Robot kuchenny - Zasady użytkowania i konserwacji

| 0 Komentarzy
Kupiłeś robota kuchennego? Sprawdź, jak o niego dbać

Korzystając z możliwości robota kuchennego, możemy zdecydowanie skrócić proces przygotowywania wielu potraw. Żeby jednak służy nam on przez wiele lat, koniecznie musimy pamiętać o kilku kluczowych zasadach.

Polecane roboty kuchenne

Obecna oferta omawianych urządzeń jest tak szeroka, że bez problemu znajdziemy sprzęt, który większość czynności w kuchni wykona za nas. Dobrej jakości roboty kuchenne miksują, siekają, wyciskają sok z owoców, szatkują, kroją, wyrabiają ciasto, mieszają kremy, sosy, dipy, ubijają śmietanę i wykonują wiele innych czynności, które wymagałyby od nas poświęcenia sporo czasu i energii.

Funkcjonalność robotów kuchennych oczywiście zależy również od ich podstawowych parametrów technicznych (np. moc czy prędkość pracy). Nie możemy zapominać również o jakości samego wykonania, która przekłada się na wytrzymałość sprzęt. Jednak nawet najlepsze roboty nie wytrzymają długo, jeśli będą przez nas źle użytkowane.

Zasady użytkowania i konserwacji robota kuchennego

Ewentualne błędy mogą doprowadzić między innymi do uszkodzenia elementów roboczych, przegrzania urządzenia czy chociażby naruszenia obudowy. Wszystko to sprawia, że warto wspomnieć o kilku najważniejszych zasadach, które pozwolą nam uniknąć tych przykrych konsekwencji.

Mycie i czyszczenie

Wiele robotów kuchennych umożliwia demontaż najważniejszych części, co zdecydowanie ułatwia usuwanie wszelkich zabrudzeń. Pamiętać musimy jednak o tym, aby podczas mycia odłączyć robot z gniazdka. W przeciwnym wypadku, czynności te będą niebezpieczne zarówno dla sprzętu, jak i dla nas.

Niezwykle istotne jest także wykorzystywanie odpowiednich detergentów i akcesoriów czyszczących – twarde gąbki bądź druciaki mogą bowiem doprowadzić do porysowania obudowy bądź elementów roboczych. Jeżeli zostały wykonane na przykład ze stali, dojść może do usunięcia powłoki, co sprawi, że elementy te okażą się bezużyteczne.

Zawsze warto czyścić robot zaraz po skończonej pracy. Jeśli bowiem powstałe zabrudzenia zaschną, ich usunięcie okaże się o wiele trudniejsze. W wielu przypadkach konieczne okaże się usunięcie agresywnych środków chemicznych, które również mogą doprowadzić do zniszczenia poszczególnych części.

Zanurzanie

Absolutnie nie możemy zanurzać w wodzie mechanicznych części robota kuchennego, gdyż w ten sposób doprowadzimy do ich zniszczenia.

Wykorzystanie tarcz roboczych

Każdy robot kuchenny posiada odpowiedni zestaw tarcz, które służą do konkretnych czynności. Wymienić możemy osobne elementy do mieszania, ubijania, ścierania miałkiego, szatkowania czy też tarcia. Zastosowanie nieodpowiednej tarczy może doprowadzić do jej zniszczenia, zwłaszcza w przypadku wykorzystania twardych elementów, takich jak chociażby lód. Zawsze więc warto kierować się zaleceniami producenta, dołączonymi do instrukcji obsługi.

Przechowywanie

Robot kuchenny wraz z wszystkimi częściami powinien być przechowywany w opakowaniu. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych elementów.

Suszenie

Elementy metalowe warto po myciu dokładnie osuszać. Jeżeli bowiem nie zostały fabrycznie zabezpieczone, mogą zostać zaatakowane przez korozję, która doprowadzi do ich zniszczenia.

Wymienione wyżej zasady wydają się być banalne, jednak bardzo często (chociażby z powodu pośpiechu) o nich zapominamy, przez nasz sprzęt po pewnym czasie niszczeje. Jeśli więc zależy nam na tym, aby służył nam on przez wiele lat, warto o niego dbać i zwracać uwagę na wszystko, co może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.