Reduktor ciśnienia gazu - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Reduktory ciśnienia gazu są niezbędne do obniżenia ciśnienia gazu zgromadzonego w butli do ciśnienia roboczego.

Stosuje się je zarówno w butlach z gazami technicznymi, jak i do gazu ziemnego w celu doprowadzenia zasilania do kuchenki. To, do jakiego gazu przeznaczony jest reduktor, nie jest oczywiście sprawą dowolną. Stosuje się tu kod kolorystyczny, ale o wiele łatwiej będzie po prostu sprawdzić na etykiecie, do jakich zastosowań konkretny model może być użyty.

Jak działa reduktor ciśnienia gazu?

Choć istnieje kilka różnych typów reduktorów, to ogólna zasada działania we wszystkich jest taka sama: reduktor ciśnienia to skomplikowany system przewodów o ograniczonym świetle, dzięki czemu na króćcu niskiego ciśnienia gaz jest już rozprężony. To, w jakim stopniu ciśnienie jest zmniejszane, zależy od mechanizmu sterującego. W niektórych reduktorach ciśnienia kontroluje się to poprzez docisk śruby (zaworu), natomiast w wielu popularnych modelach wartość redukcji jest ustawiona na stałe i utrzymywana na żądanym poziomie przez obciążone zwierciadło, które utrzymuje cały mechanizm w odpowiedniej pozycji.

Oba te typy funkcjonują równolegle, ponieważ, o ile do gazów technicznych zwykle niezbędna jest regulacja ciśnienia wyjściowego śrubą nastawczą w zależności od wykonywanych zadań, to już reduktor ciśnienia gazu do butli 33 kg może być ustawiony na wartość stałą, ponieważ kuchenka pracuje tylko na jednej wartości ciśnienia i nie ma potrzeby jego płynnego regulowania.

Jaki reduktor ciśnienia gazu najlepszy?

W przypadku reduktorów ciśnienia gazu pole manewru przy wyborze jest stosunkowo niewielkie.

  • Pierwszym krokiem jest znalezienie reduktorów przeznaczonych do pracy z określonymi gazami. Jest to niezbędne ze względu na poprawnośc działania mechanizmów regulacji i zabezpieczeń integrowanych z reduktorem. Uzycie innego reduktora, poza tym że często technicznie niemożliwe, nie dałoby możliwości precyzyjnego kontrolowania ciśnienia gazu.
  • Druga sprawa to wybór między reduktorem na stałe ciśnienie wyjściowe a tym, w którym wartość tę można zmieniać. W pierwszym przypadku sprawa się upraszcza, ponieważ tutaj wartości wyjściowego ciśnienia nie będą różne w przypadku kolejnych modeli, natomiast w reduktorach regulowanych należy sprawdzić zakres regulacji i dobrać taki, który jest odpowiedni ze względu na specyfikę zastosowań.
  • Ważnym aspektem przy wyborze każdego reduktora, jest sprawdzenie jego zabezpieczeń. Minimalny poziom bezpieczeństw aokrełśony jest w normach właściwych dla odpowiednich typów reduktorów i o to nie trzeba się bać, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby producenci reduktorów stosowali własne, dodatkowe środki bezpieczeństwa. Tak jest na przykład w przypadku reduktorów dwustopniowej redukcji stosowanych w instalacjach domowych – tu poszczególne modele, choć wszystkie spełniają minimum przewidziane normą, są często zabezpieczane dodatkowymi elementami.
  • Inne cechy użytkowe reduktorów również mogą mieć znaczenie, choć głównie przy bardziej skomplikowanych instalacjach, np. takich, w których dochodzi do nagłych i znaczących zmian ciśnienia wejściowego albo takich, które są sterowane za pomocą zaworów elektromagnetycznych. W niektórych instalacjach montuje się reduktory z dodatkowym zaworem wydmuchowym albo o specjalnie ukształtowanej osi przepływu gazu, natomiast są to warianty używane jedynie w szczególnych przypadkach i nie są szeroko dostępne w sklepach ogólnobudowlanych.

Najprostsze, najczęściej używane reduktory nie mają skomplikowanej konstrukcji i są umiarkowanie precyzyjne. Wyższa precyzja i możliwość zamontowania dodatkowego osprzętu, np. zaworów albo manometrów, charakteryzują albo reduktory do instalacji przemysłowych, albo wybrane modele reduktorów ciśnienia gazu do gazów technicznych.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.