Rozdrabniacz do gałęzi - jak wybrać? Jaka rozdrabniarka najlepsza?
Spis treści:
Po przycinaniu lub wycinaniu drzew i krzewów pozostaje zwykle spora ilość gałęzi, z którymi trzeba sobie jakość poradzić. Teoretycznie można je spalić, ale to postępowanie jest niezalecane z wielu powodów, z których najważniejszy będzie dla wielu osób fakt, że rozdrobnione gałęzie można jeszcze wykorzystać w ogrodzie, np. do ściółkowania, a zrębki z sadów czy parków często są odsprzedawane firmom zewnętrznym.
Budowa i działanie rozdrabniaczy gałęzi
Budowa i działanie rozdrabniaczy, niezależnie od wielkości urządzenia, są bardzo zbliżone. Oczywiście widoczne są pewne różnice, które wynikają z zastosowania takiej lub innej metody zasilania albo określonego sposobu cięcia, natomiast w ogólnym zarysie jest to obudowa z elementem tnącym. Opcjonalne wyposażenie, takie jak kosz lub wyrzutnia nie wpływa bezpośrednio na samo działanie urządzenia.
Typy rozdrabniarek do gałęzi i liści
Podstawowy podział obejmuje dwie grupy urządzeń: ręczne, duże spalinowe i ciągnikowe, zwane też rębakami, ale jest to podział nieprecyzyjny, ponieważ obejmuje tylko jedno kryterium, a przy wyborze rozdrabniaczy trzeba zwrócić uwagę na wiele parametrów: rodzaj napędu i typ narzędzia tnącego to najważniejsze z nich
Spalinowy czy elektryczny?
- Spalinowy rozdrabniacz do gałęzi i trawy to urządzenie o mocy (przeciętnie) od 1 do 6 koni mechanicznych. Spalinowe rozdrabniacze ważą dużo, mogą mielić nawet stosunkowo duże fragmenty gałęzi, dlatego najczęściej są wyposażone w funkcję automatycznego wciągania gałęzi. Gdyby nie duża masa, byłyby znacznie bardziej mobilne niż rozdrabniacze elektryczne, ponieważ nie trzeba pozostawać w zasięgu przedłużacza. Jest to rozwiązanie dobre przede wszystkim do bardzo dużych ogrodów lub niewielkich sadów, a także dla tych osób, które pracują w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci elektrycznej.
- Elektryczne rozdrabniacze do gałęzi są stosunkowo lekkie, ważą do 30 kilogramów, można nimi łatwo manewrować, ale nie są szczególnie wydajne i zwykle zaopatrzone są w niewielkie kosze na zrębki. Spora część rozdrabniaczy elektrycznych nie jest wyposażona w automatyczny podajnik, zatem wsunięcie gałęzi na element tnący wymaga użycia pewnej siły. Rozdrabniacze elektryczne sprawdzają się w małych ogródkach, gdzie ilość gałęzi jest niewielka, a ich średnica skromna.
- Rozdrabniacze ciągnikowe zasilane są za pośrednictwem paska klinowego. Ten system napędy jest prosty, pozwala obniżyć masę samej rozdrabniarki, dzięki czemu można dodać do niej dłuższy tunel wyrzutowy albo po prostu łatwiej przewieźć ją w niedostępne miejsca.
Niszczarka do gałęzi - typy elementów tnących
- Noże. Rozdrabniacze nożowe to najprostsza konstrukcja, która przypomina nieco przerośniętą niszczarkę do papieru. Ponieważ jednak taki tym narzędzia tnącego nie zabezpiecza w sposób właściwy osoby pracującej rozdrabniaczem, tego typu urządzenia nie są dziś często spotykane, choć wciąż są produkowane.
- Noże ślimakowe. Cechują się dużą siłą cięcia, ale niewielka wydajnością w porównaniu z bardziej zaawansowanymi systemami. Rozdrabniacze tego typu charakteryzują się bardzo długim okresem eksploatacji i możliwością cięcia nawet dość grubych gałęzi.
- Walec zębaty. Rozdrabniacze zębatkowe, których szczególnym przykładem są rozdrabniacze tarczowe, wyróżniają się bardzo dużymi możliwościami cięcia grubych gałęzi, sporą wytrzymałością i dużą wydajnością. Są to jednak urządzenia o sporym poborze mocy i dość skomplikowanej budowie.
- Turbina. Ten system cięcia jest wykorzystywany w niektórych spalinowych rębakach, które tną gałęzie za pomocą noży umieszczonych na obrzeżu turbiny, do wnętrza której trafiają gałęzie. Bardzo wydajny system wymaga jednak sporem mocy do efektywnej pracy.
Ważne funkcje rozdrabniaczy do gałęzi i trawy
- Automatyczne wciąganie gałęzi – przydaje się szczególnie w dużych rozdrabniaczach, gdzie umieszczenie materiału w otworze podajnika byłoby trudne. Dzięki temu mechanizmowi napęd samoczynnie wciąga gałęzie do wnętrza rozdrabniarki, a zatrzymanie maszyny jest konieczne wyłączenie w razie potrzeby usunięcia zaciętych fragmentów lub serwisu noży.
- Bieg wsteczny – analogicznie do niszczarek do papieru, również rozdrabniarki do gałęzi mogą niekiedy wycofać napoczęte gałęzie. To sposób na usunięcie ich z wnętrza maszyny, jeśli trzeba dokonać napraw lub usunięcia zacięcia, a bez funkcji cofania usunięcie dużych gałęzi może być problematyczne.
- Pojemnik na zrębki – to opcja w małych rozdrabniarkach (ciągnikowe raczej wyrzucają zrębki do podstawionej przyczepy). Dzięki temu zrębki trafiają w jedno miejsce, a jeśli pojemnik ten jest spory, to cykl pracy wydłuża się, dzięki czemu cała procedura jest duża krótsza. Zgromadzone w pojemniku zrębki można wykorzystać.
- Zabezpieczenie przed uruchomieniem – zwykle zapewniane przez pojemnik. Niewłaściwe ułożenie noży uniemożliwia rozpoczęcie pracy. Tego rodzaju rozdrabniarki nie będą pracowały, jeśli kosz na zrębki zostanie odłączony.
- Koła – paradoksalnie nie we wszystkich rozdrabniarkach są one montowane, a jeśli puste urządzenie waży 10 kilogramów (tyle ważą najlżejsze elektryczne rozdrabniacze), to warto rozważyć opcję zakupu nieco droższego modelu, który będzie łatwiejszy do przesunięcia w inne miejsce.
Kiedy warto kupić rozdrabniacz?
Rozdrabniacz zawsze może ułatwić pracę, ale nie zawsze warto podjąć tę inwestycję. Małe rozdrabniacze elektryczne sprawdzają się, jeśli w ogrodzie znajduje się sporo bylin lub drobnych krzewów, którzy przycinane są często. W nieco większych ogrodach lub niewielkich sadach, gdzie przycinki są elementem dbałości o wielkość plonów, a zatem są obowiązkowe, większe, spalinowe rozdrabniacze mogą być bardzo pomocne. Ciężki sprzęt – duże spalinowe albo ciągnikowe rozdrabniacze przydają się firmom odpowiedzialnym za utrzymanie rozległych terenów zielonych.
Znajdziesz w Morele
Rozdrabniacze do gałęzi - Piły łańcuchowe - Piły tarczowe - Siekiery - Łuparki
Komentarze (0)