Rodzaje adapterów i ich zastosowanie

| 0 Komentarzy
Jakie możliwości oferują dostępne adaptery? Czy warto się nimi zainteresować i jak wybrać najlepszy z nich?

Co to takiego adapter?

Dawniej pod nazwą „adapter” krył się po prostu odtwarzający płyty winylowe gramofon. Ze ścisłego, technicznego punktu widzenia, adapterem było jego ramię z igłą, służące do odczytywania dźwięku. W potocznym rozumieniu nazwę tę jednak rozszerzano na cały odtwarzacz. Dziś adaptery nie mają z nimi wiele wspólnego, choć niektóre faktycznie mogą ułatwić odsłuch muzyki np. w samochodzie. Urządzenie znane też jako przejściówka ma za zadanie pośredniczyć w komunikacji między dwoma niekompatybilnymi portami danych.

Istotną kwestią związaną z adapterami jest fakt, że do ich działania zazwyczaj potrzebny jest przynajmniej jeden przewód. Najczęściej spotykana forma przejściówki to bowiem nieduża kostka z jednym gniazdem i jednym wtykiem (ten może być czasem na krótkim kabelku). Do tej kategorii można też zaliczyć huby, które pozwalają podłączyć kilka urządzeń naraz do jednego portu w komputerze, często oferując kilka różnych standardów i dodatkowo czytnik kart pamięci. Mogą jednak wymagać zewnętrznego zasilania.

Do czego służą adaptery?

W największym skrócie adaptery pozwalają łączyć ze sobą dwa urządzenia, które nie posiadają zgodnych ze sobą portów. Niezgodność taka może wynikać z różnicy wieku między dwoma sprzętami albo ograniczonej liczby dostępnych portów. Na przykład adapter USB C HDMI pozwala podłączyć telewizor, monitor czy projektor do notebooka lub nawet niektórych smartfonów. Z kolei przejściówka USB C na USB A pozwoli Ci z łatwością podłączyć nowy smartfon do starego komputera, jeżeli akurat nie masz pod ręką odpowiedniego przewodu.

W przypadku niektórych konfiguracji portów zachowujących tę samą strukturę sygnału, jak na przykład adapter HDMI na micro HDMI, rolę przejściówki może pełnić również przewód zakończony odpowiednimi wtykami. Koszt obu rozwiązań jest zazwyczaj zbliżony, więc wybór zależy od Ciebie. Istnieją jednak konfiguracje wymagające konwersji sygnału. Na przykład, adapter VGA HDMI przetwarza analogowy sygnał starej karty graficznej na cyfrowy standard nowego telewizora. Z kolei adapter HDMI na VGA pomoże przesłać obraz z nowego komputera na starszy monitor.

Jakie są rodzaje adapterów?

Trudno zliczyć rodzaje dostępnych na rynku adapterów. Liczba portów przeznaczonych do poszczególnych funkcji jest ogromna, a przejściówki produkowane są do prawie wszystkich kombinacji. Oprócz już wspomnianych spotkać możesz na przykład adapter HDMI USB C. Za jego pomocą prześlesz obraz i dźwięk z komputera na nieco starszy monitor albo telewizor. Adapter Bluetooth do wzmacniacza przyda się audiofilom, którzy chcieliby na swoim domowych kolumnach albo w samochodzie odtwarzać muzykę ze smartfonu. Podobną rolę spełnia adapter Bluetooth AUX.

Polecane adaptery

W ogólnym ujęciu każdy adapter Bluetooth pozwala korzystać z bezprzewodowej komunikacji na urządzeniach, które jej nie posiadają. Nada się więc do komputera, ale bez trudu znajdziesz też w ofercie sklepów adapter Bluetooth do telewizora. W tym przypadku odbiornik Bluetooth wpinany jest do portu USB, pośrednicząc w komunikacji z gamepadem, głośnikami czy smartfonem. Dobrym przykładem takiego urządzenia jest adapter Logitech. Ciekawym rozwiązaniem jest adapter Genesis, pozwalający podłączyć myszkę i klawiaturę do konsoli do gier.

Zalety i wady adapterów

Urządzenia takie jak adapter Bluetooth do komputera czy adapter USB C HDMI to niezwykle praktyczne rozwiązania, łatwo i niedrogo rozszerzające możliwości komunikacji Twoich urządzeń. Adapter USB C na USB to dobry sposób, by Twój stary pendrive mógł pracować z nowym komputerem. Z kolei niedrogi adapter USB C jack może Ci oszczędzić drogiej naprawy, jeżeli port audio w Twoim laptopie uległ uszkodzeniu. Pozwoli też podłączyć starsze słuchawki do nowego telefonu. Trudno też zliczyć wszystkie opcje, które daje dobra przejściówka USB.

Największą wadą każdej przejściówki jest fakt, że łączone urządzenia będą działały zgodnie z gorszym standardem. Przykładowo, adapter mini jack USB przesyła tylko dźwięk, pomijając wszystkie inne możliwości portu USB. Podobnie adapter AUX Bluetooth jakość dźwięku ma ograniczony przepustowością i zasięgiem łącza bezprzewodowego, zwłaszcza jeśli jest ono starszego typu. Adapter USB Bluetooth natomiast nie pozwoli wykorzystać pełnej prędkości transferu portu USB, więc nie jest najlepszym rozwiązaniem do transferu dużej ilości danych.

Gdzie są stosowane adaptery?

Najkrócej mówiąc, adaptery zastosować można prawie wszędzie. Adapter AUX, taki jak adapter AUX USB, pozwala odtwarzać muzykę z telefonu na starszym radiu samochodowym. Z kolei adapter micro USB jest dobrym rozwiązaniem, by dać drugie życie starszej kamerce czy odtwarzaczowi mp3, do tej pory zalegającym na dnie szuflady. Adapter mini jack to rozwiązanie dla audiofilów, chcących korzystać ze swoich słuchawek w połączeniu z nowym smartfonem pozbawionym tego popularnego portu.

Adapter USB, ze względu na (zawartą zresztą w nazwie) uniwersalność tego portu pozwala na komunikację z ogromną liczbą innych urządzeń. Rozwiązania takie jak adapter USB HDMI zapewniają bezproblemowy przesył obrazu i dźwięku między komputerami, kamerami, telewizorami czy projektorami. Pamiętaj jednak, by zawsze przejściówkę dobrać do swoich potrzeb. Obecnie zaobserwować można trend zastępowania wszystkich portów przez USB C, więc być może w niedalekiej przyszłości już wszystkie urządzenia będą kompatybilne.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.