Ranking naleśnikarek - TOP 10 najlepszych modeli

| 0 Komentarzy
Naleśnikarka służy do przyrządzania smacznych naleśników. Podpowiadamy, jak wybrać jej najlepszy model.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domowej naleśnikarki? Po pierwsze należy sprawdzić rodzaj płyty grzewczej, czyli jakim materiałem jest pokryta płyta grzewcza. Na przykład powłoka emaliowana jest tańsza, ale mniej trwała niż płyta żeliwna. Równie ważna jest moc naleśnikarki. Do domowych zastosowań wystarczające będą modele o mocy w granicach 900 - 1000 W, natomiast naleśnikarki komercyjne powinny mieć większą moc.

Ranking naleśnikarek elektrycznych 2023

Kolejnym istotnym elementem jest funkcja termostatu, który umożliwia swobodne dobranie temperatury płyty grzewczej. Powinieneś także zdecydować, czy wygodniejsze do regulowania pracy naleśnikarki będzie dla Ciebie pokrętło, czy klawiatura elektroniczna z wyświetlaczem. Wreszcie nie zapomnij o rodzaju obudowy. Plastikowa obudowa będzie kosztowała mniej, ale może ulec deformacji pod wpływem wysokiej temperatury. Z kolei wariant stalowy gwarantuje Ci bezproblemowe czyszczenie i wytrzymałość, ale jest nieco droższy.

Ważnym czynnikiem jest możliwość użytkowania patelni na domowej kuchence. Patelnie na naleśniki są przystosowane do użytku na kuchenkach gazowych, elektrycznych i ceramicznych. Najlepsze naleśniki powstają jednak na patelniach elektrycznych, dlatego jeżeli masz kuchenkę gazową, najlepiej zainwestuj w naleśnikarkę elektryczną. Warto pamiętać, że nie każda patelnia nadaje się na płytę indukcyjną. Jeśli jest odpowiednia do użycia na tym sprzęcie, musi być oznaczona symbolem zwojnicy (cewki).

Jeśli natomiast jesteś właścicielem kuchenki gazowej, elektrycznej lub ceramicznej, ale w przyszłości planujesz zmienić ją na indukcję, sprawa będzie znacznie prostsza. Wynika to z tego, że patelnie do naleśników na płytę indukcyjną mogą być z powodzeniem używane na innych kuchenkach, w tym gazowych. Patelnia naleśnikowa umożliwia smażenie naleśników i placków bez użycia tłuszczu. Jest to zdecydowanie bardziej dietetyczne i zdrowsze rozwiązanie.

Jeżeli zależy Ci, aby czyszczenie urządzenia było maksymalnie proste, przyda się powłoka antyadhezyjna. Może to być powłoka: teflonowa, ceramiczna, granitowa, tytanowa, żeliwna, stalowa lub mineralna. Niektórzy uważają, że najlepsze są patelnie z powłoką tytanową. Tytan nie wpływa na smak dań i jest twardszy oraz bardziej wytrzymały, niż na przykład patelnia teflonowa. Niestety, taka naleśnikarka kosztuje więcej.

Ranking naleśnikarek

Najważniejsze cechy dobrej naleśnikarki

Naleśnikarka jest skonstruowana, by smażyć cienkie, wyborne w smaku placki. Jej podstawę stanowi najczęściej płyta żeliwna, której średnica wynosi między 350 a 400 mm. Dzięki temu możesz uzyskać większe i delikatniejsze naleśniki, niż te smażone na zwykłej patelni. Na wierzchu znajduje się warstwa ochronna, którą stanowi powłoka nieprzywierająca. To rozwiązanie sprawi, że unikniesz przyklejenia się ciasta do dna urządzenia. Spiralne grzałki zapewniają równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni naleśnikarki.

Wiele osób zniechęca się, gdy przygotowywane przez nich naleśniki przywierają do patelni. Dlatego dobra naleśnikarka powinna mieć formę dużej patelni z obniżonym brzegiem. Równie ważne jest użycie odpowiedniej ilości tłuszczu do smażenia. W przeciwnym razie naleśniki będą przywierały do patelni albo się przypalą. Jeżeli wolisz naleśniki w wersji odchudzonej i nie chcesz ryzykować, że “spłoną” na patelni, powinieneś zainwestować w naleśnikarkę, która umożliwia smażenie bez dodatku tłuszczu.

Uzyskanie pożądanej grubości naleśnika nie jest proste. Patelnie tradycyjne na ogół umożliwiają upieczenie jedynie grubych placków, a cienkie ciasto szybko się na nich rozpada. Patelnie do naleśników szybko się zużywają, a dla wielu osób dużym problemem jest konieczność przewracania naleśników na drugą stronę. Jeśli nie lubisz kolekcjonować wielu urządzeń albo nie masz wystarczająco przestronnej kuchni, naleśnikarka będzie lepszym rozwiązaniem niż garnki elektryczne i szybkowary, w których ostatecznie możesz próbować smażyć naleśniki.

Różnorodność dostępnych funkcji sprawia, że taki sprzęt może z powodzeniem zastąpić też tradycyjne patelnie, a nawet patelnie do naleśników. Garnki elektryczne dają możliwość gotowania na parze, duszenia, grillowania, pieczenia, ale nie są dobre do smażenia naleśników. Natomiast profesjonalne urządzenie, przeznaczone wyłącznie tego celu, pozwoli przygotować pyszne, domowe naleśniki, w ciągu kilku sekund. Za pomocą tego sprzętu błyskawicznie przyrządzisz ulubione dania i nie będziesz musiał używać dodatku tłuszczu.

Najczęściej wybrane typy patelni elektrycznych do naleśników

Na rynku znajdziesz dwa podstawowe rodzaje patelni elektrycznych do naleśników. Pierwszy rodzaj, który jest stacjonarny, składa się z okrągłej płyty przypominającej patelnię bez brzegów i szpatułki służącej do odwracania naleśników na drugą stronę. W zestawie powinien znajdować się także wałek oraz chochla do rozlewania ciasta po powierzchni. Istotną zaletą takiej patelni jest to, że regulacja temperatury odbywa się w sposób ręczny, za pomocą specjalnego suwaka.

Drugi rodzaj stanowi patelnia mobilna, która z reguły posiada w zestawie niewielką miseczkę. Średnica takiego naczynia powinna być dopasowana do powierzchni naleśnikarki. W zależności od tego, czy wolimy trzymać patelnię w dłoni, czy też chcemy, aby była ona bardziej stabilna, wybierzemy pierwszy lub drugi model. Teflonowa patelnia do naleśników to bardzo popularny rodzaj, ponieważ jego cena jest przystępna dla większości klientów.

Teflon to powłoka fluoropolimerowa, nieprzywierająca, którą łatwo jest umyć. Pamiętaj jednak o tym, że tylko oryginalny teflon nie będzie zagrażał Twojemu zdrowiu. Na teflonowej patelni nie powinno się używać ostrych i metalowych przyborów, które mogłyby przyczynić się do powstania na niej rys. Z tego względu używane akcesoria winny być drewniane lub silikonowe. Większość producentów oferuje takie akcesoria w zestawie. Ważne jest też, aby powierzchnia robocza urządzenia była emaliowana, co ułatwi jego czyszczenie.

Na rynku są także patelnie z powłoką ceramiczną, które zadowalają coraz większą liczbę klientów. Ceramiczna patelnia zapewnia równomierny rozkład ciepła, dzięki czemu naleśniki będą należycie wysmażone i dłużej zachowają ciepło. Takie patelnie mają właściwości antypoślizgowe i są odporniejsze na wysokie temperatury niż patelnie z powłoką teflonową. Ich gładka warstwa wierzchnia lepiej znosi tarcie i nie ulega zarysowaniom.

Ceramiczna powłoka jest także bardzo bezpieczna dla zdrowia, ponieważ zachowuje neutralność w kontakcie z pożywieniem i przyprawami. Ponadto patelnia z tego tworzywa prezentuje się bardzo stylowo. Kolejnym ciekawym modelem jest patelnia na naleśniki z powłoką granitową, która ma cechy teflonu, ale jest od niego odporniejsza na zarysowania. Tę szczególną właściwość zawdzięcza dodatkowi drobinek granitu. Korpus patelni granitowej wykonuje się z aluminium, dzięki czemu znakomicie rozprowadza ciepło.

Najdłuższą żywotnością cechuje się powłoka żeliwna. Patelnie żeliwne, znane także jako „cygańskie”, stają się coraz popularniejsze. Płyta żeliwna jest naprawdę wytrzymała i doskonale rozprowadza ciepło. Żeliwne patelnie są wolne od chemicznych substancji, jednak należy liczyć się z tym, że są znacznie cięższe niż patelnie wykonane z innych materiałów. Jednakże ich przenoszenie jest zdecydowanie mniej komfortowe. Do wad tego typu urządzeń należy też ich wyższa cena i konieczność specjalnego przygotowania przed pierwszym użyciem.

Stosunkowo nową propozycją są patelnie stalowe. Te naczynia charakteryzują się wytrzymałością i odpornością na zarysowania, a naleśniki do nich nie przywierają. Patelnie stalowe są odrobinę cięższe od patelni teflonowych i ceramicznych. Stalowa patelnia wymaga jednak odpowiednich przygotowań przed pierwszym użyciem i regularnego konserwowania. Co ciekawe, antyadhezyjne właściwości takiej patelni utrwalają się w trakcie jej użytkowania.

Na uwagę zasługują również patelnie z powłoką tytanową. Ten materiał jest bardzo odporny na uszkodzenia i nie wpływa na smak dań, ale kosztuje więcej niż stal lub żeliwo. Plusem jest to, że naleśniki przygotowane na tytanowej patelni będą zarumienione i odpowiednio wysmażone z każdej strony. To dobry wybór dla profesjonalnych kucharzy.

Wielbicieli uniwersalnych rozwiązań ucieszy z kolei patelnia z powłoką mineralną, która łączy w sobie właściwości różnych materiałów. Mineralna patelnia naleśnikowa jest twarda jak skała oraz gładka i lśniąca jak marmur. Do smażenia wymaga jedynie małej ilości tłuszczu. Co więcej, powłoka nieprzywierająca ułatwi Ci jej czyszczenie. Ten typ patelni wyróżniają ciekawe barwy poszczególnych modeli, np. czerwona lub złota.

Najpopularniejsi producenci naleśnikarek

Na rynku działa wielu producentów naleśnikarek oferujących sprzęt bardzo dobrej jakości. Decyzja, na którą firmę postawić, jest uwarunkowana Twoimi potrzebami. Przed podjęciem decyzji przeanalizuj opinie klientów, rankingi popularności i zestawienia sprzedażowe. Klienci szczególnie cenią urządzenia marki Severin, które wyróżniają się intuicyjną obsługą i dobrą ceną. Typowa naleśnikarka tej firmy jest lekka, więc jej przenoszenie i przechowywanie będą bardzo proste.

Warte rozważenia są także domowe naleśnikarki Electrolux, idealne dla kilkuosobowej rodziny. Wykonywane są z wysokiej jakości materiałów zapewniających jej wytrzymałość. Powłoka antyadhezyjna zapobiega przywieraniu naleśników do patelni. W lokalu gastronomicznym przyda się natomiast urządzenie dedykowane profesjonalistom firmy Hendi. Pozwala ono usmażyć naleśniki, których średnica wynosi do 33 cm. W zestawie znajduje się drewniana łopatka i wałek do rozsmarowywania ciasta.

Na czele naszego rankingu znalazła się elektryczna naleśnikarka Clatronic. To urządzenie pozwala w ciągu kilku sekund uformować idealnie cienkie naleśniki, które na pewno każdemu posmakują. Zaletą sprzętu jest powłoka nieprzywierająca, dzięki której możesz smażyć pankejki bez dodatku oleju lub masła. Kolejną jej zaletą jest wbudowany termostat i możliwość płynnej regulacji temperatury. Przydatnym dodatkiem jest wskaźnik włączenia oraz nagrzewania powierzchni. Średnica patelni wynosi aż 29 cm, co sprawia, że rozmiar naleśników zadowoli nawet największych łasuchów.

Moc silnika zamontowanego w naleśnikarce Clatronic ma 900 W. Oferuje ona zatem doskonałą jakość pracy. W zestawie znajdziesz także wałek i szpatułki, które możesz wykorzystać do równomiernego rozprowadzenia ciasta. Naleśnikarka Clatronic wyróżnia się lekko uniesionymi krawędziami. Tak wyprofilowane brzegi gwarantują równe rozmieszczenie ciasta. Nieprzywierająca powierzchnia umożliwia smażenie również bez dodatku tłuszczu i ułatwia czyszczenie sprzętu.

Chociaż to może być dla niektórych zaskoczeniem, do kategorii naleśników można zaliczyć też gofry. Wynika to z tego, że do ich wyrobu również wykorzystuje się mąkę, cukier, masło i żółtka. Do przygotowania najsmaczniejszych, puszystych gofrów niezbędna jest oczywiście gofrownica. Według opinii klientów jedne z najlepszych urządzeń tego typ produkuje marka Dezal. Są proste w obsłudze i nie zajmują zbyt dużo miejsca. Są też znacznie tańszym wyborem, niż profesjonalne garnki elektryczne czy specjalne patelnie do naleśników.

Dla osób, które uwielbiają jeść kanapki i jednocześnie cenią sobie śniadania na ciepło, optymalnym rozwiązaniem będzie opiekacz do kanapek, np. marki Zelmer. Urządzenie w wersji podstawowej składa się z dwóch płyt grzewczych ‒ dolnej i górnej. Kanapkę kładzie się na spodzie i zamyka się górną pokrywę. Ciepłe i pachnące tosty są gotowe zaledwie po kilku minutach. Tosty z serem i ketchupem to sprawdzony pomysł na wieczorną przekąskę lub szybkie śniadanie.

Naleśnikarki – opinie i ceny

Przed zakupem naleśnikarki powinieneś przede wszystkim zadać sobie pytanie, jak często i do czego chcesz jej używać. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać model najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Foodtrucki z naleśnikami to doskonały pomysł na biznes, ale żeby się on powiódł, dobrze jest kupić profesjonalne patelnie i garnki elektryczne. Choć może to być większy wydatek, taki sprzęt ma dużą moc oraz wytrzymałą konstrukcję ze stali nierdzewnej. Naleśnikarki gastronomiczne umożliwiają błyskawiczne przygotowanie smacznych i chrupiących naleśników.

Do domowego użytku wystarczy zwykła naleśnikarka, która pomoże Ci w przygotowaniu pysznego obiadu lub szybkiego śniadania. Przyrządzane w większości polskich domów naleśniki smaży się, wykorzystując patelnie tradycyjne. Tymczasem upieczenie ich na naleśnikarce może dać lepszy efekt smakowy i usprawnić proces smażenia. Urządzenie doskonale sprawdzi się dla Ciebie, jeżeli prowadzisz biznes w sektorze gastronomii, a także dla dużych rodzin i tych, którzy naprawdę lubią naleśniki.

Podczas dokonywania wyboru pomiędzy dostępnymi naczyniami do smażenia naleśników, powinieneś wziąć pod uwagę rozmaite parametry. Nie sposób wybrać konkretny produkt bez zapoznania się ze wszystkimi dostępnymi modelami. Nie należy wybierać najtańszych rozwiązań, które nie mogą zagwarantować Ci bezawaryjnej pracy oraz wysokiego komfortu użytkowania. Skup się na stosunku jakości do ceny, co w wielu przypadkach może być naprawdę atrakcyjnym rozwiązaniem.

Zastanawiasz się, jak przyrządzić naleśniki za pomocą naleśnikarki? Przygotuj ciasto, a następnie wlej je do miski, która zazwyczaj znajduje się w zestawie. W następnej kolejności uruchom naleśnikarkę i poczekaj, aż urządzenie się nagrzeje. Kiedy patelnia będzie dostatecznie ciepła, wylej na nią porcję przygotowanej masy. Naleśnikarka samodzielnie rozprowadzi ją po powierzchni, dlatego nie musisz obawiać się, że naleśnik będzie miał dziury.

Zaczekaj, aż ciasto ładnie się zarumieni i gdy to nastąpi, zsuń naleśnik na talerzyk. Do tego celu sprawdzi się drewniana łyżka lub szpatułka. Zazwyczaj wystarczą trzy sekundy, żeby upiec cienki naleśniczek, i około pięciu sekund, aby przygotować amerykańskiego pankejka. Stworzone w ten sposób danie może być słodkie, np. naleśniki z jabłkami i cynamonem, lub pikantne, np. naleśniki z mięsem lub szpinakiem.

W internecie znajdziesz wiele inspiracji, które pozwolą Ci przygotować ciekawe i lekkie śniadania oraz smaczne obiady dla całej rodziny. Z wykorzystaniem urządzenia takiego jak naleśnikarka, będzie to znacznie łatwiejsze. W końcu żadna restauracja nie przyrządzi tak dobrych naleśników, jak robią to mama lub babcia. Kupując naleśnikarkę, dajesz sobie możliwość nieograniczonego eksperymentowania w kuchni i możesz przygotować potrawy dokładnie tak, jak lubisz.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.