RTX 3060 vs 3060 Ti – którą kartę graficzną Nvidia GeForce wybrać?
Spis treści:
Karta graficzna RTX 3060 oraz jej starsza siostra RTX 3060 Ti to dwie karty Nvidia, które od jakiegoś czasu są dla siebie wzajemną konkurencją. Gracze, graficy czy osoby parające się animacją komputerową zachodzą w głowę, który produkt jest lepszy. W naszym artykule postaramy się to ostatecznie wyjaśnić.
Polecane karty graficzne RTX 3060
RTX 3060 vs 3060 Ti – specyfikacje kart graficznych Nvidia GeForce
Na pierwszy rzut oka specyfikacje tych dwóch kart są mocno zbliżone. Jednak żeby wyciągnąć jasny wniosek co do tego, która karta jest lepsza, to trzeba dokładniej przyjrzeć się poszczególnym parametrom. W poniższych akapitach można znaleźć informacje odnośnie kluczowych parametrów.
Karta graficzna Nvidia GeForce RTX 3060
- Taktowanie GPU: 1320 MHz;
- VRAM: 12 Gb;
- Prędkość pamięci GPU: 1875 Mhz;
- Maksymalna przepustowość pamięci: 360 GB/s;
- Liczba jednostek renderujących: 64;
- Liczba jednostek cieniujących: 3584;
- Wersja DirectX: 12;
- Wersja OpenGL: 4.6;
- Obsługa Raytracing: Tak.
Karta graficzna Nvidia GeForce RTX 3060 Ti
- Taktowanie GPU: 1410 MHz;
- VRAM: 8 Gb;
- Prędkość pamięci GPU: 1750 MHz;
- Maksymalna przepustowość pamięci: 448 GB/s;
- Liczba jednostek renderujących: 80;
- Liczba jednostek cieniujących: 4864;
- Wersja DirectX: 12;
- Wersja OpenGL: 4.6;
- Obsługa Raytracing: Tak.
Porównywanie kart graficznych: RTX 3060 vs 3060 Ti
Nie da się ukryć, że w kartach graficznych ogromną rolę odgrywa częstotliwość taktowania GPU. Im wyższy jest ten parametr, tym więcej procesów obliczeniowych może wykonywać podzespół. W powyższym zestawieniu widzimy wyraźnie, że na tej płaszczyźnie przewagę na karta Nvidia Geforce RTX 3060 Ti. Przeanalizujmy więc kwestię wydajności.
Wydajność
Poddawanie testom karty Nvidia Geforce RTX 3060 oraz modelu 3060 Ti dało tutaj jasny wniosek. Wspomniana częstotliwość taktowania wskazuje na drugi model. Na większą wydajność ogólną tego produktu wpływa też większa wydajność zmiennoprzecinkowa. Porównywarka GPU wskazuje, że wartość ta wynosi tutaj 16,2 TFLOPS, a w karcie bez oznaczenia Ti – 12,74. Bezpośrednie przełożenie na większą wydajność ma też liczba jednostek renderujących i cieniujących. Pod tym względem również wygrywa model 3060 Ti.
Cena
Rosnąca inflacja sprawia, że starsze karty Nvidia nie tanieją. Pomimo wypuszczania na rynek nowych modeli nie spada również wartość karty RTX 3060. Cena za ten model to obecnie około 1900 złotych. W przypadku karty Geforce RTX 3060 Ti cena wynosi około 2300 zł.
Moc i inne urozmaicenia
Biorąc na tapet porównywanie kart graficznych Geforce RTX 3060 vs RTX 3060 Ti, trzeba koniecznie wspomnieć o VRAM. Co to takiego? Jest to rodzaj pamięci dedykowany kartom graficznym i odpowiada za przechowywanie i przetwarzanie danych dotyczących tekstur, cieniowania czy oświetlenia renderowanych scen. Co ciekawe, większą ilość tej pamięci oferuje model 3060. Test 3060 Ti wskazał, że mimo tego parametru, to i tak ten model wypada lepiej.
RTX 3060 vs 3060 Ti – która karta graficzna Nvidia GeForce zwycięża starcie?
Na korzyść modelu RTX 3060 przemawia tutaj głównie niższa cena oraz większa ilość pamięci VRAM. Przyglądając się poszczególnym parametrom, można wyraźnie zauważyć, że to jednak wersja Ti zwycięża starcie ze starszą siostrą. Oto skrótowe podsumowanie:
- o 90 MHz szybsze GPU;
- wydajność zmiennoprzecinkowa większa o 3,46 TFLOPS;
- szerokość pasma pamięci większa o 88 GB/s;
- o 1280 jednostek cieniujących więcej.
Za wyborem nowszego modelu przemawiają dodatkowo lepsze wyniki texture rate oraz pixel rate. Te dwa parametry również w dużym stopniu wpływają na szybkość renderowania scen.
Jaki procesor do RTX 3060 Ti lub RTX 3060?
Karta graficzna to jeden z najważniejszych podzespołów komputera, ale nawet jeśli wybierzemy najnowszy model, to nie pokaże on pełnego potencjału, jeśli inne części nie będą właściwie wydajne. Komputer jest jak żywy organizm, w którym poszczególne układy muszą ze sobą współpracować. Jaki procesor wybrać do powyższych kart? Oto kilka propozycji.
Dla fanów procesorów od Intel polecamy:
Z powyżej omówionymi modelami świetnie współpracują również nowoczesne procesory od AMD. Oto przykłady:
Przedstawione modele będą w pełni kompatybilne z omawianymi układami graficznymi. Dla osób z ograniczonym budżetem można polecić AMD Ryzen 5 oraz wspomniany Intel Core i5.
Znajdziesz w Morele
Płyty główne - Chłodzenie procesora - Dyski SSD - Obudowy - Pamięci RAM
Komentarze (0)