Recenzja MacBook Air 2020 - czy warto kupić?

| 0 Komentarzy
Apple wypuściło na rynek najnowszą wersję swojego najtańszego MacBooka. Jak sprawuje się kolejny model Air?

Od razu warto zaznaczyć, że opinie zarówno użytkowników, jak i ekspertów są do tej pory całkiem przyzwoite. Producent chwalony jest przede wszystkim za sprawne rozwinięcie dotychczasowych rozwiązań, a także za nową, znacznie lepszą klawiaturę.

Wszystko to sprawia, że warto urządzeniu przyjrzeć się bliżej i sprawdzić, czy nowy MacBook Air rzeczywiście jest wart zakupu. Oczywiście trzeba pamiętać, że występuje w kilku wersjach, znacząco różniących się pod względem cenowym.

Wygląd, wymiary i waga MacBook Air 2020

Zacznijmy jednak od początku. Już po otworzeniu pudełka nowy MacBook cieszy oko. Mamy tu do czynienia z dobrze znanym designem, od lat rozwijanym przez Apple. Aluminiowa obudowa jest cienka, przez co prezentuje się kapitalnie. Zachwyt potęgowany jest nowoczesną linią, delikatnymi zaokrągleniami krawędzi oraz ogólną symetrią. Uwagę przykuwa także błyszczące logo producenta, znajdujące się w samym centrum pokrywy ekranu.

Oczywiście sam wygląd to nie wszystko. MacBook jest wysoko oceniany za jakość wykonania. Konstrukcja jest więcej niż solidna, dlatego nie musicie się martwić jej uszkodzeniem czy też powstaniem nieestetycznych zarysować. Ogromną zaletą obudowy jest także zawias, który działa naprawdę dobrze. Co ważne, umożliwia otworzenie ekranu jedną ręką (a nawet jednym palcem).

Do czynienia mamy z 13-calowym ultrabookiem, dlatego jest to sprzęt niezwykle kompaktowy, który bardzo dobrze sprawdza się w podróży. Jego wymiary prezentują się następująco:

  • Szerokość: 304 mm
  • Wysokość: 16,1 mm
  • Głębokość: 212 mm

Do tego dochodzi niewielka waga sprzętu. Laptop Apple MacBook Air 2020 waży zaledwie 1,29 kg, co nie jest najmniejszą wartością na rynku, jednak gwarantuje pełną mobilność urządzenia. Jeśli zaś chodzi o złącza, możemy mówić o pewnym standardzie w wykonaniu Apple. Do dyspozycji otrzymujemy jedynie 2 porty USB typu C z obsługą Thunderbolt 3 oraz gniazdo audio. W przypadku większego zapotrzebowania, jedynym wyjściem okaże się zakup przejściówek i rozgałęziaczy.

Na spodzie obudowy znalazły się cztery podstawki. Obudowę możemy ściągnąć (wystarczy odkręcić 10 wkrętów), jednak i tak nie pozwoli to na wymianę jakichkolwiek podzespołów (są one bowiem wlutowane w płytę główną). Pozostaje nam jedynie wyczyścić wnętrze z kurzu.

Jaki procesor ma MacBook Air 2020?

Laptop Apple korzysta z nowych procesorów Intela, pochodzących z dziesiątej generacji. Jest to spodziewana, ale bardzo ważna zmiana, ponieważ użytkownicy mogą liczyć na wyższą moc w porównaniu z poprzednimi odsłonami sprzętu.

Do wyboru mamy trzy układy. Najtańszy MacBook Air 13 pracuje z wykorzystaniem procesora Intel Core i3-1000NG4 z serii Ice Lake Y. Dysponuje dwoma fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami. Do tego dochodzi taktowanie wynoszące od 1100 MHz w trybie bazowym do 3200 MHz w trybie Turbo oraz 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Jak układ wypada w testach? Na platformie Cinebench R20 uzyskał średnią na poziomie 348 punktów w trybie jednowątkowym i 587 punktów w trybie wielowątkowym. Wyniki te potwierdzają, że sprzęt dobrze poradzi sobie z pracą biurową, obsługą programów multimedialnych, przeglądaniem zasobów internetowych, a także z uruchomieniem prostych programów do obróbki zdjęć.

Polecane laptopy Apple

Jeszcze lepiej wygląda to w przypadku modeli droższych. MacBook 13 Air występuje bowiem też z układem Intel Cor i5-1030NG7, który jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Taktowanie wynosi 1100-3500 MHz, a ilość pamięci podręcznej 6 MB. Wszystko to przekłada się na wyniki w Cinebench R20 na poziomie 352 i 875 punktów.

W najdroższej konfiguracji laptopa MacBook Air 2020 znajdziemy natomiast procesor Intel Core i7-1060NG7, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Naturalnie wyróżnia się on wyższym taktowaniem (1200-3800 MHz) i większą ilością pamięci podręcznej (8 MB). Dzięki temu zagwarantuje obsługę bardziej zaawansowanych programów, na przykład graficznych.

Jak wytrzymała jest bateria MacBooka Air 2020?

Laptopy od Apple zawsze zachwycały długą pracą na baterii, co było istotne zwłaszcza dla użytkowników biznesowych i osób często obsługujących sprzęt w podróży. Jak pod tym względem wypada nowy Apple Air?

Jak wykazują testy, podczas tak zwanej standardowej pracy (tworzenie dokumentów, edycja zdjęć, oglądanie filmów etc.) bateria jest w stanie wytrzymać średnio od 8 do 10 godzin. Czas ten skróci się wówczas, gdy ustawimy podświetlenie ekranu na 100% (około 6 godzin). Oczywiście dokładne wyniki są mocno uzależnione od tego, w jaki sposób z laptopa korzystamy. Powyższe testy pokazują jednak, że nowe laptopy MacBook utrzymują to, co wypracowali ich poprzednicy.

Jeśli zaś chodzi o czas ładowania baterii, nie jest on zbyt długi. Dzięki zastosowaniu złącza USB typu C przywrócenie pełnej sprawności trwa około 2 godziny.

Klawiatura w MacBook Air 2020

Przechodzimy do największej zmiany względem poprzednich odsłon MacBooka Air. Klawiaturę motylkową (niezbyt lubianą przez użytkowników) zastąpił model Magic Keyboard, znany chociażby z 16-calowej wersji MacBooka Pro.

Zmiana ta okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Klawisze wyróżniają się bardzo przyjemnym skokiem, a materiał, z których zostały wykonane sprawia, że dłuższe pisanie jest znacznie przyjemniejsze niż poprzednio. Do tego dodać należy regulowane podświetlenie. Co ciekawe, Apple MacBook 13 Air korzysta ze specjalnego czujnika, który uruchamia światło klawiatury w momencie, gdy w pomieszczeniu zrobi się ciemno.

Chwalony jest również touchpad Force Touch, wykonany ze szkła. Jest on dość spory, dlatego jego obsługa okaże się bardzo wygodna. Także ze względu na odpowiednie właściwości ślizgowe oraz gesty, za sprawą których możemy skrócić realizację wielu zadań.

Ile cali ma ekran MacBooka Air 2020?

Podobnie jak poprzednie modele, nowy MacBook Apple dysponuje 13-calowym wyświetlaczem Retina, który obsługuje rozdzielczość 2560x1600. Jeśli zaś chodzi o proporcje ekranu, wynoszą one 16:10. Gwarantuje to wygodną pracę na wielu oknach, nawet pomimo tak małych wymiarów sprzętu. Ramki okalające ekran nie należą do najcieńszych, jednak i tak nie jest źle. Całość prezentuje się bardzo dobrze.

Także ze względu na jakość generowanego obrazu. Testy wykazały blisko 97-98% pokrycia palety kolorów sRGB. Osoby stawiające na żywe, realistyczne barwy powinny być zadowolone. Nowy laptop Apple Air 13 chwalony jest też za bardzo szerokie katy widzenia. Nawet siedząc z boku nie tracimy praktycznie nic z jakości obrazu.

Jasność ekranu oscyluje wokół 400 nitów, co jest wynikiem dobrym, zważywszy na błyszczącą matrycę. Dzięki temu sprzęt można obsługiwać również na zewnątrz. W pełnym słońcu konieczne okaże się zwiększenie jasności do maksymalnego poziomu, sam komfort pracy jest jednak przyzwoity.

Sposoby łączności w MacBook Air 2020

Jak można było przypuszczać, laptop Apple MacBook Air 2020 obsługuje łączność Bluetooth 5.0 oraz standard Wi‑Fi 802.11ac, zgodny z IEEE 802.11a/b/g/n. Do obsługi technologii nie można się przyczepić. Wszystko działania niezwykle sprawnie, dlatego sprzęt okaże się dobrym wyborem dla osób pracujących w sieci.

Warto wspomnieć jeszcze o dźwięku. Laptopy Apple pod tym względem zazwyczaj spisują się bardzo przyzwoicie i tak też jest w tym przypadku. Sprzęt zapewnia przestrzenny dźwięk stereo, obsługę Dolby Atmos, a także układ trzech mikrofonów z wykorzystaniem kierunkowego kształtowania wiązki akustycznej. Co ważne, głośniki zamontowane zostały po obu stronach klawiatury. Ułożenie sprzętu na kolanach nie pogorszy więc dźwięku.

Jakie są dostępne kolory MacBooka Air 2020?

Apple przygotowało trzy wersje swojego nowego ultrabooka. Kolory MacBooka Air 2020 prezentują się następująco:

  • złoty,
  • gwiezdna szarość,
  • srebrny.

Każdy model prezentuje się bardzo dobrze, dlatego wybór konkretnego sprzętu jest uzależniony od indywidualnych preferencji. W zestawie z laptopem otrzymujemy ładowarkę (moc 30 W), 2-metrowy kabel zakończony wtyczką USB typu C z obu stron, wlepki z logiem Apple, a także instrukcje.

Jaka jest pojemność i cena MacBooka Air 2020?

Oferowane wersje ultrabooka różnią się nie tylko procesorami i kolorami, ale również pojemnością dysków twardych oraz ilością pamięci RAM.

W pierwszym przypadku możemy oczywiście liczyć na dysk SSD z interfejsem PCIe. Gwarantuje on naprawdę wysoką wydajność, niezależnie od sposobu użycia. Pod tym względem sprzęt wypada znakomicie. Co ciekawe, MacBook Air po raz pierwszy w swojej podstawowej konfiguracji ma do zaoferowania aż 256 GB pojemności. Do tej pory najtańsze modele korzystały z dysków 128 GB. Jest to dobra zmiana, która zapewne przypadnie do gustu wszystkim szukającym oszczędności. Jeśli jednak jesteście w stanie wydać więcej, możecie postawić na modele z dyskami 512 GB, 1 TB, a nawet 2 TB.

Jeśli zaś chodzi o RAM, producent postawił na pamięć typu LPDDR4X o pojemności aż 3733 MHz. Do wyboru mamy modele z 8 GB lub 16 GB pamięci. Niestety, tradycyjnie MacBook Air nie pozwala na rozszerzenie ani wymianę kości RAM i dysku twardego. Wszystkie podzespoły są bowiem wlutowane w płytę główną.

Po przedstawieniu wszystkich najważniejszych nowości oraz rozwiązań zastosowanych przez Apple, możemy w końcu odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje MacBook Air 2020. Oczywiście zależy to od konkretnej wersji.

  • Cena MacBook Air 13 i3, 8 GB – od 4479 zł
  • Cena MacBook Air 13 i5, 8 GB – od 5249 zł
  • Cena MacBook Air 13 i7, 16 GB – od 6999 zł

Wśród najnowszych odsłon sprzętów od Apple, cena MacBook Air 13 2020 nadal pozostaje najniższa. Oczywiście powyżej przedstawione zostały najtańsze odsłony urządzeń z konkretnymi procesorami. Ceny wzrosną w przypadku dodatkowej ilości pamięci RAM oraz pojemniejszych dysków twardych.

Czy warto kupić nowego MacBooka Air 2020?

Apple skupiło się na rozwinięciu dotychczasowych pomysłów, a także wymianą elementów, które do tej pory były krytykowane (klawiatura) bądź zapewniały niższą wydajność niż najnowsze wersje (procesory). W obszarach, w których MacBook Air 2019 był mocny, nadal możemy cieszyć się bardzo wysoką jakością – obudowa nadal prezentuje się znakomicie, ekran Retina zapewnia dobre pokrycie kolorów, głośniki gwarantują realistyczny dźwięk stereo, bateria jest wytrzymała, a touchpad wygodny w użyciu. Do tego doszedł dysk o większej pojemności w podstawowej wersji i wysoka kultura pracy.

Podsumowując, MacBook Air 2020 to bardzo dobry sprzęt, którym warto się zainteresować. Zwłaszcza że jest to najtańsza nowość w katalogi Apple. Laptop bardzo dobrze sprawdzi się podczas pracy biurowej, użytkowania domowego (filmy, zdjęcia, internet etc.), a także obsługi standardowych programów do obróbki grafiki i wideo.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.