Robot planetarny – jak wybrać robot do wyrabiania ciasta?

| 6 Komentarzy
Roboty planetarne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jak wybrać urządzenie tego typu?

Wybór odpowiedniego robota do kuchni nie jest prostą sprawą. Na rynku jest mnóstwo urządzeń, których zadaniem jest pomoc przy przyrządzaniu posiłków. Są one zróżnicowane pod względem funkcjonalności, budowy oraz wyposażenia. Producenci dostarczają zarówno roboty niezwykle zaawansowane technologicznie, jak i te nieco mniej, które wyróżniają się przede wszystkim atrakcyjną ceną.

Polecane roboty planetarne

W celu dokonania właściwego wyboru, należy więc zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Dzięki temu zakupiony robot planetarny okaże się odpowiednio dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Robot kuchenny planetarny – co to za urządzenie?

Robot planetarny to bardzo nowoczesne, profesjonalne, wielofunkcyjne urządzenie kuchenne, które wyróżnia się szeroką możliwością rozbudowy. Osoby, które już posiadają tego typu sprzęt, nie wyobrażają sobie już funkcjonowania bez jego pomocy. Profesjonalny robot planetarny wraz z akcesoriami może zastąpić nawet 30 innych urządzeń kuchennych.

Warto wiedzieć!

Cechą charakterystyczną robota planetarnego jest mieszanie wielokierunkowe. Mieszadła obracają się wokół własnej osi, oraz wokół misy. Ich ruch podobny jest do obrotu Ziemi wokół Słońca i właśnie z  tego powodu urządzenie nazwano robotem planetarnym.

Początkowo ruch planetarny mieszadła wykorzystywany był jedynie w urządzeniach stosowanych w przemyśle, jednak już od wielu lat doskonale sprawdza się także sprzętach przeznaczonych do użytku domowego. Taki tryb daje możliwość najszybszego i najdokładniejszego wymieszania produktów, dlatego też robot kuchenny planetarny jest urządzeniem niezwykle cenionym. Pozwala bowiem zdecydowanie skrócić proces przyrządzania wielu potraw. Do tego należy dodać również masę funkcji dodatkowych (np. mielenie mięsa), co również wpływa na jego przydatność. Co jeszcze potrafi porządny robot do wyrabiania ciasta? Choć kojarzony jest głównie jako urządzenie służące do wymieszania składników, to jego możliwości są znacznie większe. Niektóre modele potrafią m.in. kroić, siekać, blendować, a także wyciskać sok.

Warto jeszcze skupić się na najważniejszej funkcji. Ręczne wyrabianie ciasta kojarzy się ze żmudną i męczącą pracą, a do tego z wielkim bałaganem w kuchni. W związku z tym coraz rzadziej mamy czas i chęci na samodzielne przygotowywanie pierogów, ciast drożdżowych, chleba itp. Traumę jednak może odczarować porządny robot do wyrabiania ciasta. Z pomocą tego urządzenia wystarczy tylko dodać odpowiednie proporcje składników, a następnie ustawić właściwy program. Najtrudniejszy etap przygotowywania większości przepisów zostanie wykonany całkowicie bez naszego bezpośredniego udziału.

Jak zbudowany jest przeciętny robot planetarny?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że robot planetarny przypomina mikser z misą, ale to tylko złudzenie, gdyż urządzenie to jest zdecydowanie bardziej skomplikowane, ma szerszą funkcjonalność i można je dość szeroko rozbudować. Do najważniejszych elementów robotów planetarnych należą:

  • Korpus – solidnie wykonany korpus (np. ze stali nierdzewnej) ze stabilną podstawą na antypoślizgowych nóżkach lub podkładce to znak rozpoznawczy robotów planetarnych. Roboty te są dostępne w wielu designerskich wariantach i w różnorodnych kolorach, gdyż z uwagi na duże gabaryty i spory ciężar, bywają trzymane na wierzchu w kuchni (na przykład na blacie).

Ze względu na wątpliwą jakość korpusów, czasem warto wstrzymać się przed zakupem robotów najtańszych. Korzystanie z tego typu sprzętów może okazać się bowiem krótkotrwałe. Wszystko przez niewielką wytrzymałość mechaniczną oraz ograniczoną żywotność. Porządny robot planetarny do wyrabiania ciasta nie powinien budzić żadnych wątpliwości pod względem jakości wykonania.

  • Misawykonana jest przeważnie ze stali nierdzewnej, ale są również misy szklane i z innych materiałów. Przeważnie misa w robocie planetarnym posiada pojemność od 4,5 do 6,7 litra (zresztą, pojemność misy to jeden z najważniejszych kryteriów, na które trzeba zwrócić uwagę decydując się na zakup robota). Modele bardziej zaawansowane mają misy zaopatrzone w praktyczne uchwyty ułatwiające przenoszenie, a także dzióbek do przelewania ciasta i zapobiegający kapaniu. Wewnątrz misy, na ogół, znajduje się przydatna miarka ułatwiająca odmierzanie dodawanych składników.
  • Gniazdo główne – służy do montażu podstawowych końcówek (na przykład do ubijania i miksowania).
  • Gniazdo wolnych obrotów – najczęściej jest usytuowane w przedniej części korpusu, pod specjalną pokrywą. Przymocowuje się do niego przystawki, które wymagają dużej mocy, na przykład: maszynka do mielenia.
  • Gniazdo średnich i wolnych obrotów – zazwyczaj znajduje się pod pokrywą w górnej części korpusu. Mocuje się do niego przystawki wymagające dużej lub średniej prędkości, takie jak na przykład malakser czy sokowirówka.
  • Regulator prędkości obrotów – najczęściej ma formę pokrętła, które umożliwia kilkustopniową lub płynną regulację obrotów, choć zdarzają się również urządzenia wyposażone w rozbudowany panel sterowania, składający się z wyświetlacza i przycisków. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania sprzętu, a także jego przeznaczenia.
  • Przycisk pracy pulsacyjnej wiele robotów do wyrabiania ciasta go posiada. To funkcja, która umożliwia chwilowe zwiększenie obrotów podczas przyciskania (tryb pulsacyjny).
  • Ruchoma głowica – wyróżnia się możliwością unoszenia swojej górnej części. Dzięki temu łatwiej jest dodawać składniki i wymieniać akcesoria.

Robot do ciasta planetarny może być dostępny w wariancie podstawowym (z misą i kilkoma końcówkami bazowymi), jak również w zestawie z akcesoriami i przystawkami. Ciekawostką są także roboty planetarne z funkcją gotowania. Zresztą, wybór omawianych sprzętów jest niezwykle szeroki. Robot kuchenny planetarny wykorzystywany jest bowiem nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również w restauracjach czy jadłodajniach. Wszystko więc zależy od sposobu użycia oraz indywidualnych preferencji użytkowników. Wiesz już jak zbudowany jest porządny robot do wyrabiania ciasta. Pozostaje jeszcze zwrócić uwagę na techniczne parametry urządzenia.

Jak wybrać robot planetarny? Od czego zacząć?

Asortyment robotów kuchennych jest bardzo szeroki i różnorodny. Żeby wybrać urządzenie, które spełni oczekiwania nabywcy, warto już na wstępie zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  1. Jaki rodzaj robota kuchennego będzie odpowiedni? Wśród robotów kuchennych można znaleźć urządzenia różnego typu.
  • Miksery ręczne lub stacjonarne – bywają wybierane zamiast robota planetarnego, gdyż często ich cena okazuje się niższa. Miksery bardzo dobrze radzą sobie z ucieraniem oraz miksowaniem płynnych i półpłynnych składników, ale gorzej spisują się podczas wyrabiania gęstego ciasta. Są też mniej dokładne niż roboty planetarne, a także obsługują mniej funkcji dodatkowych (takich jak na przykład mielenie mięsa).
  • Roboty planetarne – zaawansowane urządzenia do miksowania i wyrabiania ciasta. Ruch planetarny końcówki robota (obraca się ona wokół własnej osi oraz po okręgu jednocześnie) sprawia, że proces miksowania jest błyskawiczny i bardzo dokładny. Wśród robotów planetarnych znaleźć można także roboty wieloczynnościowe z licznymi akcesoriami i dostawkami.

Jeśli zastanawiasz się, jaki robot kuchenny będzie odpowiedni do wyrabiania ciasta na chleb, to odpowiedź jest tylko jedna: planetarny. Miksery stacjonarne choć mogą być bardziej kompaktowe i tańsze, to jednak nie sprawdzą się tak dobrze przy czynnościach związanych z wyrabianiem masy.

  1. Jaką kwotę można przeznaczyć na zakupy? Omawiane urządzenia, a szczególnie modele wielofunkcyjne, nie należą do zbyt tanich. Warto przemyśleć kwestię maksymalnego dopuszczalnego kosztu urządzenia, by nie tracić czasu na przeglądanie propozycji o wiele droższych sprzętów. Do dokładnych przedziałów cenowych przejdziemy w dalszej części tekstu.
  1. Jaka funkcjonalność robota jest kluczowa? Standardowy robot planetarny przypomina, pod względem funkcjonalności, mikser stojący, ale sporo urządzeń tego typu ma znacznie więcej opcji i akcesoriów, które sprawiają, że urządzeniem można nie tylko wyrabiać ciasto, ale też zmielić mięso lub zrobić z jego pomocą domowy makaron. Wszystko to sprawia, że robot kuchenny planetarny jest w stanie zastąpić wiele innych urządzeń – zwłaszcza gdy w zestawie znajdą się różne końcówki i inne akcesoria.

Jak wybrać robot planetarny – parametry techniczne

Asortyment robotów planetarnych jest na tyle szeroki, że naprawdę jest w czym wybierać. Wszystko to sprawia, że chcąc kupić dobry robot do wyrabiania ciasta i do wielu innych czynności kulinarnych, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego typ, ale również kluczowe parametry, które mają wpływ na możliwości urządzenia oraz komfort jego użycia.

  • Moc – wyższa moc zazwyczaj idzie w parze z większymi możliwościami technicznymi urządzenia, a także z jego wydajnością i tempem działania. W przypadku robotów planetarnych moc jest bardzo ważnym parametrem – najlepiej wybrać model urządzenia o mocy około 1000W, robot planetarny 1500W, a nawet 1700W. Oczywiście dostępne są także sprzęty słabsze, które wyróżniają się mocą na poziomie 800 W lub niższą.

Poza ogólnymi możliwościami sprzętu, moc wpływa również na pobór prądu. I choć robot planetarny 1700 W pozwoli na szybką realizację wielu czynności, tak musimy pamiętać, że będzie to związane z zużyciem dużej ilości energii. Warto więc wszystko to przyrównać do własnych potrzeb i wymagań.

  • Obroty – to parametr, który służy do określania prędkości wirowania noży lub mieszadeł. Obecnie coraz częściej podawana jest informacja o dostępnych poziomach prędkości i o zakresie możliwej regulacji.
  • Sposób regulacji obrotów – roboty planetarne najczęściej posiadają mechaniczną (skokową) regulację prędkości. Z jednego poziomu na drugi można przejść korzystając z pokrętła lub suwaka. Na rynku dostępne są roboty planetarne, w których liczbę obrotów zmniejsza się lub zwiększa za pomocą przycisku plus i minus.

Ważne jest również to, ile stopni prędkości obsługuje urządzenie. W celu lepszego dostosowania pracy sprzętu do różnych przepisów, dobrym wyborem okażą się modele jak najbardziej rozbudowane pod tym względem. W sklepie znaleźć możecie roboty obsługujące od 2 do nawet 10 stopni prędkości.

  • Pojemność misy – jak już wspomnieliśmy, jest to jeden z najważniejszych materiałów, na które trzeba zwrócić uwagę. Informuje nas bowiem o możliwościach sprzętu, a także o tym, jakie dania będziemy mogli za jego pomocą przygotowywać. Na rynku dostępne są roboty wyposażone w misy o pojemności od 1,4 do nawet 10 litrów (przygotowywane są one w celach profesjonalnych). Oczywiście należy pamiętać, że w zestawie może znaleźć się również misa dodatkowa.
  • Opcja turbo i tryb pulsacyjny – większość urządzeń tego typu została wyposażona w przycisk turbo. Dzięki niemu maszyna przez dłuższą chwilę może pracować na jeszcze wyższych obrotach. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie trybu pulsacyjnego, który pomaga uporać się z mieszaniem produktów twardych. Najczęściej jest on uruchamiany poprzez pokrętło lub przyciski, które trzeba przytrzymać, by tryb mógł zostać aktywowany.
  • Zawartość zestawu – niektóre roboty są sprzedawane w wersji podstawowej (z jedną misą i jednym lub dwoma rodzajami mieszadeł), inne są dostępne w wariancie z kilkoma akcesoriami dodatkowymi. W zestawie może znaleźć się na przykład druga misa (warto sprawdzić pojemność misy), pokrywka i dodatkowymi mieszadłami. Do tego dochodzą również roboty planetarne sprzedawane z zestawem przystawek i rozszerzeń, które umożliwiają już nie tylko wyrabianie ciasta, ale też mielenie mięsa lub rozdrabnianie produktów.
  • Dostępne akcesoria – nie zawsze można pozwolić sobie na to, by od razu kupić urządzenie wraz ze wszystkimi przystawkami i akcesoriami, ale już na etapie zakupu warto zweryfikować dostępne elementy dodatkowe, ich ceny oraz dostępność. Dzięki temu zaplanujemy sobie przyszłe zakupy.
  • Design urządzenia i wykonanie – jeśli zamierzamy trzymać robot planetarny na wierzchu (na przykład na kuchennym blacie), to warto postawić także na jego odpowiedni design. Urządzenia te są, na ogół, bardzo estetyczne, dość nowoczesne, a nawet dostępne w różnorodnych kolorach. Niezwykle popularne są modele charakteryzujące się nowoczesnym designem, doskonale sprawdzającym się w nowych kuchniach.

Oczywiście niezwykle ważne jest także wykonanie robota. Materiał, z którego został przygotowany sprzęt, wpływa na jego wytrzymałość mechaniczną oraz żywotność. Obecnie sporą popularnością cieszą się wszystkie produkty ze stali nierdzewnej, ponieważ dają gwarancję, że okażą się zakupami na lata. W przypadku modeli najtańszych, należy liczyć się z tym, że mogą okazać się po prostu mało wytrzymałe. Wiele więc zależy od częstotliwości wykorzystania sprzętu, a także naszego budżetu.

Uwaga!

Choć na rynku dominują urządzenia wykonane w kolorze stalowym, bez większych problemów znaleźć można również modele robotów białe,roboty planetarne czarne, szare, fioletowe, roboty planetarne czerwone i roboty różnokolorowe. Dzięki temu, łatwiej jest dobrać robota do wystroju kuchni.

Jakie przystawki do robotów planetarnych można kupić? Które są szczególnie przydatne?

Producenci proponują całe mnóstwo różnorodnych funkcjonalnych przystawek, dzięki którym możliwe staje się rozszerzenie działania sprzętu i przystosowanie go do realizacji konkretnych czynności. Najbardziej popularne dodatki to:

  • maszynka do mielenia – służy do mielenia mięsa, ryb lub warzyw. Zestaw powinien być wyposażony w wymienne sitka. Maszynkę do mielenia można również dokupić,
  • przystawka do makaronów – służy do samodzielnej produkcji różnego rodzaju makaronów,
  • przystawka przeznaczona do tarcia i szatkowania umożliwia szybkie i wygodne szatkowanie lub ścieranie warzyw oraz owoców, na przykład w celu przygotowania sałatki,
  • młynek – to przystawka, która pozwala szybko zmielić przyprawy, ale także kawę i inne produkty spożywcze,
  • sokowirówka – przystawka, która służy do przygotowania soków z warzyw i owoców.

Biorąc pod uwagę wszystkie końcówki, mieszanki, przystawki i różnego rodzaju dodatki, funkcjonalność robota kuchennego może okazać się naprawdę zróżnicowana. Przy jego pomocy przygotujemy ciasto na chleb, przyrządzimy krem, wykorzystamy ubijanie piany i funkcję mielenia mięsa, upieczemy ciasta na imprezę rodzinną i wiele, wiele innych kulinarnych dzieł, którymi pochwalimy się przed bliskimi. Wszystko to sprawia, że warto decydować się na modele z bogatym wyposażeniem dodatkowym. Maszynkę do mielenia mięsa czy też przystawki do makaronów nie wykorzystamy codzienne, jednak mimo wszystko są to akcesoria, które w swoim czasie okażą się przydatne.

Roboty planetarne – jaka cena i firma?

Na koniec warto jeszcze zastanowić się nad kosztem zakupu omawianego urządzenia. Warto podkreślić, że jest on zależy między innymi od materiału, z którego został wykonany, dostępnych funkcji, istotnych parametrów (np. pojemność misy), a także tego, co znajduje się w zestawie.

Cena robota planetarnego zaczyna się od mniej więcej 200-300 złotych. Są to jednak modele podstawie, produkowane w celach związanych z wykonywaniem raczej prostych czynności. Jeśli zależy Wam na sprzętach bardziej rozbudowanych, powinniście przygotować się na wydatek od 500 złotych do nawet kilku tysięcy.

Planetarne roboty kuchenne do wyrabiania ciasta są obecne w asortymencie wielu różnych marek. Warto wybrać urządzenie renomowanej firmy, której ufamy i której sprzęty cieszą się popularnością. Biorąc pod uwagę aktualną ofertę, polecić można między innymi roboty planetarne Kewnood, roboty planetarne Bosch, Clatronic, Sencor, ETA czy też roboty planetarne KitchenAid.

Czy warto kupić robot planetarny?

Gotowanie, pieczenie i przyrządzanie różnorodnych potraw jest o wiele łatwiejsze, gdy ma się do dyspozycji szereg kuchennych urządzeń i akcesoriów. Robot planetarny zdecydowanie przyda się w kuchni, w której sporo się gotuje. Żeby podjąć decyzję o tym, czy warto kupić robot planetarny, warto zastanowić się, jakie są największe atuty i wady tego urządzenia.

Dobry robot planetarny to nie tylko robot do zagniatania ciasta. Urządzenie tego typu potrafi zastąpić kilka innych sprzętów, co sprawia, że wydatek wydaje się jeszcze bardziej uzasadniony. Choć zajmuje trochę miejsca, to jednocześnie możesz zrezygnować z oddzielnych urządzeń, takich jak sokowirówka, maszynka do mielenia mięsa, ręczny mikser itp.

Podsumowując warto dodać, że porządny robot do wyrabiania ciasta to urządzenie, które niewątpliwie przyda się każdemu: zarówno pasjonatom gotowania, jak i amatorom kulinarnym. Sprzęt umożliwia jednocześnie przyrządzenie skomplikowanych potraw, jak i przyśpiesza i ułatwia proces przygotowania najprostszych dań. Przy tym w kuchni nie pozostaje bałagan, a misę i dodatkowe akcesoria w większości przypadków można myć w zmywarce.

Udostępnij
4,9
4 oceny
6 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (5)

długo się wstrzymywałam z zakupem fajnego robota, który robiłby praktycznie wszystko. A bo cena, a bo czegoś mu brakuje... i skusiłam się zimą na kohersen mycook bo był w promocji i nie wiem jak mogłam go wcześniej nie mieć u siebie :D jest doskonały do wszystkiego!
Szemranym marketingiem śmierdzi na kilometr. Ktoś się wam jeszcze nabiera na to?
Ja miałam zelmera i nie radził sobie tak na 100% a szukałam czegoś szybkiego i dobrego, właśnie ten kohersen mycook wpadł mi w oko u znajomej a po tygodniu stał już u mnie bo kupiłam taki sam :)
Naprawdę nie wiem w czym robot planetarny ma być lepszy od tradycyjnego z obrotową misą. Ruch względny mieszadła względem misy jest identyczny. Można to sobie wyobrazić przykrywając misę papierem - w planetarnym misa stoi, a mieszadło zakreśla spiralę po okręgu, w tradycyjnym - mieszadło względem papieru położonego na misie też nakreśli spiralę po okręgu. Z tego widać, że "planetarny" to tylko chwyt reklamowy. Inną sprawą jest dodatkowe wyposażenie i moc silnika, ale to już druga sprawa. Tak się robi pieniądze i wodę z mózgu ludziom.
Ja używam lidlowski SILVER CREST. Moc na tabliczce znamionowej 1300W. Misa duża, 6-litowa. Niestety, już odsyłałem go już 2 razy do wymiany. Nie uciągnie misiania 3 kg ciasta na chleb żytnio-pszenny. Kiedy jest nowy to owszem, kilka razy jest ok. Po kilkukrotnym użyciu zaczyna coś trzaskać w przekładni, w końcu znajdująca się tam jakaś plastikowa część pęka i po robocie - silnik, mocny, pracuje lecz mieszadło nie. Teraz mam trzeci egzemplarz (po wymianach) i już zaczyna znowu ,,strzelać" w przekładni, a więc za następnym razem chyba zawiesi się. Po raz kolejny odsyłać reklamacyjnie? Zastanawiam się, czy nie odpuścić1
A my używamy od roku czasu Ariete Vintage 1588. Robot spisuje się bardzo dobrze. Praca robota spokojna, miarowa. Głośność niska w porównaniu z innym tego typu sprzętem. Radzi sobie z każdym ciastem, ma bardzo dużą moc. Super jakość i wygląd - polecam
Specjalista Morele | 07:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.