Ringo - jak grać? Które wybrać?
Wybór zestawu do gry ringo jest prosty, tak samo jak i zasady gry. Gra uczy celności oraz poprawia ogólną sprawność ruchową.
Historia ringo
Historia ringo do rzucania rozpoczęła się w 1959 roku, kiedy to znany szermierz Włodzimierz Strzyżewski, wymyślił grę na potrzebę własnych treningów. Z czasem, uznano ringo za dyscyplinę sportową i od 1973 roku rozpoczęto organizować mistrzostwa Polski w tym spocie.
Ringo to także gra rekreacyjna dla całej rodziny, a szczególnie idealna dla dzieci. Można grać w nią zarówno na zewnątrz, jak i na hali.
Wraz z utworzeniem w 1993 roku Międzynarodowej Federacji Ringo odbywają się także mistrzostwa Europy i świata.
Wybór ringo
Klasyczne ringo gumowe ma średnicę 17 centymetrów, waży 160-165 gramów i posiada otwór dekompresyjny. Istotne jest również ryflowanie na dolnej i górnej powierzchni.
Natomiast zestaw do gry w ringo obejmuje siatkę, słupki, linie, które wyznaczają powierzchnię boiska, a także odciągi i szpilki.
W przypadku ringo do rzucania dla dzieci krążki są mniejsze, kolorowe i zamiast siatki dostępna jest podstawka. Nie obowiązują tu standardowe zasady, a głównym celem jest trafienie na drążek przymocowany do podstawki.
Wybór ringo należy dopasować do osobistych preferencji i potrzeb. Może być to typowy zestaw do gry w ringo bądź uproszczona zabawka dla dzieci z lekkim ringo do rzucania.
Ringo zasady
Podstawowe zasady gry w ringo to:
- zawodnicy grają tylko jednym kółkiem
- celem jest trafienie ringo na podłoże pola przeciwnika
- gra rozpoczyna się od serwu (zagrywki) wylosowanego zawodnika
- każdy gracz serwuje kolejno po 5 razy
- przy wyrzucie zawodnik powinien przynajmniej jedną nogą dotykać ziemi i znajdować się za tylnią linią swojego pola
- gra trwa do 15 punktów, po czym gracze zamieniają pola boiska
- po schwytaniu krążka, ringo gumowe należy odrzucić tą samą ręką
- dozwolone są jedynie cztery kroki hamowania od momentu złapania krążka
- ringo do rzucania poza linią autową oznacza stratę punktu
- gra trwa do dwóch wygranych setów
Strata punktu bądź odpowiednio jego zyskanie następuje również w sytuacji:
- dotknięcia przez kółko innej części ciała niż łapiąca je dłoń
- przełożenia kółka po jego złapaniu do drugiej dłoni
- zatrzymania się ringo na lince i jego spadek na własne pole
- wyrzutu kółka bez rotacji
- przełożenia ręki nad siatką oraz przekroczenia linii środkowej
- dotknięcia kółkiem linki, lub podłoża boiska
Nad zasadami gry w ringo podczas rozgrywek czuwa sędzia. Ringo gra integracyjna dla dzieci nie wymaga zastosowania się do sztywnych zasad. Istotą jest uczciwa rywalizacja i aktywne spędzanie czasu wolnego.
Zawody w ringo
Mogą odbywać się zarówno na hali do siatkówki przy zastosowaniu linek ringo bądź na otwartej przestrzeni przy wykorzystaniu zestawu do gry w ringo. Typowe boisko przy grze indywidualnej to 7 metrów na 7. Natomiast dwójkowej i trójkowej – 9 metrów na 18 oraz przedzielone jest siatką (linką) o wysokości 243 centymetrów.
Podczas zawodów w zależności od ich znaczenia występuje jeden sędzia, lub sędzia prowadzący wraz z dwoma sędziami pomocniczymi.
Co daje gra w ringo?
Ringo do rzucania dla dzieci ćwiczy ich celność oraz pozwala na rozwój koordynacji ruchowej. Sprawność fizyczną oraz duch współzawodnictwa mogą ćwiczyć również dorośli przy wykorzystaniu zestawu do gry w ringo. Ten sport jest także świetną grą rekreacyjną i formą spędzania czasu. Ponadto umożliwia wzmocnienie mięśni rąk i poprawę koncentracji.
Ćwiczenia z ringo doskonale uzupełniają treningi i zajęcia sportowe np. w szkole. Samo ringo gumowe sprawdza się również podczas rozgrzewki przed uprawianiem innych sportów.
Zestaw do gry ringo to wiele godzin świetnej zabawy. Ringo gumowe nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Można wybierać spośród pełnych zestawów, a także wersji dla najmłodszych. Ringo sprawdza się, jako gra integracyjna i niezawodne ćwiczenie celności. Może stanowić również element treningowy przygotowujący do pozostałych dyscyplin.
Komentarze (0)