Ranking szlifierek mimośrodowych 2024 – TOP 10 najlepszych modeli
Spis treści:
Szlifierki są urządzeniami, które przydają się przy pracach remontowych, ponieważ ułatwiają precyzyjne szlifowanie różnego rodzaju powierzchni.
Ranking szlifierek mimośrodowych 2024
Przed zakupem powinieneś zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tego typu sprzętu. Co oznacza mimośrodowość? Wychylenie tarczy w stosunku do własnej osi. Szlifierki mimośrodowe uważane są uniwersalne, ponieważ niestraszne są im nawet zakrzywione powierzchnie – wykorzystują ruch obrotowy i wahadłowy, czyli tarcza nie tylko się obraca, lecz także wychyla na boki. Dzięki temu szlifierka mimośrodowa działa skuteczniej niż oscylacyjna. Talerz szlifierski jest elastyczny, co ułatwia obrabianie powierzchni zarówno płaskich, jak i wklęsłych. Urządzenie może też służyć do zdzierania powłok malarskich. W zależności od jego mocy i liczby oscylacji materiałem pracy mogą być meble czy nawet karoserie samochodowe.
Ranking szlifierek mimośrodowych
Najważniejsze cechy dobrej szlifierki mimośrodowej
Jakie najważniejsze cechy posiadać powinna szlifierka mimośrodowa? Obcowanie z nią to nie tylko standardowa obróbka drewna, często to również polerowanie, musisz więc zwrócić uwagę na kilka parametrów.
Dużą rolę odgrywa moc urządzenia, choć nie jest to parametr aż tak istotny, jak na przykład w szlifierce oscylacyjnej. Sprzęt o mocy 300 W dla amatorów powinien być wystarczający – zasada działania szlifierki mimośrodowej samoistnie czyni pracę szybszą i bardziej precyzyjną, a moc sprawia, że nie musisz wkładać w obróbkę tyle siły.
Szlifierka mimośrodowa jest wszechstronnym wyborem, ponieważ działa na różnych powierzchniach, również tych lekko wypukłych bądź wklęsłych. Pamiętaj, że sprzęt to tylko połowa sukcesu, druga jego część to sumienna praca nad materiałem, jednak odpowiednia moc szlifierki i dobrze dobrana tarcza mogą to zadanie znacznie ułatwić.
Średnica talerza szlifierskiego również ma znaczenie. Im większy jest, tym większą powierzchnię obejmuje na raz, co znacznie usprawnia obróbkę. Wielkość tarczy dostosuj do materiału – przy zupełnie płaskich deskach możesz postawić nawet na średnicę 250 mm, co pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu, jednak mniejsze elementy i załamania faktury wymagają bardziej precyzyjnych narzędzi, czyli średnica talerza powinna być mała, byś mógł nim lepiej operować. Tarcze posiadają papiery ścierne o różnej granulacji, której możesz czasem nie dopasować do własnych preferencji, zastanów się więc, czy szlifierka jest Ci potrzebna do robót stałych, czy tymczasowych i czym najczęściej będziesz się zajmował. Mniejsza średnica krążków jest bardziej uniwersalna, jeśli nie zamierzasz szlifować dużych powierzchni.
Liczba oscylacji wpływa na liczbę wychyleń talerza wykonywaną w ciągu minuty. Im ich więcej, tym praca jest dokładniejsza. Wybór zależy od obrabianego surowca i zakrzywienia powierzchni. Wartość może zaczynać się na 4000, a kończyć nawet na 26000 obrotów, taki sprzęt jest jednak przeznaczony raczej dla profesjonalistów. Pamiętaj – im twardszy materiał, tym sprzęt powinien być mocniejszy, i analogicznie – drewno nie wymaga takiej liczby oscylacji, jak na przykład metal.
Zwróć uwagę, aby waga szlifierki nie była zbyt duża. Jest to sprzęt, którym obrabiasz powierzchnię przez jakiś czas, im lżejszy, tym mniej zmęczą się Twoje ręce. To ważne szczególnie podczas szlifowania dużych powierzchni, co może zająć Cię na długie godziny. Im lżejsze urządzenie, tym większy komfort pracy.
Najczęściej wybrane typy szlifierek mimośrodowych
Wśród szlifierek mimośrodowych wyróżnić możemy dwa typy. Pierwszy to sprzęt z ruchem obrotowym niewymuszonym. W tym wypadku to siła odśrodkowa, generowana przez mechanizm mimośrodowy, prowokuje ruch obrotowy. Stopa szlifierska nie potrzebuje transmisji obrotów z silnika, aby wprawić ją w ruch. Skutkuje to tym, że prędkość obrotową możesz regulować tylko poprzez nacisk na obrabianą powierzchnię – im słabszy on jest, tym szlifierka pracuje intensywniej i szybciej.
Obrót stopy szlifierskiej w urządzeniach z ruchem obrotowym wymuszonym powoduje silnik. Proces odbywa się za pomocą mechanizmów przekładni. Nie produkuje się urządzeń, które posiadają tylko ten jeden tryb pracy, dlatego też są bardziej uniwersalne niż szlifierki z ruchem obrotowym niewymuszonym. Obrót silnika przyda Ci się, gdy chcesz uzyskać dużą wydajność szlifowania zgubnego, natomiast regulacja poprzez nacisk to świetne rozwiązanie podczas prac wykańczających.
Najpopularniejsi producenci szlifierek mimośrodowych
Jacy producenci szlifierek są najchętniej wybierani przez użytkowników? Na polskim rynku od lat królują szlifierki Bosch. Niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją szeroko pojętej techniki przemysłowej cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na świetny stosunek ceny do jakości. Użytkowników zachęca również wybór dwóch linii. Narzędzia z serii zielonej przeznaczone są dla majsterkowiczów zajmujących się głównie pracą w domu. Sprzęt w kolorze niebieskim jest dedykowany profesjonalistom. Szlifierki Bosch cechują świetne parametry techniczne.
Szlifierka Makita to druga najchętniej wybierana opcja. Urządzenia japońskiego producenta słyną ze swojej niezawodności. Firma słucha potrzeb użytkowników i regularnie wprowadza do swojej oferty sprzęt, który na pewno Cię nie zawiedzie. Wysoka jakość wykonania szlifierek, ich wytrzymałość i cena sprawiają, że mało który wytwórca jest w stanie z Makitą konkurować.
Szlifierki Metabo idealnie sprawdzą się, jeśli nie zależy Ci na dużej średnicy talerza podporowego, a skupiasz się na innych parametrach. Sprzęt tej marki cechują uniwersalne rozwiązania, które sprawdzą się zarówno w pracy hobbystycznej, jak i profesjonalnej. Każde z urządzeń jest w szczególny sposób przystosowane do konkretnych zastosowań, wszystkie wyróżnia jednak ekonomiczna praca, perfekcyjna ergonomia i wysoka jakość obróbki.
Szlifierki VidaXL to dużo modeli o tak wielu parametrach, że na pewno znajdziesz wśród nich tę idealną. Poza standardowymi rozmiarami producent oferuje również szlifierki w wersji mini do użytku w przemyśle samochodowym oraz przy obróbce drewna, na przykład mebli, które zawierają dużo niewielkich elementów. VidaXL to dobrej jakości komponenty i mała cena.
Szlifierki Black&Decker szturmem podbijają rynek. Wśród ich sprzętu znajdziesz szlifierki przeznaczone do obróbki różnych powierzchni i o różnej specyfikacji. Firma oferuje sprzęt o mocy nawet 480 W, jak również wiele udogodnień.
Dodatkowe wyposażenie w szlifierkach mimośrodowych
Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie pracę, zwróć uwagę na wyposażenie dodatkowe w szlifierkach. System odsysania pyłu sprawia, że osad pozostały po szlifowaniu nie wbija się między ziarna papieru ściernego. Pozwala to nie tylko utrzymać większą czystość, lecz także cieszyć się ostrością papieru dłużej. Worek pyłowy dla zachowania czystego miejsca pracy jest coraz częściej widywanym akcesorium. System redukujący wibracje sprawia, iż szlifierka pewniej leży w dłoni, możesz więc operować nią z większą swobodą.
Rodzaj zasilania szlifierki to również ważna kwestia – może być ono elektryczne lub pneumatyczne. Pierwsze jest bardziej popularne, jednak sprzęt tego typu ma sporą wagę. Szlifierka pneumatyczna pobiera energię ze sprężarki. Jego prosta konstrukcja zapewnia lekkość, większą żywotność i bezawaryjność.
Znajdziesz w Morele
Szlifierki - Polerki - Wiertarki - Ukośnice - Strugarki
Komentarze (0)