Rower MTB – co to jest? Jak wybrać? Który będzie najlepszy?
Miłośnicy i weterani jazdy na rowerze doskonale orientują się w poszczególnych rodzajach rowerów, ich cechach, zaletach i mankamentach, ale wiele osób początkujących nie wie, który rower wybrać.
Rower MTB – Mountain Terrain Bike
Rower MTB to nic innego, jak rower górski. Na tak zwanych „góralach” jeździ rekreacyjnie wiele osób, ale często są to rowery budżetowe, które z prawdziwymi konstrukcjami MTB nie mają za dużo wspólnego.
Rowery MTB zostały zaprojektowane tak, by sprawdzać się w najtrudniejszych warunkach. Można użytkować je na górskich ścieżkach, leśnych szlakach i specjalnych torach przeszkód. Na rowerze MTB można jeździć po kamieniach i wyboistych ścieżkach. Rowery z tej kategorii są cięższe i solidniejsze od rowerów trekkingowych, co gwarantuje jeszcze lepszą przyczepność oraz wytrzymałość konstrukcji.
Polecane rowery górskie
Rodzaje rowerów MTB
Rowery górskie to bardzo szeroka i zróżnicowana kategoria rowerów. Dodatkowy podział na kolejne podkategorie może ułatwić dokonanie wyboru. Poszczególne podtypy rowerów MTB są dostosowane do konkretnego stylu jazdy. Są to:
- Rowery Enduro – jedne z popularniejszych rowerów zjazdowych. Łączą w sobie cechy rowerów allmountain z rowerami FR. Rowery Enduro są niewielkie (mają stosunkowo krótką ramę), wyposaża się je w duże tarcze hamulcowe i solidną amortyzację. Konstrukcje tego typu są polecane do zastosowania w górach (głównie podczas zjazdów).
- Rowery Allmountain – bardzo uniwersalne konstrukcje, które nadają się do zróżnicowanych zastosowań. Na rowerach tego typu można jeździć w maratonach, wybierać się na wyprawy górskie i kolarskie. Rowery tego typu są niemal uniwersalne i dość lekkie, posiadają bardzo dobrą amortyzację, ale ich mankamentem jest wysoka cena (minimum 6 tysięcy złotych i więcej).
- Rowery FR – typowe rowery zjazdowe. Nie są zbyt popularne wśród amatorów, a użytkują je głównie profesjonalni zawodnicy. Rowery FR służą wyłącznie do zjeżdżania, są bardzo ciężkie (średnia waga roweru FR to 20 kilogramów), wyposaża się je w solidne hamulce hydrauliczne. Ich cena jest wysoka, bo wynosi średnio ponad 10 tysięcy złotych.
- Rowery Driftowe – służące głównie do tricków i ewolucji. To niezbyt duże konstrukcje, które przypominają skrzyżowanie roweru górskiego i MBX. Zaletą tych rowerów jest stosunkowo niska cena.
- Rowery Hardtail (sztywne rowery MTB) – najlepszy wybór dla początkujących, który oczekują od roweru różnorodnych zastosowań. Rowery MTB hardtail są pozbawione tylnej amortyzacji i nie należą do drogich konstrukcji. Rowery hardtail są stosunkowo lekkie, tanie w zakupie oraz eksploatacji (tańsze serwisowanie z uwagi na mniejszą liczbę elementów i udogodnień).
Jaki rower MTB wybrać?
Oferta rowerów MTB jest szeroka i zróżnicowana. To zarówno konstrukcje dla początkujących i amatorów, jak i dla profesjonalnych zawodników. By wybrać dobry rower MTB warto kierować się jego rodzajem (na przykład hardtail jest polecany osobom początkującym a enduro miłośnikom zjazdów), ale też ceną, marką i detalami technicznymi. Z całą pewnością nie warto sięgać po rowery w podejrzanie niskiej cenie, które są dostępne w marketach i tym podobnych sklepach. Dobry rower MTB nie może kosztować kilkaset złotych. Nawet najtańsze konstrukcje dla początkujących to wydatek co najmniej dwa do trzech tysięcy złotych, a rowery MTB wyższej klasy są jeszcze droższe.
Komentarze (0)