Recenzja NVIDIA GeForce MX150 w laptopie - wydajność oraz specyfikacja

| 4 Komentarze
Czy karta graficzna Nvidia MX150 zda u Ciebie egzamin? Poznaj główne cechy modelu i jego przeznaczenie.

Specyfikacja techniczna NVIDIA GeForce MX150

Karta Nvidia GeForce MX150 to układ graficzny przeznaczony do użytku w kompaktowych laptopach, który bazuje na architekturze Pascal GP108. Standard jest zaprojektowany na podstawie nowoczesnego procesu technologicznego 16 nm (nanometrów), co wpływa na lepszą wydajność oraz płynność w porównaniu do poprzednich jednostek. Jeśli zależy Ci na większej energooszczędności, również otrzymujesz ją w tym komponencie.

Polecane karty graficzne

Opisując parametry karty Nvidia GeForce MX150, z pewnością warto zwrócić uwagę na jej wysokość taktowania na poziomie 1227/1468 MHz, która przedstawia się imponująco w stosunku do produktu 940MX. Konstrukcja oferuje 384 procesory strumieniowe, co z powodzeniem wystarcza na wydajną obsługę podstawowych zadań, jednak w przypadku wymagających tytułów gier może być zbyt niską wartością. Do Twojej dyspozycji jest 2 GB pamięci w standardzie GDDR5 z możliwością rozszerzenia do wersji 4 GB, dzięki czemu osiągasz lepsze efekty w pracy graficznej.

MX150 Nvidia pamięć taktuje na poziomie 6008 MHz z dostępną przepustowością 48 Gb/s, co daje lepsze osiągi dla miłośników wirtualnych rozrywek. Ponadto struktura karty GeForce MX150 obejmuje 24 jednostki teksturujące, do których zadań należą między innymi: kompresja, operacje filtrowania, wygładzanie krawędzi czy mapowanie nierówności. W pakiecie otrzymujesz także 8 modułów rasteryzujących, czyli konwertujących obraz wektorowy na pikselowy.

Zastosowanie NVIDIA GeForce MX150

Wybierając rozwiązanie graficzne do swojego laptopa, z pewnością zależy Ci na określonych funkcjach – inne parametry zdadzą egzamin przy podstawowych zadaniach, a odmienne sprawdzą się w grach. Jakie opcje oferuje zatem Nvidia GeForce MX150? Test komponentu pokazuje, że znajduje on szerokie zastosowanie wśród użytkowników wykorzystujących sprzęt do oglądania, nagrywania czy edytowania filmów, a wyniki zdecydowanie potwierdzają płynność działania w trakcie operacji tego typu.

Chciałbyś wiedzieć, jakie opinie wśród gamerów ma Nvidia GeForce MX150? Gry pracują płynnie nawet w nowszych tytułach, pod warunkiem ustawienia niskich parametrów graficznych. Jeśli szukasz rozwiązań do podkręcenia warunków obrazu w dynamicznych akcjach, zdecydowanie postaw na model o lepszych osiągach. Wprawdzie Nvidia 150MX jest zgodna z interfejsami DirectX 12, Vulkan API i OpenGL 4.5, jednak trudno ją nazwać mianem jednostki gamingowej.

Biorąc pod lupę cechy MX150 Nvidia, warto docenić świetne technologie, które wpływają pozytywnie na wiele aspektów pracy. Na uznanie zasługuje przede wszystkim Nvidia Optimus optymalizująca działanie sprzętu i znacznie poprawiająca wydajność, dzięki czemu na przykład akumulator działa dłużej na jednym ładowaniu. Oprócz tego należy wyróżnić moduł GameWorks, ulepszający jakość elementów graficznych w grach, a także opcję GPU Boost 3.0, pozwalającą na samodzielne sterowanie taktowaniem rdzenia dla różnych poziomów napięcia.

Wydajność NVIDIA GeForce MX150

Grafika Nvidia GeForce MX150 nie jest jednostką dedykowaną gamingowemu użytkowaniu, jednak jej osiągi są nawet czterokrotnie wyższe względem układów Intel HD, co pozwala z powodzeniem na płynne wykorzystanie w mniej wymagających tytułach. Jaką zatem wydajność można przypisać karcie Nvidia GeForce MX150? Opinie potwierdzają fakt, że przede wszystkim sprawdza się przy obróbce zdjęć oraz filmów, a użytkownik nie napotyka na żadne trudności podczas wykonywania tego typu operacji.

Zastanawiasz się, jaki wydatek Cię czeka, gdy planujesz zakup Nvidia GeForce MX150? Cena laptopa z takim układem w dużej mierze zależy także od innych komponentów. Przykładowo za najprostszy sprzęt zapłacisz ok. 1700-1800 zł, jednak wybierając lepszy procesor czy większy zasób pamięci RAM, musisz liczyć się już z wyższym kosztem w granicach kilku tysięcy złotych. Na ostateczną wysokość budżetu wpłynie również jakość oraz wielkość matrycy – przy maksymalnie dobrych parametrach potrzebna może być inwestycja nawet 7000 zł.

Porównanie NVIDIA GeForce MX150 z innymi modelami

Karta graficzna Nvidia GeForce MX150 2 GB z pewnością pozwoli Ci osiągnąć znacznie lepsze efekty pracy i wyższy komfort rozrywki niż jej poprzedniczka 940MX, na co wpływ ma przede wszystkim technologia 16 nm w generacji Pascal. Oprócz tego masz tu do czynienia z imponującym taktowaniem oraz wyższą przepustowością, co sprawia, że nie narzekasz na zawieszenia czy opóźnienia w pracy z edycją wideo. W tym zestawieniu miłośnikom multimedialnych rozrywek zdecydowanie bardziej przypadnie do gustu Nvidia GeForce MX150.

Ocena porównawcza w dużej mierze zależy od tego, z jakim innym układem konfrontujesz daną jednostkę – na pewno znacznie się ona obniży, jeśli weźmiesz na warsztat 1050 GeForce GTX. 150 MX Nvidia jest słabsza, zwłaszcza pod względem liczby procesorów strumieniowych, których jest do dyspozycji 640 w GTX. 150 MX GeForce gorzej wypada także w kwestii przepustowości pamięci, której u konkurencji jest niemal trzykrotnie więcej.

Kiedy potrzebujesz sprzętu do podstawowych zastosowań i mniej zaawansowanej rozrywki, na pewno warto, abyś skłonił się ku Nvidia GeForce MX150 4GB, która pozwoli osiągnąć lepszą płynność niż konfiguracja 2 GB. Wykonywanie profesjonalnych prezentacji graficznych także wykonasz płynnie i bez obciążeń w strukturze MX150. Gaming w najnowszych tytułach raczej pozostaw innym rozwiązaniom, których parametry są odpowiednie do tego typu wykorzystania.

Karta NVIDIA GeForce MX150 w laptopach

Wybierając konkretny układ graficzny, zastanów się wcześniej, na jakim zastosowaniu najbardziej Ci zależy i przestudiuj dostępne w sieci zestawienia oraz rankingi produktów. Konkretne modele laptopów wyposażone w kartę GeForce MX150 znajdziesz wśród wysoko ocenianych sprzętów do mniej zaawansowanych zastosowań. Jeśli poszukujesz urządzenia do swojego biura lub domu, na pewno będziesz zadowolony z wyboru takiego rozwiązania, gdyż da ono optymalny poziom wydajności i oczekiwaną energooszczędność.

W grupie urządzeń z wbudowaną kartą Nvidia MX150 są między innymi produkty firm Lenovo, Asus czy HP w różnych przedziałach cenowych, uwarunkowanych zastosowaniem pozostałych komponentów układu. Gdy planujesz bardziej profesjonalną pracę związaną z obróbką grafiki, a jednocześnie chcesz liczyć na dobrej jakości rozrywkę multimedialną, wybierz model, który ma procesor Intel Core i7 oraz pamięć RAM na poziomie 16 GB. Takie połączenie pozwoli Ci w zupełności cieszyć się płynnym obrazem w mniej wymagających grach oraz sprawnie edytować wideo.

Jeśli zdecydowałeś się na układ graficzny Nvidia 150MX, z pewnością docenisz komfort pracy oraz możliwość skorzystania z trybu turbo przy większym obciążeniu. Niewątpliwą zaletą jest także niewygórowana cena laptopa dla wymagających użytkowników, szukających dobrych rozwiązań ze średniej półki. Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, pamiętaj o zapoznaniu się z opiniami oraz dokładną specyfikacją techniczną, a świadomy zakup sprawi, że będziesz zadowolony z wybranego sprzętu.

Udostępnij
5,0
8 ocen
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Hej,

Jestem użytkownikiem układu graficznego z powyższego artykułu. Zastanawiam się, jak sobie poradzi z grami, które niedługo mają swoją premiere (RDR2 PC; SW:fallenOrder). W związku z niedawno ogłoszonymi wymaganiami min. wspomnianych gier zastanawiam się nad możwliościami MX150.
Procesor w laptopie całkiem niezły + 16gb ram + chłodzenie zew.

Gdyby ktoś chciał się podzielić przemyśleniami to z chęcią je usłysze (przeczytam sic!)
ciekawe ile fps w csie?
Myślę że ta karta będzie zbyt słaba na nowsze tytuły typu RDR.
30-40 klatek na niskich także da radę grać
Specjalista Morele | 13:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.