Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Ranking telewizorów Smart TV 2024. Top 10 najlepszych modeli

| 0 Komentarzy
Sprawdź aktualne top 10 Smart TV i dowiedz się, za co warto zapłacić producentom inteligentnych telewizorów.

Urządzenia wyposażone w specjalne systemy operacyjne pozwalające na instalowanie rozmaitych aplikacji stają się powoli normą. Gwarantują bowiem znacznie szerszy zakres działania w porównaniu z tradycyjnymi odbiornikami.

Polecane telewizory Smart TV

Ranking najlepszych telewizorów Smart TV

Kupić inteligentny telewizor nie jest sztuką. Wystarczy, że odwiedzisz zakładkę telewizory i jesteś tam, gdzie trzeba. Z lewej strony ekranu masz odpowiednie filtry, dzięki którym określisz swoje możliwości przestrzenne oraz finansowe, a nasz automat pokaże Ci wszystkie smart TV, które odpowiadają Twoim wymaganiom. Tylko czy taki sposób jest właściwy? Skąd masz wiedzieć, że najtańszy z dostępnych telewizor 43 cale jest najlepszy?

Możesz też postąpić sprytnie i sprawdzić, czy któryś z dostępnych Ci modeli uwzględnia nasz ranking. Smart tv box, który z Tobą zamieszka, może bowiem błysnąć inteligencją, kiedy potrzebuje aktualizacji oprogramowania i niewiele oferować ponadto. Może też być smart boxem, który całkiem sprawnie zarządza Twoim domowym IoT i reaguje na głos lub ruch. Jak wygląda standard i za co skłonni są zapłacić użytkownicy telewizorów z funkcją smart? Sprawdź możliwości sprzętu z naszego aktualnego top 10 Smart TV i bądź mądrzejszy o doświadczenia poprzedników.

Najtańsze telewizory Smart TV

Kupujący nie mogą się mylić. Jak widzisz, dobry telewizor Smart TV wcale nie musi kosztować fortuny. Zdarza się, że popularnością cieszą się budżetowe telewizory 32 cale. Ranking nie ignoruje także istnienia sprzętu wartego od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jak zwykle, królują średniaki w cenach od półtora do kilku tysięcy, choć wśród ich regularne zamieszanie wprowadzają Smart TV z oferty Samsunga i LG. Wszystko przez system operacyjny, który otrzymujesz w pakiecie z inteligentnym telewizorem.

To właśnie możliwości oprogramowania decydują o tym, na ile Twój telewizor będzie smart. Powinieneś zwrócić na nie szczególną uwagę, jeśli chcesz kupić jak najtańszy model inteligentnego sprzętu. Dobrym przykładem są telewizory w cenach, którym daleko do tysiąca złotych. Tego typu smart TV może mieć połączenie z WiFi i proste oprogramowanie. Może to oznaczać, że kupujesz maksymalnie telewizor internetowy. Podłączysz go do sieci, ale głównie po to, aby zaktualizował menu i zorientował się, która jest godzina. Przeglądarka internetowa i aplikacje z gatunku VOD mogą być mu nieznane.

Nie jest to jednak regułą. Bardzo tanie smart TV także istnieją i mają wszystko to, co mieć powinny. Rozpoznasz je po tym, że nazwa i wersja oprogramowania nie jest ich tajemnicą. Mogą dysponować rozwiązaniami Linuxa, rzadziej Android TV lub autorskim rozwiązaniem producenta. Taki telewizor i jego oprogramowanie mają wady, ale możesz być pewien, że będzie to prawdziwy smart TV. Połączysz go z siecią, skorzystasz z przeglądarki internetowej, a w menu dostępnych będzie kilka aplikacji przydatnych w odtworzeniu multimediów pochodzących z zasobów online.

Kiedy życzysz sobie, aby poziom inteligencji Twojego nowego telewizora był zaskakujący, powinieneś przygotować się na wydatek rzędu tysiąca złotych lub wyższy. Szczególnie jeśli masz jakiekolwiek oczekiwania technologiczne. Telewizory dostępne w cenach od tysiąca złotych w górę to sprzęt, po którym należy oczekiwać dobrej jakości oprogramowania. Wybrać możesz pomiędzy Tizen, WebOS i Android TV.

Pierwszy z nich, Tizen, to system operacyjny marki Samsung. Wielu użytkowników chwali go za płynność działania i dużą liczbę wbudowanych aplikacji, a także estetykę oraz intuicyjność jego interfejsu Smart Hub. Telewizor wyposażony w oprogramowanie Tizen pozwala na korzystanie z zasobów sieci internetowej, bezpośrednio łączy z kilkoma popularnymi platformami VOD i pozwala na synchronizację z większością IoT w Twoim domu. Ma także dodatkowe funkcjonalności, dzięki którym łatwo prześlesz na telewizor zasoby swoich urządzeń mobilnych i wprowadzisz w nich zmiany w czasie rzeczywistym.

Obecność oprogramowania Tizen jest prawdopodobnie przyczyną popularności, jaką cieszy się każdy telewizor Samsung na tle konkurencyjnych telewizorów inteligentnych. Jego niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że funkcja Smart Thing pozwala na połączenie z urządzeniami różnych producentów. Dzięki temu możesz korzystać z czujnika ruchy, tabletu oraz dowolnego inteligentnego sprzętu AGD w ramach jednej sieci domowej zarządzanej z poziomu odbiornika telewizyjnego.

Podobnie przyjemny i prosty w obsłudze jest dostępny w telewizorach LG system WebOS. Podobnie jak rozwiązania Samsunga ma on estetyczny interfejs oraz dostępność aplikacji obsługujących popularne biblioteki multimediów i serwisy społecznościowe. WebOS pozwala także na synchronizację pomiędzy domowym IoT i to zarówno głosowo, jak i za pomocą gestów. Pilot smart TV od LG może być wyposażony w czujnik ruchu oraz czytnik mowy. Dzięki temu łatwo zmienisz Smart TV w swojego inteligentnego asystenta. Przedyktujesz i wyślesz wiadomość, zmienisz temperaturę pomieszczenia i wiele innych.

WebOS w polskim Internecie spotyka się z mniejszym entuzjazmem, niż Tizen Samsunga. Całkowicie niesłusznie, bowiem obydwa te systemy mają porównywalny standard. Dostępność bibliotek VOD, sposób zarządzania jakością multimediów są bardzo podobne, wszystkie różnice wynikają przede wszystkim z estetyki interfejsu. System LG częściej krytykowany jest za incydentalne braki kompatybilności z poszczególnymi urządzeniami peryferyjnymi oraz swojego autorskiego asystenta głosowego.

Ten pierwszy problem jest trudny do jednoznacznej oceny. Każdy użytkownik swój zestaw IoT może mieć bardzo różny, a internetowe opinie odnoszą się do zbyt wybiórczych danych, aby ocenić, na czym polegał problem. Jednak krytyka asystenta głosowego jest zasadna. Jego jakość rzeczywiście może irytować. Nie wytrzymuje on porównania z popularnymi asystentami Googlea czy Amazona i bardzo kiepsko radzi sobie w języku polskim. Musisz mówić po angielsku i to bardzo wyraźnie. Czasem pozostaje machanie i klawisze menu.

Android TV to system operacyjny wykorzystywany przez wielu producentów, którzy nie obawiają się korzystania z pomysłów Microsoftu. Ma wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Przede wszystkim jest bardzo dobrze przetestowany. Liczba jego użytkowników zawsze będzie większa niż oprogramowania przywiązanego do konkretnego sprzętu. Android TV dysponuje też największą liczbą aplikacji zainstalowanych na starcie, a aktualizacje oprogramowania zazwyczaj przynoszą coś nowego.

Smart TV wykorzystujący system Android TV może mieć jednak bardzo różny zakres funkcji i różną płynność działania. Możliwości są olbrzymie, ale samo oprogramowanie różnie radzi sobie na poszczególnych modelach inteligentnych telewizorów. Wystarczy odrobinę za słaba pamięć RAM lub procesor, a okazuje się, że sprzęt Sony czasem umie być smart, a czasem zaledwie próbuje. Jeśli chcesz, aby Twój inteligentny telewizor działał płynnie w oparciu o Android TV, sprawdź, czy ma wystarczająco dobre parametry techniczne.

Inne unikalne technologie w telewizorach Smart TV

Chociaż sprzęt z funkcją smart tylko czasem służyć Ci będzie do tak prostej czynności jak oglądanie telewizji, warto wybrać go z myślą o dobrej jakości obrazu i dźwięku. Platformy VOD, streaming czy korzystanie z gier online na ulubionej konsoli potrafi stanowić dużo większe wyzwanie dla możliwości inteligentnego sprzętu, niż odbiór tradycyjnego sygnału telewizyjnego. YouTuberzy dostarczają materiału multimedialnego w jakości 8K, a gry komputerowe wymagają szczególnej ostrości i przejrzystości obrazu.

Dlatego warto rozważyć duże rozmiary ekranu. Smart TV może dysponować ekranem o przekątnej 22 cale, ale to telewizor 55 cali ranking wskaże Ci jako najbardziej popularny. Co więcej, to sprzęt o gigantycznych rozmiarach, rzędu 75 cali, szybciej zyska pozytywne opinie, niż telewizor o połowę mniejszy i bardziej adekwatny dla mieszkańców małych mieszkań. Wszystko dlatego, że o dobrej jakości funkcję smart dbamy w przypadku odbiornika telewizyjnego, który jest wykorzystywany jako główny. Mniejszy sprzęt, używany na przykład w pokoju dzieci lub gabinecie, nie musi mieć szczególnie rozbudowanych możliwości. Może być więc mniejszy i mniej smart.

Duże rozmiary ekranu może także wymuszać pożądana jakość obrazu. Przede wszystkim rozdzielczość. Jakość HD i Full HD może nie mieć wobec Ciebie jeszcze szczególnych wymagań, ale telewizor 4K musi mieć ekran z przekątną 50 cali lub więcej. Rozdzielczość Ultra HD jest rodzajem jakości, która porównywalna jest z kinową rozdzielczością 4K. Oznacza, że odbiornik telewizyjny wyświetla obraz w rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. Czy będziesz w stanie go zobaczyć jakąkolwiek różnicę, zależy od tego, jak daleko od ekranu się znajdziesz. Jeśli wybierzesz smart TV 35 cali 4K, to zobaczysz efekt jakościowy, będąc maksymalnie metr od odbiornika telewizyjnego.

Nawet jeśli nie chcesz inwestować w ultra rozdzielczość i zamierzasz zadowolić się maksymalnie Full HD, większy ekran przydaje się do sprawnego zarządzania z poziomu Twojego smart TV. Oglądając mecz, możesz mieć widoczne, choć niewielkie, okno podglądu na poczynania internetowe Twoich dzieci, sprawdzać monitoring i korzystać z video chatu. Smart oznacza brak ograniczeń i nie warto ich sobie dokładać takim detalem jak zbyt mały rozmiar ekranu.

Oprócz standardowych wskazań, że warty inwestycji jest telewizor 40 cali smart tv WiFi, ranking często podpowiada, że popularnością cieszą się modele inteligentnego sprzętu o bardzo konkretnych rozwiązaniach technologicznych, które zapewniają dobrą jakość koloru oraz przejrzystość obrazu. Bardzo często kupujący wybierają smart TV z funkcją High Dynamic Range (HDR) oraz pełnoekranowym podświetleniem ledowym. Rzeczywiście, odpowiednie połączenie tych funkcji zagwarantuje Ci kontrastowy obraz z intensywnymi kolorami i wyraźnymi detalami.

System HDR dostępny jest w kilku wariantach i nie jest jedynym słusznym systemem poprawy kontrastowości. Kilku producentów sprzętu RTV ma swoje autorskie rozwiązania, które, choć różnią się nazwą, opierają się na podobnym pomyśle. Podbijają efekt czerni i bieli, a eliminują różnice pomiędzy barwami pośrednimi. W efekcie wszystko na ekranie wydaje się bardziej żywe i esencjonalne. Pod warunkiem, że każdy z pikseli będzie odpowiednio podświetlony.

Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej matrycy. Starsze rozwiązania LCD, choć dość efektywne, potrafią zniweczyć nawet jakość HD. Żebyś mógł zobaczyć głębię obrazu i docenić kontrast, potrzebujesz pełnoekranowego podświetlenia LED, OLED lub QLED. Każde z nich rozświetla konkretny piksel, którym dysponuje ekran telewizyjny. Opcja LED wykorzystuje tradycyjne świetlówki, ale z bardzo zróżnicowaną mocą, OLED stosuje podświetlenie organiczne, a QLED kwantowe. Szczególnie polecane są matryce OLED i QLED, jednak głównie ze względu na bardziej płaskie ekrany telewizorów stosujących te technologie, niż na szczególne różnice w jakości wizualnej względem matryc LED.

Popularni producenci telewizorów Smart TV

Według rankingów popularności najlepsze telewizory smart dostarczają przede wszystkim czterej producenci. Dwaj właściciele własnego oprogramowania: LG oraz Samsung. Ciekawe propozycje mają dla Ciebie także korzystający TV Android Sony oraz Xiaomi. Coraz trudniej jest o dobrej jakości inteligentne rozwiązania takich tuzów RTV jak Thomson i Philips. Nie wynika to z większych wad technologicznych ich telewizorów, ale z braku dobrych rozwiązań na gruncie systemów operacyjnych, których konkurencja uniknęła.

Współczesne odbiorniki TV są telewizyjne już tylko z nazwy. Internet dyktuje producentom zupełnie inne standardy. Sprzęt RTV powinien być użyteczny i stanowić złoty środek pomiędzy urządzeniem mobilnym a stacjonarnym komputerem osobistym. Musi też umieć zarządzać całą armią robotów, których będziesz miał coraz więcej w domu oraz doganiać pomysły amatorskich i profesjonalnych twórców wszystkich treści, które są multimedialne. Nie masz wyjścia, Twój nowy telewizor musi być smart.

5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.