Ranking zasilaczy komputerowych 2024. Najlepsze zasilacze do komputera

| 8 Komentarzy
Dobry zasilacz do komputera to podstawa. Jaki wybrać? Czym kierować się przy zakupie? Sprawdź nasz ranking.

Szukasz nowego zasilacza do swojego PC? Sprawdź nasze rekomendowane modele na rok 2024! Przedstawiamy ranking zasilaczy, który przypadnie do gustu wielu użytkownikom, którzy szukają PSU o różne specyfikacji. Oprócz tego, w dalszej części artykułu wyjaśniamy kluczowe parametry zasilaczy oraz to, dlaczego tak ważny jest dobór właściwego zasilacza do komputera.

Ranking zasilaczy komputerowych 2024

Zacznijmy od prezentacji zasilaczy, które cieszą się dużą popularnością w sklepie Morele.net i mogą być polecone z czystym sercem. Jeżeli szukasz nowego PSU do swojego komputera, warto jest zapoznać się z ofertą prezentowaną poniżej. Pamiętaj jednak, że jeżeli dany model nie pokrywa Twojego zapotrzebowania pod względem mocy, rekomendujemy i tak wejście w link: praktycznie każdy zaprezentowany zasilacz posiada różne warianty oferowanej mocy, które można dowolnie zmienić z poziomu karty produktu.

Endorfy Supremo FM5 Gold 750W

Naszą listę otwiera propozycja od marki Endorfy (znanej niegdyś jako SilentiumPC), za rekomendacją której przemawia wiele argumentów. Zdecydowanie nie należy bagatelizować tej konstrukcji, ponieważ z powodzeniem może być ona rekomendowana do mocniejszych konfiguracji z kartami RTX 3000 lub mniej prądożernymi GPU Ada Lovelace. Model ten dostarczy do Twojego PC 750 W – w tym celu wykorzystywana jest topologia DC-DC ze wsparciem japońskich kondensatorów, które wśród zasilaczy komputerowy stanowią prawdziwą topkę. Sprzęt Endorfy cechuje się precyzją w regulacji napięć, pełną stabilnością podczas pracy i wydajnym rozwiązaniem w chłodzeniu. Wentylator Fluctus 120 PWM odpowiada za trzymanie temperatur pod kontrolą – z powodzeniem wystarczy, by nie wystąpił jakikolwiek problem z temperaturami.

Pełna modularność, niewielkie rozmiary (zaledwie 14 cm długości), bardzo atrakcyjna cena jak na ten segment, certyfikat Gold, wysoka kultura pracy i bardzo długa gwarancja (7 lat) – to wszystko sprawia, że Supremo FM5 Gold 750W zasługuje na otwarcie tej listy. Endorfy z pewnością przekona do siebie fanów oszczędzania, którzy jednak oczekują czegoś lepszego niż prostego zasilacza z podstawowymi funkcjami.

 Endorfy Supremo FM5 Gold 750W

Endorfy Supremo FM5 Gold 750W

Gigabyte P850GM 850W

Pomijając wszelkie zawirowania, których doświadczał ten model i skupiając się na jego osiągach, mamy tu do czynienia z naprawdę atrakcyjnym zasilaczem. 850 W w zupełności wystarczy do zasilenia mocnego zestawu komputerowego z wydajną karta graficzną. 120 milimetrowy wentylator zapewnia wysokie chłodzenie całego układu, przy równoczesnym zachowaniu generowanych odgłosów na niskim poziomie. Gigabyte P850GM 850W należy pochwalić za wysoką jakość wykonania, która przekłada się stabilnym zasilaniem dla podzespołów, nawet podczas wysokiego obciążenia.

Choć cena 479 złotych nie należy do najniższych, pamiętajmy, że nie jest to budżetowiec. Jeżeli weźmiemy pod uwagę też to, z czym mamy w jego przypadku do czynienia (zasilacz modularny, certyfikat 80 GOLD PLUS, liczne zabezpieczenia, płaskie przewody zasilające) to przyznajemy, że Gigabyte wycenił bardzo rozsądnie swoją propozycję. Mocna rekomendacja na naszej liście.

Gigabyte

Gigabyte P850GM 850W

be quiet! System Power 10 650W

Szukając naprawdę budżetowej opcji do naszego PC, który nie pobiera wiele prądu, warto rozważyć propozycję od be quiet! Owszem, mamy tu do czynienia z zaledwie 650 W zasilania, sprzętem niemodularnym oraz certyfikatem 80 Plus Bronze, ale nie skreślajcie go przedwcześnie. Po pierwsze, starsze rozwiązania tej konstrukcji zostały uzupełnione nowymi dodatkami, jak choćby konwerterami DC-DC, których zadaniem jest wsparcie na szynach o niższych napięciach. I choć wciąż nie sprawdzi się on w nowoczesnej platformie gamingowej, może być świetnym uzupełnieniem PC do biura lub pracy w domu. Propozycja be quiet! oferuje pełne spektrum zabezpieczeń obecnych w PSU, co w tym przedziale cenowym nie bywa niestety standardem. Dodajmy do tego cichą pracę, stabilne zasilanie dostarczane do podzespołów, 5 lat gwarancji i niską cenę – w ten sposób otrzymujemy budżetowca, który ma na siebie bardzo solidne papiery.

be quiet! System Power 10 550W

be quiet! System Power 10 650W

 

be quiet! Straight Power 11 850W

Mocna jednostka, która ma na siebie bardzo solidne papiery. Choć teoretycznie jest to zasilacz 850 W, nie brakuje testów, że radzi sobie z pecetami, które pobierają nawet 930 W i to bez wyłączania! Rzecz jasna, na dłuższą metę taka praca by go wykończyła i tak, ale takie testy w kontrolowanych warunkach wiele mówią o samym urządzeniu. To świetna jednostka zasilająca od be quiet!, którą cechuje wysoka jakość od strony technicznej, japońskie kondensatory, piękny design i ogólne wrażenie, jakie sobą reprezentuje.

Zasilacz be quiet! Straight Power 11 850W to bardzo wydajne PSU, które wycenione zostało przez niemieckiego producenta bardzo sensownie, gdy weźmiemy pod uwagę moc i ilość dodatków. Zdecydowanie powinien się znaleźć na liście zakupowej, gdy składasz prądożernego PC.

be quiet! Straight Power 11 850W

be quiet! Straight Power 11 850W

Endorfy Vero L5 Bronze 700W

Nieistniejąca marka SilentiumPC przygotowała swego czasu rozwiązania dla użytkowników, którzy poszukują tanich zasilaczy, tworząc serię znaną pod nazwą Vero L3. Po rebrandingu, polska marka nie odpuściła tego segmentu, przygotowując nową propozycję: serię Vero L5. To całkiem interesująca propozycja rekomendowana do PC ze średniej półki. Ten zasilacz Endorfy ma sprawność na poziomie 85%, certyfikat 80 Plus Bronze i szereg zabezpieczeń, które chronią podzespoły PC. Konwertery DC-DC, o które oparto jego konstrukcję, są mocną rekomendacją do zakupu, jak i aluminiowo-polimerowe kondensatory Teapo. Polski producent wycenia swój sprzęt za około 320 złotych – jak na zasilacz 700 W z rozbudowaną paletą dodatków, to mocna propozycja dla każdego fana oszczędności.

Endorfy Vero L5 Bronze 700W

Endorfy Vero L5 Bronze 700W

be quiet! System Power 10 550W

Choć pewna część użytkowników zarzuca małą ilość zmian w zasilaczach System Power 10 w stosunku do System Power 9, na naszej liście znalazł się reprezentant tej pierwszej. To wciąż tania i wydajna jednostka, którą rekomendujemy do słabszych pecetów. Jej dużą zaletą jest wydajność, gdyż zasilacz ten osiąga pełnię swojej mocy zaledwie w około 40 stopniach Celsjusza. Oznacza to, że jego chłodzenie stoi na niezwykle wysokim poziomie. Pochwalić można również odpowiedź przejściową na linii 12 V, wsparcie ALPM, kompaktowe rozmiary, płaskie okablowanie i wysoką jakość lutów. Wielu użytkowników mógłoby go przedwcześnie przekreślić, patrząc na samą cenę. Byłoby to błędem, gdyż reprezentant System Powet 10 to naprawdę wydajny PSU, na dodatek z niezwykle atrakcyjną ceną.

be quiet! System Power 10 550W

be quiet! System Power 10 550W

MSI MPG A750GF 750W

Pierwsze kroki w segmencie zasilaczy komputerowych, MSI zaczęło stawiać stosunkowo niedawno, bo około 2020 roku. Nie ignorujcie jednak ich zasilaczy z uwagi na brak rzekomego doświadczenia! Dowodem na to jest jednostka MSI MPG A750GF 750W, która oferuje modularne okablowanie, wysoką jakość wykonania, niezwykle zadowalające zasilanie, stabilne napięcia i bardzo ładne wiązki przewodów.

To również sprzęt, który cechuje wysoka kultura pracy (max load poniżej 50 stopni), długa gwarancja (jak na „świeżego” producenta nie jest to regułą), wysoka średnia i maksymalna wydajność oraz pokaźna ilość złącz. Zasilacz ten, debiutując, mógł zawstydzić konstrukcje wyjadaczy z branży PSU i dalej trzyma się mocno – to pewna i rzetelna rekomendacja.

MSI MPG A750GF 750W

MSI MPG A750GF 750W

Cooler Master MWE 550 White V2 550W

Kolejny tani i solidny zasilacz na naszej liści – w cenie znacznie poniżej 300 złotych możemy otrzymać Cooler Master MWE 550 White V2 550W. Co on oferuje? Konstrukcja obwodu DC-na-DC + LLC, pojedyncza szyna + 12 V, aktywny PFC i wrażliwy na temperaturę wentylator HDB dają nam zasilacz, który zaskakuje specyfikacją i ceną. Co więcej, płaskie okablowanie jest rzadkością w przypadku tańszych modeli, dlatego zastanowienie się nad wyborem tego modelu do mniej prądożernego peceta jest wskazane.

Cooler Master MWE 550 White V2 550W

Cooler Master MWE 550 White V2 550W

 

Parametry zasilaczy do komputera

Każdy dobry zasilacz powinien posiadać odpowiednie parametry, aby dobrze przesyłać energię wewnątrz komputera. Zapoznaj się z opisem każdego z nich, ponieważ pomoże Ci to dokonać świadomego zakupu.

  • Moc – to jedna z podstawowych cech zasilacza, na którą musisz zwrócić uwagę przy zakupie tak ważnym jak zasilacz do komputera. Dobrą wskazówką przy określeniu, jaka moc zasilania będzie Ci potrzebna, jest sumowanie zapotrzebowania energetycznego wszystkich komponentów komputera. Możesz zrobić to własnoręcznie, jednak w internecie dostępnych jest wiele stron, które pomogą Ci w obliczeniach, na przykład kalkulator Enermax. Wówczas należy wybrać zasilacz o mocy nieco wyższej niż uzyskana liczba. Moc jest wartością nominalną, dlatego powinna być dobierana nieco większa, niż potrzebują tego komponenty komputera. Dla pewności moc zasilacza powinna być wyższa o 10-15% otrzymanej liczby. Przykładowo, jeżeli sprzęt wymaga około 640 W, najlepiej kupić .
  • Format – czyli standard zasilacza. Określa on kształt wtyczek, napięcie oraz dopuszczalne natężenie prądu. Najczęściej spotykany standard zasilaczy to ATX. Dzięki niemu ustawisz na komputerze tryb czuwania albo godzinę jego automatycznego włączenia czy uśpienia. Dzieje się tak, ponieważ płyta główna wysyła sygnał o zamknięciu systemu do zasilacza, dlatego należy dobrać go do pozostałych komponentów. Zasilacz ATX najczęściej ma wymiary 150 mm x 86 mm x 140 mm, może się to jednak różnić zależnie od producenta. W naszym sklepie znajdziesz także polecane , TFX i inne.
  • Certyfikat sprawności –to potwierdzony testami procent sprawności przy danym obciążeniu, czyli po prostu stosunek prądu pobranego do wykorzystanego. Certyfikaty noszą nazwę 80 PLUS, ponieważ sprawność danej jednostki nie powinna zejść poniżej 80%. Oprócz bazowego 80 PLUS możesz wybierać najlepsze zasilacze z certyfikatami Bronze, Silver, Gold, Platinum albo Titanium. Ten ostatni na przykład przy obciążeniu 50% jest sprawny aż w 96%, warto więc poświęcić chwilę na decyzję o certyfikatach zasilacza. W sklepie Morele.net znajdziesz zarówno zasilacze do komputera ze wszystkimi wymienionymi wyżej certyfikatami, jak i bez nich.
  • Zabezpieczenia – Zadbaj o niezbędne zabezpieczenia, aby Twojego sprzętu nie uszkodziły słabe zasilacze komputerowe. Ranking pokazuje, że wszystkie zasilacze w naszym sklepie posiadają zabezpieczenie przeciwzwarciowe oznaczone symbolem SCP. Zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym (OVP), przed przeciążeniem stabilizatora zbyt wysokim natężeniem prądu (OCP) oraz przed przegrzaniem zasilacza (OTP) wymagane są przez standard ATX. Pozostałe to zabezpieczenia przed zbyt niskim napięciem wyjściowym (UVP), przed przeciążeniem całego zasilacza (OLP/OPP) oraz zabezpieczenie przed zbyt wysokim lub niskim napięciem wejściowym (IOVP/IUVP).
  • Typ chłodzenia – jak każde urządzenie elektryczne, komputer podczas pracy generuje ciepło, a wysoka temperatura może prowadzić do uszkodzenia jego komponentów. Trzeba zadbać więc o odpowiednie chłodzenie. W system chłodzenia aktywnego wyposażone są niemal wszystkie polecane zasilacze. Ten rok obfituje w nowe modele, które wciąż tradycyjne korzystają ze wbudowanego wentylatora. Niskim kosztem odprowadza on ciepło na zewnątrz urządzenia. Ten typ jest najbardziej adekwatny do większej części zasilaczy, ale oferujemy też sprzęt z chłodzeniem półpasywnym. Polega ono na tym, że wentylator załącza się dopiero po osiągnięciu przez zasilacz komputera określonej temperatury, na przykład 60 ℃, co znacznie ogranicza wydawany przez niego dźwięk. Z kolei przy chłodzeniu pasywnym nie występuje żaden element ruchomy. Zasilacz w komputerze wyposażony jest w specjalny radiator, który dzięki specjalnej budowie przyjmuje naddatek ciepła.
  • PFC – układ Power Factor Correction minimalizuje ilość niewykorzystanej mocy, aby poprawić wydajność zasilacza. Pasywne PFC projektowane są z myślą o stałym obciążeniu. Ich parametry są określone z góry niezależnie od warunków panujących w komputerze, dzięki czemu współczynnik mocy wynosi od 0,8 do 0,95. Natomiast PFC aktywne dostosowuje się do działania urządzenia, które osiąga lepszą wydajność. Tutaj współczynnik mocy jest nieco wyższy: 0,9-0,99.

Zasilacz komputerowy i jego funkcje

Zasilacz 1000 W dostępny w naszym sklepie jest w podobnej cenie co , zwróć więc uwagę na poszczególne parametry. Dodatkowe cechy, które nie są tak niezbędne, jak chociażby certyfikaty sprawności, ale poprawią komfort użytkowania sprzętu, to na przykład modularne okablowanie. Dzięki niemu poszczególne kable są odpinane, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca w obudowie oraz ograniczeniu emitowanej temperatury.

Po zapoznaniu się z wyżej wymienionymi parametrami możesz przystąpić do wybierania sprzętu. Chodzi tutaj o to, aby Twój zasilacz spełnił wymagania podzespołów odnośnie mocy oraz opatrzony był w odpowiednie certyfikaty i zabezpieczenia, a wszystko to w rozsądnej cenie. Jaki zasilacz do komputera? 2024 rok to data powstania świetnych zasilaczy, jednak być może warto zwrócić również uwagę na starsze modele. Oferta Morele.net z pewnością zadowoli wszystkie Twoje wymagania.

Szukasz czegoś tańszego?

Na rynku dostępne są również budżetowe zasilacze, choć należy tu pamiętać o dużej ostrożności. Polecamy nasze inne artykuły, które pomogą Ci w dobraniu taniego zasilacza:

Zasilacz komputerowy – dlaczego jest tak ważny?

Na koniec zostawiliśmy pewną kwestię, którą warto wspomnieć za każdym razem, gdy wracamy do tematu zasilaczy komputerowych. Wiele osób, które składa swojego peceta, wychodzi z błędnego przekonania, że PSU jest podzespołem, na którym warto jest dokonać największych oszczędności. Przy jego wyborze kierują się jedynie mocą oferowaną przez daną jednostkę, ignorując przy tym resztę parametrów. To bardzo nieroztropne podejście, które może sprawić, że wybór modelu od nieznanego producenta w skrajnym przypadku skończy się nawet zapłonem!

Nawet jeśli nie dojdzie do tak dramatycznych wydarzeń, zły zasilacz może doprowadzić do trwałego uszkodzenia naszych podzespołów. Pamiętajmy, że w sieci elektrycznej płynie prąd przemienny, który jest następnie modyfikowany w zasilaczu na prąd stały. Jest to jedyna forma obrony dla naszych podzespołów, która chroni je przed wszelkimi niestabilnościami, spadkami, wzrostami mocy, które mogą pochodzić z sieci. Mając na względzie ich żywotność, kierujmy się większą liczbą zmiennych i parametrów aniżeli samą oferowaną przez dany model mocą. Sprawi to, że nasz sprzęt będzie działał bezawaryjnie przez długi czas. Droższe zasilacz to również dłuższa gwarancja, która w przypadku topowych marek może wynosić nawet 10 lat! Ten czas pozwoli nam na spokojne korzystanie z peceta, bez obaw, że coś ulegnie uszkodzeniu.

3,8
16 ocen
8 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Czy zasilacz silentiumpc vero l1 500w wystarczy do i5 7600 i gtx 1070?
SilentiumPC Vero M1 600W oraz karta MSI GTX1060 Gaming 6GB z procesoerm i7-6700K na stockowych setupach - NIE ROBI !!! Ten zasialcz nie jest w stanie uciagnąć mojej konfiguracji. Będe go reklamował.
Jak widzę listę gdzie silentium jest na 1 miejscu to wiem że jest zła
Dlaczego? Kupujący na tej stronie bardzo sobie je cenią. Co ty takiego wiesz o zasilaczach czego oni nie wiedzą?
Silentium to budżetowy szyt. Popieram w 100%. Jedyny producent zasilaczy godny uwagi to Seasonic. To Rolls-Royce wśród zasilaczy.
To jest ranking najpopularniejszych a nie najlepszych modeli wprowadzacie w błąd ludzi.
Ilość sprzedanych sztuk nijak ma się do jakości.
To jest nic niewnoszący gniot a nie artykuł. Opisano tu chyba zasilacze które zalegają na półce :) prosty temat który z tych zasilaczy jaki ma certyfikat :) może któryś ma chociaż gold ? i wszystko jasne. "Ranking najlepszych zasilaczy 2024" ta jasne przestańcie kit wciskać.
Specjalista Morele | 08:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.