Ranking okapów podszafkowych 2024. Top 10 modeli

| 0 Komentarzy
Okap to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Jaki wybrać, by cieszyć się jego wydajną pracą?

Na rynku dostępne są nie tylko dziesiątki przeróżnych modeli okapów, ale przede wszystkim różne ich typy. To między innymi urządzenia kominowe charakteryzujące się długim pionowym kominem sięgającym wylotu układu wentylacyjnego. Choć gwarantują wydajną pracę, doskonale chłonąc parę i zapachy, wymagają dostępu do sporej wolnej przestrzeni. Aby dokonać montażu takiego okapu, musisz pozostawić odpowiednią przerwę między szafkami wiszącymi i dostosować cały układ kuchni właśnie pod kupione urządzenie, by mogło zawisnąć dokładnie pod ujściem wentylacji.

Ranking najlepszych okapów podszafkowych

Doskonałą alternatywą dla modelu kominowego jest niezwykle kompaktowy, cichy okap podszafkowy. Ranking stworzony przez naszych specjalistów ułatwi Ci dobór urządzenia idealnego dla Twojej kuchni, natomiast już na wstępie warto zaznaczyć, że to rozwiązanie idealne dla niewielkich pomieszczeń oraz takich, do których nie doprowadzono komina wentylacyjnego. Wybierając model podszafkowy, nie musisz przejmować się koniecznością specjalnej aranżacji przestrzeni – i zyskujesz dodatkowe miejsce na przechowywanie naczyń lub produktów suchych.

Samo podjęcie decyzji o zakupie właśnie okapu podszafkowego bywa jednak zaledwie połową sukcesu. Jak bowiem wspomnieliśmy na samym początku artykułu, wybór tego sprzętu kuchennego bywa zwykle naprawdę ogromny. Producenci stale je udoskonalają, wprowadzając na rynek nowe, jeszcze porządniejsze modele – różnią się między innymi wymiarami, metodą montażu, mocą, zastosowaniem funkcji dodatkowych, typem oświetlenia i wieloma innymi parametrami.

Dzięki ich dokładnej weryfikacji możesz zyskać dostęp do okapu najlepszego z najlepszych, nie tylko idealnie wpasowanego w wymagania aranżacyjne Twojej kuchni, ale przede wszystkim indywidualne osobiste wymagania. Choć bowiem da się wskazać pewne ogólne zadowalające normy wśród danych technicznych i funkcji (na przykład fakt, że warte uwagi są modele wyposażone w filtr węglowy), dokładne wytyczne wyboru będą inne u każdej osoby.

Dla przykładu: często wybierany jest okap podszafkowy 60. Ranking prezentowany w tym artykule dodatkowo objaśnia, w jaki sposób dobrać wymaganą szerokość. I tak w przypadku poszczególnych kuchni sprawdzi się bardziej okap 90. albo nawet szerszy (lub węższy). Dotyczy to wielu parametrów, podstawowa zasada doboru sprzętu mówi więc o tym, by w pierwszej kolejności brać pod uwagę indywidualne wymagania, a dopiero w drugiej rozwiązania chętnie wybierane przez innych. Wobec tego – na które dokładnie dane techniczne okapów podszafkowych warto zwrócić uwagę?

Najczęściej kupowane okapy podszafkowe

Najlepsze okapy podszafkowe – parametry i funkcje

W pierwszej kolejności zastanów się nad najbardziej odpowiadającą Ci metodą montażu. Okapy podszafkowe dają bowiem dość zróżnicowane opcje w tym zakresie. Jedną z popularniejszych podgrup tych urządzeń są modele podwieszane. Użytkownicy cenią sobie zwłaszcza łatwość ich mocowania – aby zainstalować taki okap pod szafką, wystarczy zdjęcie mebla (dla bezpieczeństwa i komfortu pracy) oraz przykręcenie go przy pomocy kilku specjalnych wkrętów, po czym podpięcie do prądu.

Nie musisz usuwać dna szafki ani w żaden inny sposób przygotowywać zabudowy do podwieszenia okapu. Dzięki temu praca przebiega sprawnie i przy minimum zaangażowania – poradzi sobie z nią nawet absolutny laik. Do pracy będzie potrzebna wyłącznie wkrętarko-wiertarka, ołówek do zaznaczenia punktów wwiertu i odpowiednie wiertło oraz wkręty – ewentualnie miarka. Warty uwagi może być w tej kategorii np. okap kuchenny Akpo.

Kolejna opcja wyboru to typ modułowy nazywany też wkładem. Wyróżnia się wyjątkowym minimalizmem – jest niemalże niezauważalny. Okap modułowy instalujesz bowiem w szafce, na zewnątrz (pod spodem, czyli oczywiście nad kuchenką), pozostawiając wyłącznie płaski element odpowiedzialny za wymianę powietrza w kuchni. Sprawia wrażenie, jakby właśnie okap był dnem szafki, sprawdzając się tym samym doskonale w kuchniach urządzonych zgodnie ze stylem nowoczesnym oraz o bardzo ograniczonej przestrzeni.

Możesz wybrać także okap szufladowy, inaczej teleskopowy, jeszcze bardziej kompaktowy niż modułowy. Jego pierwsza nazwa pochodzi od sposobu obsługi, bowiem aby uruchomić okap, należy wysunąć z instalacji rozszerzenie powierzchni pochłaniającej parę – dokładnie tak samo, jak szufladę. Po rozłożeniu urządzenie włącza się samodzielnie i wyłącza od razu, gdy wsuniesz je z powrotem. Jeżeli liczysz na innowacyjny model, wybierz właśnie okap podszafkowy teleskopowy. Ranking naszych specjalistów wyróżnia w tej podkategorii np. okap kuchenny Kernau.

Koniecznie zweryfikuj wydajność okapu wyrażaną w m³/h, czyli daną informującą o tym, na jakiej powierzchni urządzenie będzie w stanie wymienić powietrze w ciągu godziny. Bardzo dobre modele osiągają nawet ponad 400 m³/h (np. okap kuchenny Amica), co podzielone przez wymiary kuchni powie Ci, ile razy na godzinę okap wchłonie zapachy oraz parę z całego pomieszczenia. I tak w 20 m wymiana może mieć miejsce nawet 20 razy, co daje doskonały wynik. Za absolutne minimum uważa się bowiem 6 powtórzeń w ciągu godziny.

Sprawdź również sposób sterowania okapem – nowoczesne modele zamiast klasycznych przycisków wykorzystują obsługę gestów. Wystarczy więc przesunięcie dłonią pod urządzeniem w określony sposób, by to zostało uruchomione lub wrzuciło pracę na wyższe obroty. Niemniej istotny okazuje się typ zastosowanych filtrów; wspomniany wcześniej węglowy doskonale neutralizuje nieprzyjemne zapachy, będąc jednym z najbardziej wydajnych. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając podszafkowy pochłaniacz pary i zapachów? Równie ważne są wspomniane wcześniej wymiary.

Okap musi idealnie pasować do szafki, pod którą ma zawisnąć – szczególnie gdy montowany jest w jej wnętrzu. Przed zakupem dokonaj dokładnych pomiarów, weryfikując szerokość oraz głębokość dna mebla. Zmierz dodatkowo płytę grzewczą, ona także ma bowiem wpływ na wybór okapu. Powinien być szerszy o około 15 cm, by pochłaniać parę i zapachy nie tylko znad kuchenki, ale też po jej bokach – np. uciekające spod pokrywek garnków. Choć najczęściej spotykane bywają okapy sześćdziesiątki oraz dziewięćdziesiątki, bez kłopotu znajdziesz i mniej popularne wymiary.

Popularni producenci okapów podszafkowych

Decydując się na zakup okapu podszafkowego, z pewnością warto zajrzeć do oferty najbardziej popularnych producentów. Dlaczego? Produkty tych marek cieszą łatwą dostępnością – nie wymagają ogromnych starań celem znalezienia interesującego Cię modelu. Co więcej, mają zwykle szeroką gamę dostępnych urządzeń, zarówno pod względem designu czy wymiarów, jak i parametrów, więc z pewnością trafisz na sprzęt idealny dla Ciebie. Należy też wspomnieć, że wysoka popularność danego producenta oznacza sporą sprzedaż.

Ta z kolei świadczy o niewątpliwym zaufaniu klientów do danej marki. Firma zbuduje ją wyłącznie ofertą produktów doskonałej klasy i o dobrej żywotności. Dzięki temu spodziewaj się dostępu do urządzeń świetnej jakości, o bardzo dobrych komponentach. Oczywiście równie duży wpływ na „sławę” producenta ma marketing – w tej kwestii z pomocą przychodzą opinie dodawane przez użytkowników. Na ich podstawie poznasz realne zalety i wady każdego z interesujących Cię urządzeń, szczególnie że klienci często dodają opinie po kilku miesiącach eksploatacji.

A o których producentach należałoby pamiętać, tworząc własną listę urządzeń do obejrzenia i porównania? Bez wątpienia godny uwagi jest okap kuchenny Berdsen. Marka specjalizuje się w sprzedaży wysokiej klasy sprzętu kuchennego, stawiając przede wszystkim na nowoczesne, innowacyjne rozwiązania. Sprawdź także okap kuchenny Ciarko wyprodukowany przez polskiego producenta wysokiej klasy okapów – działającego na rynku już od lat osiemdziesiątych.

Nie zapomnij też o wymienionych wcześniej znanych i lubianych firmach: słynnej, niezwykle chętnie wybieranej Amice, polskim, działającym ponad ćwierć wieku Akpo czy (również krajowej) marce Kernau zdobywającej doświadczenie od ponad 30 lat. W ofercie każdego z tych producentów znajdziesz sprzęt działający przez długie miesiące, cieszący niskim poziomem awaryjności i zachwycającą wydajnością oraz najlepszymi komponentami.

Dlaczego okapy podszafkowe są tak chętnie wybierane?

Najważniejszą zaletą okapów podszafkowych bez wątpienia jest ich kompaktowość. Nie zajmują wiele miejsca, dzięki czemu świetnie sprawdzają się na niewielkich przestrzeniach i przy aneksach kuchennych, np. w kawalerkach. Co więcej, ten rodzaj modeli nie wymaga dostępu do systemu wentylacyjnego, czyli dane urządzenie zawiesisz w dowolnym miejscu (oczywiście istotne będzie to, by okap znalazł się nad płytą grzewczą). Modele podszafkowe nie przekazują bowiem powietrza na zewnątrz, zamiast tego obracają nim w swoim wnętrzu, przepuszczając przez odpowiednie filtry.

Za wyborem sprzętów podszafkowych przemawia również ich cicha praca – generują zazwyczaj zdecydowanie mniej decybeli od dużych modeli kominowych. Głośność rzadko osiąga 60 dB., mieszcząc się zwykle w przedziale do 59 dB. (np. okap kuchenny Amica), a modele naścienne często przekraczają nawet 70 dB. To kolejny parametr działający na ich korzyść – zwłaszcza w kontekście poszukiwania AGD do małej kuchni albo otwartej na pokój gościnny.

Pod względem zalet płynących z wyboru właśnie okapu podszafkowego, należałoby wyróżnić też nowoczesne urządzenia teleskopowe. Wysuwany element staje się dodatkową przestrzenią do tymczasowego przechowywania niewielkich przedmiotów potrzebnych podczas gotowania: słoiczków z używanymi akurat przyprawami czy produktami albo telefonu z włączonym przepisem. Tym samym znacznie podnoszą wygodę pracy.

Czy warto kupić okap podszafkowy?

Na podstawie powyższych informacji oraz opinii wystawianych przez użytkowników można z całą pewnością stwierdzić, że okap podszafkowy jest godny uwagi. Przy niewielkich wymiarach oferuje naprawdę wysoką wydajność, często zestawioną z ciekawymi funkcjami dodatkowymi albo wyposażeniem usprawniającym pracę w kuchni. Co więcej, modele podszafkowe są również wyjątkowo ekonomicznym rozwiązaniem – bez większego kłopotu kupisz fenomenalne kompaktowe urządzenie w budżecie do 400 złotych.

Okap kuchenny Ciarko kupisz nawet za nieco ponad 200 zł, mając przy tym do dyspozycji doskonałe parametry, w tym wydajność przekraczającą 170 m³/h. Decydując się dodatkowo na model energooszczędny (co najmniej klasy A), zyskasz także niskim zużyciem energii, co oznacza oczywiście tanią eksploatację okapu, a tym samym obniżenie rachunków za prąd. Jeżeli kuchnia w Twoim mieszkaniu lub domu jest raczej niewielka, to z całą pewnością warto wybrać zakup właśnie pochłaniacza podszafkowego.

Czy powyższe stwierdzenie oznacza, że omawiany typ okapów nie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach? Odpowiedź na to pytanie uzależniona będzie oczywiście od dokładnej powierzchni kuchni. Najbardziej ogólnie można natomiast wskazać, że urządzenie podszafkowe o naprawdę wysokiej wydajności (przekraczającej 300 m³) poradzi sobie z wymianą powietrza i w większych kuchniach. Bez wątpienia dobrze je przetestować!

Biorąc za przykład pomieszczenie o powierzchni 50 m² i co najmniej 6 powtórzeń wchłaniania zapachów oraz pary, wystarczy model o wydajności właśnie 300. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wśród urządzeń podszafkowych nietrudno trafić na sprzęt o wydajności przekraczającej 400 m³/h. Tym samym jeśli dysponujesz sporą przestrzenią, a przy tym nie masz dostępu do wylotu układu wentylacyjnego lub zależy Ci na maksymalnie minimalistycznym urządzeniu kuchni, okapy montowane pod szafką będą atrakcyjne i dla Ciebie.

Koniecznie przeanalizuj więc parametry chociaż kilku modeli polecanych, wspomnianych wcześniej producentów i dokonaj dokładnego porównania, z uwzględnieniem metrażu kuchni oraz własnych preferencji. Idealny okap posłuży Ci w sposób efektywny przez wiele lat, skutecznie pochłaniając nadmiar zapachów emitowanych podczas gotowania i chroniąc meble przed zawilgoceniem lub pokryciem nieestetyczną warstwą tłuszczu.

Udostępnij
4,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.