Rozdzielacz do instalacji c.o. - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Rozdzielacze powinny zostać w odpowiedni sposób dobrane. Jak wybrać najlepsze?

Układy rozdzielające szybko wyparły tak zwane mechanizmy trójnikowe – wyróżniają się bowiem większą niezawodnością i stabilnością działania. Sama konstrukcja wszelkich obwodów jest natomiast spójna, co zdecydowanie usprawnia prace instalacji. Za ich skuteczne połączenie odpowiadają rozdzielacze – ich zastosowanie umożliwia sprawną dywersyfikację ciepła, jej regulację oraz dowolne oddzielanie konkretnych układów.

Ostateczna skuteczność rozdzielania energii cieplnej zależna jest jednak od doboru właściwego typu. Na rynku znajdują się bowiem produkty, które zostały dostosowane do pracy z konkretnymi rodzajami urządzeń grzewczych oraz liczbą obwodów. Wszystko to sprawia, że należy dokładnie przeanalizować wszelkie obecne w sklepach typy urządzeń.

Jaki rozdzielacz wybrać?

Pierwszy podział omawianych produktów, na który warto zwrócić uwagę, dotyczy ich rodzajó. Pod tym względem wymieniane są:

  • rozdzielacze instalacyjne – wykorzystywane są przede wszystkim w instalacjach c.o. wyposażonych w grzejniki oraz w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego,
  • rozdzielacze kotłowe – montowane głównie w kotłowniach i węzłach cieplnych. Rozdzielacze do kotłów przeprowadzają rozdział na obwody grzewcze.

W gospodarstwach domowych zdecydowanie częściej stosowane są rozdzielacze instalacyjne, ponieważ są dużo prostsze w montażu. Jeżeli chodzi o możliwości ich wykorzystania, zazwyczaj zapewniają podział instalacji grzewczej na około 10 obiegów, co nawet w dużej wielkości domostwie okaże się zupełnie wystarczające.

Jaki rozdzielacz do instalacji c.o. wybrać?

W ten sposób przechodzimy do kolejnego podziału rozdzielaczy, który związany jest z poszczególnymi typami instalacji c.o.. Biorąc to pod uwagę, wymieniane są:

  • rozdzielacz do instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami – są to tak zwane rozdzielacze grzejnikowe, których budowa opiera się na zastosowaniu dwóch belek, jednej zasilającej i jednej powrotnej, a także zaworach: spustowym, odcinającym i odpowietrzającym. Ostatni zawór występuje w formie ręcznej i automatycznej – dużo wygodniejszym rozwiązaniem bez wątpienia okaże się zawór automatyczny, dlatego warto decydować się właśnie na takie produkty. Tego typu rozdzielacze umożliwiają zazwyczaj wykonanie od dwóch do nawet dwunastu pętli. Podczas ich zakupu, zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób wykonana jest regulacja hydrauliki wspomnianych pętli. Dobrej jakości rozdzielacze posiadają regulatory współpracujące z napędami elektrycznymi, które zapewniają bardzo sprawne dostosowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.
  • rozdzielacz do instalacji c.o. do ogrzewania płaszczyznowego – mowa zarówno o układzie grzewczym ściennym, sufitowym, jak i podłogowym. Dobrej jakości produkty powinny być wyposażone w zawory regulacyjne i tak zwane przepływomierze. Wskazują one wysokość strumienia wody znajdującego się w konkretnej pętli grzewczej. Jeżeli będzie on zbyt dużo lub zbyt mały, jesteśmy w stanie go dostosować do prawidłowych wartości. Rozdzielacze do ogrzewania płaszczyznowego umożliwiają także podłączenie specjalnych głowic termoelektrycznych, które są sterowane za sprawą regulatorów temperatury.
  • zestawy mieszane – w przypadku instalacji centralnego ogrzewania, które wykorzystują jednocześnie grzejniki i tak zwane ogrzewanie płaszczyznowe, możliwe jest wykorzystanie różnych zestawów łączących funkcje przedstawionych wyżej regulatorów. Umożliwiają one regulację temperatury i są montowane bezpośrednio przy rozdzielaczu. Podkreślić należy fakt, iż na rynku znajdują się zarówno regulatory gotowe, które zakładamy w tak zwanej szafie rozdzielaczowej, a także zestawy do samodzielnego montażu. Zazwyczaj zawierają one takie elementy jak belki, korki zaślepiające, uchwyty, zawory oraz mechanizmy odpowietrzajaco-spustowe.

Rozdzielacze do instalacji centralnego ogrzewania – istotne parametry

Poza konkretnymi rodzajami omawianych produktów, musimy zwrócić uwagę na charakteryzujące ich parametry, które mają przełożenie na ich wydajność.

MATERIAŁ. Ze względu na swoje działanie, rozdzielacze muszą zostać przygotowane ze specjalnych materiałów. Na rynku znaleźć można przede wszystkim urządzenia z mosiądzu i stali nierdzewnej. W pierwszym przypadku zwróćmy uwagę na to, czy na elementy rozdzielacza została nałożona dodatkowa powłoka niklowa, która zwiększa ich wytrzymałość. Największą odporność gwarantuje jednak stal nierdzewna.

DOSTĘPNOŚĆ I BUDOWA ROTAMERÓW. Mowa o opisywanych już przepływomierzach, które umożliwiają kontrolowanie i dopasowywanie natężenia przepływu wody w konkretnych biegunach instalacji grzewczej. Zwróćmy uwagę, z jakiego materiału zostały przygotowane (najlepsze będzie szkło bądź tworzywo sztuczne) oraz, jaką posiadają skalę. Przyzwoitym wynikiem jest skala w okolicach 6 litrów na minutę.

ŚREDNICA BELEK. Jest to jeden z podstawowych parametrów rozróżniających poszczególne rozdzielacze. Wyróżniamy trzy średnice belek rozdzielaczy: 5/4, 1 oraz 3/4.

KSZTAŁT BELEK. Mogą być okrągłe bądź kwadratowe.

OBECNOŚĆ MECHANIZMU ODPOWIETRZAJĄCO-SPUSTOWEGO. Jest on bardzo ważny, ponieważ umożliwia odprowadzenie nadmiaru powietrza nagromadzonego w przewodach grzewczych, co zwiększa efektywność całej instalacji. Jest on stosowane również do spuszczenia wody z przewodów, dzięki czemu można przeprowadzić wszelkie naprawy. Wszystko to sprawia, że warto zakupić rozdzielacz z takim mechanizmem. Jeżeli go jednak nie ma, zawsze możemy go dokręcić.

RODZAJ USZCZELNIENIE ROZDZIELACZA. Mowa w tym miejscu o materiale, który został do tego użyty. Zalecane są przede wszystkim uszczelnienia z gumy z etyleno-propylenu (EPDM), która zapewnia wytrzymałość na wiele lat. Odradzana jest natomiast guma NBR – jej żywotność zazwyczaj nie przekracza dwóch lat.

LICZBA OBIEGÓW. Istotny parametr ze względu na wielkość instalacji grzewczej. Oczywiste jest, że im więcej obiegów możemy stworzyć, tym lepiej. Na rynku bez problemu znajdziemy rozdzielacze, za pomocą których wykonamy 2, 4, 6, 8, a nawet 12 obiegów.

DOPUSZCZALNA TEMPERATURA I CIŚNIENIE PRACY. Są to bardzo ważne informacje, ponieważ mówią nam, w jakich warunkach rozdzielacz może pracować. W żadnym wypadku nie powinniśmy więc ich bagatelizować.

PPRODUCENT. Zakup produktu znanej firmy jest gwarantem jego niezawodności. Dlatego też warto zaopatrzyć się w rozdzielacze Red, Onnline, Gorgiel, KAN-therm, Valvex, Ferro, Meibes i Franke.

Rozdzielacz do instalacji – cena

Ostateczny koszt urządzenia uzależniony jest od jego budowy i zakresu pracy. Najtańsze rozdzielacze, które gwarantują wykonanie 2 obiegów, zakupimy już za nieco ponad 60 złotych. Chcąc zwiększyć tę liczbę, będziemy musieli dołożyć kolejne 100, a nawet 200 złotych. Zdecydowanie najdroższe są produkty przemysłowe i posiadające mechanizmy kontrolne i dostosowawcze. Ich cena przewyższa często wartość 400, 600, a nawet 1000 złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.