Ranking dekoderów DVB-T 2024. TOP 10 najlepszych modeli

| 1 Komentarz
Chcesz kupić dekoder telewizji naziemnej, ale nie wiesz, jaki wybrać? Sprawdź najchętniej polecane modele.

Ranking dekoderów DVB-T 2024

Klienci chętnie sięgają go nowoczesne, kompaktowe produkty sygnowane logo renomowanych przedsiębiorstw, na przykład dekoder DVB-T Opticum, Manta, Wiwa, Blow czy Esperanza. Wspomniane tunery są na ogół wytwarzane z materiałów bardzo wysokiej jakości, co przekłada się na ich trwałość, wytrzymałość, odporność na zakłócenia i uszkodzenia, a także atrakcyjny design. Warto zwrócić uwagę na fakt, że prezentowane modele występują w kilku wersjach kolorystycznych – od klasycznej czerni czy bieli (np. dekoder DVB-T Manta), po srebro i szarości. Urządzenia pasują więc do różnych stylów aranżacji wnętrz.

Ranking dekoderów DVB-T

Konsumenci zwracają również dużą uwagę na wielofunkcyjność opisywanych sprzętów. Dobry dekoder naziemny powinien – w opinii odbiorców – obsługiwać kilka standardów, między innymi DVB-T (używany do przesyłania sygnału video i dźwięku), DVB-T2 (wykorzystuje mniejszą pojemność pasma radiowego i dobrze radzi sobie z transmitowaniem obrazu o dużej rozdzielczości) oraz DVB-C lub DVB-C2 (stosowane przede wszystkim w sieciach kablowych).

Co powinien posiadać dekoder DVB-T?

Oferta tunerów jest bardzo szeroka. Na rynku znajdziesz szereg rozmaitych propozycji. Poszczególne egzemplarze różnicują nie tylko rozmiary czy aspekty wizualne, lecz także inne parametry techniczne. Powstaje zatem pytanie: co powinien posiadać dobry dekoder TV? Na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas zakupów? Niezwykle ważną kwestią jest rozdzielczość obrazu. Tunery TV dostępne na rynku są na ogół przystosowane do transmitowania sygnału w jakości HD, Full HD lub wyższej. Należy jednak zauważyć, że większość kanałów jest nadawana w dużo niższym standardzie SD. Inwestowanie w dekoder DVB-T 4K nierzadko więc mija się z celem.

Istotną rolę odgrywają również wbudowane w tuner DVB-T do TV naziemnej złącza. Zanim kupisz dany model, sprawdź, czy zainstalowane w nim porty są kompatybilne z rozwiązaniami, które znajdują się w Twoim telewizorze. Jedną z najczęściej spotykanych opcji stanowi dekoder DVB-T z HDMI (High Definition Multimedia Interface), czyli multimedialnym interfejsem wysokiej rozdzielczości, nieskompresowanego sygnału audio i video.

Dodatkowe funkcje dekoderów DVB-T

Co jeszcze oferują nowoczesne rozwiązania DVB-T? Dekoder może posiadać szereg dodatkowych udogodnień. Warto w tym miejscu przyjrzeć się bliżej takim sprzętom jak:

  • tuner DVB-T USB – można go podłączyć do tabletu, komputera stacjonarnego lub laptopa wyposażonego w kartę telewizyjną i oglądać ulubione programy czy seriale na ekranie urządzenia mobilnego. Proces instalacji przebiega bardzo szybko (zazwyczaj zajmuje kilka minut). Wystarczy podłączyć sprzęt za pomocą dedykowanego złącza USB; tego typu rozwiązanie posiada m.in. dekoder Wiwa),
  • dekoder DVB-T z WiFi – stanowi swego rodzaju standard. Tunery z wbudowanym modułem bezprzewodowej komunikacji łączą się z telewizorem bez użycia dodatkowych przewodów, co pozwala rozwiązać problem nadmiernego okablowania,
  • dekoder DVB-T 2 z PVR (Personal Video Recorder)narzędzie umożliwia zaplanowanie nagrywania ulubionych seriali i transmisji. Dzięki temu nie przegapisz żadnego ważnego programu. Możesz zapisać go w pamięci urządzenia lub na zewnętrznym nośniku danych i odtworzyć w dowolnie wybranym momencie,
  • dekoder DVB-T HD z EPG – pod przywołanym skrótem kryje się elektroniczny przewodnik po programach. Zwykle przyjmuje on formę przejrzystej tabeli, w której umieszczono wszystkie informacje na temat bieżących, a także planowanych audycji telewizyjnych. Szybko sprawdzisz, co jest lub będzie emitowane na ulubionych kanałach. Dowiesz się, o czym opowiada dany serial i jaką tematykę porusza dana transmisja. Bardzo często z poziomu EPG możesz ustawić również opcję nagrywania,
  • dekoder do TV DVB-T z LCN (Logical Channel Number) – logiczny numer kanału, czyli identyfikator określający pozycję kanału na liście wszystkich dostępnych propozycji. Nie musisz za każdym razem przeszukiwać całego spisu, by znaleźć ulubiony program. Wystarczy, że wybierzesz cyfry przypisane do danego nadawcy na swoim pilocie (na przykład 101, 202, 303 itp.),
  • dekoder DVB-T Full HD z wbudowanym systemem operacyjnym – możesz na nim zainstalować przeglądarkę, gry albo aplikacje służące do obsługi platform streamingowych z filmami (na przykład HBO GO, VOD, Netflix czy CANA+) i oglądać najnowsze tytuły kinowe bez wychodzenia z domu,
  • tuner DVB-T z anteną – tego typu sprzęty nie tylko odbierają, lecz także bardzo często wzmacniają sygnał telewizji naziemnej, co skutkuje lepszą jakością emitowanych programów i większą płynnością obrazu.

Producenci tunerów telewizyjnych bardzo często dołączają do oferowanych urządzeń dodatkowe wyposażenie. Mowa tu przede wszystkim o pilotach. Wspomniane akcesoria znacznie ułatwiają obsługę dekodera. Nie trzeba wstawać z kanapy i podchodzić do urządzenia, by uruchomić poszczególne funkcje. Wystarczy nacisnąć kilka przycisków, by zaprogramować wybrane ustawienia.

Popularni producenci dekoderów DVB-T

Klienci – jak wspomniano wcześniej – zwykle inwestują w produkty znanych i renomowanych firm, na przykład dekoder DVB-Technisat, Manta czy Wiwa. Co skłania ich do dokonania takiego wyboru? Przedsiębiorstwa, funkcjonujące w branży od lat, dysponują dużym doświadczeniem w wytwarzaniu tunerów. Wychodząc naprzeciw potrzebom dynamicznie rozwijającego się rynku, oferują nowoczesne, innowacyjne sprzęty bardzo dobrej jakości, które łączą w sobie szereg różnych funkcji i umożliwiają korzystanie z rozrywki na najwyższym poziomie.

Powstaje pytanie o to, które rozwiązanie jest lepsze: dekoder DVB-T Blow, Manta czy inny model? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Tuner powinien być dostosowany do potrzeb oraz preferencji konkretnego użytkownika. Dokonując zakupu wspomnianego sprzętu, pomyśl, czego tak naprawdę od niego oczekujesz. Stawiasz na nowoczesne rozwiązania zgodne z najnowszymi trendami czy w zupełności wystarczy Ci sprzęt o podstawowych parametrach? Na pewno dobierzesz coś dla siebie.

4,8
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Ranking jest stary a ja bym chciał kupic najnowszy dekoder DVB-T HD o najwyższej rozdzielczości.
Specjalista Morele | 10:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.