Rodzaje filtrów fotograficznych – co warto o nich wiedzieć?

| 0 Komentarzy
Pogłębiasz swoją wiedzę o fotografii? Sprawdź, jakie są rodzaje filtrów fotograficznych i co warto o nich wiedzieć.

W dobie cyfrowej obróbki zdjęć filtry fotograficzne nieco straciły na znaczeniu. Wiele efektów bowiem można skutecznie dodać do zdjęcia przez odpowiedni program komputerowy. Są jednak nadal zwolennicy posiadania takich narzędzi. Mają one swoje konkretne zastosowanie. Jakie są popularne filtry fotograficzne i ich rodzaje? Do czego służą? Który wybrać dla siebie?

Rodzaje filtrów fotograficznych

Podział konkretnych modeli może zostać dokonany ze względu na takie kategorie: sposób mocowania, efekt, zastosowanie. Analizując temat w ten sposób, można łatwo dostrzec, jakie rodzaje filtrów fotograficznych są potrzebne dla danej osoby. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się modelom, których podział widoczny jest ze względu na sposób montażu do obiektywu. W dalszej części omówione zostały rodzaje efektów uzyskiwanych przy pomocy konkretnych modeli. Końcowy etap to zastosowanie każdego filtra. Lektura tego artykułu będzie stanowiła podstawę do dokonania odpowiedniego wyborów, jaki filtr do aparatu wybrać dla siebie.

Filtry kołowe (nakręcane)

Jedne z najpopularniejszych filtrów stosowanych szczególnie na początku przygody z fotografią. Ich montaż przeprowadza się poprzez nakręcenie na gwint obiektywu w aparacie. Dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru otworu i gęstości gwintu. Sama grubość i rodzaj oprawki różnią się w zależności od zastosowania. Filtry fotograficzne nakręcane mogą spełniać przeróżne funkcje. Najpopularniejsze z nich są przeznaczone do ochrony samego obiektywu, uzyskania efektu szarości czy ochrony UV. Warto pamiętać, że filtry kołowe można nakręcać na siebie, by uzyskać pożądane efekty.

Filtry kwadratowe i prostokątne

Różnią się od nakręcanych tym, że umieszcza się je przed obiektywem aparatu na przystosowany do tego uchwycie. W ten sposób fotograf może w większym stopniu decydować o wpływie filtra na uchwycony kadr. Wykorzystywane są najczęściej podczas zdjęć krajobrazowych, chociaż nie jest to ich jedyne zastosowanie. Filtry fotograficzne kwadratowe i prostokątne nie są wybierane ze względu na kompatybilność z gwintem obiektywu, co czyni je bardziej uniwersalnymi od nakręcanych.

Filtry drop-in

Stosowane szczególnie z aparatami posiadającymi dużą średnicę soczewki i wysoką ogniskową. Takie rodzaje filtrów fotograficznych są montowane poprzez aplikację do przeznaczonego w tym celu miejsca w niewielkiej odległości od soczewki tylnej. Nie są nakręcane na gwint ani umieszczane na oddzielnie dostosowanych uchwytach.

Polecane filtry fotograficzne

Co dają filtry na obiektywy?

W tym momencie warto zastanowić się nad zastosowaniem konkretnych modeli. Wiesz już nieco na temat samej instalacji i wykorzystywania filtrów, teraz przyszła pora na rodzaj uzyskiwanego efektu. A ich gama jest bardzo szeroka. Chociaż coraz więcej osób woli edytować swoją fotografię cyfrowo na odpowiednim komputerze, to nadal są entuzjaści filtrów fotograficznych, których rodzaje są właśnie omawiane. Oto kilka z nich.

Filtry ochronne

Należą do podstawowego wyposażenia każdego amatora fotografii, nie mówiąc już o profesjonalistach. Filtry fotograficzne ochronne i UV nie wpływają w sposób widoczny na jakość zdjęcia i nie dodają do niego żadnych dodatkowych efektów. Ich zastosowanie jest wyłącznie ochronne i ma zapobiegać zanieczyszczeniu soczewki przed brudem, kurzem i wilgocią. Są momenty, gdy właśnie w takich okolicznościach uchwycony kadr jest najlepszy, więc warto ochronić swój obiektyw przed skutkami ubocznymi takich scenerii.

Filtry polaryzacyjne

Przydatne szczególnie podczas fotografowania w słoneczne dni. Efekt odbijającego się światła od różnych powierzchni może skutecznie zepsuć wysiłek włożony w uchwycenie kadru. Filtry fotograficzne polaryzacyjne są więc bardzo przydatne w celu uchwycenia obiektu przez witrynę szklaną. Również podczas sesji nadmorskiej lub w okolicy innego zbiornika wodnego przyda się ten rodzaj filtra fotograficznego, by zniwelować błyski słoneczne na płaszczyźnie wody. Dodatkowym efektem jest zwiększenie nasycenia barw widocznych na zdjęciu.

Filtry neutral density (ND)

Efekt uzyskiwany przy użyciu filtra fotograficznego ND jest podobny do założenia okularów przeciwsłonecznych przed oczami. W przypadku jego stosowania nie zmienia się kolorystyka kadru, ale można przy jego użyciu manewrować ilością dostającego się światła do soczewki. Efektem tego jest możliwość zwiększenia czasu otwarcia migawki bez obaw o prześwietlenie zdjęcia. W ten sposób uzyskuje się zjawisko strumienia np. podczas fotografowania dużej liczby aut w ruchu.

Filtry gradientowe

Ich zastosowanie jest szczególnie widoczne podczas wykonywania zdjęć o różnym stopniu nasycenia kolorami. Ograniczają intensywność światła jedynie w wybranej przez fotografa części kadru, dlatego zwane są również połówkowymi. Filtry fotograficzne gradientowe umożliwiają skuteczne uchwycenie kontrastujących ze sobą elementów np. nieba i zachodzącego słońca lub intensywnej zieli i bezchmurnego nieba. Istnieją trzy rodzaje tego typu filtrów, które stosuje się przy idealnie równym horyzoncie, nieregularnej linii horyzontu i podczas fotografowania zachodów i wschodów słońca.

Filtry IR

Są to filtry, które służą do wykonywania zdjęć w podczerwieni. Takie rodzaje filtrów fotograficznych użytkuje się z największym powodzeniem w bezchmurne dni. Wtedy nasycenie światłem jest największe i nie ma zagrożenia przysłonięcia obiektu. Bardzo popularne jest fotografowanie w ten sposób zieleni, która uzyskuje efekt pokrycia śniegiem. Daje to niezapomniane wrażenia i otrzymanie zupełnie odmiennego światła od dostrzegalnego gołym okiem. Przy użyciu filtra fotograficznego IR dynamika zdjęcia i barwy są niepowtarzalne.

Który filtr fotograficzny będzie dla Ciebie?

Podstawowym zagadnieniem jest to, jaki rodzaj fotografii interesuje Cię najbardziej. Samych filtrów jest bardzo dużo i ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Przede wszystkim warto wiedzieć, jaki cel ma stosowanie filtrów fotograficznych. Dzięki nim można ochronić obiektyw przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią, kurzem i pyłem. Można również nadać zdjęciu odpowiedniej barwy lub zredukować ilość odbijanego światła. Do tego służą filtry fotograficzne polaryzacyjne. Można uzyskać także efekt rozmycia wody lub innych obiektów, a także zupełnie odwrócić kolorystykę. Wiesz już, jakie rezultaty możesz uzyskać przy wsparciu konkretnych filtrów. Teraz pora odpowiedzieć na pytanie, jak często robisz zdjęcia. Jeśli są to okazjonalne chwile i raczej nie skupiasz się na tym hobby zbyt często, dobrze jest mieć filtr ochronny. Dzięki niemu nawet podczas sporadycznych sesji unikniesz niechcianych trudności. W przypadku gdy rozwijasz swoje umiejętności w konkretnym celu, warto pomyśleć nad kilkoma filtrami. Z pewnością niezbędny będzie filtr fotograficzny polaryzacyjny i ND. To na początek. Później wraz z pogłębianiem swoich umiejętności i wiedzy, będziesz mógł szukać jeszcze innych rodzajów filtrów fotograficznych i z powodzeniem ich używać. Polecamy produkty sprawdzonych marek, takich jak filtry foto-video Hoya czy Marumi. 

 
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.