Remont pokoju – Jak się przygotować? Ile to kosztuje?

| 0 Komentarzy
Remont pokoju to nie lada wyzwanie, na które trzeba się odpowiednio przygotować.

Chodzi przede wszystkim o ustalenie zakresu i harmonogramu prac oraz wybór odpowiednich materiałów. Jak wyremontować zatem pokój, aby zyskać funkcjonalną przestrzeń?

Jak przygotować się do remontu pokoju?

Remontując pokój, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o jego lepszą ergonomię i funkcjonalność, a dopiero później o atrakcyjny wygląd. Dzięki temu korzystanie z wnętrza będzie wygodniejsze. Na uwadze trzeba mieć przede wszystkim to, aby stworzyć przyjazną przestrzeń, która będzie odpowiadać potrzebom i preferencjom osób na co dzień przebywających w pomieszczeniu.

Jeżeli jest to pokój dziecięcy, projekt warto skonsultować z naszymi pociechami. Wspólne urządzanie wnętrza może być nie lada frajdą. Dzięki temu zyskamy również pewność, iż wygląd pokoju będzie odpowiadał naszym dzieciom. Pozwoli to na stworzenie dla nich miejsca nie tylko przeznaczonego do zabawy, ale również nauki.

Projekt remontu powinien uwzględniać nie tylko potrzeby głównych użytkowników pomieszczenia, ale również nasze możliwości finansowe. Ograniczony budżet to podstawowa przeszkoda w realizacji danej koncepcji. Nie na każde rozwiązania bowiem jesteśmy w stanie sobie pozwolić. Jeżeli już na początku określimy maksymalną kwotę, jaką możemy wydać, będzie nam łatwiej uniknąć rozczarowania. Zakres prac i rodzaj materiałów dobierzemy bowiem do tego, ile środków posiadamy.

Pozwoli nam to również zadecydować, czy możemy sobie pozwolić na generalny remont czy też jedynie niewielką renowację pomieszczenia, która zmieni jego wygląd bez usprawnień w ergonomii czy też funkcjonalności pokoju. Czasem wystarczy wymienić niektóre elementy wyposażenia, aby odświeżyć wnętrze.

Warto zadbać o to, aby w projekcie znalazła się jedynie ostateczna koncepcja aranżacyjna. Jeśli ciągle będziemy wprowadzać zmiany, remont znacząco się wydłuży. W takiej sytuacji możemy również przekroczyć ustalony budżet. Jeżeli zależy nam na oszczędnościach, sporządźmy projekt, który uwzględnia wykorzystanie już istniejących instalacji.

W projekcie koniecznie musi się znaleźć podział pokoju na strefy. Pierwsza to strefa relaksu, w której będzie mieścić się łóżko, fotel i stolik kawowy. Druga zaś to strefa użytkowa, gdzie wydzielimy miejsce do nauki, pracy lub zabawy. Nie możemy zapomnieć także o szafkach, które ułatwią przechowywanie i utrzymanie ładu w pokoju.

Jeżeli zamierzamy prowadzić bardziej zaawansowane prace, na przykład wyburzać ściany, szczególnie przydatny może się okazać kontener budowlany, do którego składować będziemy powstały w trakcie remontu gruz. Pozwoli to zachować porządek i ułatwi pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń.

Warto również sporządzić harmonogram prac, co umożliwi realizację założeń w wybranym terminie. Pozwala on również uniknąć kosztownych błędów. Poniżej przedstawiamy kolejność działań:

  1. Wyburzanie ścian – przede wszystkim zwiększy metraż pomieszczenia, sprawiając, że zyskamy nowe możliwości aranżacyjne. Pozwoli to również na zwiększenie funkcjonalności wnętrza. Taki zabieg nie zawsze jest jednak możliwy. Warto to zatem skonsultować ze specjalistą.
  2. Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych – budowa panelu lub regału z płyty gipsowo-kartonowej może skutecznie odświeżyć wnętrze i nadać mu zupełnie nowego wyglądu. Zabudowa może również poprawić ergonomię wnętrza.
  3. Przegląd instalacji elektrycznej – na tym etapie prac ustalamy liczbę oraz miejsca podłączenia RTV. W pokoju powinno znaleźć się co najmniej jedno podwójne gniazdko na każde 5 m2 powierzchni. Pod uwagę należy wziąć nie tylko przewidywaną liczbę urządzeń elektrycznych, ale również rozmieszczenie mebli, co pozwoli uniknąć konieczności stosowania przedłużacza. W następnym roku pora na zaplanowanie systemu oświetlenia. Jeżeli zamierzamy zamontować halogeny, pamiętajmy, że wymagają one zabudowy. W pokoju szczególnie dobrze sprawdzi się żyrandol umieszony w centralnej części sufitu oraz kinkiety i lampy stojące, które doświetlą wnętrze.
  4. Wymiana podłóg – w pokoju doskonale sprawdzą się panele, drewno oraz gres. Są to materiały trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, co nie oznacza, iż możemy zapomnieć o ich odpowiedniej pielęgnacji i właściwym użytkowaniu. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie ostatecznie się zdecydujemy pamiętajmy o tym, aby kupić o 10-20% więcej materiału niż wynika to z wielkości wnętrza.
  5. Remont ścian – to przede wszystkim malowanie, które jest jednym z najpopularniejszych sposobów na odświeżenie pomieszczenia. W pokoju możemy jednak zastosować także inne rozwiązania, takie jak tapeta, fototapeta, okładzina czy też ozdobny tynk. Wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji.
  6. Montaż włączników, gniazdek i listew.
  7. Umeblowanie pokoju i dobór dodatków.

Szybki i tani remont pokoju

Jeśli mamy ograniczony budżet i chcemy jak najszybciej uporać się z pracami pokoju, nie warto decydować się na generalny remont pomieszczenia. Istnieje bowiem kilka tanich i szybkich sposobów na odświeżenie wnętrza. Oto one:

1. Lakierowanie podłogi – nie zajmuje wiele czasu. Istotną kwestią jest jednak wybór odpowiedniego preparatu. Dzięki temu przywrócimy drewnu piękny wygląd. Co więcej, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. W tym celu szlifujemy je, a następnie odpylamy. Przed nałożeniem lakieru możemy również zastosować podkład, który zwiększy przyczepność powierzchni.

2. Malowanie ścian – również i w tym wypadku ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Najpierw musimy usunąć z powierzchni wszelkie zabrudzenia, tłuste plamy i kurz. Robimy to za pomocą szmatki nasączonej wodą i delikatnym środkiem czyszczącym, na przykład płynem do mycia naczyń.

Pozbyć musimy się również wszelkiego rodzaju pęknięć. Aby tego dokonać, należy ujednolicić starą powłokę poprzez jej zaszpachlowanie. Najpierw jednak wszystkie łuszczące się elementy należy usunąć drucianą szczotką.

Po wyrównaniu powierzchni i uzupełnieniu ubytków pora na szlifowanie. Następnie odpylamy powierzchnię ścian i gruntujemy. Po wyschnięciu preparatu gruntującego możemy przystąpić do malowanie. Prace rozpoczynamy od sufitu, a dopiero potem zabieramy się za ściany.

3. Tapetowanie – to kolejny sposób na tanie odświeżenie pokoju. Wystarczy jedynie odpowiednio przygotować podłoże i nakleić nową tapetę, aby cieszyć się nowym wystrojem wnętrza. Usunięcie resztek starych powłok to podstawowa czynność, jaką musimy wykonać. Pozwoli nam to na uzyskanie odpowiedniej przyczepności podłoża. Warto również zaszpachlować wszystkie ubytki oraz nałożyć preparat gruntujący. Na koniec pozostaje nam jedynie przykleić tapetę, wykorzystując jedną z dwóch metod:

  • smarowanie tapety i nałożenie jej na ścianę,
  • smarowanie ściany i nałożenie na nią tapety.

4. Zakup nowych dodatków – pozwalają one w szybki sposób odświeżyć wnętrze. Na rynku znajdziemy szereg rozmaitych dekoracji, które wzbogacą pomieszczenie, nadając mu zupełnie innego wyglądu.

Koszty remontu pokoju

Dobrze sporządzony kosztorys obejmować będzie nie tylko kwotę robocizny, ale również cenę wszystkich niezbędnych materiałów. Jeżeli zatem decydujemy się na to, aby wykonanie projektu powierzyć specjaliście, warto zadbać, żeby wykonał on dla nas również kosztorys. Do ostatecznej kwoty warto doliczyć 30% środków na nieprzewidziane wydatki.

Oto orientacyjne koszty części prac, jakie należy wykonać w trakcie remontu:

  • wynajęcie kontenera budowlanego – od 200 do 800 złotych, w zależności od wielkości kontenera,
  • profesjonalny projekt pokoju – od 90 złotych wzwyż za metr kwadratowy,
  • lakierowanie podłogi – od 10 zł/m2,
  • cyklinowanie podłogi – od 20 zł/m2,
  • układanie paneli – od 18 zł/m2,
  • układanie parkietu – od 50 zł/m2.
  • wyburzenie ścian - od 80 zł/ m2,
  • ściana z płyty gipsowo-kartonowej – około 35 zł/ m2,
  • tapetowanie - od 15 zł/m2,
  • malowanie ścian na biało - ok. 8 zł/m2,
  • malowanie ścian na kolor - od 10 zł/m2,

To jedynie zestawienie głównych prac przeprowadzanych podczas remontu. Do ogólnej kwoty doliczyć należy również wydatki związane z zakupem nowych mebli lub renowacją starych. Ostateczny koszt remontu zależy nie tylko od zakresu prac, ale również rodzaj użytych materiałów. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, iż za jakość trzeba zapłacić więcej.

Jak urządzić pokój?

Wszystko zależy przede wszystkim od przeznaczenia pomieszczenia. Musi być ono bowiem dopasowane do potrzeb osób, które będą w nim codziennie przebywały. Inaczej bowiem urządzimy pokój dziecięcy, a inaczej pokój gościnny. Ważne jest również wydzielenie sfery użytkowej i sfery relaksu, co pozwoli na wygodne korzystanie z wnętrza.

Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni przeznaczenia pokoju, urządźmy go w neutralnym stylu, na przykład skandynawskim. W takim wnętrzu każdy będzie czuć się swobodnie. Istotną kwestią jest również oświetlenie. Jeden żyrandol w centralnym miejscu sufitu może nie wystarczyć, dlatego warto zastanowić się nad montażem kinkietów oraz lamp stojących.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.