Ranking przełączników sieciowych 2024. TOP 10 najlepszych
Spis treści:
Sieci domowe jeszcze parę lat temu stanowiły rzadkość. Dziś mało kto wyobraża sobie, aby dostęp do internetu miał tylko jeden komputer w mieszkaniu. Drukowanie dokumentów również staje się o wiele prostsze, gdy drukarka znajduje się w sieci lokalnej i nie wymaga podłączenia bezpośrednio do komputera. Sieci lokalne można zbudować w oparciu o urządzenia sieciowe switch. Wykorzystuje się je nie tylko w domach, ale także w mniejszych i większych firmach. Jak wybrać przełącznik sieciowy na miarę potrzeb?
Ranking przełączników sieciowych 2024
Przed zakupem przełącznika sieciowego do domu lub firmy najlepiej zapoznać się z różnymi rozwiązaniami oferowanymi przez producentów. Aby ułatwić podjęcie decyzji, prezentujemy zestawienie dziesięciu najpopularniejszych modeli w naszym sklepie.
Switch – co to?
Przełączniki, switche, komutatory – pod takimi pojęciami funkcjonują popularne urządzenia do budowy lokalnych sieci komputerowych. Switch sieciowy to nic innego jak niewielkie urządzenie wyposażone w kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt portów (przyłączy), pozwalające na podłączenie komputerów, laptopów, drukarek czy kamer do sieci lokalnej. Co więcej, do przełącznika można podpiąć kolejny przełącznik i tym samym zwiększyć liczbę możliwych połączeń kablowych.
Switche oferowane są przez producentów w trzech typach – jako przełączniki niezarządzalne, zarządzalne oraz inteligentne.
- Switche niezarządzalne – to najtańsze i najprostsze komutatory. Z ich wykorzystaniem można zbudować niewielką sieć domową, a status portów sygnalizowany jest tutaj jedynie za pomocą diod LED.
- Switche zarządzalne – należą do grupy najbardziej zaawansowanych urządzeń sieciowych. Pozwalają budować sieci dostosowane do potrzeb firmy czy prywatnych użytkowników. Dzięki możliwości monitorowania ruchu, ustawiania priorytetu przesyłanych danych, ograniczania prędkości transmisji na portach, a także tworzenia sieci VLAN są doskonałymi rozwiązaniami dla rozbudowanych sieci, z których korzysta kilkudziesięciu użytkowników.
- Switche inteligentne – to rozwiązania pośrednie, pomiędzy przełącznikami zarządzalnymi i niezarządzalnymi. Umożliwiają one konfigurację najważniejszych parametrów, nie są jednak tak drogie, jak komutatory zarządzalne.
Po co switch?
Zasada działania przełączników sieciowych opiera się na odbieraniu, analizie i przekazywaniu informacji. Ramki sprawdzane są pod kątem adresów MAC kart sieciowych nadawcy oraz odbiorcy, następnie adresy te kojarzone są z portami urządzenia i zapisywane w specjalnej tablicy. Switche bywają często nazywane inteligentnymi koncentratorami, gdyż w przeciwieństwie do swoich poprzedników nie rozsyłają informacji po całej sieci, ale na podstawie tablicy i adresów MAC tworzą niezależne pasmo transmisyjne bezpośrednio do właściwego urządzenia. Jakie ma to znaczenie? Przede wszystkim zapewnia wydajność sieci, redukując obciążenie, a także zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji.
Jak widać, switche pozwalają nie tylko zbudować sieć lokalną, ale także zapewnić jej sprawną i stabilną pracę. Decydując się na zakup przełącznika zarządzalnego, można również zabezpieczyć sieć lokalną poprzez filtrowanie adresów MAC, wydzielanie grup użytkowników w oparciu o porty, a także monitorować ruch w sieci czy też ograniczać prędkości przesyłu danych na konkretnych portach.
Jaki przełącznik sieciowy wybrać?
Wybór przełącznika sieciowego warto poprzedzić gruntownym researchem. Cena nie powinna odgrywać w tym przypadku decydującej roli. Jakie więc parametry wziąć pod uwagę?
- Liczba portów – to od niej zależy, ile urządzeń będzie można podpiąć bezpośrednio do switcha. Najlepiej kupić model przełącznika z kilkoma przyłączami na zapas, aby w razie potrzeby mieć możliwość podłączenia kolejnych urządzeń.
- Prędkość transmisji – oferowane przełączniki sieciowe umożliwiają przesył danych z prędkością 10 Mbps, 100 Mbps oraz 1000 Mbps. Częstą praktyką jest łączenie w jednym switchu kilku portów o mniejszych prędkościach i kilku zapewniających szybszy transfer danych.
- Typ przełącznika – czyli zarządzalny, niezarządzalny lub inteligentny. W niewielkich sieciach domowych, w których wykorzystuje się również routery, nie ma potrzeby używania profesjonalnych komutatorów zarządzalnych. Do zastosowań prywatnych wystarczającymi rozwiązaniami są przełączniki inteligentne, z kolei na potrzeby sieci firmowych zalecane są profesjonalne urządzenia, które pozwolą w pełni kontrolować ruch.
- Technologia PoE – switche wyposażone w porty PoE stanowią źródło zasilania urządzeń peryferyjnych (obsługujących wspomnianą technologię) takich jak kamery, komunikatory czy rejestratory. Dzięki temu urządzenia nie wymagają zewnętrznego źródła energii.
- Producent – kupując switch, warto wybrać rozwiązanie pochodzące z oferty znanych i cenionych producentów. Jeśli sieć ma być niezawodna i stabilna, potrzebuje sprzętu najwyższej jakości, a taki zapewniają marki np. switch Cisco, switch Dell, switch D-Link, switch HP, switch TP-Link.
Komentarze (0)