Ranking płyt gazowych do zabudowy 2024. Top 10 najlepszych modeli
Spis treści:
Funkcjonalne płyty gazowe można spotkać w wielu polskich domach. Popyt na te urządzenia wcale nie spada, tym bardziej że producenci dokładają wszelkich starań, aby kuchenki działały sprawnie i szybko.
Ranking najlepszych płyt gazowych do zabudowy 2024
Obecnie znajdziesz różne rodzaje sprzętu, np. wolnostojące oraz do zabudowy. Jeśli chcesz wyposażyć swoją kuchnię w artykuły gospodarstwa domowego do zabudowy, pamiętaj, że decyzja powinna być podjęta już na etapie projektowania pomieszczenia. Produkty te są w większości przypadków pokryte takimi samymi frontami jak reszta szafek.
Oczywiście istotną kwestią, wpływającą na wybór konkretnego modelu, jest budżet. Podstawowe urządzenia kosztują kilkaset złotych. Najlepsze płyty gazowe wyposażone w dodatkowe funkcje to większy wydatek, dochodzący nawet do kilku tysięcy złotych. Kolejnym ważnym czynnikiem, związanym z podjęciem ostatecznej decyzji, okazuje się rozmiar. Nie w każdej kuchni zmieści się rozbudowany sprzęt, dlatego przed zakupem dokładnie zmierz powierzchnię, jaką ma on zajmować.
Jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas szukania idealnej kuchenki, zapoznaj się z ważnymi parametrami. To właśnie one sprawiają, że dobra płyta gazowa spełnia wszystkie Twoje wymagania i służy przez kilka lat nawet przy wysokim stopniu eksploatacji. Ranking płyt gazowych pod zabudowę wyjaśnia, jakie elementy odgrywają kluczową rolę w przypadku tego typu sprzętów.
Najczęściej kupowane płyty do zabudowy gazowe
Najważniejsze cechy płyt gazowych
Istnieje kilka typów płyt gazowych. Różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem nawierzchni. Coraz częściej można spotkać model, w którym palniki gazowe znajdują się pod szkłem i takie rozwiązanie należy do najdroższych. Zaletą specjalnie hartowanego szkła jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania. Kuchenkę można bardzo łatwo i szybko umyć, a dzięki temu, że nie ma zakamarków, brud i resztki jedzenia nie gromadzą się w trudno dostępnych szczelinach.
Urządzenia ze szkłem mają jedna dość kluczową wadę. Palnik pod taflą nagrzewa się powoli. Gotowanie nie trwa oczywiście godzinami, jednak w porównaniu do błyskawicznie działających płyt indukcyjnych to spora różnica. Z drugiej strony sprzęty te wyglądają bardzo elegancko i dobrze się prezentują, zwłaszcza w kuchni zachowanej w minimalistycznym stylu. Dobra płyta gazowa w tańszej wersji wykonana jest z blachy emaliowanej lub stali szczotkowanej.
Do najpopularniejszych rozwiązań należą obecnie produkty, w których palniki umieszczono na płycie szklanej, a nie pod nią. Duża różnorodność takich artykułów sprawia, że każdy znajdzie model dla siebie. Na rynku dostępne są płyty praktycznie w każdym rozmiarze, kolorze i z różnym rozstawem palników. Mają także wiele zalet: łatwo się je czyści, a stosunkowo trudno uszkodzić.
Kolejny element wpływający na wybór płyty gazowej do zabudowy to liczba i rozstawienie palników. Do standardowych urządzeń należą kuchenki 4-palnikowe. Jeśli nie potrzebujesz aż tak rozbudowanego sprzętu, możesz wybrać 2 palniki (powszechnie nazywane płytami domino; mają szerokość 30 cm). Nadają się one do małych mieszkań, gdzie kuchnia ma postać aneksu oraz do domków letniskowych. Dla bardzo dużych rodzin idealna okazuje się płyta gazowa 5-palnikowa. Ranking AGD z reguły zawiera wszystkie powyższe rodzaje, dzięki czemu szybciej znajdziesz potrzebny produkt.
Przed zakupem zastanów się także, których garnków najczęściej używasz. Jeżeli gotujesz dla sporej liczby osób i raczej nie korzystasz z małych naczyń, to warto zweryfikować, jakie rodzaje urządzeń oferują poszczególne firmy. Nie w każdej rodzinie sprawdzi się wąska płyta gazowa. Duży rozstaw palników daje większe pole manewru. W takim wypadku dobre rozwiązanie stanowią kuchenki o szerokości około 90 cm, co pozwala zyskać dodatkowe miejsce na jeszcze jeden palnik.
Warto także zwrócić uwagę na jakość palników. Jest to określenie na cały zespół składający się z następujących elementów: korpus, korona, nakrywka palnika. Obecnie funkcjonuje kilku znanych producentów tych części oraz kilka marek własnych sygnowanych przez producentów całego sprzętu AGD. Są to:
- Sabaf – najlepsze palniki używane między innymi w kuchenkach Beko, Gorenje, Whirlpool, Bosch oraz Siemens,
- Somipress – proste i bardzo dobre grzałki, znajdziesz je w płytach marki Amica,
- Defendi – tańsza wersja stosowana w mniej zaawansowanych modelach firm Amica, Samsung bądź Whirlpool.
Koncerny takie jak Electrolux czy Smeg wypuszczają własne, bardzo porządne linie systemów do gotowania. W niezbyt drogich urządzeniach najczęściej wbudowuje się chińskie palniki, których jakość niestety pozostawia wiele do życzenia. Dlatego lepiej zdecydować się na sprzęty wyposażone w wyżej wymienione elementy. Praktycznie każda płyta gazowa oferuje także różne moce palników. Należą do nich: jeden duży i silnie grzejący o mocy od 3000 do 3300 W, dwie standardowe grzałki, których moc waha się od 1750 W do 2000 W oraz jeden mały z niewielką siłą grzewczą do 1000 W.
Wszystkie kuchenki gazowe muszą mieć specjalne zabezpieczenia przeciwpyłowe odcinające dopływ gazu, gdy podczas gotowania nagle zgaśnie płomień. Jeśli płyta gazowa do zabudowy nie posiada takiej ochrony, dla własnego zdrowia lepiej jej nie kupować.
Dodatkowe funkcje w płytach gazowych
Czasy, kiedy dobra płyta gazowa nie miała żadnych dodatkowych opcji, już dawno minęły. Obecnie producenci dokładają wszelkich starań, aby te dość tradycyjne artykuły gospodarstwa domowego wyposażyć w takie same możliwości, jakie dają nowoczesne kuchnie indukcyjne. Praktycznie większość modeli ma np. timer w poszczególnych pokrętłach. Zaawansowane produkty posiadają także iskrowniki, dzięki którym nie oparzysz się podczas zapalania. Droższe kuchenki oferują także elektroniczne bądź mechaniczne blokady przed dziećmi.
Popularni producenci płyt gazowych do zabudowy
Do najpopularniejszych firm specjalizujących się w produkcji kuchenek zalicza się niemiecka marka Bosch. Płyta do zabudowy gazowa Bosch to zaawansowany sprzęt z nowoczesnymi funkcjami, wyposażony w wiele dodatkowych opcji, które znacznie ułatwiają i przyspieszają gotowanie. Kolejny niemiecki koncern, Teka, posiada w swojej ofercie produkty w stylu retro lub modele o niestandardowych kształtach. Płyta do zabudowy gazowa Teka jest artykułem z wyższej półki cenowej, co oczywiście wpływa na bardzo dobrą jakość. W Polsce dużą popularnością cieszy się z kolei płyta do zabudowy gazowa Amica. Producent ten słynie z funkcjonalnych, a przy tym niedrogich urządzeń.
Praktycznie w każdej kuchni sprawdzi się płyta gazowa do zabudowy. Opinie konsumentów dotyczące poszczególnych modeli różnych marek pomogą Ci podjąć właściwą decyzję, a zakupiony sprzęt na pewno sprosta Twoim wymaganiom.
Komentarze (0)