam model od be quiet! został stworzony tak, by konkurować z najbardziej wydajnymi zestawami, które cenowo potrafią zbliżać się do czterocyfrowej kwoty. Ten model z powodzeniem znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie słabsze coolery mogą odstawać, jak np. high-endowe pecety oraz jednostki podkręcone. W zasadzie jest on pozbawiony wad, choć proces montażu mógłby być odrobinę łatwiejszy. Pomijając ten fakt, Dark Rock 4 Pro to chłodzenie z niezwykle wysokiej półki, które nie zawodzi.
Arctic Freezer 34 eSports Duo
Model ten przez długi czas mógł pochwalić się statusem jednego z najlepszych coolerów CPU w segmencie średnich rozmiarów wieży. Choć jest droższy niż propozycje budżetowe, nadrabia pięknym wyglądem (biały kolor jest obłędny i w jego przypadku cena nie wzrosła zauważalnie). Nie znajdziemy tu podświetlenia RGB, co dla części użytkowników może stanowić plus bądź też minus, ale nie można odmówić temu modelowi wysokiej wydajności w chłodzeniu, zaskakująco niskiej ceny oraz przypadającego do gustu wyglądowi.
Brak jego obecności na tej liście po prostu nie mógł się wydarzyć. Jeżeli szukasz chłodzenia do CPU, które nie rozbije Twojego portfela, przy równoczesnym braku konieczności poświęceń w przypadku projektu i wydajności, nie szukaj dalej. Arctic Freezer 34 eSports Duo ma to wszystko, czego potrzebujesz!
Noctua NH-D15
Noctua jest znana od lat, jako renomowany producent rozwiązań chłodzących do komputerów. Niestety, wraz z wysoką wydajnością w ich przypadku w parze idzie również bardzo wysoka cena. Jeżeli jednak jesteś w stanie ją zaakceptować, wybór modelu NH-D15 z pewnością Cię nie zawiedzie. Już po samym wyjęciu coolera z pudełka, utwierdzamy się w przekonaniu, że obcujemy z produktem marki premium. Dwa potężne wentylatory zapewniają odpowiedni wywiew mas ciepła z radiatora, oprócz tego w pudełku znajduje się wiele przydatnych akcesoriów oraz niezwykle długa gwarancja dla całego urządzenia.
Szukając topowego rozwiązania chłodzącego, warto postawić na ten produkt. Warunki są dwa: cena oraz specyficzne malowanie tego producenta. Nie każdemu przypada ono do gustu, jednak Noctua posiada w swojej ofercie modele, które od niego odbiegają i takowe również znajdziecie na tej liście.
Deepcool AK620
Elegancja pozbawiona podświetlenie RGB? Szukając wentylatora komputerowego, który spełnia te kryteria, warto jest, zastanowić się nad modele od Deepcoola. Z pewnością nie jest on budżetowym modelem, gdyż przyjdzie nam za niego zapłacić około 400 złotych, jednak jest to konstrukcja jak najbardziej godna polecenia. Przede wszystkim, cechuje go wysoka wydajność chłodząca, która z powodzeniem radzi sobie z mocniejszymi procesorami, generującymi wiele ciepła. Instalacja jest łatwa, sama wieża pozostawia sporo wolnej przestrzeni między RAM-em, a wentylatory nie wywołują zgrzytania zębów swoją pracą.
Naszym zdaniem Deepcool AK620 w starciu z flagowymi konstrukcjami nie wypada źle, to całkiem sensownie wyceniona konstrukcja, gdy porównamy cenę, z tym co oferuje. Na duży plus zasługuje również wysoka jakość wykonania. Podsumowując, AK620 to bardzo dobre dwuwieżowe chłodzenie, które spodoba się każdemu, kto stroni od podświetlenia w podzespołach.
Cooler Master Hyper 212 Black Edition
Kojarzycie chłodzenie Cooler Master Hyper 212? To jedna z ciekawszych konstrukcji, której jednak brakowało odpowiedniej elegancji. Hyper 212 Black Edition czerpie to, co najlepsze od swojego poprzednika, ale dodaje również coś od siebie: piękną stylistykę. W jego przypadku mamy do czynienia z czarną wieżą, z którą łączy się osiem ciepłowodów. Pokrywa na radiatorze wykonana jest również w czarnej stylistyce, natomiast materiałem, który do jej wykonania użyto, jest aluminium. Nie ma tu więc wrażenia taniego wykonania, które mogłoby pozostawiać niesmak.
Praca coolera nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń – zarówno pod względem możliwości odprowadzania wysokich temperatur, jak i generowanych hałasów. W tym drugim przypadku zastosowano specjalną technologię Silent Driver IC, która wpływa w znacznym stopniu na poprawę kultury pracy urządzenia. To niezły cooler ze średniej półki, który docenią fani ładnego wyglądu i sprawnego pozbywania się ciepła z procesora.
Cooler Master Hyper 212 Black Edition
Noctua NH-U12A chromax.black
Charakterystyczna stylistyka chłodzeń od Noctua ma swoich fanów oraz przeciwników. Jeżeli zaliczasz się do tych drugich, Noctua NH-U12A chromax.black jest koronnym przykładem tego, dlaczego nie powinieneś rezygnować z rozwiązań tego producenta. To chłodzenie jest alternatywną wersją legendarnego już coolera Noctua NH-U12A, który dla wielu użytkowników stanowi absolutnie najlepszy sprzęt dostępny na rynku. Mamy więc do czynienia z lepiej prezentująca się wersją bardzo wydajnego chłodzenia.
W przypadku samego chłodzenia nie ma obaw co do najwyższej jakości. Sześć ciepłowodów, potężne dwa wentylatory NF-A12x25 PWM i brak jakichkolwiek obaw co do zajmowanego przez cooler miejsca. Noctua NH-U12A chromax.black w żaden sposób nie będzie kolidować z kośćmi RAM lub kartą graficzną. To jedno z flagowych chłodzeń, które stanowią topowe rozwiązanie w każdym PC. Niestety, największym minusem jest tu cena – jeżeli jesteś w stanie ją zaakceptować, zyskujesz stylowe i bardzo skuteczne chłodzenie dla procesora.
Cooler Master Hyper H412R
W segmencie cenowym poniżej 150 złotych najczęściej nie powinniśmy spodziewać się cudów. Niemniej na wyróżnienie zasługuje model od Cooler Mastera, który pozytywnie zaskakuje wydajnością. Choć mamy tu klasyczny design pozbawiony efekciarskich wstawek, to jeśli zależy Ci na samym chłodzeniu, bez aspektów estetycznych, H412R będzie mocną rekomendacją.
W przypadku tego chłodzenia na pochwałę zasługuje system montażu, który jest na tyle prosty, że nie sprawi problemu nawet totalnemu laikowi. Dodajmy do tego wysoką wydajność, niesamowicie niski poziom generowanych hałasów oraz kompatybilność z wieloma zestawami, wszystko podlane niską ceną i otrzymujemy H412R. Cooler Master udowadnia, że budżetowe wcale nie musi oznaczać „słabo wykonane”.
Noctua NH-U14S
Kolejne chłodzenie od austriackiego producenta, które udowadnia, że zna się on na swoim rzemiośle – i to bardzo dobrze. W jego przypadku nie musimy mieć obaw co do możliwości odprowadzania ciepła z CPU, stoją one na najwyższym poziomie. Pochwalić można fakt, że NH-U14S nie wchodzi w kontakt nawet z wysokimi RAM-ami, zestaw zawiera podkładki amortyzujące drgania wentylatora, a system montażu jest tak opracowany, aby zaciski nie wywierały zbyt wielkiego nacisku na procesor. W kwocie około 400 złotych to jedno z bardziej akceptowalnych chłodzeń od Austriaków, na dodatek nieodstające możliwościami od innych propozycji.
Endorfy Fera 5 ARGB
Nasz ranking kończymy tak, jak zaczęliśmy: Ferą 5, jednak tym razem w wersji z pojedynczym wentylatorem oraz adresowalnym podświetleniem RGB. Pomimo faktu, że zestaw ten ma teoretycznie mniejsze możliwości z wydmuchiwaniem ciepła z radiatora, Fera 5 wciąż daje radę. To solidny budżetowiec, który na dodatek bardzo ładnie prezentuje się za sprawą ARGB. Mocna rekomendacja do każdego PC, którego właściciel nie chce rozbijać banku przy zakupie tego elementu. W sprzedaży dostępna jest też tańsza wersja, która jest pozbawiona RGB, jednak w tym wydaniu, naszym zdaniem, Fera 5 prezentuje się ładniej.
Endorfy udało się połączyć w przypadku Fery 5 bardzo dobry stosunek możliwości obniżania temperatur do ceny – to nadal atrakcyjnie cenowo propozycja, która nie wywołuje bólu zębów wykonaniem po kosztach. Owszem, brakuje to charakterystycznych wstawek, które są znane z droższych modeli w tym zestawieniu, ale myślę, że wielu użytkowników jest w stanie z nich zrezygnować – wszak niskie temperatury liczą się najbardziej? To zadanie Endorfy Fera 5 ARGB wykonuje bez zastrzeżeń.
Tanie chłodzenie procesora
Chcąc posiadać wydajny procesor, bez wątpienia musisz zadbać o to, aby jego temperatura nie była zbyt wysoka. Dobry wyznacznik może stanowić parametr TDP, który określa ilość ciepła generowanego przez procesor obciążony zadaniami. Jeżeli mowa jest o dużych wartościach, to wiadomo, że należy zadbać o układ, będący w stanie odpowiednio szybko i efektywnie obniżać temperaturę jednostki obliczeniowej. Dobre chłodzenie procesora z całą pewnością zapewniają systemy wykorzystujące ciecz, jednak to rozwiązanie nie należy do najtańszych.
Twój sprzęt nie wymaga najnowocześniejszych komponentów? Nie ma sensu rozglądać się za bardzo wydajnymi układami. Możesz na przykład wykorzystać systemy pasywne, które są nie tylko tanie, lecz także zapewniają najcichsze chłodzenie procesora. Jak sugeruje nazwa, nie znajdziesz tam elementów ruchomych, zatem nie ma co hałasować. Wymiana ciepła zachodzi z użyciem zjawiska konwekcji. Zdecydowanie nie jest to najlepsze chłodzenie, lecz wystarcza niewymagającym urządzeniom, które nie nagrzewają się do granic wytrzymałości.
Zamiast stawiać na ciche chłodzenie procesora, powinieneś jednak zwrócić także uwagę na to, aby było ono skuteczne. Osiągniesz to zaskakująco tanio. Powszechnie stosowane układy aktywne – te, które wyposażone są w – gwarantują odpowiedni przepływ powietrza i sprawiają, że temperatura CPU stale jest utrzymywana na rozsądnym poziomie. Oczywiście pod warunkiem, że posiadasz dobre chłodzenie CPU, a nie sprzęt nieadekwatny do potrzeb. Należy odpowiednio dobrać rozmiar i specyfikację, a wtedy nawet tanie urządzenia sprostają zadaniu.
Wspomniane wcześniej chłodzenie CPU cieczą może być poza Twoim zasięgiem, jeśli planujesz wybrać urządzenie z górnej półki cenowej. Dobrym nawykiem jest nieoszczędzanie na wentylacji, gdy nie oszczędzało się na mocy komputera. Jeżeli jednak przy wydajności zaszło cięcie kosztów, to i chłodzenie komputera nie będzie wymagało większych wydatków, bo sprzęt z pewnością nie jest wymagającym stałej uwagi komponentem o wysokim poborze prądu. Tak czy inaczej, możesz mieć pewność, że tanie i skuteczne chłodzenie znajdziesz zawsze w zasięgu ręki.
Najważniejsze parametry chłodzenia CPU
Kiedy wiesz już mniej więcej, czego szukasz i chcesz samodzielnie zakupić odpowiedni układ obniżający temperaturę, musisz poznać parametry, na które trafisz w specyfikacji, oraz ich znaczenie. W przypadku nowych urządzeń nie musisz martwić się o bazowe chłodzenie procesora. Intel oraz AMD dbają o to, aby przy codziennej pracy ich podzespoły miały odpowiednie warunki do działania, nawet jeżeli nie kupisz dodatkowych elementów. Te jednak będą niezbędne, gdy używasz komputera do gier, zaawansowanych programów lub „podkręciłeś” procesor.
Przeanalizuj podstawowe parametry każdego chłodzenia procesora. AMD oraz Intel z pewnością polecają jakieś modele dla swoich podzespołów, jednak warto wiedzieć, co dokładnie mówi specyfikacja. Wspomniane wyżej sugerowane produkty najczęściej będą miały związek z kompatybilnością komponentów. Układ musi pasować do gniazda (socketu), w jakim znajduje się CPU. Jeżeli jego budowa nie pozwoli go zamontować, to nie ma nawet najmniejszego sensu, aby inwestować w taki zakup. Zwróć też uwagę czy sugerowany jest montaż horyzontalny, czy wertykalny.
Wydajność chłodzenia zależy przede wszystkim od jego konstrukcji. Większe wiatraki być może pracują głośniej i zajmują więcej miejsca, jednak to właśnie za rozmiarem idzie efektywność chłodzenia – za nią zaś skuteczna praca procesora. Zastanawiając się, jak wybrać chłodzenie CPU poświęć także chwilę, aby przeanalizować prędkość obrotową, która określa, ile obrotów w ciągu minuty wykonują elementy aktywne. One również mają bezpośredni wpływ na jakość działania. Na uwagę zasługują tutaj urządzenia potrafiące samodzielnie regulować szybkość pracy.
Nie bez znaczenia będzie także wspominany wcześniej parametr TDP. Jest on bezpośrednio związany z CPU i określa, jaką maksymalnie temperaturę może osiągnąć komponent, aby nadal pracować bez uszczerbku na wydajności. Po przekroczeniu temperatury dojdzie nie tylko do zaburzenia efektywności pracy, lecz także – choć nie zawsze – do uszkodzenia procesora. Jeżeli układ posiada dobre parametry i gwarantuje działanie nawet przy dużym obciążeniu, to spodziewaj się, że masz do czynienia ze sprzętem wysokiej jakości od zaufanego producenta.
Popularni producenci chłodzenia procesora
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić pierwszy lepszy układ i mieć nadzieję, że CPU obniży swoją temperaturę wystarczająco, abyś był z tego zadowolony. Jeżeli jednak nie chcesz ryzykować i mieć pewność, że sprzęt jest najwyższej jakości, to postaw na sprawdzonych producentów. Chłodzenie procesora Deepcool, Aerocool, SilentiumPC, Noctua oraz wiele innych marek gwarantuje wydajność, której możesz zaufać. Znajdź właściwe komponenty wśród setek urządzeń o przeróżnych parametrach.
Postaw na , Arctic czy Dynatron i zapewnij sobie bezpieczny zakup, wybierając jeden z modeli, które od lat cieszą się zaufaniem klientów i nie schodzą ze szczytu rankingów popularności. Niezależnie od tego, czy chcesz znaleźć tanie rozwiązanie, które wspomoże Twój sprzęt, czy raczej szukasz drogiego układu koniecznego do pracy, w ofercie producentów z pewnością znajdziesz to, czego szukasz.
Znajdziesz w Morele
Chłodzenie wodne - Chłodzenie Intel - Chłodzenie AMD - Chłodzenie be quiet! - Chłodzenie Noctua
Komentarze (1)