Co to jest 4K w telewizorach? Czy warto kupić telewizor UHD?

| 1 Komentarz
Co to jest 4K? Czy obraz 4K ma lepszą jakość? Sprawdźmy na co możesz liczyć kupując telewizor 4K.

Jeśli w ostatnich latach zastanawiałeś się nad zakupem telewizora i przeglądałeś oferty, albo mimowolnie słuchałeś reklam w radio czy telewizji, z pewnością spotkałeś się z określeniem „rozdzielczość 4K UHD”. Czy zastanawiałeś się, co to właściwie oznacza w praktyce i jak wpłynie na komfort oglądania? Jaka jest rozdzielczość 4K? Ile to pikseli? A przede wszystkim – czemu jedni producenci używają terminu 4K, a inni UHD?

Odpowiedzi na powyższe pytania udzielimy w niniejszym materiale. Zaczniemy od tego, co najprostsze i najłatwiejsze do zapamiętania - różnicy między 4K a UHD. Nie przedłużając, ta sprowadza się tylko i wyłącznie do marketingu. W momencie, gdy na rynku debiutowały pierwsze telewizory z rozdzielczością czterokrotnie wyższą od Full HD, część producentów stosowało nazwę 4K, a część Ultra HD (UHD). Mówimy zatem o dokładnie tym samym, a współcześnie obydwa określenia stosowane są zamiennie.

Polecane telewizory 4K

Czym jest 4K?

4K to standard, którego nazwa wywodzi się od liczby pikseli znajdujących się w pozycji horyzontalnej. Wymiary rozdzielczości 4K dla telewizora wynoszą 3840 × 2160 pikseli. Jest to czterokrotnie większa liczba pikseli od powszechnie stosowanego standardu Full HD (1080p) oraz aż dziewięcio od HD (HD Ready, 720p). Dzięki temu uzyskany obraz jest zdecydowanie wyraźniejszy, zwłaszcza gdy patrzymy na niego z bliższej odległości.

Co trzeba zrobić, by cieszyć się oglądaniem materiałów wideo w rozdzielczości 4K? Sam telewizor to nie wszystko. Materiał, który mamy zamiar obejrzeć, również musi mieć rozdzielczość 4K. Gdzie takie znajdziemy? Przede wszystkim na płytach Blu-ray. Treści w 4K dostępne są również w serwisach streamingowych i VoD, takich jak Netflix czy Amazon Prime. Darmowe materiały w 4K? Je również znajdziemy, choćby w najpopularniejszym serwisie wideo na świecie - YouTube. Należy jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie wszystkie filmy i seriale dostępne są w rozdzielczości 4K. Dla przykładu, do korzystania z niej w serwisie Netflix potrzebny jest najwyższy abonament. W przypadku Amazon Prime, YouTube i wielu innych, nie wszystkie dostępne materiały mają taką rozdzielczość.

Po drugie, oglądanie materiałów w 4K, które zostały udostępnione w sieci, wymaga łącza internetowego o odpowiednio wysokiej przepustowości. Współcześnie to coraz mniejszy problem, ponieważ wielu użytkowników korzysta z szybkiego internetu światłowodowego, kablowego czy mobilnego w standardzie LTE czy 5G. Należy jednak pamiętać, że materiał 4K ma znacznie większą objętość niż chociażby Full HD, co może mieć bardzo istotne znaczenie w przypadku ofert dostępu do internetu z limitem transferu danych.

Standardy filmowe określane mianem 4K mają już natomiast nieco inne wymiary, wyróżnia się:

  • Full Aperture 4K – 4096 × 3112 px,
  • Academy 4K – 3656 × 2664 px,
  • Academy 4K – 3656 × 2664 px,
  • Digital cinema 4K DCI – 4096 × 2160 px,
  • Digital cinema 4K – 3996 × 2160 px,
  • Digital cinema 4K – 4096 × 1714 px.

W przypadku, gdy na telewizorze 4K wyświetlimy obraz o niższej rozdzielczości, zostanie on skonwertowany do 4K przy pomocy technologii upscallingu, co może delikatnie wpłynąć na poprawę jego jakości, jednak nie można się łudzić - większej różnicy nie będzie. W odwrotnym przypadku, gdy zdecydujemy się na wyświetlenie materiału 4K na telewizorze o rozdzielczości Full HD bądź niższej, nastąpi konwersja do rozdzielczości natywnej, przez co atut w postaci wyższej szczegółowości obrazu zostanie utracony. Ma to szczególne znaczenie w przypadku gier komputerowych, gdzie odpowiednio wydajne podzespoły, na czele z kartą graficzną, umożliwiają grę w rozdzielczości 4K. Jeśli uruchomimy grę na karcie graficznej przeznaczonej do grania w rozdzielczości 4K, nie dysponując przy tym odpowiednim monitorem, nie zmieni się nic - monitor czy telewizor nadal będzie wyświetlał obraz w swojej natywnej rozdzielczości. Dzięki sprzętowi z wyższej półki można jednak zaobserwować poprawę jakości wyświetlanego obrazu, jednak nie z uwagi na jego rozdzielczość, a generowanie większej ilości klatek na sekundę. Obraz będzie bardziej płynny, jednak jego szczegółowość pozostanie na tym samym poziomie.

Jaki telewizor 4K wybrać?

Telewizor 4K to obecnie optymalne rozwiązanie do domu. O czym pamiętać, decydując się na jego zakup? Przede wszystkim o tym, by posiadał jeden z najpopularniejszych, rozbudowanych systemów smart TV. Mowa tu o takich platformach, jak Android TV, którą znaleźć można m.in. na telewizorach Sony czy Philips, webOS (platforma znana z telewizorów LG) czy Tizen (Samsung).

Jednym z najpopularniejszych producentów telewizorów wspierających rozdzielczość UHD jest Samsung. Dlaczego właśnie telewizor Samsung, który wykorzystuje autorski system Tizen? Przede wszystkim z uwagi na mnogość modeli praktycznie w każdym przedziale cenowym. Koreański producent ma w swojej ofercie telewizory, które trafią w gusta nawet najbardziej wybrednych klientów, również tych gotowych przeznaczyć na zakup telewizora nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie dostępne na rynku. Równie dobrym wyborem może okazać się telewizor 4K Android TV, wyprodukowany przez markę Philips, Sony, Xiaomi, TCL i wiele innych. Poza aplikacjami serwisów takich jak Netflix, Amazon Prime czy YouTube, które zapewniają szerokie spektrum treści do obejrzenia, na Android TV możesz pobrać także gry. Poza tym absolutna większość telewizorów z Android TV posiada wbudowany Chromecast, co pozwala na przesłanie na telewizor obrazu wprost ze smartfona czy tabletu z systemem Android.

Jeżeli natomiast Twój wybór padnie na telewizor LG, zyskasz dostęp do możliwości systemu webOS. Oferuje on, między innymi, sterowanie głosem w języku polskim czy współpracę z pilotem Magic Remote – ułatwiającym sterowanie telewizorem za pomocą śledzenia ruchu dłoni.

Możliwości wyboru jest zatem naprawdę sporo, dlatego nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem akurat takiego telewizora, który spełni jego oczekiwania, nie stanowiąc przy tym nadmiernego wydatku na funkcje, które nigdy nie zostaną wykorzystane. Zarówno rozwiązania oparte o system Android TV, jak i Tizen czy webOS sprawdzą się świetnie. Przy tym poziomie konkurencyjności rynku właściwie nie ma ryzyka, że zakup okaże się niewypałem.

Sama platforma smart TV nie jest jednak jedynym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę wybierając telewizor 4K. Nie bez znaczenia jest również ilość dostępnych wejść i wyjść, zwłaszcza wtedy, gdy planujemy podłączyć do telewizora kilka urządzeń dodatkowych np. kino domowe, konsolę, dekoder telewizji satelitarnej czy kablowej, komputer itp. Warto również zwrócić uwagę na to, jaka matryca znalazła zastosowanie w konkretnym modelu. Na temat różnic między technologiami IPS a VA powstało wiele materiałów, do których lektury serdecznie zachęcamy. Dysponując nieco większym budżetem można również rozważyć zakup telewizora OLED bądź QLED - wszystko według indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta.

Zwłaszcza w przypadku droższych telewizorów warto też przyjrzeć się oferowanym standardom przetwarzania obrazu. Solidnym atutem telewizora będzie wsparcie dla technologii HDR, pozwalającej na uzyskanie pięknych, głębokich kolorów wyświetlanego obrazu.

Telewizor będzie służył również do gier? Warto w takim razie postawić na model o wyższej niż standardowa częstotliwości odświeżania. Współczesne konsole najnowszej generacji pozwalają na wyświetlenie obrazu z gier nawet z częstotliwością 120 klatek na sekundę, dlatego telewizor z odświeżaniem 120 Hz pomoże w pełni wykorzystać możliwości posiadanego sprzętu.

Specyfika rozdzielczości 4K

No dobrze, niby wszystko jasne, ale może nadal zastanawiasz się, jaka w zasadzie jest specyfika standardu 4K? Podczas gdy obraz Full HD (często nazywany również 1080p) ma rozdzielczość 1920 × 1080, rozdzielczość telewizorów 4K wynosi minimum 3840 × 2160, czyli ponad 8 milionów pikseli. Dzięki temu, że pojedyncze piksele są mniejsze, obraz jest ostrzejszy, dlatego można oglądać go z zauważalnie bliższej odległości, niż w przypadku rozdzielczości Full HD. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku niedużych pomieszczeń, gdzie odległość między telewizorem a oglądającym jest stosunkowo niewielka.

Rozdzielczość 4K jest również sporym atutem monitorów komputerowych. Poza większą szczegółowością wyświetlanego obrazu z gier, może służyć również do zwiększenia powierzchni roboczej. Szczególnie wyraźnie widać to w przypadku monitorów o przekątnej 32 cali i większych. Rozdzielczość 4K, w tym przypadku, pozwala na korzystanie z jednego monitora niemal tak wygodnie, jak podczas pracy na stanowisku wyposażonym w dwa niezależne monitory o mniejszej rozdzielczości.

Najważniejsze wady i zalety telewizorów 4K

Telewizor 4K to urządzenie, które poza bardzo długim szeregiem zalet, ma też kilka mankamentów, o których warto wspomnieć w tym miejscu. Rozdzielczość 4K (3840 × 2160) zagwarantuje Ci wspaniałą jakość obrazu. Dzięki wyższemu zagęszczeniu pikseli można umieścić duży telewizor w pomieszczeniach, w których dotychczas korzystanie z niego nie byłoby wygodne. Rozdzielczość 4K sprawia, że nawet mieszkając w typowym mieszkaniu w bloku można pozwolić sobie na telewizor 55 cali i większej, bez wrażenia oglądania nieostrego obrazu.

Gdzie zatem szukać wad telewizorów 4K? Jeszcze do niedawna największą z nich była zdecydowanie wyższa cena niż w przypadku odbiorników o rozdzielczości Full HD. Z biegiem czasu, a także wprowadzeniem na rynek telewizorów o jeszcze wyższej rozdzielczości - 8K, różnica niemal zupełnie się zatarła. Pewnym mankamentem mogą być jednak większe wymagania odnośnie połączenia sieciowego, o czym wspominaliśmy wyżej. Dodatkowo, telewizory 4K praktycznie nie występują w przekątnych mniejszych niż 40 cali. Decyzję o braku takich modeli można jednak bardzo łatwo uargumentować - nie miałoby to większego sensu od strony technicznej. Co istotne, z biegiem czasu wybieramy coraz większe telewizory, dlatego popyt na takie modele byłby relatywnie niski.

Czy warto kupić telewizor 4K?

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, czy warto zainwestować w telewizor wyświetlający obraz 4K, najpierw powinieneś się zastanowić, do czego tak naprawdę będziesz go używać. Nie wszystkie źródła obrazu oferują tak wysoki standard, dlatego może okazać się, że zakup takiego telewizora nie będzie uzasadniony.

W przypadku serwisów stramingowych czy materiałów na płytach Blu-ray, wybór telewizora ze wsparciem dla rozdzielczości 4K jest właściwie oczywisty. Standard UHD staje się w ich przypadku standardem powszechnym, dlatego zdecydowanie się na telewizor o rozdzielczości Full HD, z przeznaczeniem do oglądania właśnie treści internetowych, jak na współczesne warunki, byłoby sporym błędem.

Inaczej sytuacja wygląda, kiedy najczęściej oglądanym źródłem obrazu jest telewizja satelitarna czy kablowa. Z uwagi na ograniczoną przepustowość łącza, zdecydowana większość kanałów nadawana jest w standardzie Full HD, a niektóre nawet w jeszcze niższym - HD. Kanały 4K owszem, zdarzają się, jednak na obecną chwilę to wyjątki. W przypadku telewizji naziemnej z popularnością standardu 4K jest jeszcze gorzej. Dopiero powszechne wdrożenie nowego standardu kodowania obrazu - DVB-T2 umożliwi rozpoczęcie nadawania w 4K. To, czy nadawcy zdecydują się na skorzystanie z tego formatu, czy to samo pasmo przeznaczą np. na emisję kilku kanałów w niższej rozdzielczości, jest jednak wyłącznie ich decyzją. Jaka ona będzie? Na moment publikacji niniejszego materiału, nie wiadomo.

Osobną kwestią pozostaje rozmiar pomieszczenia, w którym chcemy umieścić telewizor. Najmniejsze telewizory 4K mają przekątną 40 cali, co oznacza, że minimalna odległość między telewizorem a użytkownikiem powinna wynosić 2 metry. Jeśli nie uda się jej zachować, lepszym wyborem może okazać się telewizor z rozdzielczością Full HD, ale o mniejszej przekątnej np. 32 cale.

Jako że obraz 4K ma praktycznie wyłącznie zalety, decyzja o zakupie kompatybilnego z nim telewizora wydaje się, na ten moment, jedyną słuszną. Wybór jest naprawdę szeroki, dlatego nie pozostaje nam nic innego, jak tylko życzyć udanych zakupów i wielu przyjemnych chwil przed ekranem nowego telewizora.

4,9
8 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Kupiłem samsung 49' 4k UHD i jak dotad dalej wbija mnie w fotel jakos obrazu. Cos nieprawdopodobnego! Polecam!
Specjalista Morele | 09:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.