Ranking kolumn aktywnych 2024. Najlepsze kolumny aktywne TOP 10

| 0 Komentarzy
Kolumny aktywne to propozycja dla audiofili i nie tylko. Przedstawiamy najczęściej wybierane modele.

Najlepsze kolumny aktywne - ranking 2024

Kolumna aktywna to sprzęt najlepiej znany audiofilom i osobom, które cenią sobie najlepszą możliwą jakość słuchanej muzyki. Warto wyjaśnić, czym się charakteryzuje. Głośniki aktywne stanowią jedną z wielu opcji, jeśli chodzi o wyposażenie audio. Można bez problemu zaopatrzyć w nie dom, ale doskonale sprawdzają się również jako nagłośnienie ogrodowe czy zamiennik sprzętu audio kina domowego. Kolumny aktywne estradowe to także częsty wybór wśród audiofili.

Jak działają przykładowe aktywne głośniki stereo? Podstawową cechą, która odróżnia je od innych, klasycznych urządzeń audio, jest obecność wewnętrznego wzmacniacza. To znaczy, że aktywne kolumny stanowią inwestycję – nie trzeba rozbudowywać zestawu z czasem, ponieważ zawiera on już wszystko, co konieczne. Kupowanie dodatkowego wzmacniacza jest więc zbędne. Sygnał napływający do kolumny od razu zostaje przekierowany do zwrotnicy, gdzie następuje podział pasm. Następnie, po przejściu przez jeden lub kilka wzmacniaczy, trafia do głośników.

Dobre kolumny głośnikowe aktywne to więc doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie wysoką jakość dźwięku i wygodę. Cały zestaw audio zamknięty w jednej obudowie jest bowiem niezwykle komfortowy i zapewnia mobilność. Na rynku można znaleźć między innymi kolumny aktywne do TV albo do komputera, które wzmacniają wrażenia słuchowe płynące z codziennej rozrywki. Jak jednak wybrać te najlepsze? Z pomocą przychodzi ranking, w którym zebrano najczęściej kupowane produkty.

Ranking kolumn aktywnych

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kolumn aktywnych?

Przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu audio warto zastanowić się, do czego będzie wykorzystywany. Bardzo częstym wyborem są kolumny aktywne do domu podłączane na przykład do komputera stacjonarnego czy laptopa. Tego rodzaju urządzenia są raczej niewielkie i przenośne, ale pod obudową kryją wiele funkcjonalnych i nowoczesnych rozwiązań. Przykładowe kolumny aktywne Klipsch są polecane miłośnikom oglądania filmów w domu ­– gwarantują wysoką jakość dźwięku i efektów audio.

Osoby pasjonujące się muzyką także docenią wrażenia słuchowe zapewniane przez nagłośnienie aktywne. W ich wypadku warto sprawdzić, jakie elementy zawierają dane kolumny głośnikowe. Porządny subwoofer, najlepiej generujący potężne basy, to doskonałe rozwiązanie dla miłośników muzyki. Na co jeszcze zwracać uwagę?

  • zwrotnica – to ona odpowiada za rozdzielanie dźwięku do głośników, co przekłada się na jakość audio. Warto więc uważnie czytać opinie użytkowników, by wiedzieć, jak funkcjonuje dany model w praktyce;
  • rodzaj sprzętu – rynek oferuje między innymi kolumny aktywne podłogowe, które wyróżniają się sporą wysokością. Przed ich zakupem warto upewnić się, że w domu jest wystarczająco dużo miejsca. Kolumny podstawkowe aktywne to druga opcja gwarantująca nieco większą mobilność. Są zdecydowanie mniejsze od podłogowych. Można je po prostu postawić, ale również zawiesić na ścianie;
  • subwoofer – nie wszystkie kolumny go zawierają. Głośniki aktywne 2.0 to zazwyczaj oznaczenie informujące o tym, że dany sprzęt go ma (chociaż wiele zależy także od producenta), natomiast kolumny aktywne 2.1 wyposażono w głośnik superniskotonowy. Brak subwoofera nie świadczy jednak o niskiej jakości kolumny – w małych zestawach przeznaczonych do cichego słuchania muzyki okazuje się on często zbędny;
  • obudowa – najlepsze kolumny aktywne są bardzo często drewniane. To dlatego, że drewno oferuje bardzo dobre właściwości akustyczne. Tego typu urządzenia bywają jednak bardzo drogie. Nieco niższa jakość dźwięku w głośnikach z tworzywa sztucznego to jednak wada zauważana tylko przez prawdziwych audiofili o wyczulonym słuchu. Plastikowa obudowa w zupełności wystarczy większości użytkownikom.

Jak wybrać kolumny aktywne do 1000 zł czy w innym przedziale cenowym wiedząc, że rynek oferuje tak potężny wachlarz produktów? Warto spojrzeć na ranking głośników, czyli zestawienie gromadzące najczęściej wybierane przez klientów modele. Bardzo ważnym krokiem przed dokonaniem zakupu jest również zapoznanie się z opiniami użytkowników, którzy wykorzystują już dany sprzęt. Oni najlepiej wiedzą, jak działa urządzenie w warunkach domowych.

Jak podłączyć kolumny aktywne?

Kolumny aktywne Bluetooth czy innego producenta to dobra alternatywa dla innych rodzajów sprzętu audio, jednak należy wiedzieć, jak je podłączyć, by uzyskać najlepszy możliwy dźwięk. Użytkownicy komputerów nie będą mieli większego problemu – głośniki aktywne podłącza się tak samo, jak pozostałe, wykorzystując jedno z wielu dostępnych złączy. Kolumny można również zainstalować przy telewizorze, używając powszechnego cyfrowego złącza optycznego.

Jeśli masz w domu telewizor z takim właśnie gniazdem, koniecznie zapoznaj się ze specyfikacją techniczną wybranego przez siebie głośnika. Część urządzeń została wyposażona we wbudowany przetwornik DAC, który wystarczy podłączyć do odbiornika kablem optycznym. Jeżeli model nie ma modułu DAC, konieczny będzie zakup dodatkowego przetwornika. Złącze optyczne telewizora nie jest jedynym rozwiązaniem. Wyjście słuchawkowe także pozwala na połączenie odbiornika z zestawem audio, chociaż jakość dźwięku jest niższa, niż w przypadku kabla cyfrowego.

Nowoczesne telewizory zaopatrzone w funkcję Bluetooth mogą zostać sparowane z niektórymi kolumnami, które także mają ten moduł. Połączenie przez Bluetooth to gwarancja wygody i mobilności – nie wykorzystuje się do niego żadnego okablowania, a transmisja sygnału zachodzi w całości zdalnie. Jeśli Twój telewizor nie ma funkcji Bluetooth, a mimo to chciałbyś jej używać – możesz rozważyć zakup zewnętrznego nadajnika BT.

Plusy i minusy kolumn aktywnych do domu

Jak wspomniano, kolumny aktywne to dobra opcja dla wszelkich miłośników audio – pasjonatów muzyki, kinomaniaków czy nawet osób grających w gry z wyrazistą i budującą atmosferę ścieżką dźwiękową. Nie wszyscy jednak muszą inwestować akurat w tej rodzaj sprzętu – w wielu przypadkach okazuje się to zbędne. Jak każdy inny sprzęt elektroniczny, głośniki aktywne mają swoje wady i zalety. Co można zaliczyć do ich plusów?

  • brak okablowania między kolumnami a wzmacniaczami (te znajdują się w obudowie);
  • łatwość przenoszenia w porównaniu z zestawami składającymi się z wielu elementów;
  • wzmacniacz w obudowie jest stworzony dla danego modelu kolumny, co przekłada się na wyższą jakość dźwięku;
  • brak kosztów związanych z zakupem dodatkowych kabli i wzmacniaczy.

Jakie są wady kolumn aktywnych?

  • dość wysoka cena;
  • kolumny aktywne muszą być podłączone do prądu – nie są więc całkowicie mobilne, bo ich ustawienie zależy od gniazdek elektrycznych;
  • brak możliwości wymiany wzmacniacza na lepszy, mocniejszy czy po prostu inaczej brzmiący;
  • trudności w wymianie wzmacniacza w razie awarii.

Kolumny aktywne czy pasywne – które wybrać?

Kolumny pasywne, jak można się domyślić, stanowią pewnego rodzaju przeciwieństwo aktywnych sprzętów audio. Na czym polega różnica? Głośniki pasywne mają prostszą konstrukcję i nie zostały wyposażone w wewnętrzny wzmacniacz. Zestaw audio składa się więc zarówno z kolumn, jak i zewnętrznego wzmacniacza, który należy dokupić. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wyboru dodatkowego sprzętu i wymienienia go w dowolnym momencie.

Kolumny aktywne Kruger&Matz lub innego producenta to propozycja dla tych miłośników audio, którzy nie mają ochoty poświęcać czasu i pieniędzy na dodatkowe zakupy związane z wzmacniaczami i okablowaniem. Porządne sprzęty z tej kategorii generują czysty i wyraźny dźwięk o mocnych basach, co w zupełności wystarcza większości użytkownikom. Kolumny pasywne to z kolei rozwiązanie bardziej „audiofilskie” – wybierają je miłośnicy muzyki właśnie ze względu na możliwość kompletowania zestawu według potrzeb.

Czy warto kupić kolumny aktywne do domu?

Osoby czerpiące przyjemność ze słuchania muzyki lub oglądania filmów z wyrazistą ścieżką dźwiękową prędzej czy później powinny rozważyć zakup porządnego sprzętu audio. Kolumna aktywna JBL to jeden z wielu polecanych produktów z tej kategorii. Aktywne nagłośnienie stanowi doskonałą propozycję dla osób ceniących sobie wygodę połączoną z wysoką jakością – brak dodatkowych wzmacniaczy i kabli wpływa przede wszystkim na mobilność sprzętu.

Być może zadajesz sobie pytanie „jakie kolumny do 2000 zł kupić?”. Obecny rynek oferuje wiele urządzeń z tej półki cenowej – głośniki nie stanowią bowiem już tylko profesjonalnego wyposażenia studyjnego i stały się powszechnie dostępne. Jedną z licznych propozycji są kolumny aktywne Yamaha – sprzęt wyprodukowany przez prawdopodobnie najbardziej znaną na świecie firmę zajmującą się rozwiązaniami audio.

Jakie kolumny do 1000 złwybrać? W tym przedziale cenowym także można znaleźć porządne głośniki. Kolumny aktywne Edifier to jedne z tańszych, a zarazem dobrej jakości sprzętów odtwarzających dźwięk. Poszczególne modele wyposażono między innymi w drewniane obudowy minimalizujące rezonans akustyczny czy moduły Bluetooth pozwalające na przesyłanie muzyki z komputera albo telewizora bez wykorzystania kabli.

Kolumna aktywna Behringer, Kruger&Matz czy JBL? Chociaż wymienieni producenci są znani z tworzenia dobrych sprzętów, wybór zależy od preferencji użytkownika. Warto więc przed zakupem poznać specyfikację wielu różnych modeli, a przede wszystkim – zapoznać się z opiniami klientów, którzy już podjęli decyzję. Aktywne systemy głośnikowe mogą bowiem stanowić doskonały dodatek do telewizora i zapewniać wrażenia niczym z sali kinowej.

Kolumny głośnikowe aktywne znajdą również zastosowanie w domach graczy-pasjonatów. Generowane przez nie dźwięki są wyraziste, a tony odpowiednio wysokie lub niskie. To sprawia, że gry wyposażone w emocjonujące soundtracki i efekty audio będą zapewniały jeszcze lepsze doznania. Nie wolno też zapominać o miłośnikach muzyki – to oni najbardziej skorzystają z zalet aktywnych głośników i to niezależnie od preferowanego gatunku.

2,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.