Rozłącznik izolacyjny - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
W ramach zarządzania przepływającym prądem w instalacji elektrycznej, stosowane są tak zwane rozłączniki.

Co to jest rozłącznik izolacyjny?

Stanowią one główny element każdego systemu. Jednym z ich rodzajów jest rozłącznik izolacyjny – w jaki sposób należy dobrać go do naszej instalacji? Jest on najczęściej stosowanym łącznikiem elektrycznym w układach sterowania przepływem prądu. Wspomnieć należy o tym, iż rozłącznik izolacyjny montowany jest przede wszystkim w skrzynce rozdzielczej, gdzie pełni rolę głównego wyłącznika prądu. Wszystko to sprawia, że jego właściwy dobór jest bardzo istotny.

Polecane rozłączniki i bezpieczniki

Jak działa rozłącznik izolacyjny?

Omawiany element układu pełni dwie funkcje. Pierwsza z nich związana jest z przewodzeniem prądu wtedy, gdy dojdzie do tak zwanego przetężenia oraz w warunkach znamionowych. Jest on odpowiedzialny wtedy za sprawne dostarczanie energii elektrycznej do głównej części obwodu instalacji. Rozłącznik izolacyjny doprowadza także do odłączania obwodu w obu przedstawionych wyżej sytuacjach.

Druga funkcja rozłącznika izolacyjnego skupia się natomiast na izolowaniu układu, dzięki czemu możliwa staje się bezpieczna praca przy instalacji elektrycznej. Powstaje bowiem wtedy tak zwana bezpieczna przerwa izolacyjna, która chroni przed porażeniem prądem. Funkcja druga spełniana jest wyłącznie w ramach urządzeń wysokiego i stałego napięcia.

Chcąc więc odpowiedzieć na pytanie, po co rozłącznik izolacyjny jest stosowany, należy podkreślić, iż bez jego funkcjonalności niemożliwa byłaby bezpieczna praca obwodu elektrycznego, co oczywiście przełożyłoby się na niemożność korzystania z podstawowych urządzeń.

Jaki rozłącznik izolacyjny wybrać?

Ostateczna decyzja odnośnie wyboru omawianego produktu musi uwzględnić dwie kwestie: jego parametry techniczne, a także rodzaj. Jeżeli chodzi o pierwsza kwestię, podczas zakupu należy zwrócić uwagę na:

  • obsługiwany prąd znamionowy – mowa o poziomie prądu, przy którym konkretne urządzenie funkcjonuje w sposób prawidłowy. W przypadku niektórych urządzeń wystarczający okaże się prąd znamionowy na poziomie 25A bądź 32A, inne natomiast wymagają wartości większych – w sklepie znaleźć możemy więc rozłącznik izolacyjny 63A, 100A, a nawet 160A.
  • obsługiwany prąd znamionowy krótkotrwały wytrzymywany – określany symbolem Icw.
  • obsługiwany prąd załączalny zwarciowy - określany symbolem Icm.
  • wytrzymałość zwarciowa – istotna dla obsługi przepływu prądu przy przeciążeniu.
  • normę – chodzi o międzynarodową normę przeznaczoną dla aparatury rozdzielczej i sterowniczej. Rozłącznik powinien zostać przygotowany w oparciu o normę IEC/EN 60947-3.
  • odporność na ścieranie – mowa o stykach, które w pewnych warunkach mogą ulec zniszczeniu.
  • głębokość wbudowania – jest ona związana z montażem i zależy od wielkości rozłącznika. Najczęściej wartość ta wynosi 75.5 mm.
  • obecność lampki sygnalizacyjnej – niektóre rozłączniki wyposażone są w specjalna lampkę, która informuje nas o prawidłowym funkcjonowaniu układu bądź awarii.
  • liczbę biegunów – mowa o liczbie części wraz z przyciskiem wyłączającym wybrany przewód. Na rynku dostępne są między innymi rozłączniki jedno, trój, a nawet czterobiegunowe.
  • stopień ochrony – w przypadku rozłączników izolacyjnych, konieczny jest stopień ochrony IP20, który oznacza ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych palcem oraz przed ciałami stałymi o średnicy od 12,5 mm.

Jak dobrać rozłącznik izolacyjny – rodzaje

Gdy omówione zostały podstawowe parametry rozłączników, warto opisać ich konkretne modele, które wykorzystywane są w konkretnych warunkach. Biorąc to pod uwagę, wymienia się:

  • rozłącznik izolacyjny bezpiecznikowy R – jest wykorzystywany w sieciach trójfazowych, gdzie zabezpiecza urządzenia, a także doprowadza do nich odpowiednią dawkę prądu. Dzięki temu, tego typu urządzenia mogą pełnić rolę zarówno rozłączników izolacyjnych, jak i rozłączników głównych. Mogą być stosowane również do obsługi i ochrony silników elektrycznych.
  • rozłącznik izolacyjny FR – występuje w kilku rodzajach, które mogą pracować z prądem znamionowym z przedziału od 20 do 125A. Posiadają one także kilka biegunów oraz możliwość połączenia ze specjalną sygnalizacją stanu załączenia.
  • rozłącznik izolacyjny RBK – wykorzystywany zazwyczaj w szafkach kablowych, rozdzielnicach oraz tablicach rozdzielczych – zarówno w przemyśle, jak i gospodarstwach domowych. Warto podkreślić, iż w swojej budowie posiada wkładki topikowe.
  • rozłącznik izolacyjny z wyzwalaczem – za sprawą specjalnego wyzwalacza, aparat zostaje w sposób automatyczny wyłączony, gdy na cewkę urządzenia zostanie przeprowadzone odpowiednie napięcie.
  • rozłącznik izolacyjny z widoczną przerwą stykową – dzięki wspomnianej przerwie, jesteśmy w stanie w łatwy sposób zaobserwować, w jakim stanie znajdują się styki aparatu.

Rozłączniki izolacyjny – jaka firma i cena?

Z pewnością godny polecenia jest rozłącznik izolacyjny Eaton, Hager, Schneider oraz Legrand. Produkty tych firm umożliwiają obsługę różnych prądów znamionowych, posiadają od jednego do nawet czterech biegunów, a także są wyposażone w zabezpieczenia, związane chociażby ze skuteczną ochroną przed przeciążeniem.

Jeżeli chodzi o cenę, to w przypadku rozłączników izolacyjnych do domu decydująca wydaje się być liczba biegunów. Za produkt pojedynczy przyjdzie nam zapłacić od 20 do 30 złotych, za trzy bieguny będziemy musieli dopłacić kolejne 20-30 złotych, natomiast rozłącznik izolacyjny czterobiegunowy kosztuje zazwyczaj około 60 złotych. Zdecydowanie droższe są produkty przemysłowe, których cena często wynosi kilkaset złotych.

4,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.